Object Oriented Programming

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 10 Αύγ 2005 14:14

Η απορία μου είναι γενικότερου περιεχομένου, αλλα μιας και εμένα με αφορά η actionscript, είπα να την βάλω εδώ.

Προχθές τελειωσα το διάβασμα ενός μεγάλου tutorial για το Object Orinted Programming και την Actioncript. Αν και δεν δοκίμασα να φτιάξω κάτι δικό μου, νομίζω ότι μπήκα στο νόημα.

Η ερώτηση μου τώρα είναι, σε χρησιμευει το ΟΟΡ στο flash αλλα και γενικότερα στον προγραμματισμό; Θα μπορούσε καποιος να μου πει μερικά πιο προχωρημένα παραδείγματα για να καταλάβω κάποιες πιο χρήσιμες λειτουργίες του.

Ευχαριστώ
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Αύγ 2005 14:34

Για εμένα δεν νοείτε προγραμματισμός αν δεν είναι OOP..

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα κάτι visual για να είναι ορατή η χρησιμότητα.

Έχουμε ένα κουμπί το οποίο έχει κάποιες ιδιότητες, αυτό είναι ένα object όταν πιάνεις ένα κουμπί και το τοποθετείς μέσα στο flash σου κάνεις χρήση ενός predefined object που ήδη κουβαλάει μαζί του κάποια properties (είναι κουμπί, έχει κάποιο σχήμα που να βοηθάει να αναγνωριστεί ως κουμπί, έχει κάποια events όπου μπορείς να γράψεις κώδικα, κτλ)

Ένα custom object με parent το κουμπί θα μπορούσε να είναι το κουμπί_χρώμα_1 που δεν είναι τίποτα άλλο από το κουμπί (έχει όλες τις ιδιότητές του) μόνο που έχει ένα χρώμα που έχουμε ορίσει εμείς. Από εδώ και πέρα όπου θέλουμε να βάλουμε ένα κουμπί δε θα χρησιμοποιούμε το standard κουμπί αλλά το κουμπί_χρώμα_1.

Ας πούμε ότι το αρχικό χρώμα που ορίσαμε να έχει το κουμπί_χρώμα_1 είναι το ροζ, αλλά λίγο πριν τελειώσουμε την εφαρμογή μας την βλέπει το αφεντικό μας και παθαίνει μπλακ άουτ από το χρώμα των 83 κουμπιών που έχουν οι οθόνες.

Αν είχαμε χρησιμοποιήσει το standard κουμπί και το χρωματίζαμε θα έπρεπε να πάμε σε κάθε κουμπί από την αρχή μέχρι το τέλος και να τους αλλάξουμε χρώμα.

Ως καλοί, όμως, προγραμματιστές είχαμε φτιάξει το κουμπί_χρώμα_1 και χρησιμοποιήσαμε κληρονόμους του στην εφαρμογή μας, οπότε πάμε και αλλάζουμε χρώμα στο κουμπί_χρώμα_1 και τελειώσαμε μια και καλή.. ;)

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν το flash έχει inheritance και σε visual objects, απλά ένα παράδειγμα έδωσα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 10 Αύγ 2005 19:00

Κατάλαβα το παράδειγμα σου boss, αλλά

1) Το παράδειγμα σου δεν έχει πρακτικη εφαρμογή στο flash, καθως το κουμπί, σαν ένα predifined object έχει ήδη την επιλογή για το χρώμα.

2) Θα προτιμούσα ένα πιο advanced παράδειγμα για μπορέσω να καταλάβω καλύτερα το πως θα μπορούσε να χρησιμευσει ο OOP σε 'ενα μεγάλο project.

Ευχαριστω πάντως για την βοήθεια boss
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Αύγ 2005 19:18

Δες εδώ:
http://www.quantumwave.com/flash/inheri ... ample.html

το Child κληρονομεί ότι έχει το Parent το Grandchild ότι έχει το Child.
Θα μπορούσε να είχε και Grandchild2 κάτω από το Child.

Αν θες να κάνεις κάποια δομική αλλαγή στο Parent απευθείας θα μεταφερθεί σε όλα.
Αν θες να επηρεάσεις όλα τα Grandchild με μιας μπορείς να κάνεις αλλαγή στο Child και το Parent να μείνει ανέπαφο για ένα Child2.

Είναι δύσκολο να το δεις αν δεν αρχίσεις να πειραματίζεσαι, μιας και ο OOP είναι ολόκληρη φιλοσοφία προγραμματισμού και αποτελεί εξέλιξη του procedural ο οποίος με την σειρά του είναι η εξέλιξη του linear.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 10 Αύγ 2005 19:50

Θα δοκιμάσω να φτιάξω μερικα πραγματάκια, για να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα όλες τις δυνατότητές του ΟΟΡ, και θα επιστρέψω
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Νοέμ 2005 05:32

Να'μαι και πάλι. Χθες έφτιαξα την πρώτη μου class ή οποία μας δίνει την ημερομηνια/ώρα στα ελληνικα και αγγλικα. Αρχισα να μπαίνω στο νοήμα, και να καταννοώ μερικές έννοιες όπως το static (έχω δρόμο μπροστά μου:))

Εχω επισυνάψει την class, αλλά και ένα αρχείο που εξηγει με δυο λόγια τι κάνει η class, και έχει ένα μινι παραδειγμα, για όποιον τυχόν ενδιαφερεται και θέλει να της ρίξει μια ματιά
Συνημμένα
today.rar
(4.83 KiB) Μεταφορτώθηκε 240 φορές
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες