Ανέβασμα ενός site σε FTP server

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Leonidas Akritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leonidas Akritidis » 12 Ιούλ 2005 13:41

Είμαι λίγο άσχετος απο development δυναμικών site και για πρώτη φορά θέλω να ανεβάσω ένα τέτοιο στο Internet.
Το έχω ετοιμάσει και δουλεύει σε local web server πλην ενός προβλήματος με τις ελληνικές εγγραφές mysql.

Θα ήθελα να μάθω τις ενέργειες που απαιτούνται για να ανεβάσω τις PHP σελίδες μου στον FTP server ενός ISP.
Πώς θα κάνω import μιας βάσης δεδομένων mysql στον server τους?

Θα πρέπει η πλατφόρμα που θα επιλέξω να είναι σε Linux?
Για την ενεργοποίηση του database Hosting με ρωτάνε για ODBC(true/false) και για ένα data source name. Τι είναι αυτά?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 12 Ιούλ 2005 15:08

Οποσδήποτε θα πρέπει να είσαι σε ένα linux hosting.

Για να κάνεις import θα χρησιμοποιήσεις το phpMyAdmin το οποίο κάνει και import και export σε sql.

Kαλύτερα να μήν χρησιμοποιήσεις hosting με ODBC αλλα με τον παραδοσιακό τρόπο. Αν ενδιαφέρεσαι για καλό hosting στην Ελλάδα που να πληρεί όλες τις προυποθέσεις επικοινώνησε μαζί μου.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 12 Ιούλ 2005 15:21

Egw pali 8a protivo va xrisimopiiseis server pou va eksomiovei ta local kai meta va peraseis se kati allo
mexri va apoktiseis prosopiki apopsi.
Av exeis ksekivisei va doulebeis se dev peribalov windows eivai ligo periergo va doulebeis se linux kai toumpaliv.

Evdiktika merikes diafores exouv va kavouve
me tov tropo pou stivoume ta paths
Linux: /path/to/file
Windows: disk:\path\to\file

H alli mia diafora eivai sto oti ta windows dev exouve diafora metaksi mikrov kai kefalewv evo to linux ksexorizei tis diafores.

Mikrodiafores 8a mou peis alla ola mazi mazebovte kai giovte bouvo kamia fora.

Twra osov afora to pos kavoume upload stov ftp server. Eva client ftp sivdeese meso ftp / sftp stov server kai bazeis ta arxeia pavo. Diveis write dikeomata
sta dir pou 8es va mporei va grafei n php .

Twra import stnv basi mporeis va kaveis me polous tropous. Oloi oi tropoi apetouve va exeis eva arxeio data source file pou periexei tis evtoles me ta data gia va peraseis stnv basi. Afto ovomazete allios dump file.
Osov afora tous tropous.
H mysql exei comand file interface pou gia va to xrisimopiiseis prepei va exeis access se shell (comand promt) kai sivi8os dev to divouv oi isp gia logous asfalias.
Ka8os kai meso kapoiou allou software pou 8a kavei conect stov mysql server kai apla 8a ektelesei tis evtoles tou dump pervovtas basi kai dedomeva.

Ara pi8avov va iparxei kapoio control panel n kapoio phpmyadmin opos eipe o nikos software dld pou 8a sou epitrepsei va peraseis ta data.

Evalaktika mporei va epitrepete to remote conect stov server opote mporeis va sivde8eis amesa esy stov server kai va perasis ta dedomeva.

Se ka8e periptosi mporeis va epikivoviseis me tov administrator / suport tou isp sou kai va sou perasouve aftoi local to dump se periptosi pou eivai arketa megalo se mege8os kai ta parapavo sevaria sivi8os kavouv fail.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες