Format ή σβύσιμο αρχείων και προγραμμάτων ?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 24 Σεπ 2002 12:23

Να΄μαι πάλι ...... τι να κάνω ρε παιδιά ? φορμάτ ή να πάω στο add remove programmes να βγάλω και το zone alarm και το ad ware και ότι άλλο έχω φορτώσει στο pc ? Του έχω κάνει defragment έχει μνήμη αρκετή παρόλαυτα με έχει ξετινάξει στις μπλε οθόνες την ώρα που αποσυνδέομαι απο το internet και με έχει ταράξει στα illegal operetion and must be shut down όποτε πάω να κλείσω κάποιο πρόγραμμα. Το έχω ελέγξει για ιούς αλλά δεν βρίσκει τίποτα .Μήπως φταίει το zone alarm ? ή άλλα προγράμματα που κατεβάζω ? μήπως τελικά η καλύτερη κίνηση είναι ένα format και μετά μόνο ένα antivirus και αυτό απενεργοποιημένο ? Για να ανοίξει κάποιο folder περιμένω μέχρι και ένα λεπτό.Χάνεται η μπάρα εργαλειών από το desktop, το desktop πολλαπλασιάζει το wallpaper που έχω βάλει σε πολλές μικρότερες εικόνες . Τι να κάνω ? μακάρι να αποφύγω το format γιατί δεν ξέρω πως γίνεται και θα αναγκαστώ να το πάρω στη δουλειά μου να μου το κάνουν format και δεν θα ήθελα να δουν τι έχω κατεβάσει στο pc μου ανά καιρούς.

majg

Δημοσίευση από majg » 24 Σεπ 2002 15:43

steki-man έγραψε:Να΄μαι πάλι ...... τι να κάνω ρε παιδιά ? φορμάτ ή να
...
κατεβάσει στο pc μου ανά καιρούς.
Επειδή δεν θυμάμαι τι έγραφες στα προηγούμενα μηνύματα, scandisk με surface scan έχεις τρέξει; Αν όχι κάντο... Θα πρέπει να έχεις στα υπόψιν ότι το πρόβλημά σου μπορεί να είναι και hardware... Μπορεί για παράδειγμα να είναι πρόβλημα δίσκου ή μνήμης... Πάντως αν πρόκειται όντως για πρόβλημα που προέρχεται από το software, προτού κάνεις format δοκίμασε να απεγκαταστήσεις κάποια προγράμματα... Γιατί να μπλέξεις με το να ξαναστήσεις το μηχάνημα από την αρχή!

Αν πάλι αυτό δεν δουλέψει, και αρχίσεις setup των windows, εγώ είμαι υπέρ της λύσης backup & format. Και στην εγκατάσταση των windows, αν σου βγάλει τίποτα περίεργο, άρχισε να αναρωτιέσαι για την μνήμη...

Α! και κάτι ακόμα... Τσέκαρε επίσης ότι ο επεξεργαστής σου δεν θερμαίνεται υπερβολικά, ότι η ψηκτρά είναι καλά στη θέση της, κι ότι το ανεμιστηράκι κάνει την δουλειά για την οποία προορίζεται!

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 24 Σεπ 2002 16:00

euxaristo polu :) tha koitakso simera molis pao spiti na kano ena scandisk ena antivirus pali tha vgalo ta programata pou exo perasei osa fovamai pos mporei na kanoun to provlima kai tha do. tora sxetika me anemistirakia kai thermansi ktlp de mporo na ksero ti thermasi exei . logika tha prepei na exo ena thermometro eidiko e; tha kano ola auta kai tha do . elpizo ontos na ginei kati giati ante na ksanaperaso tosa programata apo tin arxi.euxaristo

majg

Δημοσίευση από majg » 24 Σεπ 2002 17:34

steki-man έγραψε:tora sxetika me anemistirakia kai thermansi ktlp de mporo na ksero ti thermasi exei . logika tha prepei na exo ena thermometro eidiko e; tha kano ola auta kai tha do.
Δεν χρειάζεται να έχεις ειδικό θερμόμετρο... Δεν χρειάζεται να δεις ακρίβως σε τι θερμοκρασία δουλεύει... Ιδίως όταν το pc σου είναι idle, ο επεξεργαστής μπορεί να είναι ζεστός, αλλά δεν πρέπει να καίει κιόλας. Δοκίμασε να ακουμπήσεις την ψήκτρα του λοιπόν... Από κει θα βγάλεις συμπέρασμα... Βέβαια, τα περισσσότερα motherboard, έχουν επιλογή στο bios, για να δεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή, ή του συστήματος... Αλλά όπως ανέφερα, όχι όλα, τα περισσότερα...

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 25 Σεπ 2002 00:45

ΑΧ Πήγα να κάνω scan disk και μου έβγαλε αυτό το alert ! τι να κάνω ? πάτησα cancel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πείτε μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 25 Σεπ 2002 00:45

ΑΧ Πήγα να κάνω scan disk και μου έβγαλε αυτό το alert ! τι να κάνω ? πάτησα cancel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πείτε μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"scandisk has restarted 10 times because windows or another program has been writing to this drive.
Qyitting some running programs may enable scandisk to finish sooner.Do you want to continue receiving this warning ? "

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2002 01:15

οταν κάνεις scan disck δεν πρέπει να τρέχουν άλλα προγράμματα.. προσπάθησε να κλείσεις και αυτα που ειναι στο tray..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
VirusP
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VirusP » 28 Σεπ 2002 06:52

Diavazontas to istoriko katalava oti mallon den exeis kai megali empeiria apo h/y, opote gia na min anisixeis adika, to kalutero pou exeis na kaneis einai na fonakseis kapoion spiti sou gia na sou formarei to pc, afou kanei backup ta arxeia sou. Arkei na ton empisteuesai arketa gia ti douleia auti..Oso gia to periexomeno ton arxeion pou exeis katevasei, giati den ta rar-areis me kodiko, oste na min mporei kaneis na ta dei???
Elpizo na min exeis ta millenium vevaia, dioti MONO auta einai gia tetoia ... kairika ... fainomena. An exeis win98se, eite ta exeis skisei :wink: eite apla einai kairos gia ena akoma format...

www.virus.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης