Εντοπισμός κακόβουλων κλήσεων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 29 Ιαν 2008 23:11

Προφανώς τα έχει.
Φαντάζομαι ότι κάθε φορά που βάζεις μια sim κάρτα στέλνει και το imei.

Κάπως έτσι έπιασαν τον Κουφοντινα :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 30 Ιαν 2008 11:18

Παιδιά το θέμα το αντιμετώπισα και εγώ αρκετές φορές από πολύ παλιά που είχα πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό και ήταν κάτι συνηθισμένο αλλά και αργότερα αρκετές φορές σε διαφορετικά επίπεδα επιμονής του καλούντα.

Η δική μου αντιμετώπιση προσεγγίζει το θέμα τελείως διαφορετικά. Με βάση την ψυχολογία. Ο καλών για πλάκα έχει σαν σκοπό το σπάσιμο των νεύρων σου. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να καταλάβει οτι αυτό το πετυχαίνει γιατί αυτό του δίνει κουράγιο να συνεχίσει. Λέω κουράγιο γιατί και το να πέρνεις συνέχεια κάποιον χωρίς να μιλάς δεν είναι τίποτα ευχάριστο, ευχάριστο γίνεται οταν πετυχαίνεται ο σκοπός του.

Επιπλέον ο καλών έχει το μειωνέκτημα της χρέωσης. Συνεπώς δεν πρέπει να μην απαντάτε και τρώτε στην μάπα το κουδούνισμα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να σηκώνετε το τηλέφωνο και να το κλείνετε. Ο άλλος πρέπει να ξανακαλέσει τα νούμερα. Το ξανακλείνετε. Αφού χρεωθεί αρκετές μονάδες αφήνετε για λίγο το τηλέφωνο (σταθερό) με κατεβασμένο ακουστικό, ή το κινητό κλειστό. Εκεί κατάλαβαίνει οτι έφαγε κλάσιμο και τρώει τα λυσακά του που δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Λίγο μετά ανοίγετε τα τηλέφωνα. Αν ξαναμπεί στο παιχνίδι παίζετε λίγο με την χρέωσή του και του ξανακλείνετε το τηλέφωνο. Ναι είναι ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και αν τα καταφέρετε θα σπάσετε τα δικά του νεύρα και θα σας παρατήσει. Το πιο σημαντικό είναι ακόμη και αν σας σπάει τα νεύρα να μην του δίνεται να το καταλάβει.
Όταν φωνάζετε και βρίζετε προς τον άγνωστο που κάλεσε τον επιβραβεύετε με την επαλήθευση οτι σας έχει σπάσει τα νεύρα. (όπως όταν προσπαθείτε να διαγραφείτε από μια λίστα spam στέλνοντας απλώς επιβεβαίωση οτι η διεύθυνση σας είναι ενεργή).
Δώστε του να καταλάβει οτι πετάει τα λεφτά του άσκοπα!!!!!! Αν σας καλεί από κινητό αφήστε την γραμμή ανοικτή και το ακουστικό κατεβασμένο να μην του μείνει μονάδα!!!! Δείξτε του οτι είναι ενα ωραίο παιχνίδι για σας με δική του χρέωση. Τα νευρα του θα γίνουν τσατάλια και θα βγάζει αφρούς που δεν μπορεί να πετύχει ενα τόσο γελοίο σκοπό.

Αν πάλι δεν έχετε γερά νεύρα ώστε να σπάσετε τα νεύρα του "φίλου σας που σας κάνει πλάκα" τότε αλλάξτε νούμερο και κρατήστε το απόρρητο (από το πλήθος)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιαν 2008 16:37

Banavas έγραψε:παλιά που είχα πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό
για δωσε στοιχεια

περιοχη
συχνοτητα
χαρακτηριστικο
εποχη

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιαν 2008 17:26

yildirim έγραψε:Εχω sms όπου βρίζουν την γυναίκα μου με τα χειρότερα λόγια και ανακατεύουν και τον γιό μου μέσα.Δεν φτάνει άραγε;
Κρατάς όλα τ αμυνήματα και κάνεις αγωγή ώστε να ασκήση διωξη ο εισαγελλέας η δεν ασχολείσε

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 30 Ιαν 2008 18:07

fiskilis έγραψε:
Banavas έγραψε:παλιά που είχα πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό
για δωσε στοιχεια

περιοχη
συχνοτητα
χαρακτηριστικο
εποχη
Δεν υπάρχει περίπτωση να με άκουσες.
Περιοχή θεσσαλονίκης
εποχή 80
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Φεβ 2008 00:14

παιδια ευχαριστω για την εμψυχωση και τις συμβουλες σας. Εχω κανει στην wind αιτηση για αναγνωριση κακοβουλων κλησεων και μολις μου στειλει το χαρτι θα παω και εισαγγελεα.Αλλα πρωτα στην αστυνομια για καταγραφη του συμβαντος οπως λεει και ο KGP
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες