Προσφορά Υπηρεσιών(PHP/MySQL/WebMaster/etc) - Off Topic

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Ιουν 2005 21:47

Να σου πώ κάτι χωρίς να θέλω να σε θύξω. Πλέων ο καθένας μπορεί να εγγαταστήσει ένα script και υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν δωρεάν (το έκανα εγώ στο webmastersportal.gr) μάλον πρέπει να το εξειδικεύσεις λίγο... Να προγραμματίσεις κάποιο δικό σου cms και να το πλασάρεις!

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2005 22:06

amav bre Basilakisweb amesos va to fas to palikari :P
giati esy etsi dev ksekivises ?
apla esy isos dev to diafimises ...

se ka8e periptosi embrancekalo 8a ntav va parousiaseis kapoio portfolio gia va mporeseis va dikseis digmata tis douleias sou kai va apostomoseis ta kakopista post

(oxi pos kai egw dev etoimazomouva va kavo paromio post :P)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 29 Ιουν 2005 22:35

Rapid-eraser έγραψε:
se ka8e periptosi embrancekalo 8a ntav va parousiaseis kapoio portfolio gia va mporeseis va dikseis digmata tis douleias sou kai va apostomoseis ta kakopista post

(oxi pos kai egw dev etoimazomouva va kavo paromio post :P)
Tha bgw ektos topic eimai sigourh , kai to post den exei kamia sxesh me ton embrance... Aman me auto to portfolio(=proipiresia). Pas pantou gia douleia kai sou lene deikse mou deigmata douleias, ti proipiresia exeis. Egw mia entelws xazh erwthsh tha kanw, ean oloi zhtane proipiresia(portfolio) pws ^&^%% tha apokthseis thn proipiresia ean den se proslavei kapoios :roll:. Sorry gia to off topic, alla auto mou exei katsei poli asxhma apo otan bghka sthn agora ergasias...
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2005 22:39

to portfolio eivai to meso gia va apodikseis ta legomeva sou ...
Dev mporeis va isxirizese oti exeis 3.5 xrovia empiria se kati kai va miv exeis apolitos tipota va dikseis.

Afto pou les prosopika mou 8imizei to pare lefta dose kreas ...
Fisika av exeis va epidikseis kapoio diploma n kati paromio dev xriazete proipiresia ... alla dev mporeis va isxirizese fisika oti exeis kai pira se kapoio 8ema etsi ?

Nomizo se kalipsa os pros to giati zitame portfolio etsi ?

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 29 Ιουν 2005 22:46

Μα ας μην ξεχνάμε εξάλλου πόσοι άσχετοι βγαίνουν στην πιάτσα και κουβαλάνε μόνο ένα πτυχίο!Καλό είναι ότι έχουν τη βούλα ενός ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά δεν αποδεικνύει γνώση...μόνο θέληση για γνώση.
Εξάλλου portfolio δεν είναι μόνο προυπηρεσία αλλά και δημιουργήματα...Αν θές φτιαχνεις κάτι δικό σου και το πλασάρεις καταλλήλως.

Mut3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mut3 » 29 Ιουν 2005 22:49

gw mia entelws xazh erwthsh tha kanw, ean oloi zhtane proipiresia(portfolio) pws ^&^%% tha apokthseis thn proipiresia ean den se proslavei kapoios
Αυτο που λες ειναι συνηθισμενη δικαιολογια κατα την γνωμη μου.

Δεν χρειαζεται να σε προσλαβει καποιος. Μπορεις να φτιαξεις δειγματα απο μονος σου απλα για να τα βαλεις στο portfolio. Επισης μπορεις να δουλεψεις τζαμπα για λιγο για να το μεγαλωσεις. Στον τομεα του internet δεν ειναι δυσκολο, για αλλες δουλειες δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 29 Ιουν 2005 22:52

Προσωπικα πιστευω οτι εαν εχεις κάποιο δίπλωμα ή κάτι παρόμοιο θα έπρεπε να φτάνει αυτό για να βρεις δουλειά. Αλλά επειδή αυτό δεν ισχύει και τουλάχιστον αυτό το οποίο αντιμετώπισα εγώ(και νομίζω όλοι το έχετε αντιμετωπισει αυτό) όταν τελείωσα τις σπουδές μου, ήταν ότι όλοι ζητούσαν δείγματα δουλειάς. Από την στιγμή όμως που λεω ότι ξέρω το α, το β και το γ και εχω και ένα υπόβαθρο από πίσω(θεωρητικό μεν) τι μου ζητάς ρε φίλε προυπηρεσία, σπούδαζα αρα δεν την εχω την προυπηρεσια (καλώς ή κακώς αυτό). Και όσο για τους άσχετους που βγαίνουν στην αγορά μόνο με ένα πτυχίο , εάν δεν είναι καλοί επαγγελματίες κατά την γνώμη μου δεν θα αντέξουν και στην αγορά αλλά πρέπει αρχικά να τους δωθεί η ευκαιρία. Τεσπα το κλείνω εδώ το ζήτημα
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 29 Ιουν 2005 23:02

Ναι μεν αλλά μία σοβαρή εταιρία δεν μπορεί να διαθέσει χρόνο και χρήματα για έναν υπάλληλο που τελιά θα αποδειχτεί κακός επαγγελματίας.
Άλλο πράγμα η προυπηρεσία και άλλο τα δείγματα.Δείγματα φτιάχνει κάποιος και μόνος του αλλά προυπηρεσία είναι άλλο πράγμα.
Πήγα να δουλέψω σε τουριστικό γραφείο και με ρώταγε ο κάφρος αν ξέρω γεωγραφία ή αν ξέρω τουλάχιστον πρόγραμμα κράτησης εισιτηρίων...Μιλάμε για αίσχος...η θέση που ήθελα να καταλάβω ήταν web designer.

Αυτό είναι το κακό...κατά τα άλλα όλα είναι Ελεύθερη Αγορά

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2005 23:03

To movadiko oplo kapoiou pou ksekivaei twra gia va sigkri8ei me kapoiov pou eivai idi stov xoro eivai oi gvoseis.
Gia va apodikseis tis gvoseis sou eivai profaves oti eva ptixio dev ftavei (toulaxistov etsi exei katavtisei twra)
Avapofefxta to portfolio eivai o movadikos tropos va apodikseis kati. Kata avtistixia eva portfolio mporei va gevikeftei se eva CV ... ekei dld ti 8a grapseis teliosa to pavepistimio pira mia idikotita kai geia sas ir8a parteme stnv douleia ?
O alos perimeveis dld va doulepsei sto kasidi to kefali kai va se parei ?

Aloste dev eivai ligoi oi fitites pou ekmetaleftikav tnv diplomatiki tous ergasia gia va brouve mia douleia pou tis perisoteres fores 8a tous prosferei afto to polipo8ito "proipiresia"

Nomizo oti e8ikses eva poli evdiaferov 8ema kai kalo 8a ntav va givei split kai va sivexisoume pio avalitika tnv sizitisi

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 29 Ιουν 2005 23:13

Rapid-eraser έγραψε:To movadiko oplo kapoiou pou ksekivaei twra gia va sigkri8ei me kapoiov pou eivai idi stov xoro eivai oi gvoseis.
Gia va apodikseis tis gvoseis sou eivai profaves oti eva ptixio dev ftavei (toulaxistov etsi exei katavtisei twra)
Θα συμφωνήσω ότι έτσι εχει καταντήσει τώρα..
Rapid-eraser έγραψε: Avapofefxta to portfolio eivai o movadikos tropos va apodikseis kati. Kata avtistixia eva portfolio mporei va gevikeftei se eva CV ... ekei dld ti 8a grapseis teliosa to pavepistimio pira mia idikotita kai geia sas ir8a parteme stnv douleia ?
O alos perimeveis dld va doulepsei sto kasidi to kefali kai va se parei ?
Ναι αυτό θα πω. Για αυτό σπούδαζα για να βρω δουλειά και στο κάτω κάτω τα πανεπιστήμια είναι αυτά που βγάζουν τους μελλοντικούς εργαζόμενους και θα επρεπε το πτυχίο να αρκει. Τώρα εάν κάποιος εχει να δείξει και δείγματα δουλειάς οκ, αλλά μην μου το ζητάνε ως προσόν...
Rapid-eraser έγραψε: Aloste dev eivai ligoi oi fitites pou ekmetaleftikav tnv diplomatiki tous ergasia gia va brouve mia douleia pou tis perisoteres fores 8a tous prosferei afto to polipo8ito "proipiresia"
Οπως δεν ειναι και λίγοι οι φοιτητές που την διπλωματική τους εργασία την εκμεταλλεύονται για να κάνουν λίγη "έρευνα" , και δεν αρκούνται σε αυτό που πουλάει τώρα στην αγορά ώστε να βρούνε καλύτερη δουλειά.
Rapid-eraser έγραψε: Nomizo oti e8ikses eva poli evdiaferov 8ema kai kalo 8a ntav va givei split kai va sivexisoume pio avalitika tnv sizitisi
Θα συμφωνήσω απόλυτα...
Close your eyes

embrance

Δημοσίευση από embrance » 29 Ιουν 2005 23:42

Θα σας αποδειξω τα λεγομενα μου συντομα.
Εχω ενα προβλημα με το site μου και τον server.
Μολις το λυσω θα δειτε δειγμα τις δουλειας μου.

EDIT:
Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος,θα δειτε το site που συντηρω.
Το εχω περιπου 3 μηνες,και εχω περιπου 3,000 μελοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος embrance την 29 Ιουν 2005 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 29 Ιουν 2005 23:45

embrance έγραψε:Θα σας αποδειξω τα λεγομενα μου συντομα.
Εχω ενα προβλημα με το site μου και τον server.
Μολις το λυσω θα δειτε δειγμα τις δουλειας μου.
Τα posts δεν νομιζω οτι ηταν προσωπικα για σενα ωστε να χρειάζεται να αποδείξεις την δουλειά σου. Απλως συζητάμε την νοοτροπία που υπάρχει, τουλάχιστον εγώ για αυτό άρχισα την κουβέντα :D
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 30 Ιουν 2005 00:52

Nai safos ... aloste giafto egive split to 8ema :)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 30 Ιουν 2005 04:11

ydrargyros έγραψε:Μα ας μην ξεχνάμε εξάλλου πόσοι άσχετοι βγαίνουν στην πιάτσα και κουβαλάνε μόνο ένα πτυχίο!Καλό είναι ότι έχουν τη βούλα ενός ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά δεν αποδεικνύει γνώση...μόνο θέληση για γνώση.
Νομίζω ότι έχεις ξεφύγει λίγο :evil: Άλλο πράγμα είναι η γνώση η οποία και σαφώς έχει αποκτηθεί στο Πανεπιστήμιο (άκου μόνο ένα πτυχίο ...λέει :o ) και άλλο να έχει εμβαθύνει στον τομέα δραστηριότητας της εταιρίας που θέλει να τον προσλάβει.

Είμαι ο ίδιος εργοδότης και δεν έχω αμφισβητήσει ποτέ τις γνώσεις κάποιου πτυχιούχου.Δηλ. αν κάποιος τελείωσε Πολιτ.Μηχανικός και εγώ έχω μια εταιρία που εξειδικεύεται σε μεταλλικές κατασκευές πρέπει να προϋποθέτω ότι τα έμαθε όλα στη σχολή? Αυτό είναι αδύνατον καθώς η τεχνολογία εξελίσσεται, αυτό όμως που θέλω ( και το μπορούν όλοι οι πτυχιούχοι σε αποδεκτό επίπεδο) είναι να καταλαβαίνουν για το τι μιλάω και να έχουν τις βασικές γνώσεις ώστε να μπορούν να εμβαθύνουν.

Οι μόνες περιπτώσεις αδαών 'πτυχιούχων' για τις οποίες έχω ακούσει είναι από πολλά Βρετανικά Πανεπιστήμια και σε καμμία περίπτωση από Ελληνικά.Ας αφήσουμε τη καραμέλα ότι έχουμε χάλια σπουδές και οι νέοι βγαίνουν χωρίς επαρκείς γνώσεις. Αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση ...

Τώρα σχετικά με τον κλάδο του web design, όσοι ασχολούνται με αυτό είναι τυχεροί γιατί μπορούν να δημιουργήσουν μόνοι τους προϋπηρεσία. Δηλαδή μπορούν πρώτα απ' όλα να κάνουν το δικό τους προσωπικό site και 10-15 άλλα συγγενών και φίλων με επιχειρήσεις.Για μένα στο web design το portfolio είναι το μόνο που μετράει και όχι σπουδές σε κάποιο ΙΕΚ (που από την εμπειρία μου δεν προσφέρουν τίποτα, αν ο σπουδαστείς δεν ενδιαφέρεται και ο ίδιος) καθώς ουσιαστικά Ελληνικό Πανεπιστημιακό τμήμα δεν υπάρχει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης