Πρόβλημα με τις πόρτες Tcp και Udp

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MadeleinG

Δημοσίευση από MadeleinG » 28 Ιουν 2005 19:04

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και ελπίζω να έθεσα το θέμα μου στο σωστό μέρος.

Λοιπόν έχω σύνδεση adsl 1.5 mbps. Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιούσα διάφορα προγράμματα για file sharing.Πρίν ένα μήνα έσπασε ο σκληρός μου και τον αντικατέστησα.Έκανα φορμάτ και τον ρύθμησα όπως ακριβώς τον είχα πρίν. Το πρόβλημα είναι ότι μπλόκαραν αυτές οι δύο πόρτες(tcp udp) με αποτέλεσμα να μήν μπορώ να συνδεθώ πιά με τους υπόλοιπους υπολογιστές του δικτύου όπως πρίν. Έχω windows xp service pack 2. Επίσης ΄και ο νόρτον είναι ρυθμισμένος κανονικά, το έλεγξα και αυτό.

Ασχολούμε λίγο καιρό σχετικά με το ίντερνετ..έχω κατα καιρούς ψάξει σε διάφορα φόρουμ για επίλυση διαφόρων προβλημάτων σε ιταλικές ιστιοσελίδες αλλα πολλούς τεχνικούς όρους δέν τους γνωρίζω με αποτέλεσμα να σπάω το κεφάλι μου στο τοίχο. :hammer:

Ευχαριστώ έκ των προτέρων.

Μανταλένα.

υ.γ μεχρι και τα firewall τών windows απενεργοποίησα αλλα τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Ιουν 2005 19:45

udp kai tcp dev eivai ports alla idos paketou merous tou protokolou tcp/ip .
tcp: Transmission Control Protocol
udp: User Datagram Protocol

To proto exei va kavei me paketa sta opoia mas evdiaferei n akereotita tou paketou , kai gia ka8e eva paketo pou stelvei to pc mas epistrefete eva ACK paketo pou dilovei tnv akereotita.
Evo stnv periptosi tou defterou exoume paketa tipou stream pou dev mas evdiaferei toso n akereotita
alla n taxitita pou 8a ftasouve stov stoxo tous akoma
kai av xa8ouve merika paketa stnv poria (px eva paradigma edw eivai to shoutcast otav akoume radio apo to winamp over internet)

Twra to problima eivai vemev se kapoio port alla to pio pi8avo eivai to nat va eivai to problima sou
eipes oti sivdeese me adsl mipos to routeraki sou bgazi eksodo ethernet av vai exeis ri8misei sosta to nat pros to pc sou gia ta port pou xrisimopiei to programa sou ?
Mipos xriazete kai afto kapoia ri8misi extra mipos me to format allakses kai ip kai isos kai afto 8elei ri8misi.

Av mas doseis pio pola info isos bgaloume akri
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
MadeleinG

Δημοσίευση από MadeleinG » 29 Ιουν 2005 16:57

Χιχι..επιτέλους..το router έφταιγε.Και για να σου λύσω και την περιέργεια, δέν έβαλα το χεράκι μου προσωπικά προς αποφυγήν περαιτέρου μπάχαλου(όπως μου συμβαίνει συνήθως απο τη στιγμή που πειράζω πράγματα που δέν γνωρίζω) χεχε... :hammer: Ευχαριστώ anyway για το post σου άν και ομολογώ πώς για να το αποκωδικοποιήσω(μήν γελάς δέν είμαστε όλοι εξπέρτ :cry: ) μου πήρε "λίγη" ώρα.. :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες