Προβληματίζομαι για το μέλλον μου Νο4

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Αύγ 2005 02:31

(Έχει καταντήσει αηδία ο τίτλος ε; Δεν πειράζει όμως... Αρκεί που καταλάβατε περί τίνος πρόκειται χωρίς να ανοίξετε ακόμα το θέμα :) )

Έχω φτάσει στο τελικό στάδιο της εκπαίδευσης (ενιαίο λύκειο) και θέλω να βρω μια καλή σχολή για να ζήσω κι εγώ τη φοιτητική μου ζωη. Ποια όμως;

Μετά από μια μικρή έρευνα είδα ότι πολλά άτομα έχετε περάσει από το τμήμα Μηχανικών Η/Υ του πανεστημίου Πατρών. Αυτό σε προετοιμάζει και για προγραμματιστή ή μόνο για μηχανικό; Φαντάζομαι η απάντηση είναι "και τα δυο"(το είχα ακούσει σε κάποιο άλλο μέρος το φορουμ). Όμως, μήπως στη σχολή Πληροφορικής του Α.Π.Θ. μάθω κάτι περισσότερο;

Και κάτι άλλο, η σχολή στην Πάτρα σε τι διαφέρει από τη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του Α.Π.Θ.;

Κάπου άκουσα ότι αυτή η σχολή είναι από τις παλαιότερες. (Αυτό μου το είπαν για καλό). Όμως το αντικείμενο είναι η τεχνολογία. Και μια τέτοια παλία σχολή κάθε άλλο παρά καλό είναι. Η ερωτηση είναι: Η καθηγητλες γνωρίζουν το αντικείμενο που διδάσκουν; :-?

Είναι κάποια ερωτήματα που πρέπει να λυθούν ώστε να μην πάρω κάποια βιαστική απόφαση... :-?
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 16 Αύγ 2005 13:07

Θα μιλήσω προσωπικά, εγώ το έχω σκεφτεί κάπως αλλίως το θέμα, στις μέρες και με ότι και αν ασχολήθείς θα έχει σχέση με Υπολογιστές, (το οποίο σε ενδιαφέρει) τώρα το επίπεδο, είναι άλλο θέμα! Λοιπόν, επίσης έχει γεμίσει η ελλάδα από άτομα, που έχουν τελειώσει πληροφορική και λίγοι από αυτούς βρήκουν δουλεία άρα έχουμε και την ανεργεία, στόχεψε να πας κάπου που θα σου αρέσει, θα έχεις μέλλον και "σταθερή" δουλειά, για δημόσιο μην το σκέφτεσαι, και άσε τους Η/Υ για χόμπυ! Και αφού έχεις αποκατασταθεί πας και σε μία ιδιωτική σχολή, από τις 1000αδες που υπάρχουν στην Ελλάδα και μαθαίνεις και αυτό που θες... Αυτή είναι η γνώμη μου, και απλώς την αναφέρω... γιατί και εγώ σαν παιδί που κοιτάει το μέλλον του, τα βλέπω κάπως έτσι... και δεν θα ήθελα να κάνω πόσα χρόνια σπούδες πάνω σε ένα αντικείμενο που έχουν κάνει και άλλοι 100,000, οι οποίοι αυξάνονται με γρήγορους ρυθμούς την εποχή μας...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Αύγ 2005 14:45

Δυστυχώς δε μπορώ να διανοηθώ σπουδές χωρίς Η/Υ. Προτιμώ να θυσιάσω μια μόνιμη δουλεια άπό το να είμαι αναγκασμένος να κάνω σ'όλη μου τη ζωή κάτι που δε μ'ενδιαφέρει....
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 16 Αύγ 2005 15:22

Εγω το είπα, γιατί με ενδιαφέρουυν και επιστήμες τύπου γενετκής... :P

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 29 Αύγ 2005 00:13

Γενετική ε; Χμ... Δε ξέρω σε τί επίπεδο βρίσκεται η Ελλαδίτσα μας σ'αυτόν τον τομέα. Έχει μέλλον, αυτό είναι σίγουρο, αλλά όσον αφορά το θέμα τις δουλειάς δεν είμαι και τόσο σίγουρος. :-?

Anyway, μπορεί κάποιος να απαντήσει στα ερωτήματά μου; Ή έστω, ό,τι πληροφορία ξέρετε, από φίλους, από σχολές που έχετε τελειώσει, κάτι που ακούσατε... Οτιδήποτε που ίσως με βοηθήσει :)

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 06 Απρ 2006 21:44

xultimatex, κάνε μια καλή επένδυση - στα σωστα βιβλία. Συγκεκριμένα του Robert Kiyosaki/ Μεταφράστηκαν 4 βιβλία (αν δεν κάνω λάθος) του στα ελληνικά. Προσωπικά έχω διαβάσει 8 και μου βάλανε μυαλό

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Ιουν 2006 12:46

Αν και είναι κάπως αργά για το θέμα αυτό...

Και η σχολή που τελείωσα εγώ έχει καλές προοπτικές...

Είναι βέβαια κάπως μακριά από τον πολιτισμό αλλά...

Μηχανικός Πληροφοριακών Και Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστήμιο Αιγαίου Σάμος...

Συνδιάζει αρκετά πράγματα και δίνει και καλές κατευθύνσεις για μετά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Ιουν 2006 00:04

Αφού την τελείωσες, εσύ τί έκανες;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 15 Ιουν 2006 03:24

Πάω για μεταπτυχιακό... :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες