Θα ήθελα ιδέες για site ξενοδοχείου!

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Αύγ 2005 15:35

Michelle έγραψε:Εγώ λέω οτι έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και για αυτά που λες. Και αν όντως ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα καλό θα ήταν αλλά τώρα...
:think: Ενδιαφέρουσα άποψη... :think:

(άρχισα να σε συμπαθώ... :wink: )
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Αύγ 2005 15:37

19 xronon kai me proika ksenodoxeio? Giati den megalonei o gios mou na ton apokatasthso... :D

Anyway sto thema mas.. Ego tha proteina kati ekso apo ta kathieromena... Ta perissotera sites gia Ellinika ksenodoxeia exoun ena monokomato yfos les kai einai shmeio anagnorishs istoselidas Ellinikou ksenodoxeiou!!
Den mou exei pesei pelaths gia ksenodoxeio alla panta eixa thn idea enos katharou silver me leuko kai pinelies kokkinou demena se monterna grammh.. Sou stelno ena paradeigma (einai gia katasthma epiplon alla afou thes na gineis designer -prokopses tora- kairos na ekpedeuseis thn fantasia sou)
Συνημμένα
design_silver_site.gif

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 15 Αύγ 2005 15:41

Ευχαριστώ πολύ fafos, καταπληκτικό σαιτ!! Εσύ το έφτιαξες? Wow!!! Μόνο που το κόκκινο δεν ταιριάζει καθόλου με το concept, αλλά όπως και να χει φοβερή ιδέα! Αντε να ρθει η Τετάρτη να μου στείλει κείμενα & φωτογραφίες να αρχίσω να το φτιάχνω...

Α κάτι ακόμα, να το κάνω fixed width στο κέντρο ή να αλάζει αναλόγως την ανάλυση? :oops:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Αύγ 2005 15:50

An kai kalo to paradigma tou fafos, pistebw pws ta sigkekrimena xrwmata kai to stisimo twn pliroforiwn de empneoun tosi "ikiotita" kai "zestasia" oso tha eprepe gia ena site ksenodoxiou.
De nomizw na teriazei kati tetio.

Gnwmi mou ( mias kai to girisame sta template ) ... ena tetio structure kai xrwmata pio zesta tha itan kalitera.

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 15 Αύγ 2005 15:54

Ναι βρε συ εννοείται οτι δεν θα έβαζα πχ κόκκινο αλλά είναι καλό για να πάρω ιδέες! Figaro πολύ ωραίο για ιδέα και αυτό που δίνεις αλλά δεν νομίζω οτι ταιριάζει και πολύ στο στυλ του συγκεκριμένου ξενοδοχείου, το οποιο αφενός μεν είναι εντελώς καλοκαιρινό (λειτουργει μόνο καλοκαίρι) αφετέρου δεν είναι τόσο lux όσο αυτό που δίν εις (Β' κατηγορίας και σε ορισμένα αναφέρεται και ως Γ').
Αλλα όπως και να χει καλό είναι για food for thought κααι ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)

smiley

Δημοσίευση από smiley » 15 Αύγ 2005 16:03

TTOPPOUZOS έγραψε:
Michelle έγραψε:Εγώ λέω οτι έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και για αυτά που λες. Και αν όντως ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα καλό θα ήταν αλλά τώρα...
:think: Ενδιαφέρουσα άποψη... :think:

(άρχισα να σε συμπαθώ... :wink: )
ston kathrefti eida tin pragmatiki idea gia ton eayto moy kai tin pragmatikotita... alloi exoyn seira... mipos tha prepe na koitakseis kai esy tora;
:D :P :wink:

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 15 Αύγ 2005 16:03

Δέν νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις σε ρόζ απόχρωση. Δέν έχει σημασία το του ξενοδοχείου. Παντώς εγώ θα περιμένω μελλοντικά δείγματα της πορείας του site. :) Έγω βαρεθεί να βλέπω τα ίδια και τα ίδια σε όλες τις σελίδες των ξενοδοχείων! Μα καθόλου φαντασία πια...?

Πάντως δέν καταλαβαίνω την αποστροφή προς το flash. Τι σας έχει κάνει ρε παιδιά....?? :o

Δέ λέω σίγουρα υπάρχουν αρκετά απαράδεκτα παραδείγματα χρήσης του σε sites αλλά δέν φταιει το flash αλλα αυτός που τα έφτιαξε... Μπορώ εύκολα να βρώ άπειρα άθλια sites που δέν κάνουν χρήση του flash.

Στο κάτω κάτω ο καθένας προσπαθεί να φτιάξει κάτι καλό. Άλλες φορές μας βγαίνει και άλλες όχι.

Συγνώμη αλλά το flash είναι το περισσότερο δημιουργικό εργαλείο που υπάρχει για το web.

Σημασία έχει να γνωρίζει ΠΟΤΕ πρέπει να κάνεις χρήση του flash και με ΠΟΙΟΝ τρόπο.

Νομίζω πάντως ότι για μικρά sites χωρίς τεράστιο όγκο πληροφοριών το flash κάνει μια χαρά δουλειά.

Εγώ πάντως ένα personal Site που σκέφτομαι να φτιάξω θα το φτιάξω σε flash Εικόνα

Εικόνα

όπως σε flash ήταν και το τελευταίο site που ανέβασα στον ιστό πρίν 2 χρόνια. :)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Αύγ 2005 16:04

Oxi den einai diko mou to design.. ego feiaxno kalytera :D
To kokkino den einai aparaithto... skepsou to me to somon ths mamas sou h me to roze tou ksenodoxeiou... eipame designer thes na gineis... prepei na doulevei h fantasia sou, mhn perimeneis na sta dosoume ola sto xeri... :D

Figaro, gia auto akrivos milao... thn "oikiothta" kai thn "zestasia" pou diakrinei sxedon oles tis selides ksenodoxeion me apotelesma an exeis mpei se mia na tis exeis dei oles!! H sygkekrimenh selida fainete "psyxrh" giati einai adeia... an thn deis gemath omos sigoura tha alakseis gnomh.. eksalou exo dei polla ksena hotes 4-5* na doulevoun auta ta xromata tora teleutaia... eipame einai thema fantasias tou designer gia to apotelesma.. To paradeigma pou dineis to synantao se estiatoria polyteleias... prin apo poly kairo htan koryfh gia hotel alla tora exei egkatalhfthei gia poio apla pragmata.. ta perissotera hotels dinoun perissotero shmasia sthn galery kai ston tropo krathseon para sthn polytelh emfanish..

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 15 Αύγ 2005 16:13

Ναι βρε εννοείται οτι δεν τα περιμένω όλα έτοιμα! Όπως είπα και στην αρχή θέλω απλά ιδέες και food for thought. Όσον αφορά τα χρώματα μάλλον λέω να χρησιμοποιήσω άσπρο-σιελ κλπ που είμαι και πιο εξοικειωμένη με αυτά. Πάντως αυτό με την γκαλερί το έχω διαπιστώσει και εγώ. Να λέω στη μάνα μου ότι πρέπει να είναι όμορφη η σελίδα κι αυτή να νομίζει οτι βάζει διαφήμιση στο περιοδικό Διακοπές και νοιάζεται μόνο για τις φωτο και να κάνει "μπαμ" η σελίδα κάτι που προσωπικά το απεχθάνομαι, καθώς πιστευω ότι πρέπει να είναι απλή και μινιμαλιστική χωρις τεράστιες αντιθέσεις.
Όσο για το flash θα γράψω κάποια στιγμή γιατι το αντιπαθώ γιατι είναι κάμποσοι οι λόγοι και βαριέμαι να γράφω πολύ τώρα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Αύγ 2005 16:19

An thes na gineis designer dystyxos prepei na matheis kai flash (kai leo dystyxos dioti kai ego den to sympatho idiaitera)... An skeftese na asxolhtheis epaggelmatika me to design tha diapistoseis oti 3 stous 4 pelates sou tha anferoun thn leksi flash, opote eisai katadiaksmenh na matheis ta vasika toulaxiston.. An deis to paradeigma pou sou esteila se flash sigoura tha ekplageis oxi gia ta efe alla gia thn aplothta pou dinei... sites me mikro periexomeno mporoun na doulepsoun flash alla oxi me ypervolh...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 15 Αύγ 2005 16:20

Michelle έγραψε:Όσο για το flash θα γράψω κάποια στιγμή γιατι το αντιπαθώ γιατι είναι κάμποσοι οι λόγοι και βαριέμαι να γράφω πολύ τώρα.
Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο και εγώ θα ήθελα να ανοίξει κάποια στιγμή :)
Μήν ανοίξει μέσα στην εξεταστική μόνο! :D

Καλή συνέχεια στη σελίδα σου.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 15 Αύγ 2005 16:23

Εννοείται φαφος ότι πρέπει να μάθω flash και το έχω υπόψιν. Απλά θα προσπαθώ να πείσω τον πελάτη γιατι δεν χρειάζεται, να του πω τα μειοντεκτήματα και αν δεν καταλαβαίνει το κρίμα στο λαιμό του.
Βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις το δικαιολογώ (πχ παιχνίδια) αλλά τώρα μιλάμε για άλλου είδους σελίδες.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Αύγ 2005 16:28

spookyb52 έγραψε:Πάντως δέν καταλαβαίνω την αποστροφή προς το flash. Τι σας έχει κάνει ρε παιδιά....??
An kai den einai toso tragika ta pramata :) to flash kata ti gnwmi mou exei 2 terastia mionektimata kai den prepei na xrisimopiite se megalo vathmo se comercial sites.
1. De voithaei katholou sto SEO, isa isa miwnei tis pithanotites enos site na piasei kales theseis sta SERPs.
Site pou exoun kales thesis sti google kerdizoun to 80% twn episkeptwn tous mesw twn anazitisewn. An ena site to gemiseis me flash ( links, text se flash,..) xaneis para polous episkeptes.

2. Selides se flash sinithos argoun na fortosoun kai etsi xanoun poli sto tomea usability. De nomizw poloi me arges sindeseis na kathisoun na aniksoun oles tis selides enos flash site.

fafos έγραψε: thn "oikiothta" kai thn "zestasia" pou diakrinei sxedon oles tis selides ksenodoxeion me apotelesma an exeis mpei se mia na tis exeis dei oles!! H sygkekrimenh selida fainete "psyxrh" giati einai adeia... an thn deis gemath omos sigoura tha alakseis gnomh.. eksalou exo dei polla ksena hotes 4-5*
Ta ksenodoxia twn 4-5* poulan politelia kai alla standard eksipiretisis pelatwn giafto simfwnw mazi sou oti to paradigma sou einai oti prepei gia tetiou eidous ksenodoxia.
Omos ksenodoxia mikra stoxevoun se allo group pelatwn kai xrwmata opws to asimi, fade se aspro-gkri, ktlp pou de tous polivoithane.
Gnwmi mou...

Fafos... stile kana pm an thes me kapio apo ta design sou.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 15 Αύγ 2005 16:30

http://www.4templates.com/
http://www.templatemonster.com/
Δες σε αυτες τις ιστοσελίδες να πάρεις μια ιδέα, μπορείς να ψάξεις και με κατηγορίες.
Τώρα προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να είναι ένα ζεστό site και πάνω απο όλα, πέρα απο το interface που θα δημιουργήσεις, πιστεύω ότι θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο (είμαι σίγουρη δηλαδή) οι φωτογραφίες του ξενοδοχείου εσωτερικά και εξωτερικά (αλλά κυρίως εσωτερικά) μία καλή φωτογράφηση είναι σημαντική (και αν θέλησετε πιο εξελιγμένη μια φωτογράφηση 360 μοιρών που είναι και ότι καλύτερο μέχρι στιγμής θα συμβάλει κατα πολύ στο μάτι του επισκέπτη που θέλει να ψάξει για ξενοδοχείο), για μένα προσπάθησε να είναι ένα λιτό site και επαγγελματικό χωρίς δηλαδή να το βαραίνουν τα γραφικά και να δώσεις χώρο για τις φωτογραφίες.
Το θέμα ειναι να μην εντυπωσιαστεί απο τα γραφικά μόνο αλλα και απο τις φωτογραφίες και να έρθει :wink:
Ψάξε λίγο να πάρεις ιδέες για χρωματισμούς και design και θα το βρείς εσύ. :D

Αυτό το site http://www.in10.gr/charoula/
το έχω δημιουργήσει το 1999 (δυστυχώς δεν έχω βρεί χρόνο να το ανανεώσω...αλλά θα γίνει και αυτό) γνωρίζω όμως ότι από άποψη δική μου και πολλώς επισκεπτών που το έχουν δεί (αν και ξαναλέω δεν είναι τώρα τίποτα το φοβερό) είναι ένα λιτό αλλά ζεστό site.
Κάτι τέτοιο θέλεις και εσύ να προσθέσεις ζεστασιά στο μάτι.

Φιλικά
Αφροδίτη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος af την 15 Αύγ 2005 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 15 Αύγ 2005 16:32

Λοιπόν για να σας βοηθήσω να σας κάνω μια περιγραφή του target group του ξενοδοχείου και γενικά του ύφους του:
Είναι ένα ξενοδοχείο όχι πολύ μεγάλο αλλά προσεγμένο (η ιδιοκτητρια -η μανούλα μου δηλαδή!- είναι πολιτικός μηχανικός καιτο πρόσεξε αρκετά), με κλίμα όχι τόσο "πολυτελές" αλλά φιλικό και "οικογενειακό". Οπότε όπως καταλαβαίνετε πρέπει και η σελίδα του να εμπνέει αυτο: να είναι φιλική αλλά προσεγμένη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες