Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

lowbap vs rap/hiphop

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από xultimatex » 01 Αύγ 2005 17:44

Σχετικά με τη διαμάχη και τον καβγά που είχε γίνει... Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και θέλω περισσότερες πληροφορίες. Ξέρει κανείς τίποτα;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

billiaswhs
Επικοινωνία:

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από billiaswhs » 01 Αύγ 2005 20:41

Παλιά είχε γίνει καυγάς αν θυμάμαι καλά είχαν τσακωθεί απο τη μία ήτανε
Active member, Goin'Through και από την άλλη μηδενιστής και Ζωντανοί νεκροί οι οποίοι υποτίθεται ήταν οι σκληροπυρινικοί και αυθεντικοί επιδή ακολουθούσαν τον ρυθμό στα τραγούδια του rap της Αμερικής. Ενώ οι πρώτοι είχαν ποιο ελεύθερος ρυθμός προσαρμοσμένος στην Ελλάδα. Στην συνέχεια μέσα από τα τραγούδια τους έβριζαν η μια πλευρά την άλλη βλέπε τίτλους "Ποσο μαλ@κας είσαι" και αν ψάξεις τα τελευαία τους album θα το διαπιστώσεις. Φυσικά οι Active member και goin ήταν πιο εμπορικοί από τους άλλους για αυτό ξεκίνησε η όλη ιστορία $$$$.

Cmg__

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από Cmg__ » 02 Αύγ 2005 02:31

Φιλε billiaswhs νομίζω πως κάνεις καάποιο λάθος.

Ορίστε πως είναι τα πράγματα:

Στην Ελλάδα το Hip-Hop ήρθε απο τον B.D Foxmour (Που τότε είχε κάποιο άλλο όνομα) , τους FF.C και τον Βρωμύλο (τον σημερινό Μεντζέλο των Ημισκουμπρίων).

Αργότερα Οι Active Member, οι FF.C, οι Razastarr, οι Παρεμβολές και άλλοι δημιουργούν την Freestyle production η οποία απαρτιζόταν απο ανθρώπους με κοινούς στόχους και ιδεολογίες.

Κάποια στιγμή όμως, ο B.D. με τους Active Member θέλησαν να κάνουν την δικιά τους φάση, με πιο "ψαγμένους" στίχους πιό αργό ρυθμό, διαφορετική στιχουργική τεχνική και περιγραφή καταστάσεων. Κανένα προβλημα ως εδώ. Οι περισσότεροι απο τους υπόλοιπους, αργότερα, δημιούργησαν την dusthead clique.

Όμως ο BD θέλησε να βγάλει και κάποια χρήματα, (παρ'όλη την ιδεολογία του περι αυτού του θέματος), και να περιορήσει ανθρώπους που θέλουν να ακολουθήσουν αυτό, την δικιά του μουσική , έτσι ώστε να μπορουνε να θεωρούνται lowbap και να έχουν το σήμα της Freestyle production (της οποίας το όνομα κράτησε).

Ο Μεντζε λοιπόν βρίσκει τους υπόλοιπους δημιουργώντας τα Ημιζ και κάποιες κλίκες οι οποίες άρχισαν καθαρα εμπορικά και καλά καναν την φάση τους. Οι Goin' Through άρχισαν σε στύλ TXC μα συνέχισαν να φτιάχνουν labels και να παίζουν rnb σε clubs (γκουχ-γκουχ Mr Nivo) (οχι rythm&blues αλλα το σημερινο 'rap n' beat'), αρχίζει η εμφάνιση διαφόρων underground και μη συγρκοτημάτων και καλλιτεχνών είτε απο την μία είτε απο την άλλη μεριά (που συνήθως αλλάζαν στρατόπεδο προς την Hip hop μεριά) και πολλα άλλα.

Αλλά την περίοδο που το lowbap καθιερώθηκε σαν ξεχωριστό, εμφανίζωνται τα "24 καρατια" (μέλη των οποίων απαρτίζουν τους σημερινούς ΖΝ) οι οποίοι δεν θέλανε να πάθει καποιο τέτοιo πλήγμα το ελληνικό hip-hop και άρχισαν την διαμάχη.

Με λίγα λόγια

οι Hip-Hopers έχουν τα εξής προβλήματα με το Low Bap:

1.Το ότι για να κάνεις κάτι που αγαπάς δεν χρειάζεται να παρακαλάς και να κάνεις ότι σου λένε για να θεωρείσαι μέλος.

2. Το ότι ο εφευρέτης της low bap (που προέκυψε απο στίχο του ΚRS1 "I change the rap and I make it lowbap) απαρνείται την Hip Hop καταγωγή του (ΠΑΡ'ΟΛΟ που ο τελευταίος δίσκος ονομάζεται HipHopolis.),αποκαλώντας τον εαυτό του έντεχνο τραγουδιστή, ενώ ουσιαστικά δεν έχει μεγαλη διαφορά αλλα διαφορετικό στύλ

3. Το ότι ένας άνθρωπος βγάζει φράγκα για κάτι που καποιοι αγαπάνε και προσυλητίζει κόσμο με αποτέλεσμα να παίζεται κάθε μέρα ξύλο ανάμεσα στις 2 πλευρές, ενώ η θεωρεία του ήταν διαφορετική.

4.Το ότι στην μουσική δεν υπάρχουν "βασιλιάδες".

5. Το ότι πολλά πράγματα και μουσικές είναι κλεμμένες απο ξένα crew. To lowbap βέβαια είχε αρχίσει σαν μετάφραση ξένων στίχων στα ελληνικά (απο ότι έχω ακούσει) άλλα σήμερα δεν υπάρχει καμία σχέση.

Από την μεριά των lowbapers δεν ξέρω ακριβώς αλλα θα ήθελα να μάθω! Ίσως υποτείθεται οτι περιφρονούν το καθε αυτο hip hop , λόγω της λανθασμένης τους εντύπωσης ότι το ραπ ασχολείται με αμάξια φουντες γκομενες και πιστολια :lol: .

Δυστηχώς σε πολλά lives φίλων μου και μη εχει δημιουργηθεί φασαρία απο άτομα που έστειλαν ανώτεροι...
Έχω δει όμως και έχω πάει σε lives lowbap (που μουσικά και στιχουργικά μου αρέσει αν και δεν πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχουν περιορισμοι) και δεν εγινε τίποτα.

Το καλύτερο πάντως θα ήταν να σταματήσει η διαμάχη και ο διαχωρισμός αν βέβαια κάποιοι καταλάβουν πως δεν λέει να αγωνίζεσαι για συμφέροντα άλλων και απλά κάνε ότι γουστάρεις!
Άν και πιστέυω πως σιγά σιγά πολυς κόσμος φέυγει (βλέπε παλιότερα razastarr μπλόφα κα και σήμερα Χ-Ray - μέλος των Active member- αλλά και φίλοι μου.).

* Πολλά συγκροτήματα που άξιζαν και αξίζουν και έχουν παίξει ρόλο δέν αναφέρθηκαν για χάρη συντομίας.
**Δέν είμαι αντικειμενικός, το βλέπω απο την δικιά μου σκοπιά.
***Δέν αναφέρονται όλα με σωστή χρονική σειρά, αλλα πανω κάτω :P .
****Περιμένω να δώ την άλλη σκοπιά.
*****Όλο το παραπάνω και παρακάτω κείμενο, γράφτηκε απο την Γρηγορη Απάντηση. Έ ρε και εγώ την αμφισβητούσα :P !
******Δεν αρνούμαι πως ο Bd είναι καλος, έχει κάνει καλό στο ελληνικό hip hop και έχει βοηθήσει φέρνοντας ονόματα. Άλλα είναι τα προβλήματα.
*******Μου αρέσει το Low bap μουσικά και στιχουργικά αλλά η Μηχανή είναι ΜΗΧΑΝΗ!

FF.C - Kλασικά Ηχογραφημένα - Απολογισμός
[...] Ήταν τότε που δημιουργήθηκαν οι κλίκες και τα στρατόπεδα - άλλοι γενήθηκαν μέσα από την στάχτη και άλλοι χωρίσαν την φάση σε οικόπεδα - κι έγιναν μέλη δραστήρια κάνοντας το ψέμα τέχνη - και εξασκώντας το ταλέντο τους στην πειθώ και τον τρόπο του λέγειν. [...]

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από xultimatex » 02 Αύγ 2005 02:49

thnx για τις πληροφορίες. Όλο άκουγα "καβγας" και δεν ήξερα γιατί μιλούσαν... Είμαι λίγο νέος στην hiphop σκηνή και ήθελα να μάθω λίγο την ιστορία της. (Που να φανταστείς ότι ο BD ήταν από τους πρώτους στη hipα hopα)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από fefeli » 02 Αύγ 2005 06:03

ενδιαφέρουσες πληροφορίες. για να πω την αλήθεια κι εγώ τυχαία άρχισα να ακούω lowbap κι αυτό ξεκίνησε απο κάποια κομμάτια των active member που μου άρεσαν στιχουργικά.
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

emphasy
Honorary Member

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από emphasy » 02 Αύγ 2005 10:44

Εγώ, δεν ήξερα καν πως υπάρχει "διαμάχη" :oops: Τώρα το έμαθα και την ισορία της υπόθεσης μαζί ;-)

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από RADICAL » 02 Αύγ 2005 16:13

Cmg__ έγραψε: 2. Το ότι ο εφευρέτης της low bap (που προέκυψε απο στίχο του ΚRS1 "I change the rap and I make it lowbap) απαρνείται την Hip Hop καταγωγή του (ΠΑΡ'ΟΛΟ που ο τελευταίος δίσκος ονομάζεται HipHopolis.),
Δεν νομίζω να έχει τέτοιο στοίχο o KRS, αν έχει κάτι τέτοιο μάλλον θα λέει boom bap.

Μέσες άκρες πάντως κάπως έτσι έχει η ιστορία. Ξεκίνησαν κάποτε όλοι μαζί κάπου στο 1990 και μετά χωρίστηκαν κ.λ.π. Είναι πολλές οι ιστορίες και πολλά τα σκηνικά άλλα δεν πιστεύω πως ενδιαφέρουν τον κόσμο. Εξάλλου και αυτό το είδος μουσικής χρειάζεται και κάμποσες έριδες και μίση για να πουλήσει και να επιβιώσει. Κάποιοι βέβαια το παρακάνουν :P.
Αν και πιστεύω πως οι κατά καιρούς τσαμπουκάδες και ξύλα είναι περισσότερο μεταξύ έφηβων παρεών παρά προσηλυτισμένων οπαδών.(Ίσως βέβαια να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις :P)
Εικόνα

Cmg__

lowbap vs rap/hiphop

Δημοσίευση από Cmg__ » 04 Αύγ 2005 16:52

To Boom-bap original rap.....
υπάρχει φίλε radical :) Αυτό που λέω εγώ όμως επίσης υπάρχει.
Δεν ξέρω σε πιο ακριβώς κομμάτι, αλλά το έχω ακούσει. Και μάλιστα το αναφέρει ο PIL απο Β.Α σε δικό του κομμάτι !
Ακόμα, ο ρυθμός όταν λέει την λέξη lowbap γίνεται πιο αργός!

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες