κλεφτες σελίδων

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 03 Οκτ 2002 17:47

Κύριοι χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Η ερώτηση είναι πολύ συγκεκριμένη: αν κάποιος αντιγράψει μια σελίδα και την παρουσιάσει σαν δικιά του, βάλει το δικό του mail και δεν βάλει link πού να παραπέμπει στην σελίδα πού αντέγραψε είναι ή όχι κλέφτης; Η απάντηση είναι αυτονόητη είναι κλέφτης.

Λοιπόν υπάρχει κάποια διαφημιστική, απ’ ότι τουλάχιστον λέει, εταιρία πού έχει οικειοποιηθεί σελίδες πολλών χρηστών και της παρουσιάζει ότι τις κατασκεύασε αυτή. Προς άγραν φυσικά πελατών. Ακόμη δεν θα πω το όνομα της.

Θέλω την βοήθεια σας, παρακαλώ πείτε μου πώς μπορεί κάποιος να προστατευτεί από τέτοιες ενέργειες; Πώς μπορεί να προστατεύσει την δουλεία του και το δικαίωμα να είναι κύριος της σελίδας του;

Δώστε μου μια σειρά από λύσεις.

Εμένα προσωπικά μετά από έντονες συστάσεις με ακούσανε και κατεβάσανε την σελίδα μου πού ήταν εξ’ ολοκλήρου αντιγραμμένη μόλις τους είπα για εισαγγελέα.
Όμως υπάρχουν αντιγραμμένες παρόμοιες σελίδες φίλων μου αλλά και άλλων. Παράλληλα βλέπω ότι ανεβάζουν ψιλοτροποποιημένα δικά μου θέματα και πάλι.

Είμαι εξοργισμένος όσο δεν παίρνει.
Παρακαλώ την γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από telxina » 03 Οκτ 2002 21:03

File Gianni,

eilikrina afto to thema me exei apasxolisei arketa sto parelthon.

Arxika tethike to zitima kata poso mia selida ine idioktisia tou pelati i tou kataskevasti. Skeftika lipon oti ine san ton pinaka zografikis. Agorazeis ne men enan pinaka tou picasso, einai dikos sou, ala apo kato leei picasso.

Epeidi omos tipota den ebodizei ena pitsiriki na kanei ton pinaka san kenourgio, ke to site sou episis, i moni lisi ine na vazeis se kapia krifa simeia ena simadi san ipografi, -peran tin gnostis tabelas- opote an xreiastei na xereis mono esi pou ine to simadi pou apodikniei oti i selida ine diki sou. :wink:

Apo ekei ke pera kalo ine na ipoxreoneis ton pelati sou na ipografei ena xarti pou na leei oti apagorevete i tropopiisi tou site sou xoris tin adeia sou. Skepsou na parei kapios to site, na to kanei min po pos ke na fenete to onoma sou apo kato!

Isos kapioi pelates tsirixoun ligo -ego plirono to thelo diko mou- ala pistevo oti kaneis den tha ine toso koufiokefalos oste na min katalavei.

Tora an milame gia adigrafea... mono ta simadakia se sozoun...

Oson afora ti nomiki plevra, apo oso xero dedikasmeno den iparxei akomi epi tou thematos. Oute kan nomothesia vevea! Ala i apili eisagelea ine to mono metro pou mporeis na pareis mexri tora.

Stile prive msg na mou peis to site bas ke exoun ke tipota diko mou! :evil:

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 03 Οκτ 2002 21:37

Εδώ φίλε μου δεν υπάρχουν σχέσεις. Η σελίδα είναι δική μου τα περιεχόμενα, αποτέλεσμα 2 χρόνων εργασίας και συνεχώς ανανεώνετε, δικά μου. Οι άνθρωποι αυτοί αντιγράφουν στεγνά άλλες σελίδες και τις παρουσιάζουν σαν δικές τους. Δεν με φιλοξενούν στον server τους, δεν έχουμε σχέσεις, τους ανακάλυψα τυχαία. Δεν θα σου στείλω πριβέ μήνυμα θα δώσω εδώ μια διεύθυνση σελίδας πού περιλαμβάνει όλα τα site πού παρουσιάζουν σαν δικά τους. Ρίξτε όλοι μια ματιά μη τυχόν και είστε παθόντες. Η διεύθυνση είναι η εξής: http://www.ati.idx.gr/ και επιλέξτε το Partners.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από telxina » 04 Οκτ 2002 00:41

Eilikrina akomi den mporo na katalavo ti kanoun. I malon molis katalava! Parousiazoun os second level domains sites ta opia oikioppioude! To koufo ine px me to google. Ne men to google apagorevei ti xrisi tou google.com ala kaneis den tous empodizei na to exoun san second level domain! Ke kata sinepeia mporei se ligo kero na do tin attractionnet ekei mesa ke ma to theo tin exoun vapsei!

To koufo tora ine oti osi ora exo anixto to site tous to firewall mou exei parei fotia, pou simenei oti oi tipoi ine poli tsatsoi.

As tous exoume apo koda.... :evil:

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από telxinas » 04 Οκτ 2002 01:13

Lipon, mporis poli apla na tous feris se diskoli thesi, efoson exoun oikiopiithi dimourgies sou, me to na tous zitisis na sou dixoun tis mitres ton grafikon pou exoun autoi "dimiourgisi" opos png, psd klp klp. Enoite pos fisika tis mitres tis exis esi. An den tis exoun lipon, pios einai autos pou exi dimiourgisi to ekastote site? :)

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 04 Οκτ 2002 14:21

Εγώ κύριοι πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να είναι ελεύθερη για όλους, ανέβασα την δουλειά μου, μέσα από έρευνα, ξενύχτη, διασταυρώσεις, μεταφράσεις και όλα τα σχετικά , για χρήση από όποιον ενδιαφέρετε να έχει αυτές τις πληροφορίες. Δεν τα κράτησα μόνο για μένα. Αλλά το κλέψιμο είναι άλλο πράγμα.

Λίγες φορές έχω εξοργιστεί έτσι και άντε με εμένα πού τους την έπεσα το διορθώσανε κάπως, όμως όλοι όσοι έχουν μια προσωπική σελίδα και έχουν κουραστεί για αυτήν και έχουν την ίδια διάθεση να συνεισφέρουν κάτι, δεν είναι κρίμα?

Αρχίζω λοιπών, για πρώτη φάση, να συγκεντρώνω τις σωστές διευθύνσεις των σελίδων αυτών και θα ειδοποιηθούν όλοι οι webmaster με e-mail για το τι γίνεται.

Άσε πού σκέφτομαι να αλλάξω χόμπι και από συλλέκτης νομισμάτων να ασχοληθώ με το hacking.
:evil:

P.S. Αφήστε που όταν τους έστειλα το μήνυμα μου απαντήσανε ότι κερδίζω πόντους πού με αντιγράψανε και ας μη το Καταλαβαίνω!!!
Μου είπαν ότι θα μου κάνουν καλή τιμή για διαφήμιση!!!
Και ότι φτιάχνουν πιο καλές σελίδες από μένα άμα θέλουν να μου την βγούνε δηλαδή, αλλά δεν θέλουν!!!!
Φυσικά μετά φαντάζεστε και εγώ τι τους απάντησα, εκτός βέβαια από τον εισαγγελέα. Απειλή πού έφτασε για να κατέβει η σελίδα αμέσως.
Αλήθεια αν θέλω να κινηθώ νόμιμα πού θα μπορούσα να απευθυνθώ???

Άβαταρ μέλους
loukritia

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από loukritia » 04 Οκτ 2002 17:19

Το είδα κι εγώ.... δεν ξέρω άν μπορείς να του κάνεις κάτι αν επικοινωνήσεις με το ΙΤΕ εφ'όσον είναι .gr, -χαζομάρα είπα τώρα; ή με τον host provider του, ίσως.

Αυτός δεν είναι μόνο κλέφτης, είναι και απατεώνας. Αν κοιτάξετε εκεί που λέει "διαφήμηση μέσω banner" πουλάει στα "θύματα" ότι το banner του θα εμφανίζεται, ας πούμε, στο google αλλά δεν λέει ότι θα εμφανίζεται στο google-μαϊμού κι όχι στο κανονικό.

Πολύ μεγάλος απατεώνας ο τύπος. Οχι μόνο κλέβει δουλειά άλλων αλλά την πουλάει κι'όλας....
Ιδέα: αν επικοινωνήσεις με τους διαφημιζόμενους δηλαδή τους πελάτες του και τους πείς τι γίνεται ή τους απειλήσεις ότι θα θεωρηθούν κλεπταποδόχοι.... ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;

Χρειάζεται να τον ξεσκίσεις......
Κάνε ότι μπορείς και κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις.

Άβαταρ μέλους
loukritia

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από loukritia » 04 Οκτ 2002 17:23

Υ.Γ. Νομίζω ότι ο τύπος δικαιούται επάξια μια θέση στο "Νόμος του Netfy"

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 04 Οκτ 2002 20:02

Λοιπόν έστειλα ένα αναλυτικό μήνυμα στο ΙΤΕ και τους ζητάω να με βοηθήσουν, αν όχι με την παρέμβαση, τουλάχιστον με τις συμβουλές τους. Αν πάρω απάντηση θα την βάλω εδώ στο φόρουμ να την δείτε.

Τώρα επειδή αρχίζει μια περίοδο συγκέντρωσης πληροφοριών και δράσης θα σας έχω ενήμερους για το τι θα πετύχω.

Εμείς όλοι πού διαθέτουμε μια σελίδα αναρωτιέμαι δεν θα μπορούσαμε να οργανωθούμε?

Δεν θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μια ομπρέλα προστασίας ενάντια σε τέτοια φαινόμενα?

Αν αυτοί ανακαλύφθηκαν τυχαία πόσοι, ίσως, υπάρχουν πού μπορεί να έχουν κάνει κάτι ανάλογο?

Αν δεν υπάρχουν πολλά τέτοια φαινόμενα ακόμη, δεν μπορεί να υπάρξουν στο μέλλων?

Τελικά μήπως πρέπει εμείς οι ίδιοι να διαφυλάξουμε τις σελίδες μας?

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από DimitriosX » 04 Οκτ 2002 20:13

loukritia έγραψε:Υ.Γ. Νομίζω ότι ο τύπος δικαιούται επάξια μια θέση στο "Νόμος του Netfy"
Ε ναι ...
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =6657#6657

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από telxinas » 05 Οκτ 2002 00:47

DimitriosX έγραψε:
loukritia έγραψε:Υ.Γ. Νομίζω ότι ο τύπος δικαιούται επάξια μια θέση στο "Νόμος του Netfy"
Ε ναι ...
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =6657#6657
Den pezese mpatseeeeeeeeeeeee hahahahahha :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
seldimi
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από seldimi » 05 Οκτ 2002 09:49

Βρε παιδιά για να καταλάβω. Ι idx.gr τι ρόλο παίζει στο Internet και τι δημιουργεί παρόμοια Search Engines κτλ. Ποιος άραγε να είναι ο στόχος της ;;; :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 05 Οκτ 2002 12:13

kirioi as min eimaste kai axaristoi oi anthropoi prosferoun kai ergo. arostisate, xreiazeste iatriki simbouli, exete provlimata igeias, aftoi niazontai gia esas. to empeiro iatriko toys prosopiko simvoylevei. www.doctor.idx.gr

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
loukritia

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από loukritia » 05 Οκτ 2002 20:29

seldimi έγραψε:Βρε παιδιά για να καταλάβω. Ι idx.gr τι ρόλο παίζει στο Internet και τι δημιουργεί παρόμοια Search Engines κτλ. Ποιος άραγε να είναι ο στόχος της ;;; :evil: :evil: :evil:
Αν δείς λίγο πιο πάνω έχω γράψει :

"Αυτός δεν είναι μόνο κλέφτης, είναι και απατεώνας. Αν κοιτάξετε εκεί που λέει "διαφήμηση μέσω banner" πουλάει στα "θύματα" ότι το banner του θα εμφανίζεται, ας πούμε, στο google αλλά δεν λέει ότι θα εμφανίζεται στο google-μαϊμού κι όχι στο κανονικό."

Και τώρα που το ξανασκέφτηκα, γιάννη γιατί δεν επικοινωνείς με τους yahoo.gr, altavista, κλπ να τους πείς τι γίνεται. Αυτοί έχουν ολόκληρες νομικές υπηρεσίες, ειδικά το yahoo.gr το οποίο =otenet, και έχει πρόσβαση στα Ελληνικά δικαστήρια.

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

κλεφτες σελίδων

Δημοσίευση από γιαννης » 05 Οκτ 2002 22:39

afto to exo kanei idi me to elliniko google kai perimeno na do an tha ginei kati kai tora exo ksekinsei kai enimerono olous toys alous webmaster. :evil:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες