Πως θα στήσω ένα ηλεκτρονικό υπολογιστή;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Charalambos

Δημοσίευση από Charalambos » 24 Ιουν 2005 16:25

Γεια σας παιδιά.Είμαι και εγώ από εκείνους τους ανθρώπους που θέλω να κάνω μια εξερεύνηση στο χώρο της τεχνολογίας και των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και να κάνω ανταλλαγή απόψεων πάνω σε διάφορα θέματα που αφορούν τον κόσμο της τεχνολογίας.Σπουδάζω πληροφορική αλλά βασικά είμαι νέος στο χώρο.Η ερωτησή μου είναι γενική .Θέλω να πάρω έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή αλλά θέλω να πάρω μόνο τα εξαρτήματά του και να τον στήσω μόνος μου,γιατί εντάξει είπαμε ότι είμαι νέος στο χώρο αλλά όχι και εντελώς απληροφόρητος στο αντικείμενο!Θέλω για παράδειγμα να παραγγείλω τα εξαρτήματα ,επεξεργαστή,μνήμη Ram,σκληρό δίσκο,motherboard,σκληρό δίσκο,δισκέτα,κάρτα γραφικών,κάρτα ήχου,τροφοδοτικό - κουτί και να τα φτιάξω - συναρμολογήσω και να τα τοποθετήσω όλα αυτά μέσα στο κουτί και στις κατάλληλες θύρες υποδοχής που πρέπει να μπει το καθένα.Θα αντιμετωπίσω δυσκολίες;Έχετε να μου προτείνεται κάτι ,κάποιο βιβλίο έστω,κάποιο άρθρο;Θα ήθελα πολύ να τα παραγγείλω από κάπου και μόνος μου να τα στήσω αυτά όλα τα εξαρτήματα.Βέβαια έχω και ηλεκτρονικό υπολογιστή σπίτι παλιό βέβαια Pentium II στα 300Μhz και μπορώ να δω πως μπαίνει το καθένα .Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη γιατί μαθαίνοντας να στήνω έναν υπολογιστή και όποιος άλλος γνωστός μου μου ζητήσει να του στήσω έναν υπολογιστή θα ξέρω να τον βοηθήσω!Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Ιουν 2005 17:42

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=16033
Καλό ειναι να κοιτάμε και παλιότερα posts. By the way γιατί δεν το κάνετε sticky;

Charalambos

Δημοσίευση από Charalambos » 24 Ιουν 2005 22:11

Σήμερα έγινα μέλος στο forum ,και εντάξει οι παλιοί δεν πρέπει να πειράζουν τους νέους!Αμέσως μετά που έγραψα το μήνυμα είδα το συγκεκριμένο post και πήγα σπίτι άνοιξα τον υπολογιστή και προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται και πως συνδέονται .Μπορώ να πω πως ήταν κατατοπιστικό αλλά και κάτι παραπάνω κανάει δεν χαλάει dionyssis1!

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 24 Ιουν 2005 22:48

spooky δεν τόχα δεί το tut αυτό, πολύ jet, δεν σε προλαβαίνω.

Charalambos welcome, ξεκίνα απο το tut, και ότι είναι εδώ ρώτα.
Δές καλά το εσωτερικού του pc σου θα σε βοηθήσει σίγουρα.
Κάνε σούμα τα εξαρτήματα που θα χρειαστείς και τα εργαλεία.
Και στον παπασωτηρίου κάτι θα βρείς για βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 24 Ιουν 2005 23:14

Pare kai ena pirosvesthra na brisketai sto spiti. Pote den ksereis ti ginetai :):)
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 25 Ιουν 2005 00:00

:ppp

Άν διαβάσεις το tutorial μου πάρε και δεύτερο πυροσβεστήρα :lol:
για να είσαι καλυμένος άν μπλοκάρει ο πρώτος :wink: :whistle:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Charalambos

Δημοσίευση από Charalambos » 25 Ιουν 2005 20:47

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και τους πυροσβεστήρες βέβαια - νέοι στο χώρο θα τα υποστούμε και αυτά αμά πάθω κανά τέτοιο πατατράκ!Ο υπολογιστής που θέλω να πάρω ,θέλω μόνο να επιτελεί κάποια βασικά πράγματα.Δηλαδή για Microsoft Office,λίγο Internet,και εφαρμογές απλές.Επίσης τα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω είναι εώς 500 ευρώ με Φ.Π.Α.Γι'αυτό το λόγο σίγουρα μιλάμε για οθόνη CRT,απλό πληκτρολόγιο και ποντίκι(όχι ασύρματα και πολυτέλειες).Σε αυτή την τιμή παιδιά τι επεξεργαστή θα μπορώ να βάλω;Μέχρι Celeron της Intel;Έχει κανένα μοντέλο η AMD;Καλά θα προσπαθήσω κιόλας να το ψάξω.Πάντως επεξεργαστή,μητρική,τροφοδοτικό,μνήμη RAM θέλω να δώσω βαρύτητα.Επίσης έχω ακούσει ότι πρέπει να προσέχω τον στατικό ηλεκτρισμό.Τι είναι αυτό, δεν το καταλαβαίνω.Δώστε κάποιες συμβουλές και όχι πυροσβεστήρες !Θα με κυνηγάει όλη η πολυκατοικία αν βάλω καμοιά φωτιά!Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Ιουν 2005 22:41

Όσον αφορά στο στατικό ηλεκτρισμό λένε ότι είναι επικίνδύνος για τα κυκλώματα. Ακούμπα μια γειωμένη μεταλλική επιφάνεια πριν ξεκινήσεις (π.χ. ένα καλοριφέρ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες