Τα 5 καλύτερα Ελληνικά sites για Η/Υ με forum?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Kostan

Δημοσίευση από Kostan » 11 Ιούλ 2005 12:15

Καλημέρα,
άν και τα περισσότεροι μέλη του forum, λείπουν σε διακοπές θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση.

Ποιά είναι τα 5 καλύτερα Ελληνικά sites που ασχολούνται με την τεχνολογία, κυρίως Η/Υ και πληρούν αθροιστικά τα εξής 4 χαρακτηριστικά:

1) έχουν ενεργό forum με τουλάχιστον 3.000 μέλη,
2) έχουν ιδρυθεί πριν από το 2003,
3) έχουν καθημερινή αρθρογραφία/ενημέρωση και
4) απευθύνονται σε χρήστες μη επαγγελματίες;

Ευχαριστώ
Καλό Καλοκαίρι :D

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Ιούλ 2005 12:27

Πρώτο και καλύτερο www.freestuff.gr

Μετά έρχονται και οι άλλοι

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 11 Ιούλ 2005 12:36

Σου απάντησα στο forum Insomnia http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.p ... 368&page=1 έχει τα που άνοιξες το ίδιο θέμα μην σου απαντήσω κι' εδώ το ίδιο :)

Πάντως πέρα από τα Ελληνικά forum εδώ http://rankings.big-boards.com/?p=all έχει τα μεγαλύτερα forum όλου του κόσμου... ανάμεσα τους και κάποια Ελληνικά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panoulis την 11 Ιούλ 2005 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 11 Ιούλ 2005 13:45

Υπάρχει και το thelab.gr που εξειδικεύεται κυρίως σε hardware.

Το Freestuff.gr είναι επίσης πολύ καλό, αλλά σαν "εικόνα" μου φαίνεται πιο πολύ ως forum για ιστοσελίδες κλπ :wink:
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Kostan

Δημοσίευση από Kostan » 11 Ιούλ 2005 13:54

Καλησπέρα panoulis,

1)Η απάντησή σου δεν με κάλυψε.Το ερώτημά μου δεν είναι ούτε αόριστο, ούτε γενικόλογο είναι πολύ ειδικό με 4 συγκεκριμμένα κριτήρια.

2)Το έθεσα σαν ερώτημα στο freestuff και στο insomnia γιατί μετράω και υπολογίζω τη γνώμη των αντίστοιχων μελών τους.Επιπρόσθετα δεν γνώριζα ότι insomnia και freestuff είναι το ίδιο.

3)Εάν για κάποιο λόγο έθιξα κάποια αρχή (γραπτή ή άγραφη) των forums ζητάω συγνώμη.

Αλλά δεν μπορώ με τίποτε να δεχτώ αυτή τη συμπεριφορά "κλείδωμα του θέματος" και "ειρωνεία στην απάντηση".
Θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτη, ειδικά όταν προέρχεται από κάποιον που είναι υπεύθυνοs σε forum "Τόπο δημόσιας συζήτησης"!!!

Το θέμα έληξε για εμένα και δεν απαντώ για αντιπαράθεση αλλά μόνο για να δώσω τη σωστή του διάσταση.Το οποιοδήποτε μήνυμα πρέπει να διαβάζεται προσεκτικά και μετά να δίνουμε απάντηση ή να εκφράζουμε άποψη και πάντοτε πολιτισμένα χωρίς ακρότητες.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Ιούλ 2005 16:40

Φίλε μου, όπως έχουμε ξαναπεί, οι στατιστικές είναι σαν τις μίνι φούστες. Λένε πολλά, αλλα κρύβουν την ουσία. Οπότε:

Για νά δώσεις μία σωστή απάντηση στην ερώτηση σου θα πρέπει να είσαι αν όχι ενεργό μέλος, πρέπει να είσαι ενεργός αναγνώστης σε πολύ περισσότερα απο 5 forum που ασχολούνται με το αντικείμενο που περιέγραψες παραπάνω. Πράγμα το οποίο πολύ δύσκολα συμβάινει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιούλ 2005 17:18

1ον. το frestuff και το insomnia δεν έχουν καμια σχέση, εκτός ότι και τα δύο είναι κοινότητες, και πουθενά κανείς δεν υπονόησε ή είπε το αντίθετο.

2ον. ο panoulis δεν είναι διαχειριστής ούτε υπεύθηνος σε forum "Τόπο δημόσιας συζήτησης" μέσα στο freestuff (το γράφει το προφίλ του;)

3ον. κανείς δεν είπε ότι το θέμα θα κλειδωθεί... ούτε καν ο panoulis που τον κατηγορείς ότι είπε κάτι τέτοιο.

4ον. Το μόνο που σου είπε είναι ότι απλά σου έχει απαντήσει εκεί... τι μεγαλύτερο κακό έκανε ο άνθρωπος;

5ον. τα δύο μεγαλύτερα τα ξέρεις, οπότε ψάχνεις άλλα τρία... (απλά σαν tip βοήθειας στην αναζήτησή σου) ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 11 Ιούλ 2005 17:27

Τα είπε ο προλαλήσαντας για μένα :) Το μηνυμά μου δεν ήταν ειρωνικό μάλλον το παρεξήγησες :wink: Στο προηγούμενο μήνυμα μου είχα δώσει λαθός link και το διόρθωσα...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Ιούλ 2005 18:23

cordis έγραψε:2ον. ο panoulis δεν είναι διαχειριστής ούτε υπεύθηνος σε forum "Τόπο δημόσιας συζήτησης" μέσα στο freestuff (το γράφει το προφίλ του;)

3ον. κανείς δεν είπε ότι το θέμα θα κλειδωθεί... ούτε καν ο panoulis που τον κατηγορείς ότι είπε κάτι τέτοιο.
Μάλλον ο Kostan μιλάει για το εκεί topic και όχι γι' αυτό εδώ.

:P

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Ιούλ 2005 18:29

Πάντως εγώ προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω άλλο forum εκτός από το FS ασχέτα αν έχω γραφτεί σε όλα σχεδόν.

Πες ότι φταίει η δομή των θεμάτων που είναι ξεκάθαρη, πές ότι πλέον ξέρω πως μπορεί να σκέφτονται τα ενεργά μέλη, πες ότι είναι σαν να ξέρω τους περισσότερους συν ότι έχω πάρει δεκάδες ξεκάθαρες και κατανοητές απαντήσεις.

:P

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 11 Ιούλ 2005 18:44

Το ίδιο και εγώ... επειδή ίσως τα άλλα forum καλύπτουν υπερβολικά μεγάλο αριθμό θεμάτων με αποτέλεσμα το πολύ - πολύ να παρακολουθώ συγκεκριμένες θεματικές ενότητες και να συμμετέχω ελάχιστα.

Kostan

Δημοσίευση από Kostan » 11 Ιούλ 2005 21:42

Νομίζω πως κοντά στην απάντηση που μάλλον έψαχνα, είναι ο Archangel και ο mrpc.
Cordis είσαι πολύ καλός διπλωμάτης (χωρίς παρεξήγηση ), το "κλείδωμα" και το ότι ο Panoulis είναι υπεύθυνος στο forum??, έχει δίκαιο o lunarmedia,αφορά το 'insomnia' και όχι εσάς, άν και δεν είμαι σίγουρος ποιός και γιατί κλείδωσε το θέμα!!!
Δεν μπορώ, αλλά ούτε θέλω να ξανανοίξω θέμα συζήτησης εκεί!!!http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=113700 (το θέμα έχει συγκεκριμμένη ερώτηση και πήρα γενική απάντηση και κλείδωμα!!!!)

Cordis,ευχαριστώ για το χώρο, mrpc,Archangel,lunarmedia και goofakos ευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιερώσατε καθώς επίσης και τις απαντήσεις σας.

Καλό σας βράδυ :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιούλ 2005 22:51

sorry αλλά δεν κατάλαβα ότι δεν έλεγες για εδώ...
αλλά και εκεί ο Πάνος είναι Senior Member και όχι Moderator... οπότε κάποιος άλλος σου το κλείδωσε... το γιατί εκείνος το ξέρει... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 11 Ιούλ 2005 23:11

Λογικά μάλλον στο κλείδωσαν γιατί υπήρχε ανάλογο θέμα ήδη στο link που σου έδωσα...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Ιούλ 2005 00:21

Τώρα κατάλαβα και εγω τί γίνεται. Κατα την ταπεινή μου γνώμη, κακώς το κλείδωσαν. Τα στατιστικά στο "ανάλογο θέμα" δόθηκαν τον 10ο του 2004. Απο εκεί και πέρα απ ότι είδα το topic έχασε το νόημα του διότι ο καθένας άρχισε να διαφημίζει το forum του.

Τέσπα. Ξένα χωράφια είναι. Ας αφήσουμε τους ιδιοκτήτες τους να σπέιρουν και να θερίσουν.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες