Επανεκίνηση του Η/Υ μετά από λίγα λεπτά

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
freds

Δημοσίευση από freds » 03 Ιούλ 2005 23:28

Sorry που ξαναγράφω αυτό το μήνυμα αλλά νομίζω ότι το είχα γράξει σε λάθος κατηγορία και πραγματικά δεν ξέρω τινα κάνω.
Αν ενοχλεί το freestuff παρακαλώ να το κάνουν remove ή delete οι moderators.

Ο υπολογιστής κάποιου φίλου είχε πρόβλημα με την αλλαγή γλώσσας στον ΙΕ (έχω αναφέρει το συγκεκριμένο πάλι σε άλλο thread).
Το θέμα πλέον δεν είναι αυτό γιατί μετά από τεστ με antivirus βρήκαμε αρκετούς ιούς και dialers και αποφασίσαμε να του κάνουμε format για να είναι πιο ήσυχος.

Μετά το format όμως ο υπολογιστής, όταν ο χρήστης κάνει απενεργοποίηση ο Η/Υ κλείνει κανονικά αλλά μετά από κάποια 3 με 5 λεπτά περίπου, όπως λέει ο φίλος μου, κάνει επανεκίνηση από μόνος του.

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για αυτό?
Εννοείται πως πριν το format, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα, δούλευε μια χαρά.
Γι'αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάποιο πρόβλημα του hardware, αλλά και πάλι δεν ξέρω.
Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση του Η/Υ ή του BIOS ή κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 04 Ιούλ 2005 00:43

Αν εννοείς ότι ενώ είναι κλειστός ξεκινά μετά από λίγο μόνος δες μήπως από το Bios έχεις ενεργοποιημένο να ανοίγει το μηχάνημα όταν δεχτεί κλήση το modem ή όταν δεχτεί εντολή από τη κάρτα δικτύου. ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ.

freds

Δημοσίευση από freds » 04 Ιούλ 2005 01:51

ok θα το κοιτάξω
Thanks

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης