ερωτηση για drivers

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

ερωτηση για drivers

Δημοσίευση από tolis_montana » 31 Ιούλ 2005 04:59

για ubuntu πρεπει να κατεβασω τους αντιστοιχους drivers για linux? θελω να συνδεσω scanner και printer hp η υπαρχει κανενας αλλος τροπος αν πρεπει να κατεβασω drivers πως θα τους κανω install ειχα δοκιμασει παλιοτερα σε madrake αλλα δε καταφερα τιποτα επησεις εχω ενα μιχτακι usb το οποιο το χρησιμοποιω
σαν καρτα ήχου www.hercules.com αλλα δε υπαρχουν για linux

Άβαταρ μέλους
nske

ερωτηση για drivers

Δημοσίευση από nske » 31 Ιούλ 2005 05:56

Για scanners στο Linux, η μόνη σου ελπίδα είναι το SANE. Πάντως γενικά, τα πράγματα είναι άσχημα.. Δεν βγάζουν που δε βγάζουν drivers οι κατασκευαστές, ως συνήθως, αλλά είναι και τέτοια η περίπτωση με τα scanners που ο κάθε κατασκευαστής έχει τις δικές του undocumented πατέντες και ακόμα και αυτές τις αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο, οπότε δεν βγαίνουν εύκολα ούτε unofficial drivers. Αν δεν υποστηρίζεται από το SANE το μοντέλο σου, τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις windows σε ένα virtual machine του vmware ή του bochs και από εκεί (από Λαμίας δηλαδή..!). Τον δικό μου HP scanner τον χάρισα γι' αυτόν τον λόγο.

Για printers είναι αλλιώς τα πράγματα, χάρη στην Postscript. Kάθε κατασκευαστής έχει φτιάξει μια δική του παραλαγή της postscript και την έχει περάσει στο firmware (η γλώσσα που καταλαβαίνει ο εκτυπωτης), η οποία είναι λίγο πολύ standard από μοντέλο σε μοντέλο. Έτσι είναι ευκολότερο να βγουν drivers και ο ίδιος driver λειτουργεί για ολόκληρη οικογένεια εκτυπωτών. Αλλά ειδικά η HP έχει βγάλει και official drivers. Θα τους βρεις εδώ μαζί με αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης. Από την πλευρά της διανομής σου, απλά εγκατάστησε τα CUPS και Ghostscript. Ακόμη, χρήσιμες πληροφορίες θα βρεις στο Linux Printing HOWTO και στο www.linuxprinting.org.

Για την usb κάρτα ήχου που είπες δεν ξέρω, τουλάχιστον για hercules δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Βέβαια μπορεί να χρησιμοποιεί chipaki άλλου κατασκευαστή. Μαζί με τον kernel έρχονται drivers μόνο για κάτι "Tascam" chipakia.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες