Αντικαταστάτης του FrontPage

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 31 Ιούλ 2005 14:41

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 31 Ιούλ 2005 16:25

Πραγματικά πολύ χρήσιμα! Το δεύτερο ειδικά... thnx!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 31 Ιούλ 2005 16:32

γιαννης έγραψε:
TTOPPOUZOS έγραψε:To FrontPage 2003 δεν περιλαμβάνεται στα Office 2003...
poios sou eipe oti den perilamvanete?

psakse vres sto cd to arxeio: SETUPFPG.EXE kai treskto.
Δεν έχω το αυθεντικό CD. Μόνο την άδεια χρήσης.

Απ’ ότι ξέρω τα Office 2003 standard edition δεν περιλαμβάνει το FrontPage 2003.

(μόλις πρόσεξα όμως ότι η άδεια χρήσεις μου είναι για το PRO)

Έχω ένα CD λίγο παράνομο το οποίο τα έχει όλα σπασμένα πάνω.

Άρα, 2 απορίες:
1. τα 2003 περιλαμβάνουν το FrontPage; (για να ξέρω εάν η άδεια χρήσης μου θα γίνει δεκτή)
2. εάν χρησιμοποιήσω το σπασμένο CD με την νόμιμη άδεια, είμαι νόμιμος;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 31 Ιούλ 2005 17:12

Αν είναι ένα αντίγραφο του αυθεντικού εσύ βάζεις έναν κωδικό που βρίσκεις με παράνομο τρόπο μπορείς να βάλεις τον αυθεντικό και να είσαι νόμιμος. Αν πάλι είναι σπασμένα "από τη ρίζα" και δε σου ζητάει καν να βάλεις κωδικό μάλλον δεν είσαι νόμιμος...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 31 Ιούλ 2005 17:30

Βασικά, την ώρα που ζητάει για τον κωδικό, τον εμφανίζει κιόλας. Δηλαδή αντί να μου δώσει ένα κουτί άδειο για να του δώσω κωδικό, μου δίνει το κουτί με τον κωδικό. Το μόνο που έχω να κάνω είναι να πατήσω: ΕΠΟΜΕΝΟ.

Άρα;
Εάν τον αλλάξω και βάλω τον νόμιμο κωδικό, θα είμαι νόμιμος; Ή η χρήση ενός ‘τόσο’ σπασμένου αντιγράφου με καθιστά άμεσα παράνομο;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 31 Ιούλ 2005 17:33

Από τη στιγμή που δεν το αγόρασες και σου το έδωσαν σπασμένο είσαι παράνομος. Τώρα το μόνο που θ' αλλάξεις με το να βάλεις τον αυθεντικό κωδικό είναι η μορφή και το μέγεθος της παρανομίας!
Φυσικά, είσαι παράνομος πάνω σε Αμερικάνικο προΙόν και αν αναλογιστείς τις παρανομίες που έκαναν αυτοί, η δική σου δεν πιάνεται για παρανομία! :P

smiley

Δημοσίευση από smiley » 31 Ιούλ 2005 17:58

enas freeware html-editor... isos na se endeiaferei...

1st Page 2000 v2.0 Final

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 31 Ιούλ 2005 17:58

MatrozoC έγραψε:Από τη στιγμή που δεν το αγόρασες και σου το έδωσαν σπασμένο είσαι παράνομος. Τώρα το μόνο που θ' αλλάξεις με το να βάλεις τον αυθεντικό κωδικό είναι η μορφή και το μέγεθος της παρανομίας!
Εδώ ακριβώς είναι που αμφιβάλλω. Αφού θα έχω νόμιμη άδεια χρήσεις δεν καθίσταμαι άμεσα νόμιμος;

[guote="MatrozoC"]Φυσικά, είσαι παράνομος πάνω σε Αμερικάνικο προΙόν και αν αναλογιστείς τις παρανομίες που έκαναν αυτοί, η δική σου δεν πιάνεται για παρανομία! :P[/quote]

Δεν νομίζω να στέκει νομικά αλλά... ΣΥΜΦΩΝΩ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 31 Ιούλ 2005 18:05

smiley έγραψε:enas freeware html-editor... isos na se endeiaferei...

1st Page 2000 v2.0 Final
χμ... Δεν είν' κακό... :think: :think:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 31 Ιούλ 2005 18:15

xultimatex έγραψε:Θεωρώ αδύνατο να δημιουργηθεί μια σύνθετη σελίδα με notepad.
Συμφωνώ, απλά συμβαίνει να αντιπαθώ και τις σύνθετες σελίδες συν τοις άλλοις! Όμως στο κάτω-κάτω είμαι programmer όχι designer, οπότε η γνώμη μου στο συγκεκριμένο δε μετράει και πολύ. :)
cherouvim έγραψε:Tables are bad.
Χμ, δεν ειπώθηκε ακριβώς αλλά εννοήθηκε. ;) Τέλος πάντων είχα την ίδια γνώμη πριν λίγο καιρό, και μόλις δοκίμασα στην πράξη να φτιάξω μία σελίδα μόνο με CSS ... τα είδα όλα. Όλα τα browser bugs, το ένα μετά το άλλο παρέλασαν από την οθόνη μου. Τι αγώνας ήταν αυτός Θεέ μου! Μόλις διόρθωνα ένα bug του IE έβγαινε ένα νεό στο Firefox. Και μόλις κατάφερνα μετά από ώρες προσπάθειας να μειώσω τα issues στο ελάχιστο, αρκούσε η προσθήκη ενός float element κάπου για να καταρρεύσει το σύμπαν. Και φαντάσου, πάλευα με τρεις browsers μόνο! Αν ήταν από δίπλα και οι IE Mac, Safari και Konqueror, έ ρε γλέντια! :P

Δεν αξίζει. Οι σύγχρονοι browsers είναι highly optimized για tables ενώ η υποστήριξη για CSS είναι σε πολύ μέτριο επίπεδο. Καλύτερο είναι να συμβιβαστούμε με τα tables προς το παρόν, και να τα χρησιμοποιήσουμε όσο πιο έξυπνα γίνεται. Για παράδειγμα προς Θεού δε λέω να έχουμε τρία - τέσσερα επίπεδα nested tables!

Το σημαντικότερο πρακτικό πλεονέκτημα που προσφέρει το CSS είναι η δυνατότητα τοποθέτησης του περιεχομένου πριν από τα μενού στη ροή του HTML κώδικα. Είναι καλό τόσο για τους χρήστες των σελίδων μας όσο και για τις search engines. Άραγε πόσο γνωστό είναι ότι μπορεί να γίνει το ίδιο και με tables? Είναι το λεγόμενο "table hack":

Εικόνα

Το κόλπο αυτό το διάβασα στο έξαιρετικό e-book του Mark Pilgrim (2002) Dive Into Accessibility (PDF, 300KB). Είναι δωρεάν, εύπεπτο και must-read για web-designers (imho).
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Αύγ 2005 16:33

@skeftomilos :

Τα CSS based layout σαφώς και είναι πιο δύσκολα στο να τα κατανοήσεις και να τα ελέγξεις πλήρως, αλλά στο τέλος βγαίνουν κερδισμένοι τόσο εσύ (ο developer) όσο και οι χρήστες της ιστοσελίδας σου. Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το htmldog.com και το csszengarden.com. Αν και από ότι έχω καταλάβει γνωρίζεις αρκετά για το θέμα, που εξάλλου ήταν και αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν ανέφερες για το ‘πισωγύρισμά’ σου στα tables για presentational purposes.

Εν κατακλείδι λοιπών tables are bad for layout και η λύση έχει οριστεί εδώ και καιρό από τους ’μεγάλους’.

Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει (όπως στα περισσότερα πράγματα στη ζωή άλλωστε) και να ακολουθήσει το δρόμο του. Απλά, σε αυτή τη περίπτωση, ο κάθε δρόμος οδηγεί αλλού.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 02 Αύγ 2005 16:52

Που βγαίνει κερδισμένος ο developer και που ο χρήστης.

Για εξήγησέ το αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Αύγ 2005 17:09

Ο developer:
-Πιο manageable και καθαρό content. Πλήρης διαχωρισμός περιεχομένου και εμφάνισης.
-Μικρότερο bandwidth (περισσότερα λεφτά στη τσέπη)
-Flexibility στο να σχεδιάσεις ουσιαστικά οποιοδήποτε layout θες. (βλέπε csszengarden.com)
-Άμεση αλλαγή του layout όλης της ιστοσελίδας (1000 σελίδες?) από ένα αρχείο.
-Καλύτερο indexing στα search engines.
-Conformance με τα W3C standards.

Ο χρήστης:
-Μικρότερο bandwidth (γρήγορο φόρτωμα σελίδας)
-Accessibility: κινητά, εκτυπωτές και τα narrators θα κάνουν render την ιστοσελίδα ανάλογα.
-Cross browser friendly: lynx, παλαιά browsers, περίεργα συστήματα.

Υ.γ Αναρωτιέμαι πως δουλεύει το
  • tag, προσπάθησα αλλά no luck.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 02 Αύγ 2005 17:13

cherouvim έγραψε:@skeftomilos :
Εν κατακλείδι λοιπών tables are bad for layout και η λύση έχει οριστεί εδώ και καιρό από τους ’μεγάλους’.
Tables are bad for layout? Τι λέμε τώρα? Τι ενοχλούν τα tables και ποιόν? Δεν μπορώ να το καταλάβω! Ειδικά για έναν designer που σχεδιάζει τη σελίδα του με photoshop (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα) τα tables είναι η καλύτερη λύση.-

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 02 Αύγ 2005 17:17

Όλα αυτά βέβαια όταν έχεις να κάνεις με πολύ κείμενο και με λίγες εικόνες. Αν θες να σχεδιάσεις κάτι πιο περίπλοκο τότε τι γίνεται;

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ css για κείμενο και ορισμένες φορές για tables attributes.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες