oscommerce-gr.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jimtsik
Επικοινωνία:

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από jimtsik » 11 Ιούλ 2005 12:49

Καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα .
θα ηθελα τη γνωμη σας για το site Που κατασκευαζω .
www.oscommerce-gr.com
Σας ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Ιούλ 2005 14:23

Αν κρίνω από την προσαρμογή του template καθώς και από τις δουλειές που έχεις κάνει δεν θα έλεγα ότι έχεις μάθει σε ικανοποιητικό βαθμό το πώς μπορείς να μεταβάλλεις το design του oscommerce. Εκτός βέβαια και αν παίρνεις έτοιμα πακέτα από την algozone και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Για παράδειγμα βλέπω άσχετες γραμματοσειρές σε αρκετά σημεία, σπασμένα γραφικά εξαιτίας του μήκους των κειμένων, ξεκάρφωτες γωνίες στα tds που τους λείπει το κεντρικό μέρος τους, κλπ.

Η γνώμη μου είναι πως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ζητάς δουλειές επί πληρωμή στήνοντας custom oscommerce. Εκτός των άλλων στο σχεδιαστικό κομμάτι, όσα templates έχεις σχεδιάσει εσύ δεν θα έλεγα ότι εικαστικώς είναι ικανοποιητικά. Από το να βάλεις βέβαια ετοιματζίδικα πράγματα είναι καλύτερο να προσπαθείς μόνος σου αλλά στο design επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι είσαι ακόμα στα αρχικά στάδια. Πρέπει να ανοίξεις έναν καμβά στο photoshop και να αρχίσεις να δουλεύεις πραγματικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 11 Ιούλ 2005 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από manolism » 11 Ιούλ 2005 14:36

Συμφωνώ απόλυτα με τον cdhyper.

:P

Άβαταρ μέλους
billt

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από billt » 11 Ιούλ 2005 14:56

Για να κρίνω το site πρέπει να καταλάβω ακριβώς το σκοπό του site. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλεις ένα site που να προσφέρει δωρεάν και επι πληρωμή υπηρεσίες και προϊόντα που περιλαμβάνουν και templates.
Εμένα μου αρέσει η σελίδα (αυτό το κενό στα td το έκανες επίτηδες :D ; ) με την έννοια ότι θα μπορούσα να την επισκεφθώ αν έχει χρήσιμο περιεχόμενο.

Επίσης η λογική του να υπάρχει ένα σιτε με templates oscommerce για έλληνες μου αρέσει γιατί υπάρχει ένα κενό σε αυτό το θέμα και θα βοηθήσει αυτούς που δεν έχουν την άνεση να αναθέσουν έξω κάποιο custom.

Σχετικά τώρα με custom υπηρεσίες πιστεύω ότι σίγουρα μπορείς να δώσεις κάποιo medium budget support γιατι φαίνεται ότι ξέρεις από oscommerce. Εξάλλου δεν είναι όλα γραφικά που μετράνε στο εν λόγω πρόγραμμα και το φορμάτ του κειμένου μπορείς πριν το ξεκινήσεις να το αλλάξεις παίζοντας με το css.

Καλή συνέχεια. :wink:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Ιούλ 2005 16:05

billt έγραψε: Επίσης η λογική του να υπάρχει ένα σιτε με templates oscommerce για έλληνες μου αρέσει γιατί υπάρχει ένα κενό σε αυτό το θέμα και θα βοηθήσει αυτούς που δεν έχουν την άνεση να αναθέσουν έξω κάποιο custom.
Δεν έχει δικά του templates για Έλληνες. Είναι links προς την algozone. Και το κόστος για ένα custom template δεν είναι δα και τόσο φοβερό για οποιαδήποτε επιχείρηση. Αν είσαι ιδιώτης φυσικά δεν έχεις λόγο να έχεις ηλεκτρονικό κατάστημα.
billt έγραψε: Εξάλλου δεν είναι όλα γραφικά που μετράνε στο εν λόγω πρόγραμμα και το φορμάτ του κειμένου μπορείς πριν το ξεκινήσεις να το αλλάξεις παίζοντας με το css.
Φυσικά και δεν είνια μόνο γραφιστική η υπόθεση για οποιοδήποτε πρόγραμμα. Αλλά όταν είσαι επαγγελματίας και έχεις μια επιχείρηση που πουλάει ρούχα ξέρω γω πρέπει να δείχνεις και επαγγελματίας.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
billt

oscommerce-gr.com

Δημοσίευση από billt » 11 Ιούλ 2005 16:36

Δεν διαφωνώ μαζί σου στο θέμα των επιχειρήσεων ότι θα μπορούσαν να πάρουν ένα custom το οποίο απλό δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 1xxx Ευρω και είναι τα λουλούδια που πετάνε την πρωτοχρονιά στα μπουζούκια. :D Απλά ακόμα και αυτοί οι επιχειρηματίες που δεν πείθονται για κάτι καλό ας ξεκινήσουν με κάτι φθηνό και μετά σίγουρα θα κάνουν κάτι custom.Δεν είναι πάντα θέμα χρημάτων. :wink:

Εγω περισσότερο αναφέρομαι στη λογική της χρήσης του oscommerce από μη επιχειρήσεις που δεν απευθύνονται αναγκαστικά στον Ελλαδικό χώρο.Έτσι κάποιος που θέλει να πουλήσει καποιο e-book ή κάποιο script άνετα τον βοηθάει αυτό το site. Όχι τόσο για να πάρει template από την algozone αλλά για κάποιο support forum αν θα υπάρξει στα Ελληνικά.Νομίζω αυτή είναι και η χρησιμότητα των templates.Επικοινωνώ με άτομα στο εξωτερικό που έχουν φτιάξει ο καθένας πάνω από 50 site με περιεχόμενο που έχουν αγοράσει με δικαίωμα μεταπώλησης από άλλους.Μην ξεχνάς επίσης και αυτούς που ασχολούνται και με drop shipping. :roll:

Δεν νομίζω ο poster να κάνει επιχείρηση ανταγωνιστική προς αυτές που κάνουν custom templates αφού με βάση τα παραπάνω στοχεύει σε άλλο target group απ' ότι webdesign εταιρίες.

Και εν κατακλείδι, ίσως με τον τρόπο του να βοηθάει και στην εξάπλωση μιας e-commerce και open source νοοτροπίας που μόνο καλό κάνει στις υπάρχουσες εταιρίες αφού εκπαιδεύει τον μελλοντικό υποψήφιο πελάτη. :wink:

Δεν θέλω να κάνω hijack το θέμα του φίλου jimtsik αλλά η συζήτηση γύρω από τη νοοτροπία στην Ελλάδα σχετικά με το internet είναι πολύ ενδιαφέρουσα ... ίσως θα έπρεπε να υπάρξει και μια ειδική ενότητα μόνο για αυτό. :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες