Σχετικά με το Copyright ©

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mat_

Δημοσίευση από mat_ » 12 Αύγ 2005 18:50

Καλησπέρα σας,

Θέλω να μάθω τι γίνεται με αυτό το Copyright © ? Δηλαδή, πχ. έχω κάποια σελίδα και αντιγράφω ένα κείμενο από μια εγκυκλοπαίδεια ή από άλλη σελίδα. Πάνω στην εγκυκλοπαίδεια ή στην άλλη σελίδα γράφει για το Copyright © της.

Πολλές φορές βλέπουμε αυτό:
[ Κανένα τμήμα ή μέρος του έργου δεν επιτρέπεται να αναδημοσιευθει ή να αναπαραχθεί ή να χρησιμοποιηθεί με καμία μορφή και με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικό ή μηχανικό συμπεριλαμβανομένης και της φωτοαντιγραφής ή της εγγραφής σε μαγνητοταινία ή δίσκο χωρίς την προηγούμενη άδεια του εκδότου. ]

Δηλαδή για να αντιγράψω κάτι στη σελίδα μου τι θα κάνω; Θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του και να μου βγάλει κάποια άδεια; Και πώς γίνεται αυτό;

Δεν μπορώ πολύ απλά να αντιγράψω ένα κέιμενο και να γράψω την πηγή της χωρίς άδεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Αύγ 2005 19:21

χθες τα λέγαμε εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=17406
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mat_

Δημοσίευση από mat_ » 12 Αύγ 2005 19:30

Δεν το είδα αυτό!!! Έκανα αναζήτηση με την λέξη copyright και δεν βρήκα πολλά!

Ευχαριστώ πάντως, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αυτή η άδεια ξέρετε πώς βγαίνει; Είναι ολόκληρη διαδικασία;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Αύγ 2005 01:42

αναλόγως τον publisher και αν θέλει να σου την δώσει...
δεν είναι κάτι που πας σε ένα γραφείο και σου δίνουν άδεια να αντιγράφεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Αύγ 2005 22:56

an thes na exeis treksimata ston publisher den tha trexeis sta dikastiria... tis perissoteres fores doron adoron otan to site soy trefete sxedon mono apo yliko allon selidon... afta sxetika me to copyright... eyxaristo :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης