Συντριβή Kυπριακού αεροσκάφους στην Αττική

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 16 Αύγ 2005 15:31

Να και η απάντηση της εφημερίδας για την φωτογραφία...
Το φωτογραφικό ντοκουμέντο
Ηταν όντως συγκλονιστική η φωτογραφία με τα απανθρακωμένα πτώματα στο χώρο της συντριβής του κυπριακού αεροπλάνου, γι' αυτό και την επιλέξαμε για το χθεσινό πρωτοσέλιδο ρεπορτάζ της εφημερίδας μας. Στόχος μας ήταν να δώσουμε ένα φωτογραφικό ντοκουμέντο, στο οποίο αποτυπώνεται το μέγεθος του δυστυχήματος, ώστε να δοθεί το ξεκάθαρο μήνυμα: ποτέ πια τέτοιες τραγωδίες! Ενδεχομένως, η συγκεκριμένη φωτογραφία να προκάλεσε έντονη συναισθηματική φόρτιση σε ορισμένους αναγνώστες μας, όπως συνάγεται από τηλεφωνήματα που πήραμε. Απολογούμαστε αφού συνέβη αυτό, αλλά προτεραιότητα στις προθέσεις μας ήταν η αποτροπή μιας νέας συμφοράς.

Τι να πεις; Δεν είναι άνθρωποι αυτοί... :evil:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Αύγ 2005 15:38

opote den ksereis ton icho tou aeroplanou otan peftei.... anyway fantazomai se ena perivalon pou einai klisto logo idiomorfias iparchei ena "fragma ichou" -an mou epitrepeis tin ekfrasi- analogo me auta pou vazei i atiki odos i i egnatia odos -ta tzamia giro giro apo tis diastraurosisi i aristera kai deksia etsi oste o ichos na ektononetai pros dieksodous pou den enochli.

anyway opos echo ksanapei oti egine eginefigane isichasane (?)....tora doulia echoun oi dikigoroi....kai isos kai oi iatrodikastes giati to olo thema tora pou tha krinei to ipsos tis apozimiosis einai kata poso eichan tis aisthiseis tous -o kathe enas ksechorista apo tous epivates- kata tin stigmi tis proskrousis i akoma kai meta apo auti....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Αύγ 2005 15:39

Youli έγραψε:Να και η απάντηση της εφημερίδας για την φωτογραφία...
Το φωτογραφικό ντοκουμέντο
Ηταν όντως συγκλονιστική η φωτογραφία με τα απανθρακωμένα πτώματα στο χώρο της συντριβής του κυπριακού αεροπλάνου, γι' αυτό και την επιλέξαμε για το χθεσινό πρωτοσέλιδο ρεπορτάζ της εφημερίδας μας. Στόχος μας ήταν να δώσουμε ένα φωτογραφικό ντοκουμέντο, στο οποίο αποτυπώνεται το μέγεθος του δυστυχήματος, ώστε να δοθεί το ξεκάθαρο μήνυμα: ποτέ πια τέτοιες τραγωδίες! Ενδεχομένως, η συγκεκριμένη φωτογραφία να προκάλεσε έντονη συναισθηματική φόρτιση σε ορισμένους αναγνώστες μας, όπως συνάγεται από τηλεφωνήματα που πήραμε. Απολογούμαστε αφού συνέβη αυτό, αλλά προτεραιότητα στις προθέσεις μας ήταν η αποτροπή μιας νέας συμφοράς.
o kathenas koitaei tin doulia tou kai prospathei na ofelithei apo auti.... tora pou vriskete to orio ...auto einai schetiko

Τι να πεις; Δεν είναι άνθρωποι αυτοί... :evil:
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Αύγ 2005 19:11

Για σκεφθείτε αυτό >>>
Το αεροσκάφος πέταγε με χρήση αυτόματου πιλότου
Ο αυτόματος πιλότος μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες
Σε συνεργασία με το radar προσέγγισης μπορεί να πάρει εντολές για τροποποίηση πορείας
Εάν τα πολεμικά αεροσκάφη πλησίασαν αρκετά ώστε να αναγκάσουν το αεροσκάφος να τροποποιήσει την πορεία του και η εντολή ήταν να κάνει down ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα ??
Για σκεφθείτε το !!!

http://www.flyhelios.com/

Marathonas <map>

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Αύγ 2005 19:24

Ο αυτόματος πιλότος δεν πέρνει πρωτοβουλίες.Αν το έχουν εξαρχής προγραμματίσει να κάνει μια σειρά ενέργειες θα τις εκτελέσει κατά γράμμα.Ένας Η/Υ είναι και ο αυτόματος πιλότος.Πάντως είναι σίγουρο ότι αν κατευθυνόταν σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή οι χειρηστές της Π.Α θα το κατέρριπταν για να μη θρυνήσουμε περισότερα θύματα.Πάντως αν ήθελαν να το καταρρίψουν θα το έκαναν επάνω απο τη θάλασσαπου θα ήταν πιο ασφαλές.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 16 Αύγ 2005 19:26

Έπεσε κι άλλο ένα αεροπλάνο σήμερα στη Βενεζούλα με 150 επιβάτες!

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 16 Αύγ 2005 20:33

:-(
Και λέω εγώ τώρα....να μπώ ή να μην μπω σε αεροπλάνο...διότι ποτε δεν έχω μπει :-?

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Αύγ 2005 21:21

af έγραψε::-(
Και λέω εγώ τώρα....να μπώ ή να μην μπω σε αεροπλάνο...διότι ποτε δεν έχω μπει :-?
Αν εκεί που θες να πας παει τρένο προτίμησέ το.Αν δεν παει παρε αεροπλάνο.Ποιο ασφαλές απο άλλα μέσα ειναι.Κι ενα πουλμαν μπορεί να τρακάρει και να σκοτωθούν 50-60 ατομα.Απλώς τα αεροπορικά δυστηχήματα είναι πιο σπάνια και πιο "εντυπωσιακά" γι'αυτό τραβούν την προσοχή.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 16 Αύγ 2005 21:35

Δυστυχήματα με αυτοκίνητα συμβαίνουν κάθε μέρα και σ' αυτά μπορεί να ξεκληρειστούν οικογένειες! Αλλά δυστυχώς τα έχουμε συνηθίσει! Γι' αυτό δε θα δωθεί τόση έμφαση όσο σ' ένα αεροπορικό δυστύχημα!

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 16 Αύγ 2005 21:58

Για όσους χτυπιούνται οτι τα αεροπλάνα είναι τα ασφαλέστερα μέσα.
Γιατί δεν αναφέρετε το ποσοστό θνησιμότητας σε περίπτωση ατυχήματος.
Όσο για τη συχνότητα ατυχημάτων, αυτό έλειπε να πέφτουν κάθε μέρα airbus.
Τί είναι προτιμότερο;Τρένο(λεωφορείο,πλοίο,πιρόγα,ψαροπούλα κλπ.) με πιθανότητα ατυχήματος 5% και 7 στις 10 να τη γλιτώσεις ή αεροπλάνο με πιθανότητα 0.001% και μια κι έξω σε περίπτωση ατυχήματος;
Πάρτε το κι αλλιώς.Σε ποιό άλλο μέσο έχετε δεί επιβάτες να σταυροκοπιούνται πριν την αναχώρηση;
Τελικά, όλα είναι τζόγος;
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Αύγ 2005 23:28

Jovanni όσο αυξάνει η ταχύτητα αυξάνει και ο κίνδυνος.Σπάνια επιβιώνει κάποιος απο αεροπορικό δυστύχημα αλλά είναι λίγα αυτά σε σχέση με την παγκόσμια μεταφορική δυνατότητα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Αύγ 2005 23:39

η ζωή είναι τζόγος..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Αύγ 2005 23:41

cordis έγραψε:η ζωή είναι τζόγος..
Τα...ρέστα μου!!!

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 17 Αύγ 2005 00:53

Όσοι δεν τζογάρουμε, χάσαμε ε; 8)

Το θέμα είναι, γιατί δεν εφαρμόζονται τεχνικά μέτρα ασφαλείας και διαφυγής στα ιπτάμενα μέσα.Μελέτες και ευρεσιτεχνίες υπάρχουν.
Αλλα, θα μου πείς, εδώ μας πήρε κάτι δεκαετίες για προσκέφαλα, ζώνες, αερόσακους και μπάρες ασφαλείας στα αυτοκίνητα.Δεν θα πάρει καμιά 100ετία για να προστατεύεσαι σε περίπτωση πτώσης αεροπλάνου;
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 17 Αύγ 2005 08:25

aguila21 έγραψε:
Τα...ρέστα μου!!!
ta vlepo!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης