Sin City

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MadeleinG

Sin City

Δημοσίευση από MadeleinG » 29 Ιουν 2005 17:21

Πρόκειται για μιά πόλη που ακροβατεί ανάμεσα στη διαφθορά,τη σαπίλα και τη βία, στοιχεία που συχνά χαρακτηρίζουν τα μεγάλα αστικά κέντρα. Δρόμοι σκοτεινοί,γεμάτοι με υγρασία,κακόφημες γειτονιές και βρώμικα μισο-γκρεμισμένα διαμερίσματα,δολοφόνοι,εγκληματίες και πόρνες,άτομα με δύναμη και κοινωνικά ανεβασμένοι επιφανειακά..κατα βάθος τέρατα με άκρως σκοτεινή και βρώμικη φύση.

Τί άλλο να πώ γι αυτό το έργο που είδα ΄πρίν κάνα μήνα στο κινηματογράφο..

Η ερμηνεία τών ηθοποιών καταπληκτική..οι διάλογοι απλοί.Όταν το είδα ήτανε σάν διάβαζα ένα κόμικ.Οι διάλογοι μεταφερμένοι ακριβώς έτσι όπως θα τους διαβάζαμε..Η φωτογραφία επίσης με εξέπληξε όπως και η γκάμα τών χρωμάτων η οποία παρασέρνει.Φόντο άσπρο και μαύρο..το αίμα κατακόκινο ή αντίθετα άσπρο σε ορισμένες σκηνές..Ένα βίαιο έργο ναί..το οποίο φάσκει και αντιφάσκει απο τη στιγμή που με βίαιο τρόπο ξορκίζει τη βία.

Περίεργα πλάσματα και αξιόλογα σκιαγραφήματα προσωπικοτήτων.Οι ιστορίες είναι κλασσικές..Στήν πρώτη ιστορία για παράδειγμα(διότι το έργο χωρίζεται σε διάφορα μέρη) συναντάμε τον καλό και άξιο φτωχό αστυνομικό(bruce willis) που στο όνομα της δικαιωσύνης προσπαθεί να σώσει και να κάνει πάντα το σωστό.

Αυτή η ταινία με γοήτευσε..ίσως περισσότερο γιατί είμαι λάτρεις τών κόμικς.Και καμμία τέτοιου είδους προσπάθεια στο παρελθόν δέν μου έδωσε τόση συναισθηματική φόρτιση.

Άν και προς το τέλος οι διάλογοι καταντούν κουραστικοί και οι ιστορίες γενικότερα επαναλαμβάνονται.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Sin City

Δημοσίευση από Enigma » 16 Ιούλ 2005 08:14

Και μάλλον άρεσε στους περισσότερους αφού παίρνει 8.4/10 στο IMDB! :wink:

http://us.imdb.com/title/tt0401792/
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Sin City

Δημοσίευση από janas » 16 Ιούλ 2005 11:33

Βασικά είναι απίστευτη η ομοιότητα των σκριπτ με την ατμόσφαιρα της ταινίας δεν την είδα ακόμα αλλά αφού βγήκε από χθες... κάτι θα γίνει.
MadeleinG, πως και κατάφερες να την δεις τόσο νωρίς? Νομίζω οτι βγαίνει πανευρωπαικά την ίδια ημερομηνιά ή κάνω λάθος???

Άβαταρ μέλους
MadeleinG

Sin City

Δημοσίευση από MadeleinG » 21 Ιούλ 2005 02:29

Δέν ξέρω για τις υπόλοιπες χώρες, αλλα στην Ιταλία όπου και διαμένω το έπαιξε πρίν ένα μήνα περίπου..βέβαια το αρνητικό έδώ είναι ότι όλες οι ταινίες είναι μεταγλωτισμένες..και δέν είναι και ότι καλύτερο να ακούς τον Bruce Willis να μιλάει στα Ιταλικά..ή γερμανικά στη χειρότερη περίπτωση(και στην γερμανία άν δέν κάνω λάθος το ίδιο φαινόμενο συναντάμε)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες