Αγοράστε οικοπεδάκι στην Ραφήνα.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιούλ 2005 21:59

Είναι ευκαιρία.
Πάντα μετά από μια φωτιά δημιουργούνται μεγάλες ευκαιρίες για αγορές, μιας και σε όλες τις περιοχές που επλήγησαν αρχίζουν να ξεφυτρώνουν, μέσα σε μερικούς κιόλας μήνες, οι πρώτοι οικισμοί.

Ήδη είδαμε κατοίκους να φωνάζουν μπροστά στην κάμερα, δείχνοντας το πυκνό δάσος που το είχαν ζώσει οι φωτιές, "δεν είναι δασικό αυτό. Τα οικοπεδάκια μας καίγονται.". Που αυτό μεταφράζετε σε απλά λόγια. "Δόξα το Θεό που καίγονται τα κολοπεύκα και θα μπορέσω να οικοδομήσω το οικοπεδάκι μου."

Από μια φωτιά όλοι κερδίζουν.

Αυτοί που είχαν τις εκτάσεις, γιατί οικοπεδοποιούνται.
Το δασαρχείο από τα deals που κάνει για τους καμένους κορμούς.
Το κράτος από τους φόρους που θα κερδίσει από τα νόμιμα σπίτια που θα φτιάξουν οι οικοπεδούχοι.
Αυτοί που έχουν τα φυτώρια για την δεντροφύτεψη δεξιά και αριστερά των δρόμων για να μη φαίνεται η μαυρίλα.
κ.ο.κ.

Στην Πεντέλη 3-4 χρόνια μετά από την φωτιά που την αποτελείωσε, γιατί πριν από αυτή είχαμε φωτιές κάθε χρονιά, πολλές βίλες έχουν φυτρώσει, αλλά πεύκα ελάχιστα...

Αν δεν ήθελαν να καούν τα δάση..
..θα έφτιαχναν αντιπυρικές ζώνες.
..θα έκαναν προσλήψεις στην πυροσβεστική.
..θα αγόραζαν περισσότερα πυροσβεστικά οχήματα.
..θα εκπαίδευαν τους κατοίκους των δασικών περιοχών.
..θα είχαν περισσότερες περιπολίες τις επικίνδυνες ημέρες, όπως αυτήν.
..θα είχαν νόμους που δε θα ανάγκαζαν έναν μεγαλο(μικρό)οικοπεδούχο να βάλει φωτιά στο δάσος για αξιοποιήσει την περιουσία του.
..
..

Αλλά από ένα δάσος μόνο τα πνευμόνια μας κερδίζουν, αλλά από ένα καμένο δάσος κερδίζουν πολλοί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Ιούλ 2005 23:14

Τελικά την έσβησαν...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Ιούλ 2005 10:08

Cordis σε βρίσκω πολύ ευαισθητοποιμένο και συνάμα ορθώς σκεπτόμενο σχετικά με το θέμα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιούλ 2005 12:55

Δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς, μιας και τουλάχιστον τρεις φορές τα τελευταία 15 -20 χρόνια αναγκάστηκα να εγκαταλείψω το σπίτι μου, με ότι μπορούσα να σηκώσω στα χέρια μου, για να σωθώ. Την μία φορά, μάλιστα, αναγκάστηκα και να οδηγήσω, ενώ δεν είχα οδηγήσει ποτέ μου, για να σώσω το αυτοκίνητο του πατέρα μου. Περιττό να σου πω ότι και τις τρεις φορές όταν επέστρεφα δεν ήξερα αν θα έχω σπίτι..

Και σε πείσμα όλων αυτών συνέχισα όλα αυτά τα χρόνια, ακόμα και τώρα, να έχω πεύκο κολλημένο πάνω στο σπίτι. Ένα πεύκο που τα χαμηλά του κλαδιά είναι καμένα από την τελευταία φωτιά, κι αν δεν ήταν τόσο δυνατός ο αέρας ώστε να μην αφήσει την φωτιά να πάει και στα πάνω κλαδιά, αλλά να συνεχίσει στα επόμενα πεύκα, θα είχε πάρει και το σπίτι μου μαζί του..

Τα σπίτια που φυτρώνουν στην θέση των καμένων τα έχω δει με τα μάτια μου.. μέσα σε τρεις μήνες τα ποιο πολλά ήταν στα κουφώματα. Όσο για τις αναδασώσεις και τις άλλες π*****ς που βγαίνουν και λένε οι πολιτικοί μετά από κάθε φωτιά μη πιστεύετε ούτε δράμι. Σε ιδιωτική περιουσία ή σε περιουσία που είναι διεκδικήσημη από ιδιώτες δεν μπορούν να φυτέψουν ούτε βλίτο. Όσο για όσα είναι "καθαρά" δασικά θα αρκεστούν στο δεξιά - αριστερά των δρόμων.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 29 Ιούλ 2005 14:00

Exeis travixei polla vlepw Cordis...

Diavasa me poly endiaferon ola ayta...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιούλ 2005 16:30

Και κατι ακομα καλο απο την φωτια

Θα βρουν επιπλεον ξερα και χλωρα ξυλα για την εδαφοποιηση της λυματολασπης και ΤΣΑΜΠΑ

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 30 Ιούλ 2005 01:11

Να συμπληρώσουμε ότι:

Εμφανίστηκε δημοτικός σύμβουλος που είπε: "Το δάσος καίγεται γιατί δεν είχε μπει στο σχέδιο πόλης. Τώρα που κάηκε να το βάλουμε για να μην ξανακαεί."
cordis έγραψε: ..θα έκαναν προσλήψεις στην πυροσβεστική.
..θα αγόραζαν περισσότερα πυροσβεστικά οχήματα.
Εδώ υπάρχει το παράλογο: πυροσβεστικά οχήματα υπάρχουν (αν και τα περισσότερα είναι παλιά, ειδικά στην επαρχία). Πυροσβέστες για να τα επανδρώσουν δεν υπάρχουν. Το Πυροσβεστικό Σώμα λειτουργεί με το 65% της δύναμης που θα έπρεπε να έχει. Κάθε χρόνο συνταξιοδοτούνται 800 πυροσβέστες και δεν έχουν γίνει προσλήψεις εδώ και 4 χρόνια.

Όταν ο πυροσβέστης κάνει κατάσβεση και μετά από 10 ώρες δεν έχεις αντικαταστάτη (όχι για να πάει στο σπίτι του αλλά να γυρίσει στον σταθμό) πως θα δουλέψει ψόφιος;

Κατά τα υπόλοιπα πολύ σωστά σκέφτεσαι.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Αύγ 2005 13:56

Egw pavtos efxomouva va kaei to ikopedo mou :P
To eixe agorasei n giagia mou ... kai fisika ek tov isterov mas epibalav oti prokete gia dasiki perioxi.
Sto finale va miv epitrepave tnv agora tou oikopedou eksarxis.

Plirovoume forous kai dev mas epitrepouv va xtisoume
giati meta 8imi8ikav oti exei dasos ekei.

Kai to astio ektivete kai sto oti aftoi pou eixav spitia mesa (kalos n kakos , katapatimeva n oxi , proti n eksoxiki katikia dev to sxoliazo) dev tous afivav
va kavouv mia apopsilosi kai mia avtipiriki zovi
giro apo ta spitia tous.
Na ta loustouv kai va tous apozimiosouv twra olous
kai va miv petaksouv ekso tous paravomous.

Kai meta sou leei kratos provias ... va tnv braso tnv provia tou kratous.
Afou dev pervouv allios xampari kalitera avtimetra para metra.

Fisika dev eimai yper tis kivisis aftou pou ebale tnv fotia (av tnv ebale) alla dev sas kribo oti efxomouv va kaei to xorafimou kai va givouv staxti ta devtra ola pou eixe mesa.

Sto finale twra dev mporouv va mpouv mesa va me avadsosouv ... as avadasosouv giro giro apo to ktima.

-Evas kamevos apo tnv fotia :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 02 Αύγ 2005 14:21

Οικόπεδο και φωτιά... Κάνε PM να συζητήσουμε την τιμή :kaloe: :P (kidding) Ας τα έκεγε το κράτος.. και άς έκαναν αλλού δάση... ούτος η άλλως κάποτε θα καούν... :P

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Αύγ 2005 14:46

pavtos ama to kaloskefteis eivai kalitera mia perioxi ipias katikisis kai xtisimatos para mia kamevi perioxi !
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 02 Αύγ 2005 16:38

Prepei na skefthkes va8ia ;-)

Άβαταρ μέλους
Tsolias st'anaktora

Δημοσίευση από Tsolias st'anaktora » 03 Αύγ 2005 12:42

Oso gia thn apozhmiwsh pou anaferatai, edw to kratos prospa8ei na kopsei apo pantou kai na vrei fragka anevazontas forous ki oti allo "mporei". Den 3erw ti eidous apozhjmeiwsh 8a dwsei, an dwsei kai pote! Mhn 3exnate kai tous seismoplhktous, endexetai merikoi akoma na menoun se leiwmena...

Ola auta thn idia stigmh, pou mia mikrh xwra (Dania) fetos katafere na anevasei ton proupologismo ths, den exei KA8OLOU ELLEIMA kai parallhla apofasise na meiwsei (estw kai ligo) tous forous.

M' emas ti ginete edw pera...?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες