Περί αισθητικής και software

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 14 Αύγ 2005 17:10

Ρε παιδιά τόσο μεγάλο φόρουμ είστε, δεν βάζετε ενα vBulletin να ησυχάσει το κεφάλι σας απο κενά ασφαλείας? Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο ;)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 19:16

και ποιος σου είπε ότι το vBulleting είναι το τέλειο και δεν έχει προβλήματα... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 14 Αύγ 2005 19:25

Όχι και vBulletin έλεος..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 19:32

κοίτα εδώ:
http://secunia.com/product/3212/

πληρώνεις για να είσαι εκτεθειμένος όσο θα ήσουν με κάποιο free.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 14 Αύγ 2005 19:42

Μα δεν είναι μόνο θέμα ασφάλειας! Και εντάξει μπορει να μην είναι ούτε αυτό τέλειο αλλά το PhpBB έχει γίνει Νο1 στόχος των απανταχού "χάκερ".
Επίσης δεν νομίζω να διαφωνεί και κανείς οτι το vBulletin έχει περισσότερες δυνατότητες και για τον admin και για το μέλος!! Απλά γνωρίζω ότι ένα σαιτ με πολλά mod(ification)s είναι δύσκολο και χρονοβόρο να κάνει την αναβάθμιση. Αλλά όχι να υποτιμούμε και το vBulletin! Για να κάνεις ότι μπορεις με το vBulletin σε ένα PhpBB χρειάζεσαι 398576493820584 mods και πάλι δεν είναι το ίδιο. Και σιγά την τιμή, 120 ευρώ κοστίζει μια άδεια εφόρου ζωής.

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 14 Αύγ 2005 19:50

Κατά πρώτο λόγο το phpBB είναι πολύ πιο ελαφρή όχι μόνο για το server αλλά και στον χρόνο φόρτώσεις στον χρήστη. Επίσης οι περισσότεροι πρότιμουν τα freeware για τους ευνόητους λόγους.

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 14 Αύγ 2005 19:57

Κατα πρώτο λόγο τα περισσότερα δωρεάν φόρα χρησιμοποιούν πολύ περισσότερες εικόνες απο το vb που κάνει περισσότερα πράγματα με πολύ λιγότερες εικόνες οι οποίες για να φορτώσουν κάνουν περισσότερη ώρα απο τα κείμενα, χωρίς ωστόσο να χάνει σε εμφάνιση. Επίσης γενικά το vb θεωρείται ταχύτερο.
Κατα δευτερο λόγο είναι "ελαφρύ" και όχι "ελαφρή" (ήταν μια κοινωνική προσφορά της Michelle για καλύτερη ορθογραφία :P :P :P)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 20:03

η άλλη άποψη είναι ότι βάζεις ότι χρειάζεσαι και δεν έχεις άλλα 323002325235 πράγματα να τρέχουν από πίσω τα οποία δεν τα χρησιμοποιείς... ;)

με λίγα λόγια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... :P ο καθένας με ότι βολεύετε... ;)
- follow me @twitter

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 14 Αύγ 2005 20:13

Πιστευετε δηλαδή ότι δεν χρειάζονται τα επιπλέον του vb?
Γιατι έγω μια μέρα έχω που γράφτηκα και ήδη χρειάστηκα τουλάχιστον 3-4 features που δεν έχει το phpBB...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 20:17

και εσύ πιστεύεις ότι το forum αυτό δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτά; :P :lol:
- follow me @twitter

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 14 Αύγ 2005 20:21

Ενα φόρουμ μπορει να υπάρξει ακόμα και με custom software. Το θέμα είναι να έχει μαξιμουμ ευχρηστία, ειδικά όταν έχει τόσα μέλη. Εδώ εμεις πήγαμε σε vb απο SMF μόλις αποκτήσαμε 175 μέλη και εδώ με μιλιούνια και πιστευεις ότι δεν χρειάζεται???

ΥΓ: Ακόμα κι αν δεν το αλλάξετε, γιατι δεν φτιάχνετε ένα custom theme? Αυτό εδώ θυμίζει πάρα πολύ το default του phpBB και δεν είναι ο,τι καλύτερο αυτό...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Αύγ 2005 20:21

alxk έγραψε:Όχι και vBulletin έλεος..
Pio thewreis kalitero apo to vBulletin ?
An prosekseis pola megala ksena forum (dnforum, WHT, sitepoint, devshed, ktlp) xrisimopioun vBulletin, les na min kseroun ti kanoun ?
Ta prwta forum pou tha paei na "piraksei" kapios kakovoulos tha einai ta megala ( mias kai einai pasignwsta, olo kai kapios tha vrethei).

To oti einai taxitero to vBulletin se sxesi me to BB to exw akousei kai egw..

Me ena freeware script mporei o opiosdipote na katsei na "peksei" me to kodiko h na vrei online ena soro kaloudia.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 21:05

και ξαναρωτάω... τι έχει το vb που δεν το έχει το phpbb και θεωρείς ότι χωρίς αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτό το forum με τα μιλιούνια.

ΥΓ. μα δεν πρόκειται να το αλλάξουμε! :P όσο για το θέμα... δεν είμαι designer.. ;) και αυτό δεν αφήνει το forum να λειτουργήσει σωστά; :P

@figaro με ένα απλό search τον βρήσκεις τον κώδικα του vb... ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 14 Αύγ 2005 21:07

Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα, αν δεν κάνω λάθος, ότι το phpBB είναι ελαφρύτερο για το server χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το είδα εδώ. Ως τώρα αν εξαιρέσουμε 1-2 critical update που είχε σε σύγκριση πάντα με άλλα μεγάλα freeware προγράμματα γραμμένα σε php είναι από τα πιο αξιόπιστα με μεγάλη επίσης δυνατότητα εξελιξημότητας - αναβαθμίσεων με νέες δυνατότητες(modifications) που δεν υπάρχουν γιά άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα στον χώρο είτε freeware είτε commercial σε τέτοιο βαθμό.

Υπάρχουν επίσης πολύ μεγάλα forum παγκοσμίως που χρησιμοποιούν phpBB χωρίς να είχαν ως τώρα κάποιο σημαντικό πρόβλημα, πάρε παράδειγμα το fs.

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το phpBB, μπορεί να είναι και λόγο προσωπικής επιλογής πάντως το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό σε κάποιο forum με αρκετά μεγάλη κίνηση χωρίς να έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα αντιθέτως είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη, μερικά είναι λόγο εκτεταμένης ταχύτητας, κανείς δεν είναι τέλειος..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2005 21:13

by far το μεγαλύτερο forum...
http://www.gaiaonline.com/forum/index.php
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες