μια βοήθεια στην επιλογή γλώσσας προγραμματισμού

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
tzimis_

Δημοσίευση από tzimis_ » 16 Αύγ 2005 18:54

θα ήθελα να ασχοληθώ με γλώσσες προγραμματισμού έχω μια πολύ μικρή εμπειρία από pascal.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τι μπορώ να δημιουργήσω με την κάθε γλώσσα?η γλώσσες που έχω στο μυαλό μου είναι:c++,basic,και java από τι αρχίσω και πιο καλο βιβλίο μου προτείνεται?

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 16 Αύγ 2005 19:22

Αν γνωρίζεις κάποια πράγματα από pascal, ίσως να είναι καλή για εσένα η delphi η οποία είναι πολύ δυνατή γλώσσα και βασισμένη ως ένα βαθμό στην Pascal.

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 19 Αύγ 2005 03:06

egw kserw pws oles oi glwsses kanoyn thewritika ta panta!
Egw pantws exw arxisei C

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Αύγ 2005 11:52

Δε νομίζω.. δεν μπορείς να κάνεις ότι θα έκανες με C και με την VB... κάθε γλώσσα έχει και κάποια limitations...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 19 Αύγ 2005 14:44

tzimis_ εφόσον έχεις μια μικρή εμπειρία από pascal, τότε θα σου πρότεινα και εγώ τη Delphi, ένα πανίσχυρο εργαλείο προγραμματισμού.

yannis43

Δημοσίευση από yannis43 » 21 Αύγ 2005 00:03

IMHO,

Εφόσον ξέρεις τα βασικά του προγραμματισμού από την Pascal
(π.χ. τι είναι μεταβλητή, εκχώρηση τιμής, δομές επιλογής, δομές επανάληψης, διαδικασίες/συναρτήσεις, κλπ.) έχεις το συγκριτικό πλεονέκτημα να ασχολοηθείς με Delphi.

H Delphi είναι ιδανική για κατασκευή γραφικών διεπαφών χρήστη (GUI, Graphical User Interface) και όχι μόνο και ζητείται ως προσόν σε αρκετές δουλειές (αν κοιτάξεις στο http://www.skywalker.gr.

Λίγο υπομονή και επιμονή χρειάζεται με την Delphi για να την μάθεις καλά αλλά αργότερα το να περάσεις σε μια άλλη γλώσσα προγραμματισμού θα είναι αρκετά εύκολο.

Πάντως θα γλυτώσεις χρόνο και κόπο αν αγοράσεις ένα βιβλίο για Delphi (στα Αγγλικά κατά προτίμηση) παρά να ψάχνεις από δω κι από κει σκόρπια tutorials και άρθρα από το Internet.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες