permissions σε linux server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 29 Ιούλ 2005 12:58

Δεν ξερω αν αυτη είναι καταλλήλη κατηγορία για την ερωτηση αυτη, αλλα..

Anyway, θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικα ή να δώσει κάποιο λινκ, για να μάθω ακριβως τι επιτρέπουν και τι 'οχι, τα permissions που υπάρχουν για ένα αρχείο στα properties του, όταν αυτο βρίσκεται σε έναν linux server.

Οι επιλογές είναι Owner, Group, All users, και read, write, execute

Να διευκρινήσω πως δεν είμαι εγω ο ιδιοκτήτης του σερβερ, αλλα ένας απλος webmaster που ανεβάζω αρχεία στον σερβερ.

Ευχαριστώ
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιούλ 2005 13:09

8elei ligi sizitisi afto to 8ema.

to ownership sto linux eivai eva apo ta basika levels tou leitourgikou mias kai epitrepei multiusers peribalov.

Na lipov eva link me mazemevi pliroforia osov afora ta permissions
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 31 Ιούλ 2005 12:10

Thanx 4 the info

Μερικές ακόμα ερωτήσεις. Πως μπορεί το σύστημα να ξεχωρίσει αν κάποιος είναι owner ή απλός χρήστης;

Βασικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι:
Έχω ένα αρχείο, του οποίου μπορώ και αλλάζω το περιεχ΄μενο μέσα από ένα flash αρχείο που υπάρχει στο ίδιο folder. Αυτο που θέλω να αποτρέψω είναι να αλλάξει κάποιος το αρχείο χρησιμοποιώντας ένα δικό του αρχείο, που λογικά, δεν θα βρίσκεται στο ίδιο folder, καθως δεν θα έχει δικαιώματα, για να το ανεβάσει στον δικό μου σερβερ
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 31 Ιούλ 2005 12:17

Edo distixos briskete to basiko problima pou exouv ta sheard hostings. Oloi oi xristes mirazovte ta idia resurces.
8eoritika oloi oi xristes (users) eivai sto idio group
ara av doseis 0 sto group sou tote 8eoritika kapoios pou exei ameso acces sto mixavima dev mporei va sou piraksei ta arxeia (me tnv proipo8esi oti avikei sto idio group) omos epidi o httpd dev avoikei sto group sou prepei va exei read apo to arxeio. Av doseis write sto arxeio tote ta pragmata eivai problimatika pali giati kapoios pou exei access stov httpd (px meso php) tote pali mporei va sou
piraksei ta arxeia.
so
Dev iparxei asfalesteri lisi sta sheard hostings :)

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 31 Ιούλ 2005 16:07

Αν προσέξει ο admin του server είναι αρκετά που μπορεί να κάνει, και σε επίπεδο php (safe_mode) και σε επίπεδο συστήματος (jails). Αλλά λίγοι ασχολούνται απ' ότι έχω δει, έχουν καλομάθει με τα panels και δε βάζουν χέρι.. :-?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 31 Ιούλ 2005 17:23

to zitima eivai oti ola afta (av eksereseis to safe_mode) barevouv poli to sistima kai sivi8os apofebgovte.

Gia skepsou ka8e xristis va exei tnv dikiatou kopia tis mysql tou apache tou mailserver .....

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 31 Ιούλ 2005 18:52

Ok ίσως είναι λίγο ακραίο κάθε user να έιναι σε δική του jail. Αλλά πάντα ανάλογα με τις ανάγκες. Για την πλειονότητα των shared hosting providers, οι οποίοι χρειάζεται να παρέχουν απλά ένα account στο οποίο μπορείς να κάνεις login μόνο μέσω ftp και έξοδο σε έναν apache vhost, χωρίς cgi access, ουσιαστικά είναι πολύ πιο εύκολο να περιορίσεις τους χρήστες. Αρκεί απλά ο ftp daemon να κάνει chroot αμέσως μετά το login (το default συνήθως) και η php, που είναι ο μόνος άλλος τρόπος να κάνουν βόλτες και να εκτελούν ό,τι να' ναι οι χρήστες, να παίζει σε safe mode. Από κει και πέρα βέβαια, μια πιο συντηρητική umask, προσοχή στα permissions που περιλαμβάνουν τον χρήστη του httpd ή και μια chroot για τον httpd θα δυσκόλευε όποιαδήποτε πλοήγηση ή πρόσβαση και στο σύστημα συνολικά και στα αρχεία άλλων χρηστών, ακόμα και αν κάτι πήγαινε στραβά (π.χ. έπαιρνε κάποιος access από bug στον httpd). Απλά πράγματα που πολλοί τα ξέρουν αλλά βαριούνται να τα προσέξουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες