Ανοικτη επιστολη στον Υπουργο Υγειας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Ιούλ 2005 21:45

Η Ιστορία που θα διαβάσετε εδώ είναι αληθινή και με αφορά άμεσα μιας και η παθουσα είναι η πεθερά μου .
Είχα τον πεθερό μου με σοβαρό ουρολογικό πρόβλημα στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών ( Γ. Γενηματας ) από τις 11/07/2005 μέχρι σήμερα 25/11/2005 .
Η πεθερά μου όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν έφυγε ούτε ένα λεπτό από το πλευρό του γιατί εκτός του προβλήματος που ανέφερα ο πεθερός μου έχει και πρόβλημα με Αλτσχαιμερ το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα να μην έχει πλήρη και διαυγή επαφή με το περιβάλλον και να μην είναι εύκολη η συνεννόηση μαζί του .
Ως εκ τούτου χρειάζεται έναν άνθρωπο δίπλα του για κάθε βοήθεια , όπως επίσης και να τον προσέχει ούτως ώστε να μην βγάλει τους ορούς από τα χέρια και έχει αιμορραγία . Δυστυχώς 2 φορές δεν το προλάβαμε και είχε σαν αποτέλεσμα να σπάσει τις φλέβες .
Μετά από τόσες μέρες παραμονής στο νοσοκομείο δίπλα του η πεθερά μου κατέρρευσε από την κούραση και την ένταση με αποτέλεσμα να ανεβάσει πυρετό πάνω από 39,5 βαθμούς .
Στην έκκληση της για παροχή βοήθειας η απάντηση των γιατρών ήταν τώρα που μας το λες κυρία μου δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα Έπρεπε να μας το πεις την Παρασκευή που είχαμε εφημερία για να σε βοηθήσουμε .
Μετά από έντονο τηλεφώνημα μου στην προϊσταμένη του Παθολογικού αποφάσισαν να της κάνουν κάποιες βασικές εξετάσεις και αφού διέγνωσαν ότι όντως έχει σοβαρό πρόβλημα της είπαν να πάει σε κάποιο νοσοκομείο για περισσότερη βοήθεια .
Όλη αυτήν την ώρα που υποβάλλονταν σε εξετάσεις ο πεθερός μου ήταν μόνος στον θάλαμο με ότι αυτό συνεπάγονταν για την ακεραιότητα του την σωματική και με δεμένα τα χέρια η το χέρι στο κρεβάτι με γάζες για να μην μπορεί να τα κινήσει .
Το αποτέλεσμα ήταν να πάμε την πεθερά μου σε άλλο νοσοκομείο στο Κοργιαλενιο (Ερυθρό Σταυρό ) και να είναι εκεί ήδη δυο μέρες με ορούς .
Το σοβαρό θέμα εδώ είναι η άρνηση στην νοσηλεία ενός ατόμου που ήταν μέσα ήδη στο νοσοκομείο σαν συνοδός ασθενούς άσχετα αν δεν είχαν εφημερία , κάτι τελείως απαράδεκτο καθώς παραβαίνουν τον όρκο του Ιπποκράτη που έδωσαν ο οποίος λέει

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.

δηλαδή θα κάνει οτιδήποτε για να βοηθειση και να μην προκαλέσει καμία βλάβη σε κάθε άνθρωπο που χρίζει βοηθείας

Τα συμπερασματα δικα σας

http://www.diavlos.gr/orto96/ortowww/ork_neo.htm

Η επιστολή αυτή θα σταλεί
Στον Υπουργό Υγείας κο Κακλαμάνη
Στον Ραδιοφωνικό σταθμό Σκαι
Και στην εφημερίδα Τα Νέα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες