www.e-steki.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Michelle

www.e-steki.com

Δημοσίευση από Michelle » 17 Αύγ 2005 01:58

εγώ πάντως μεχρι στιγμής το καλυτερο που έχω δει είναι του mathematics.gr το οποίο και πάλι δεν πιστευω οτι φτάνει ούτε τα δωρεαν...

Michelle

www.e-steki.com

Δημοσίευση από Michelle » 09 Σεπ 2005 16:09

Επειδή αλλάξαμε τα εικονίδια του μενού και διαφορα αλλά εικονίδια απο τότε που έκανα αυτό το θέμα, αν κάπιοιος απο σας δεν τα έχει δει θα τον παρακαλούσα να τα δει και να πει γνώμη!
Επίσης σήμερα φτιάξαμε αυτή την κατηγορία στη Gallery: http://www.e-steki.com/gallery/browseimages.php?c=19 . Πως σας φαίνονται τα γραφικά εκεί? Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα για κάποιο?

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.e-steki.com

Δημοσίευση από guesswho » 09 Σεπ 2005 23:52

να πώ και εγώ τη γνώμη μου μετά απο πολύ καιρό που έχω να γράψω στο φόρουμ (αλλά σας υπόσχομαι επιστροφή μου-Michelle πρέπει να αισθάνεσαι υπερήφανη που διάλεξα εσένα :P )
Απο τον τίτλο του site καταλαβαίνεις ότι πρόκειται να επισκεφτείς μια σελίδα που έχει ώς κύριο σκοπό την επικοινωνία των χρηστών του.
Η πλεονότητα των Ελλήνων χρηστών του internet (πόσο μάλλον για Sites γενικού ενδιαφέροντος και διασκέδασης) είναι χρήστες που δεν γνωρίσουν ούτε τι είναι έτοιμο cms ούτε τι είναι php gallery ούτε τίποτα απο αυτά.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να περάσουν ένα δίωρο ξεγνοιασιάς.
Αυτοί όμως οι χρήστες έχουν και το σύνδρομο της "κιτσαροχτυπητούρας" ,δηλαδή ότι πιο κίτς και χτυπητό στα μάτι τους ελκύει.
Και δεν εννοώ να φτάνουμε στα άκρα αλλά πιστεύω ότι απο το site σου λείπει αυτή η αίσθηση.Λείπει το χρώμα,οι κινούμενες εικόνες,η ζωντανές φωτογραφίες.
Πάρε παράδειγμα δύο νεανικά site γενικού ενδιαφέροντος που προσελκύουν αρκετό κόσμο (www.mad.gr και www.zoo.gr )
Είδες πόσο χρώμα κυριαρχεί?Αυτό ελκύει τους "άσχετους" (δεν το λεώ με κακία) σαν τις μέλισσες.Στο δικό σου site βλέπω σε όλες τις σελίδες δύο χρώματα και με κουράζει πολύ.
Κατα τα άλλα το περιεχόμενο και το στήσιμο μου άρεσε.
Καλή συνέχεια.

Michelle

www.e-steki.com

Δημοσίευση από Michelle » 10 Σεπ 2005 00:38

Κατ'αρχας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. :)

Απλά μπορεί να είναι site γενικού περιεχομένου αλλά δεν στοχεύουμε σε ΤΟΣΟ πρωτάρηδες, παρ'οτι φυσικά είναι ευπρόδεκτοι (αν μπορούν να είναι κόσμιοι βέβαια). Αν παρατηρήσεις πχ στην κατηγορία Υπολογιστές υπάρχουν αρκετά τακτικά μέλη με πολλές γνώσεις. Γενικά στοχεύουμε όχι τόσο στην ποσότητα των μελών αλλά στην ποιότητα των λόγων τους και σπάνια βρίσκεις ποιότητα λόγου σε αρχάρια μέλη καθώς -καλώς ή κακώς- οι περισσότεροι έλληνες που δεν ξέρουν και πολλά απο το ιντερνετ το παίρνουν τελείως στην πλάκα. Και μέλη που τα παίρνουν όλα στην πλάκα δεν θέλουμε. Θέλουμε κάτι πιο "σοβαρο". Γι'αυτό και αν παρατηρήσεις η εφαρμογή των κανόνων είναι αρκετά αυστηρή και πχ απαγορεύονται αυστηρά τα greeklish.
Επίσης θέλω (μιλάω σε ενικό γιατί εγώ έχω αναλάβει κάθε θέμα εμφάνισης) να έχει μια αισθητική το site κι ας χάσουμε μέλη απο αυτό. Τι αισθητική έχει ένα site με 500 χρώματα? Είναι βασικός κανόνας σε οτιδήποτε έχει να κάνει με εμφάνιση να μην χρησιμοποιείς πάνω απο 3 χρώματα. Πρέπει να είσαι και πολύ μάστορας για να βγάλεις κάτι και όμορφο και πολύχρωμο και εγώ δεν έχω τόση εμπειρία ακόμα (το site υπάρχει εδώ και μόλις 3 μήνες και είναι το πρώτο μου). Επίσης δεν πρόκειται ποτέ να κάνω τη σελίδα κιτς για να κερδίσω μέλη. Απεχθάνομαι το κιτς σε όλες της μορφές του και είμαι σε όλα οπαδός του μινιμαλισμού, είτε αφορά ρούχα, είτε έπιπλα, είτε sites.
Mε τα παραπάνω φυσικά δεν προσπαθώ να σε πείσω απλά να εκθέσω την άποψη μου. Ευχαριστώ και πάλι για τη γνώμη σου και τις συμβουλές σου. :)

edit: Μόλις είδα το site σου. Πραγματικά υπέροχο. Κρίμα βρε συ μια τόσο όμορφη σελίδα να χαραμίζεται σε tk domain!

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.e-steki.com

Δημοσίευση από guesswho » 10 Σεπ 2005 00:45

Michelle έγραψε:edit: Μόλις είδα το site σου. Πραγματικά υπέροχο. Κρίμα βρε συ μια τόσο όμορφη σελίδα να χαραμίζεται σε tk domain!
Θα αλλάξει σύντομα,thanks πάντως.

Όσο για το Site σου,δεν ήξερα το κοινό το οποίο απευθύνεσται,οπότε πιστεύω πως αυτό τους καλύπτει.

Cmg__

www.e-steki.com

Δημοσίευση από Cmg__ » 10 Σεπ 2005 01:37

H Michele έχει δίκιο απο την στιγμή που το θέτει έτσι και επίσης πως η σαιτάρα σου guesswho χαραμίζεται!
Την είδα πρίν και τα σπάει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης