Δημιουργία web/mail server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 09 Αύγ 2005 21:35

Θα ήθελα (από φιλολογικό ενδιαφέρον) να ξέρω τι χρειάζεται για να δημιουργήσω ένα web server που θα φιλοξενεί PHP σελίδες και βάσεις δεδομένων mySQL. Είμαι συνδρομητής σε ένα μεγάλο ISP και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατό να γλυτώσω τα 15ευρώ το μήνα...

Προφανώς απαιτείται ένα μηχάνημα που θα τρέχει Linux, τον Apache server, την PHP, την mysql, το phpmyadmin και τι άλλο?

Πρέπει να γίνει καταχώρηση στους αντίστοιχους DNS servers? Μπορώ να εγκαταστήσω στο ίδιο μηχάνημα SMTP server για την αποστολή email?

Ποιες θα είναι οι επιδόσεις? Θα σέρνεται το site με DSL 128/384?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Αύγ 2005 00:06

μπορείς να τα βάλεις όλα επάνω σε ένα μηχάνημα από DNS μέχρι WEB και MAIL, αν το μηχάνημα είναι Linux θα σου φτάσει κι ένας απλός celleron η ακόμα κι ένας παλιός P3. Αν είναι σε Windows θα χρειαστείς κάτι βαρβάτο.

Ακόμα θα πρέπει να διασφαλίσεις την λειτουργία του σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, και αν είναι μεγάλη η διακοπή θα χρειαστείς και γεννήτρια. Ακόμα ένα κλιματιστικό για τις ζεστές ημέρες θα ήταν καλοδεχούμενο, γιατί μη ξεχνάς ότι θα είναι ένα μηχάνημα που θα δουλεύει 24/7.

Και μη ξεχνάς ότι ένας Firewall θα είναι απαραίτητος για να μην είσαι εκτεθειμένος στις ορέξεις κάποιον

σε 128/384 θα σέρνετε κανονικά, αλλά και πιο μεγάλη να πάρεις πάλι θα σέρνετε μετά από έναν αριθμό χρηστών. Οι DSL γραμμές δεν προσφέρονται για hosting μιας και δεν έχουν εγγυημένη ταχύτητα... η ταχύτητα τους είναι έως 128 και έως 384 και όχι στάνταρτ 128 και 384... πράγμα που νομίζω θα το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου.

εκ κατακλείδι, αν θες να φτιάξεις μια σελίδα για την πλάκα σου είναι ότι πρέπει. Αν θες για κάτι επαγγελματικό είναι ότι δεν πρέπει.

κοίτα και άλλα θέματα μέσα σε αυτήν την κατηγορία μιας και το έχουμε αναλύσει και πάλι το θέμα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες