Andromeda Net Portal (Fun & Music Radio)

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vince
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vince » 08 Αύγ 2005 14:33

Ειναι λοιπόν μια σελίδα ενος παλιού σταθμού των fm που απο το 1997 είναι net radio και πρόσφατα φιλιδοξεί να γίνει ενα meeting portal με μουσική μια και οσοι παίζουν ειναι djs παλιοί στον χώρο.
Ετσι κι αλλιώς γίνονται γνωριμίες, meetings μελών, parties οπότε τον κόσμο τον έχει και ψάχνεται στο φτιάξιμο της (η σελίδα lol) οταν αλλες σελίδες ισως ποιο όμορφες και λειτουργικές ξεκινάνε αλλα δεν εχουν ακόμα μέλη).
Η σελίδα ειναι παρείστικη και σκοπό παντα θα έχει, να βγάζει τα εξοδα συντήρησης και όχι να εκμεταλεύεται τα μελη της.
Η database ειναι phpBB και εκει καθεται η flash μορφή της.
Δείτε την αν και οταν περάσετε και πειτε ελεύθερα την γνώμη σας

προτάσεις δεκτές οπως και τυχόν βοήθεια σε επιμέρους ατέλειες που σίγουρα θα βρείτε :)

:arrow: http://www.andromedanet.com (ή .gr)

(θα χρειαστεί να κάνετε μια γρήγορη εγγραφή για να δείτε πχ to forum η το chat) αλλα σίγουρα μέσα λογγαρισμένοι , εκεί θα εχετε καλυτερη άποψη και θα εντοπίσετε ατέλειες.

Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 08 Αύγ 2005 15:22

-Κάνει πολύ ώρα να ανοίξει η σελίδα (1 λεπτο, μπορεί και περισσότερο) με απλή γραμμή pstn. Θα χάσετε πολλούς επισκέπτες έτσι, αφού πολλοί είναι αυτοί που βαριούνται να περιμένουν (me2). Ίσως να προσθέτατε κάποιο Skip Intro? Αλλά και πάλι.. μόλις ολοκληρώνεται το ένα "loading" αρχίζει δεύτερο (λίγο μικρότερης διάρκειας).

-Όταν ανοίγω κάποια ενότητα, μου βγάζει τα κουτάκια "ελαχιστοποίηση" "κλείσιμο" κλπ. Το χρώμα τους δεν δένει με όλο το άλλο site, επομένως μια άλλη επιλογή χρώματος θα ήταν καλό(έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον).

-Το flash που χορεύουν οι κοπέλες, είναι πολύ μεγάλο, και μου πιάνει την μισή σελίδα (1024χ768).. σε 800χ600..?

-Για να δω το forum(ακόμα και τις ενότητες) πρέπει να κάνω εγγραφή? Γιατί δεν το βρήκα πουθενά :(

+Πολύ ωραία flash και συνδυασμός χρωμάτων :)
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 08 Αύγ 2005 15:52

Φίλε μου είναι έτοιμο template από Templates Monster. Μάλλον πρέπει να το αναφέρεις αυτό εξ' αρχής.
http://www.templatemonster.com/flash-te ... /4497.html

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Αύγ 2005 16:02

Παρακαλώ οι τίτλοι των μηνυμάτων μας να είναι με πεζά.
Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Vince
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vince » 08 Αύγ 2005 16:15

Goufakos : πανω δεχια εχει κουτι εγγραφής βρε :)
Τhanx για τις παρατηρήσεις

Αλέξης: Nαι είναι όντως αλλά αγορασμένο και αλλαγμένο σε πολλά ακόμα και σε διαστάσεις αν προσέξεις. Καμμία παρατήρηση επι της ουσίας?
Thanx anyway για την απάντηση πάντως.

Cordis: Οποια παρατήρηση καλοδεχούμενη.

Σε αυτή τη φάση κοιτάμε //α με το αισθητικό της σελίδας περισσότερο το λειτουργικό (πχ. τα scripts που πρέπει να προστεθούν όπως πχ ενα για να κρατάει το username & pass οποτε κανει login καποιος χρήστης και διαφορα που ισως δείτε εσείς με ποιό εμπειρο ματι.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 08 Αύγ 2005 16:58

1. Stin arxi den exei kapio loader... wspou na aniksei arxisa na pistebw pws den iparxei selida
2. Sxedon olo ftiagmeno panw se flash, miwnei kata poli tis pithanotites na kerdiseis episkeptes apo tis mixanes anazitis
3. Argei ipervolika na fortosei, poloi ligoi perimenoun panw apo 20-25 sec. na aniksei mia selida
4. Otan pataw kapio link apo to menu den iparxei loader.. dinei tin entipwsei pws den iparxei kati gia na aniksei

To oti epelekses template miwnei kata poli tin oli prospathia.

Gia tin emfanisi den iparxei logos na pw kati mias kai den einai diko sou design.
To logo... mia apo ta idia.

An itan na valw kapio vathmo... 2/10 .

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Αύγ 2005 17:00

Εγώ γενικά ξενερώνω όταν για να δεις κάτι σου ζητάει εγράφη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 08 Αύγ 2005 17:06

Giafto de peire kai kapio feedback sxetika me to forum, oloi mas kseneronoume.

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 08 Αύγ 2005 19:51

Για να δω το forum(ακόμα και τις ενότητες) πρέπει να κάνω εγγραφή? Γιατί δεν το βρήκα πουθενά

Αυτό ήθελα να πώ.. Δηλαδή αν ΔΕΝ κάνω εγγραφή δεν μπορώ να δώ έστω ποιες ενότητες υπάρχουν στο forum σας?
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 08 Αύγ 2005 20:21

Πάντως είδατε χωρίς να γραφτώ ποτέ στο site στο top rated είμαι εγώ πρώτος :kaloe:

Αυτό με την εγγραφή και το forum δεν είναι καθόλου καλό και σίγουρα δεν κάνει καλό στο site. Πολλοί χρήστες φεύγουν μόλις δουν ότι πρέπει να κάνουν εγγραφή για να δουν τα περιεχόμενα του forum. Είναι σαν εξαναγκάζεις τον άλλο να γραφτεί. Καλό θα ήταν να αλλάξει αυτό...

Άβαταρ μέλους
Vince
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vince » 08 Αύγ 2005 21:58

Σεβαστή η άποψη σας και θα το δούμε.
αλλες γνώμες εκτός του forum?

Άβαταρ μέλους
Stitch19
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stitch19 » 09 Αύγ 2005 01:38

poli orea flash grafika, mou fortoni grigora (adsl 1mb)...

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 09 Αύγ 2005 01:42

Panoulis έγραψε:Αυτό με την εγγραφή και το forum δεν είναι καθόλου καλό και σίγουρα δεν κάνει καλό στο site. Πολλοί χρήστες φεύγουν μόλις δουν ότι πρέπει να κάνουν εγγραφή για να δουν τα περιεχόμενα του forum. Είναι σαν εξαναγκάζεις τον άλλο να γραφτεί. Καλό θα ήταν να αλλάξει αυτό...
Συμφωνώ απόλυτα...για να δώ το menu πρέπει να κάνω εγγραφή :question:
Το θεωρώ μείον κατα πολύ.
Θα σου έλεγα την γνώμη μου άν ήταν σχεδιαστικά δικό σου.
Διότι συνήθως σε αυτό το τομέα λέω την γνώμη μου...σπάνια για το περιεχόμενο.
Φιλικά
Αφροδίτη

smiley

Δημοσίευση από smiley » 09 Αύγ 2005 02:47

great work... ayti ti stigmi akoyo moysiki "Eagles - Hotel California"... absolute free kai dixos na xreiastei eggrafi meloys... oyaoy...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 09 Αύγ 2005 03:58

Ωραίο πρόγραμμα κάνετε (αν και δε μου άρεσε η Microsoft Mary με τα "δε-μπορώ-να-τα-πω-εγώ-και-έβαλα-να-τα-πει-το-ρομπότ" αγγλικά).

Από κει και πέρα το template είναι που είναι βαρύ, το έχετε ξεσκίσει και στο φάρδος και δεν παίζει σωστά σε ανάλυση 800x600. Δε μπορεί να μείνει επισκέπτης πάνω στη σελίδα πάνω από 1 λεπτό χωρίς να του κολλήσει το pc και να κάνει instant-reboot αν δεν έχει καλό εξαερισμό γιατί οι τύποι που χορεύουνε πάνω πάνω τρώνε το 100% από τους κύκλους της CPU και ανεβάζουν τη θερμοκρασία στα ύψη. Αν κάποιος θέλει να κάνει κι άλλη δουλειά ταυτόχρονα (να γράψει ένα document ή και απλό browsing σε άλλα sites) θα δει το pc του να σέρνεται. Δεν είναι κρίμα να του μονοπωλείτε το μηχάνημα για όσο χρόνο βλέπει τη σελίδα σας;

Γενικά δε βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιηθεί (τέτοιου είδους) flash application για κάτι που μπορεί να παρουσιαστεί πολύ καλύτερα με απλή HTML.

Ο επισκέπτης που δεν ξέρει τι γίνεται στο background (IT αστοιχείωτος) με ένα high-end μηχάνημα δε θα βρει ψεγάδι αλλά ένας άλλος που μπαίνει από ένα αξιοπρεπές-μέτριο σύστημα δε θα ξαναπατήσει στο site σας.

Στα άλλα με κάλυψαν τα παιδιά πιο πάνω. Κουράγιο στην ανακατασκευή και πριν το ξαναξεκινήσετε διαβάστε για web usability και accessibility.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες