Μποϊκοτάζ Ολυμπιακών Αγώνων "Λονδίνο 2012"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johny76

Δημοσίευση από Johny76 » 08 Ιούλ 2005 16:05

Πως είναι δυνατόν τα ελληνικά χέρια της πρωθιέρειας στην αρχαία Ολυμπία να δώσουν την ιερή φλόγα στα χέρια εκείνων που ύπουλα και άναντρα έκλεψαν τα μάρμαρα του Παρθενώνα, όταν οι Έλληνες υπέφεραν υπό τον οθωμανικό ζυγό; Μάρμαρα και μνημεία μοναδικά στην ιστορία της ανθρωπότητας, που τόσοι και τόσοι κατακτητές όπως Τούρκοι και Ναζί σεβάστηκαν, αλλά δεν σεβάστηκαν οι "πολιτισμένοι" Άγγλοι, μη διστάζοντας να τα αφαιρέσουν βίαια με λοστούς από τον Παρθενώνα; Αυτοί που τόλμησαν να τους δώσουν το όνομα του κλέφτη ("Ελγίνεια" τα ονομάζουν), μόνο και μόνο για να μη θυμίζουν τους πραγματικούς ιδιοκτήτες και την αποτρόπαιά πράξη της κλοπής. Αυτοί που ισχυρίζονται ακόμα και σήμερα ότι τα μάρμαρα αυτά αποτελούν τμήμα της δικής τους ιστορικής κληρονομιάς, λες και αισθάνονται κομπλεξικοί έχοντας να επιδείξουν μόνο τις πέτρες του μνημείου Stonehenge, το William Shakespeare, το Big Ben και το παλάτι του Μπάκινχαμ.
Μέχρι την ημέρα που τα μάρμαρα του Παρθενώνα αντικρύσουν ξανά τον Αττικό ουρανό, ούτε ένας Έλληνας αθλητής στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου!

Υ.Γ. Η τραγική επικαιρότητα του πολλαπλού τρομοκρατικού χτυπήματος στο Λονδίνο, μία μέρα μετά την ανάθεση της Ολυμπιάδας του 2012 είναι ταυτόχρονα και τραγική ειρωνεία. Φέρνει αβίαστα στο μυαλό κάθε έλληνα όλα εκείνα τα ανηλεή, δηλητηριώδη και πικρόχολα σχόλια εναντίον της χώρας μας κατά τη διάρκεια της δικής μας Ολυμπιακής προετοιμασίας, από εκείνους που προκλητικά μας κουνούσαν το δάκτυλό για κάθε τι που κάναμε ή δεν κάναμε. Είμαι σίγουρος ότι ένα πικρό μειδίαμα έρχεται τώρα στον καθένα σας…

Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 08 Ιούλ 2005 16:34

καλά δεν πάμε καθόλου καλά εεε? :hammer:

εσυ δηλαδή για τα γεγονότα του Λονδίνου είχες μόνο να αναφερθείς συγκρίνοντας την ασφάλεια των Ολυμπιακών Αγώνων μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας... πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...
σκέφτεσαι τι γράφεις... και πάνω από όλα πότε το γράφεις?

για να μην γίνω άλλο πικρόχολος (πραγματικά κάνω μεγάλες προσπάθειες) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα παρέβλεπες αυτό το τόσο σημαντικό ζήτημα που άνοιξες αν χθες είχε γίνει ταυτόχρονα και μια τρομοκρατική επίθεση στο μετρό της Αθήνας... εεε ?

:question:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Ιούλ 2005 16:41

Pavtos stnv periptosi tis agglias vomizo teriazei to eksis rito:

Daskale pou didaskes kai vomo dev ektrateis !!!!

Oi av8ropoi mas krazave gia mpourdes peri asfalias kai tromokratias ...

Avamfisbitita bebea n tromokratiki epi8esi dev pabei va exei 8imata kai aftoi dev pabouve va eivai av8ropoi ... opos avr8opoi eivai kai stnv ellada.

To movo sigouro eivai pos eivai eva pligma sto kiros tis agglias me tous tosous avtitromokratiskous vomous
alla episis oti n asigxrovi tromokratia dev exei me8odo prolipsis .
Kavevas dev mporei va egki8ei asfalia afto eivai gegovos.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Mahadeva
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mahadeva » 08 Ιούλ 2005 16:43

Να και ένας ακόμα Έλληνας που ζητά την επιστροφή των μαρμάρων.
Λες και αν ήταν τα μάρμαρα εδώ θα ήταν καλύτερα
Από τη στιγμή που δεν σεβόμαστε ούτε την ακρόπολη , θα σεβαστούμε και τα μάρμαρα.
Επειδή κάποιος θέλει να τα δει μια φορά στη ζωή του όπως είδε και την ακρόπολη όταν πήγε εκδρομή με το σχολείο .
Μπράβο ευσυνείδητοι Έλληνες. Που έχετε υψηλό φρόνημα για την πατρίδα σας .
Δεν κοιτάτε τα χάλια της κοινωνίας μας τα μάρμαρα σας μάραναν . Που αν σας ρωτήσουν πως λέγεται ο ναός που βρίσκετε στην αρχαία αγορά θα σκέφτεστε μια ώρα να απαντήσετε και στο τέλος ούτε που θα το βρείτε

Όσο για τα περί ασφάλειας συμφωνώ…
ας τους πουλήσουμε τα δικά μας συστήματα ασφαλείας

:kaloe: [/b]

Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 08 Ιούλ 2005 16:58

Όσο για τα περί ασφάλειας συμφωνώ…
ας τους πουλήσουμε τα δικά μας συστήματα ασφαλείας

:kaloe: [/b]
καλά κάτσε πρώτα να τα ξεχρεώσεις και μετά τα πουλάς κιόλας...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 08 Ιούλ 2005 17:04

πούλα για να ξεχρεώσεις :)

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 08 Ιούλ 2005 17:50

Η τραγική επικαιρότητα του πολλαπλού τρομοκρατικού χτυπήματος στο Λονδίνο, μία μέρα μετά την ανάθεση της Ολυμπιάδας του 2012 είναι ταυτόχρονα και τραγική ειρωνεία. Φέρνει αβίαστα στο μυαλό κάθε έλληνα όλα εκείνα τα ανηλεή, δηλητηριώδη και πικρόχολα σχόλια εναντίον της χώρας μας κατά τη διάρκεια της δικής μας Ολυμπιακής προετοιμασίας, από εκείνους που προκλητικά μας κουνούσαν το δάκτυλό για κάθε τι που
κάναμε ή δεν κάναμε. Είμαι σίγουρος ότι ένα πικρό μειδίαμα έρχεται τώρα στον καθένα σας…
Οι Άγγλοι είναι τρομοκράτες στη μέση ανατολή.Όχι εμείς. Αυτοί έχουνε πρόβλημα

Άν θέλανε μας κάνανε οι Άγγλοι επίθεση με την υπογραφή απο Αραβία.
Για εμάς απλά μας γκάριζαν για τρομοκρατία για να αγοράζουμε εξοπλισμό και να πληρώσουμε ασφάλεια χαιβάνια μου.

Επίσης κάνε μία βόλτα στη Ναβαρίνου Θεσσαλονίκη.
Άν νιώθεις τίποτα για τα αρχαία που είναι δίπλα σου Όκ.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 08 Ιούλ 2005 18:42

An 8umame kala ena stelexos katw apo to arxhgo ths al kaida eixe steilei video pws den 8a pira3oune thn ellada stous olympikaous :kaloe: Kai oi aggloi kai amerikanoi mas evalan na agorasoume ola ekeina ta patriot kai tis M@L4k13$ (soz) kai twra den exoume ti na ta kanoume...

H taratsa mou lete na antexei ena patriot ?
:P :lol:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 08 Ιούλ 2005 20:45

Titak0s έγραψε:An 8umame kala ena stelexos katw apo to arxhgo ths al kaida eixe steilei video pws den 8a pira3oune thn ellada stous olympikaous :kaloe: Kai oi aggloi kai amerikanoi mas evalan na agorasoume ola ekeina ta patriot kai tis M@L4k13$ (soz) kai twra den exoume ti na ta kanoume...
Άμα δεν πληρώναμε θα μας έκαναν οι ίδιοι αμερικάνοι επίθεση.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Ιούλ 2005 20:57

min mplekete tis fourtses me alla pragmata....

o kathenas koitazei to sinferon tou kai ta "aderfia tou"

tora oti eimaste to monadiko anadelfo ethnos...kai oti den koitame san laos to sinferon mas einai koinos gnosto kai ekmetaleusimo....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

MrXXX

Δημοσίευση από MrXXX » 08 Ιούλ 2005 21:12

weblink έγραψε:καλά δεν πάμε καθόλου καλά εεε? :hammer:

εσυ δηλαδή για τα γεγονότα του Λονδίνου είχες μόνο να αναφερθείς συγκρίνοντας την ασφάλεια των Ολυμπιακών Αγώνων μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας... πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...
σκέφτεσαι τι γράφεις... και πάνω από όλα πότε το γράφεις?

για να μην γίνω άλλο πικρόχολος (πραγματικά κάνω μεγάλες προσπάθειες) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα παρέβλεπες αυτό το τόσο σημαντικό ζήτημα που άνοιξες αν χθες είχε γίνει ταυτόχρονα και μια τρομοκρατική επίθεση στο μετρό της Αθήνας... εεε ?

:question:
Προφανώς, θα προτιμούσες να γινόταν μνεία για τα θύματα του Λονδίνου και εμμέσως την κάνεις εσύ με αυτόν τον τρόπο. Δεν είναι κακό αυτό όμως θα μπορούσες να δείξεις κάποια αναφορά που ίσως να έχεις κάνει στο ιντερνετ για τα πολλά σε αριθμό παιδάκια(έστω) του Ιράκ που είναι υποχρεωμένα να ζουν διαφορετικά από εμάς; Χωρίς μάτι, χωρίς χέρι, χωρίς χέρια κλπ κλπ; Αν δεν έχεις κάνει στο παρελθόν μια τέτοια αναφορά, τι μπορεί να πει κάποιος για σένα;

Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 08 Ιούλ 2005 22:40

MrXXX έγραψε: Προφανώς, θα προτιμούσες να γινόταν μνεία για τα θύματα του Λονδίνου και εμμέσως την κάνεις εσύ με αυτόν τον τρόπο. Δεν είναι κακό αυτό όμως θα μπορούσες να δείξεις κάποια αναφορά που ίσως να έχεις κάνει στο ιντερνετ για τα πολλά σε αριθμό παιδάκια(έστω) του Ιράκ που είναι υποχρεωμένα να ζουν διαφορετικά από εμάς; Χωρίς μάτι, χωρίς χέρι, χωρίς χέρια κλπ κλπ; Αν δεν έχεις κάνει στο παρελθόν μια τέτοια αναφορά, τι μπορεί να πει κάποιος για σένα;
1ον

πραγματικά σου βγάζω το καπέλο!!
είσαι η πιο δiεισδυτική ματιά του Internet!!
μπράβο σου λεβέντη μου!!!
απλά επειδή έχω μείνει άφωνος από το πως μπόρεσες και τα κατάλαβες όλα αυτά για εμένα αν δεν σου κάνει κόπο για να μαθαίνω και εγώ κάτι για τον χαρακτήρα μου πες μου πως τα κατάφερες?... πως με ξεσκέπασες ρε θερίο?
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

2ον

επειδή δεν γουστάρω να γεμίσω απαντήσεις το συγκεκριμένο post άνοιξε τα αυτιά σου και τα μάτια σου (πριν αρχίσεις ξανά να γράφεις γρηγορότερα από ότι σκέφτεσαι...)

α.προσπάθησε να ξεχωρίσεις τα μάρμαρα από τις ανθρώπινες ζωές )είναι βασικό για να καταλάβεις τι κουβεντιάζεται στο συγκεκριμένο θέμα)

β.Δεν πέρνω σβάρνα τα φόρουμ να κάνω διακύρηξη για τα ανθρώπινα δικαιώματα όταν όμως κάποιες τοποθετήσεις πραγματικά είναι τουλάχιστον απαράδεκτες δεν μπορώ να μην τοποθετηθώ (μια ακόμα ερώτηση αστέρι μου... με έψαξες σε όλο το Internet και δεν με βρήκες πουθενα?κρίμα και έχω τόσα συγράμματα γράψει επι του θέματος... σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου πρέπει να σου πήρε ώρες εεε?)

γ.Δεν ήξερα ότι για να μην παραξηγηθώ - όταν κάποιος μπερδέυει τα μάρμαρα με την ανθρώπινη ζωή - έπρεπε να αναφέρω όλους τους πολέμους και τα θύματα αυτών - τους σεισμούς - τις πλημμύρες κ.α
θα μπορούσα πολύ έυκολα να το κάνω αλλά για το συγκεκριμένο θέμα είναι πραγματικά λυπηρό και μόνο που αναφέρθηκες
συμβουλή:
ότι δεν φαίνεται μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχει

δ.και τέλος επι του θέματος που είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2012 (για τους όποιους δεν με ενδιαφέρει καθόλου όπως και για αυτούς που πέρασαν)(θα ζούμε ως τότε με τόση μαλα...@ που κυκλοφορεί?) για να κάνω μνεια σε κάποιους (και να ικανοποιησω λοιπόν το σχόλιο σου) ξεκινάω από τους δούλους που πεθάναν στην αρχαία Ελλαδα κουβαλώντας μάρμαρα και πέτρες...

αυτά και καλά κρασιά :pint: (γιατί για μυαλά ασ'το...)

ΥΓ.Επειδή είναι λογικό να απαντήσεις (δεν σε παρεξηγώ) απλά να σου επισημάνω ότι δεν σπαταλάω άλλο χρόνο για πάρτυ σου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2005 23:29

Μποϊκοτάζ στο Ουίσκι
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

MrXXX

Δημοσίευση από MrXXX » 09 Ιούλ 2005 03:54

Δεν χρειάστηκε να διαβάσω ολόκληρη την απάντηση σου για να αντιληφθώ την εμπάθεια σου(ποιός άραγε γράφει προτού να σκεφτεί τι λέει ο ποιητής).

Ας κάνουμε μια μικρή αναφορά στο δεύτερο ποστ αυτού του θέματος:
καλά δεν πάμε καθόλου καλά εεε?
Μέχρι εδώ και λαβαίνοντας υπ' όψιν την απάντηση σου σε μένα, το λιγότερο είσαι κακοπροαίρετος.

Πάμε σε μένα.
απλά επειδή έχω μείνει άφωνος από το πως μπόρεσες και τα κατάλαβες όλα αυτά για εμένα
Θεώρησα ότι δεν είναι κακό να κάνεις μνεία στα θύματα του Λονδίνου και το έγραψα. Έχοντας λοιπόν υπ΄όψιν την παράθεση, έκανα λάθος που θεώρησα ότι θα ήθελες να κάνεις μνεία στα θυμάτα.
προσπάθησε να ξεχωρίσεις τα μάρμαρα από τις ανθρώπινες ζωές )
Έγραψα πουθενά για μάρμαρα; Έγραψα καθαρά και για κάποια άλλα θύματα τρομοκρατιών μόνο όμως που θυμίζεις κάποιους ανίδεους που νομίζουν ότι κάποιοι συγκεκριμένοι είναι τα θυμάτα και κάποιοι άλλοι μόνο οι θύτες, εμείς οι καλοί και οι άλλοι οι καλοί.
Εν πάση περιπτώση, εγώ ήθελα από κάποιον άνθρωπο που θεωρεί αδικία την 11/9, αδικία τη Μαδριτή, αδικία το Λονδίνο, την γνώμη του για τα θύματα που οι "σωστοί" άφησαν πίσω τους. Βλέπει με το ίδιο μάτι ΚΑΙ αυτούς; Αν όχι, τι μπορεί να πει κάποιος για σένα; Το λιγότερο ρατσιστής, το χειρότερο είναι άσε.

Υπάρχουν, τέλος, 4 λόγοι που δεν χρειάζεται να απαντήσεις σε μένα:
1) Όντως είναι σπατάλη χρόνου να ασχολείσαι με κακοπροαίρετους.
2) Στα λίγα μηνύματα που έχω γράψει θα διαπιστώσεις ότι ούτε και εγώ χάνω το χρόνο μου όταν κάτι ξεφεύγει.
3)
αν χθες είχε γίνει ταυτόχρονα και μια τρομοκρατική επίθεση στο μετρό της Αθήνας... εεε
. Τέλος.
4)
ξεκινάω από τους δούλους που πεθάναν στην αρχαία Ελλαδα κουβαλώντας μάρμαρα και πέτρες
Αυτοί πληρωνόντουσαν και είχαν και δικαιώματα. Ρε μπας και έχεις βγάλει κανά αμερικάνικο κολλέγιο ή έχεις φοιτήσει εκεί στο αμέρικα;

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 09 Ιούλ 2005 15:21

Rapid-eraser έγραψε:Avamfisbitita bebea n tromokratiki epi8esi dev pabei va exei 8imata kai aftoi dev pabouve va eivai av8ropoi ... opos avr8opoi eivai kai stnv ellada.
Και στο Αφχανιστάν και στο Ιράκ θύματα είχε η τρομοκρατική επίθεση των Αγγλοαμερικάνων. Ασέ που μου μπήκε από η ιδέα (από την 11/9) ότι από μόνοι τους τα κάνουν για να έχουν δικαιολογίες για τις άνανδρες επιθέσεις τους κατά των λαών της Γης. Που ξερετέ τώρα σε κανένα χρόνο μπορεί να κάνουν κανένα ντου στο Ιράν :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης