OTE fouskomini logariazmi gia Internet

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pios

Δημοσίευση από pios » 08 Οκτ 2002 18:56

Den xero an eine to katalilo meros gia ayta pou thelo na po omos mirizome apati
Sto teleyteo logariazmo tou OTE pou mou irthe diapistosa oti eitan arketa fouskomenos.
pira to logariasmo kai piga sto "katastima" tou OTE sti perioxi mou gia parapona xerete ti apantisi pira gia to logariazmo
<<otan lei sindeome sto internet Hacker spane tous kodikous mou :lol: kai kanoun iperatlantikes klisis mesa apo ti gramimou >> :lol:akouste ti ginete <<h moni lisi einai na pliroso mia ipiresia 3 euro to mina kai na mou valoune ena kodiko pou de mporoun na ton spasoun >> :lol: :lol:
Xehasa na sas po oti sto "katastima" itan giro sta 50 atoma me to idio provlima kai o theos na vali to xeri tou
o OTE pote de petheni

madrugada

Δημοσίευση από madrugada » 08 Οκτ 2002 19:44

Meg@les m@l@kies einai autes...auto pou givete eivai va evergopoiounte automatoi dialers...sunh8ws sumbainei se tsovtosites kai warez sites...egw exe lusei to problima kleidwnontas tis die8neis klhseis.. etsi kavevas dialer dev mporei va parei ektos elladas :) o OTE to mono pou koitazei eivai va ta arpa3ei...gia va mpei evas hacker sto pc sou prepei va sumbei kati apo ta parakatw :
1)va eisai polu atuxos
2)va eisai polu asxetos
3)va eisai evtelws aprostateutos
eva firewall 8a htav epishs kalh lush!!

Άβαταρ μέλους
pios

Δημοσίευση από pios » 08 Οκτ 2002 20:13

pliroforiaka se enimerono oti den ginane klisis apo dialers
iparxi firewall sto pc
kai entazi den eime kai o g@m@tos xristis ala den eimai kai asxetos :lol: :lol:
kai sto kato kato ti tha mpoun na kanoun oi hackers sto pc to dikomou ? :lol: :lol:
kai kati teleyteo
anaferthika sto thema gia na enimerothi o kosmos. sto "katastima " tou OTE pou piga itan anthropi 60 -70 xronon pou den gnorizoun ti tha pi ipologistis kai kitazan tous ipalilous me anixto to stoma.

akou hackers xaxaxaxaxaxa :lol: :lol:

madrugada

Δημοσίευση από madrugada » 08 Οκτ 2002 21:46

vai bre katalaba to ufos tou minimatos sou...auto pou h8ela va tonisw einai h asxetosuvh twv upallhlwv tou OTE (twv perissoterwv dhladh)...
av hsoun plirws kalumenos...ovtws kati bromaei!!! :evil:
kouragio

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 08 Οκτ 2002 23:59

Vasika otan leme fouskomenos poso enooume?

Kane enan polaplasiasmouli ke des to exis: 24*141*31=105350*2=210700 draxmoules

Afta ta leftakia pou tha plirones to dimino an ixes xreosi 120 drx/ora ke isoun on 24 ores to eikositetraoro.

Mipos lipon enas logariasmos 60 xiliarikon (opos peripou oi dikoi mou), einai telika akros logikos?

Ke mipos leo mipos, oso ke an ftinine i xreosi (to 6drx/lepto to ixes prolavei? telio!), exakolouthoun na mas klevoun brosta sta matia mas???

Ke mipos kapioi den mpenoume sto internet gia na serfaroume (opos akouga na leei sintaxideftis 40ris sto metro), ala gia na DOULEPSOUME???

Ade, etimase kinitopieiseis ke ego mazi sou! :evil:

Άβαταρ μέλους
pios

Δημοσίευση από pios » 09 Οκτ 2002 09:54

Otan leme fouskomeno enoume 220 000 drx kai malista stous mines pou sto spiti den itan kanis (eixa pai diakopes )
pantos tha itan mia kali idea na organothoume kai na tous dosoume ena minima me kapio tropo omos me pion.
vlepis to tilefono ine anageo kako kai stin elada exi to monopolio o OTE ( opote katalavenis ti ginete )

Tora oso gia tin asxetosisni ton perisoteron ipalilon nomizo ine gnosti se olous mas
kai de milame gia aytous pou kathonte sta grafia giati apo aytous de perimenoume na gnorizoun kai pola pragmata
milame gia ti texniki ipiresia tou OTE eite ine ergolavi ite ipalili tou organismou

Gnorizo pou ine to provlami kai pia ine i lisi ( exo sinakraosi kai arketo thorivi sti grami ) tous exo kalesi arketes fores kai epidi to kostos ine megalo gia na ftiaxti h blabi den kanoun tipota

Pantos opiosdipote ine prothimos gia na kanoume kati kai an exi na protini kapio tropo na kinitopoithoume as to pi edo

Den eine mono gia mena pou exo tora to provlima einai gia to geniko kalo

pantos efxaristo gia to ediaferon sas

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 09:56

Λίγο φουσκομένα έβγαλες τις χρεωσεις ΕΠΑΚ..... :lol:
Ξέχασες τις βραδυνές χρεώσεις 10μμ-8πμ που είναι 60δρχ/ώρα.

[(14*120)+(10*60)] * 31 = 70.680δρχ/μήνα

141.360 δρχ για 24ωρη σύνδεση Internet το δίμηνο.

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 10:09

Πάντως η καλύτερη αντίδραση προς τον OTE είναι πρώτα να μαθουμε να χρησιμοποιούμε τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν προς όφελος μας.

Κι εγώ προσωπικά έχω firewall, antivirus protection που ενημερώνετε με autoupdate άλλα η καλύτερη λύση είναι φραγή για κλήσεις προς το εξωτερικό καθώς επίσης για τους χρήστες ISDN δίνεται η δυνατότητα να βλέπουμε τις χρεώσεις κατά τη διάρκεια και στο τέλος μιας κλήσης.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 09 Οκτ 2002 10:29

Panamor έγραψε:Πάντως η καλύτερη αντίδραση προς τον OTE είναι πρώτα να μαθουμε να χρησιμοποιούμε τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν προς όφελος μας.

Κι εγώ προσωπικά έχω firewall, antivirus protection που ενημερώνετε με autoupdate άλλα η καλύτερη λύση είναι φραγή για κλήσεις προς το εξωτερικό καθώς επίσης για τους χρήστες ISDN δίνεται η δυνατότητα να βλέπουμε τις χρεώσεις κατά τη διάρκεια και στο τέλος μιας κλήσης.
μπορεί το modem μου να κάνει κλήση στο εξωτερικό χωρίς να το πάρω χαμπάρι; Δεν θα ακουστεί τίποτα; Δεν ξέρω, για πείτε;

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 10:32

Και κάτι ακόμα.....

Μια ημέρα καθώς έμπαινα στην πολυκατοικία μου είδα ένα άτομο να παίζει με το κατανεμητή του ΟΤΕ. Τον ρώτησα τι κάνει κι απάντησε ότι ήταν τεχνικός του ΟΤΕ κι ήρθε να κάνει μετατροπή μιας γραμμής σε ISDN.
Ok είπα κι έφυγα. Καθώς ανέβηκα με το ασανσέρ κάτι δεν μου κόλλησε στον τεχνικό. Δεν είχε βαλιτσάκι, ούτε αυτό το περίεργο ακουστικό που κουβαλάνε. Μπήκα στο σπίτι και πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ρώτησα εαν είχαν κάποια προγραμματισμένη εργασία στην πολυκατοικία μου και μου απάντησαν όχι!!! Κατεβαίνω κάτω να βρώ τον "τεχνικό" άλλα έφυγε.
Ξαναπήρα τον ΟΤΕ κι ανέφερα το περιστατικό και ήρθε συνεργείο σε 30 λεπτά για να κάνουν έλεγχο. Οντως κάποιος πείραξε τα καλώδια και έβαλε παράλληλη γραμμή σε κάποια γραμμή ΟΤΕ (ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου).
Τώρα το θέμα βρίσκεται στα δικαστήρια....

Πάντως θα πρέπει να βρεθεί τρόπο να κλειδώνουν οι κατανεμητές του ΟΤΕ εντός των πολυκατοικιών για να αποφύγουμε τέτοια γεγονότα. Προσωπικά ζήτησα από τον διαχειριστή τις πολυκατοικίας να αλλάξουμε το κουτί του κατανμητή με άλλο με κλειδαριά. Και μάλιστα ήρθε ο ΟΤΕ, πετάξανε το παλιό κατανεμητή κι εφάρμοσαν ενα νέο κατανεμητή στο καινουργιο κουτί και το κλειδί το έχει ο διαχειριστής.

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 10:44

Dr_Michael εάν έχεις φραγή σε κλήσεις προς το εξωτερικό δεν μπορει το modem na καλέσει. Ενα απλό test μπορείς να κάνεις για να βεβαιωθείς.

1. Κάνε φραγή κλήσεων προς το εξωτερικό (πρέπει να πάρεις στον ΟΤΕ για να σου δώσουν 4ψήφιο κωδικό, μην ανησυχείς είναι δωρεάν :lol: )

* 3 4 * {4ψήφιος κωδικός} * 03 # για ενεργοποίηση
# 3 4 * {4ψήφιος κωδικός} # για ακύρωση

2. Βάλε το modem να καλέσει ένα νούμερο στο εξωτερικό. Θα ακούσεις μόλις το modem καλεί το 00 θα την απορρίψει.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 09 Οκτ 2002 10:56

Panamor έγραψε:Dr_Michael εάν έχεις φραγή σε κλήσεις προς το εξωτερικό δεν μπορει το modem na καλέσει. Ενα απλό test μπορείς να κάνεις για να βεβαιωθείς.

1. Κάνε φραγή κλήσεων προς το εξωτερικό (πρέπει να πάρεις στον ΟΤΕ για να σου δώσουν 4ψήφιο κωδικό, μην ανησυχείς είναι δωρεάν :lol: )

* 3 4 * {4ψήφιος κωδικός} * 03 # για ενεργοποίηση
# 3 4 * {4ψήφιος κωδικός} # για ακύρωση

2. Βάλε το modem να καλέσει ένα νούμερο στο εξωτερικό. Θα ακούσεις μόλις το modem καλεί το 00 θα την απορρίψει.
χρήσιμα πραγματάκια που δεν τα ήξερα και ευχαριστώ. Άλλο ρωτάω όμως: Αν ΔΕΝ έχω φραγή και μπω σε κάποιο πονηρό site, δεν θα ακούσω το modem μου να καλεί; Δεν θα το πάρω χαμπάρι αν πάει να συνδεθεί στο εξωτερικό;

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 13:14

Ναι βεβαίως θα καταλάβεις. Συνήθως είναι 2 περιπτώσεις...

1. Όταν κάνεις επίσκεψη σε πονηρό site και ξαφνικά κοπεί η γραμμή και ξανακαλεί αμέσως (Εαν έχεις ISDN ίσως να μην το καταλάβεις)
2. Με την εκκίνηση του Η/Υ ζητάει σύνδεση στο Internet. (τα dialers συνήθως αυτοτοποθετούνται στο φάκελο Εκκινηση)

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 09 Οκτ 2002 13:31

Και να ξέρεις ότι ΟΛΑ τα dialers καλουν εξωτερικό (κάτι περίεργα νησιά στο Ειρηνικό).

Στην περίπτωση που σπάνια κάνετε κλήσεις προς το εξωτερικό προτείνω φραγή. Όταν θέλω να καλέσω εξωτερικό (προσωπικά 2 φορές το χρόνο παίρνω κάτι ξαδέλφια μου στο Καναδά) ακυρώνω την φραγή, παίρνω τηλέφωνο και ξαναβάζω φραγή μόλις τελειώνω.

Α, και κάτι ακόμα! Αφου συζητάμε για ΟΤΕ θα πρέπει να γνωρίσετε ότι πλέον μπορούμε να καλέσουμε ΚΑΙ με το 2 μπροστά αντί με το 0. Στις 3 Νοεμβρίου κόβετε το 0 για την σταθερή τηλεφωνία και ΜΟΝΟ με το 2 θα καλείς.

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 09 Οκτ 2002 16:58

Αλλες δυό ερωτήσεις, που μου γεννήθηκαν διαβάζοντας όλα τα παραπάνω.

1. Αν το modem πάει να καλέσει σε 090 τι γίνεται; Υπάρχει τέτοια φραγή;
2. Μετά τις 3 Νοεμβρίου θα αλλάξει και ο τρόπος κλήσεως των ΕΠΑΚ που αρχίζουν κι αυτές απο 09625 ;

Μήπως ξέρει κανείς;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης