Μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου επί παντός επιστητού...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου επί παντώς επιστητού...

Ναι
8
47%
Όχι
7
41%
Μόνο αν μου ζητηθεί
2
12%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 17

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Αύγ 2005 23:15

cdhyper έγραψε:Όχι δα. Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή το εκπαιδευτικό σύστημα μόνο με ατομική βόμβα φτιάχνει. Εδώ να δεις δημοκρατία :)

δεν φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα έτσι όπως είναι αλλά αυτοί που διδάσκουν δεν έχουν το μυαλό στην μεταφορά τις γνώσης αλλά στην τσέπη τους να τα οικονομήσουν

γιατί οι ίδιοι όταν πληρώνονται μαύρα για ιδιαίτερα μπορούν να μεταδώσουν γνώση ??

και δεν μπορούν να μεταδώσουν όταν είναι μέσα στην αίθουσα ??
έχει χάσει πλέον η διδασκαλική ομάδα την έννοια του λειτουργήματος και το έχει δει σαν μια απασχόληση για να περνά η ώρα και να μπορούμε να ψαρέψουμε κανένα κορόιδο για ιδιαίτερα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Αύγ 2005 23:37

τώρα βγαίνουν δάσκαλοι οι γενιά που δεν έμαθε τίποτα, η γενιά που της άλλαξαν τα φώτα αλλάζοντας την γραμματική και την δομή του μαθήματος.. η γενιά που δε θα μεταδώσει τίποτα..

και όλα αυτά γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα είναι συνεχώς μεταβαλλόμενο και ασυνεχές, γιατί είναι ποια ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δε θέλει να βγάλει σκεφτόμενους ανθρώπους, αλλά εργαζόμενα ρομποτάκια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2005 04:57

Η δημοκρατία έχει έναν ηγέτη που μπορεί να κρίνει το τι είναι μαλακία και τι όχι. Όσοι έχουν διαβάσει τον Περικλέους επιτάφιο του Θουκιδίδη γνωρίζουν πολύ καλά τι εννοώ. Στην πνύκα μιλούσαν όσοι είχαν να πουν κάτι. Οι άλλοι είτε άκουγαν είτε ιδιώτευαν (ήταν βλάκες δηλαδή).

Αυτές οι μπούρδες του στυλ "ο καθένας μπορεί να πει ο,τι θέλει και όποιος θέλει τον ακούει κλπ" είναι το σύγχρονο δυτικόφερτο φαινόμενο του διπλωμάτη μπουρδολόγου, φαινόμενο που συναντάται συχνά στην πολιτική μας ζωή, με έναν από τους κύριους εκπροσώπους τον Σαβραμόπουλο: "Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα, ανέβα στο αμάξι μου και πιάσε την προπέλα. Και αυτό είναι δέσμευση." που έλεγε και ο Μητσικώστας. Το μόνο που ήξερε να λέει είναι ότι η Ελλάδα είναι μια ωραία χώρα. Γι αυτό πήρε και το υπουργείο τουρισμού.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Αύγ 2005 10:10

cdhyper έγραψε:Η δημοκρατία έχει έναν ηγέτη που μπορεί να κρίνει το τι είναι μαλακία και τι όχι. Όσοι έχουν διαβάσει τον Περικλέους επιτάφιο του Θουκιδίδη γνωρίζουν πολύ καλά τι εννοώ. Στην πνύκα μιλούσαν όσοι είχαν να πουν κάτι. Οι άλλοι είτε άκουγαν είτε ιδιώτευαν (ήταν βλάκες δηλαδή).
αυτη συγνωμη αλλα δεν ειναι δημοκρατια ειναι η αρχαια ελληνικη τυρανια που ειχε κατσει στον σβερκο των ελληνων και ειχε την προκαλυψη της δημοκρατιας

αλλημονο αν ο καθε ενας εκλεγμενος ηγετης με αμφιβολες διαδικασιες οπου ουτε την πλειοψηφια δεν εκπρωσοπει να μπορει να θεσει τους κανονες το τι μπορει να λεει ο καθε ενας πολιτης η υπηκοος ?? αυτης της χωρας !!

μονο δημοκρατια δεν θυμιζει αυτο αλλα αλλες εποχες που εχουν περασει προ 30 και πλεον ετων απο την Ελλαδα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2005 10:50

Μάλλον θα υποχρεωθώ καλοκαιριάτικα να σου κάνω ιδιαίτερα εξ'αποστάσεως περί πολιτικής και ιστοριογραφίας. Τον 5ο π.Χ. εδραιώθηκε για πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία αυτό που ονομάζουμε δημοκρατία. Και λέω έγινε πράξη γιατί έχει προηγηθεί η νομοθεσία του Σόλωνος αφενός (με τη γνωστή σεισάχθεια και την απαλλαγή των χρεών) και η κυβέρνηση του Κλεισθένη αφετέρου (με τα πρώτα θεμέλια ισονομίας και ισηγορίας κλπ).

Η εδραίωση αυτή που έγινε τον 5ο αι.π.Χ. έχει υπεύθυνο τον Περικλή. Ο Χρυσός αιώνας όπως ονομάστηκε ήταν η βασική αιτία για οικονομική, πολιτισμική και φιλοσοφική ανάπτυξη της αρχαίας Αθήνας. Ποτέ η Αθήνα δε γνώρισε τέτοιο μεγαλείο και ούτε πρόκειται να γνωρίσει. Η πιο αντιπροσωπευτική πηγή για να μάθουμε το χαρακτήρα του Περικλή και το ποιόν της δημοκρατίας του είναι το έργο του ιστοριογράφου Θουκιδίδη "Περικλέους Επιτάφιος" που γράφτηκε το 431π.Χ. Τι γράφει εκεί λοιπόν; 3-4 φράσεις θα πω:
1. ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΟΜΩΣ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ
2. Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ, ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ ΤΗ ΔΙΟΙΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΚΛΥΔΩΝΙΣΜΟΥΣ. Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΗΣ.
3. ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ
4. Και το γνωστό στο πρωτότυπο: Φιλοκαλούμεν τε μετ’ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας, που σημαίνει: ΑΓΑΠΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΜΕ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΘΑΚΟΤΗΤΑ
Εδώ μας ενδιαφέρει κυρίως το πρώτο καθώς τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά για να σου δείξω τι ήταν ο Περικλής. Το πρώτο σημαίνει ότι δημοκρατία δεν είναι, όπως είπα, να μιλάει ο οποιοσδήποτε στην εκκλησία του δήμου επί παντός επιστητού λέγοντας μ******ς. Δημοκρατία είναι να γίνεται η θέληση του λαού μέσα από το στόμα και τις πράξεις του Περικλή, ο οποίος είναι αρχηγός και υπεύθυνος να λάβει τις κρίσιμες αποφάσεις της Αθηναϊκής δημοκρατίας. Αυτό βέβαια σε ένα κράτος ανεύθυνων το έχουμε ξεχάσει και νομίζουμε ότι πολιτική είναι το ρουσφέτι και το marketing.

Συμπληρωματικά, μπορείτε να δείτε και τι γράφει ο Κακριδής σχετικά με αυτή τη φράση:

"Οι πολίτες δεν είναι μηχανικά ισοπεδωμένοι. εδώ δεν πάει όποιος όποιος με τη σειρά του να κυβερνήσει. υπάρχει προτίμηση, και η προτίμηση αυτή γίνεται από αρετής. Το αριστοκρατικό αξίωμα των ολίγων, ότι την πολιτεία ταιριάζει να την κυβερνούν οι κάτοχοι της αρετής μόνο, οι άριστοι, ξαναζεί σε μια δημοκρατία, μόνο που εδώ την αρετή δεν την καθορίζει πια η καταγωγή ή ο πλούτος, όπως στις γνήσιες αριστοκρατίες και ολιγαρχίες. Με πόση σοφία τα λόγια αυτά παρουσιάζονται να λέγονται από τον πολιτικό που, όπως μαρτυρεί αλλού ο Θουκυδίδης (2, 65, 9), ουσιαστικά κυβερνούσε αυτός σαν πρώτος πολίτης μέσα στους άλλους την πόλη της δημοκρατίας –εγίγνετο λόγω μεν δημοκρατία, έργω δε υπό του πρώτου ανδρός αρχή!"

Αυτά τα λίγα και εκ του προχείρου.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Αύγ 2005 11:32

Ιδιαιτερα και εξ αποστασεως οχι ευχαριστω δεν θα παρω γιατι δεν με βοηθανε σε τιποτα ουσιαστικο για την ζωη μου την συχρονη και για το ψωμι των παιδιων μου

αυτα ολα ειναι ωραια στη θεωρια αλλα στην πραξη ειναι αστα να πανε

η δημοκρατια της αθηνας δεν ηταν η δημοκρατια ολων αλλα των λιγων εκλεκτων που ειχαν δικαιωμα ψηφου σε αντιθεση με την σημερινη σε παρενθεση δημοκρατια που εχουν δηστηχως λογο υπαρξης μονο μια φωρα ανα 4-5 χρονια για να πουν την γνωμη τους για αυτους που θα τους κατσουν στον σβερκο για τα επομενα 4-5 χρονια
το αναφερετο δικαιωμα να λεει ο καθενας οτι θελει και ο αλλος να ακουει οτι θελει δεν μπορει να το καθορισει η αρχη του ενος = τυρανια / δικτοτορια αλλα ο καθενας μπορει να καθορισει τα ορια του και να τα υπερβαινει οποτε θελει
ετσι ειναι η συχρονη ζωη και εδω πρεπει να προσαρμοστουμε και οχι να εχουμε το βλεμα μας πριν απο 2500 χρονια
να περνουμε βεβεα καποια διδαγματα αλλα οχι να ειναι ο κανονας ζωης μας

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2005 11:37

Ας αντιπαρέλθω αυτά που λες γιατί προφανώς δεν διάβασες το μικρό κείμενό μου. Όταν έχεις ηρεμία να το διαβάσεις θα μπορείς και να ξεχωρίσεις τη δημοκρατία από την τυραννία και την οχλοκρατία.
περνουμε βεβεα καποια διδαγματα
εσύ τι διδάγματα έχεις πάρει;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Αύγ 2005 12:24

«Η Δημοκρατία είναι το κράτος εκείνο που αναγνωρίζει την υποταγή της μειοψηφίας στην πλειοψηφία, την επιβολή, δηλαδή, συστηματικής χρήσης βίας από τη μια κοινωνική τάξη εις βάρος μιας άλλης, από ένα μέρος του πληθυσμού εις βάρος ενός άλλου» (Λένιν, «Κράτος και επανάσταση», 1919, κεφ. 4).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2005 13:11

Μα εσύ δεν έλεγες ότι δεν σ'αρέσει η τυραννία; Τότε πώς επικαλείσαι τη δικτατορία του προλεταριάτου ώστε να βγάλεις συμπεράσματα περί δημοκρατίας;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Αύγ 2005 13:15

«Κανείς δεν ισχυρίσθηκε ότι η Δημοκρατία είναι τέλεια ή πάνσοφη. Αντίθετα, όπως έχει ήδη ειπωθεί, η Δημοκρατία είναι η χειρότερη μορφή διακυβέρνησης - αν εξαιρεθούν βέβαια όλες οι άλλες μορφές που δοκιμάστηκαν στο παρελθόν».

Γ. Τσόρτσιλ σε έναν λόγο του στις 11/11/1947

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 18 Αύγ 2005 13:34

Οι Άγγλοι μόνο στην Αγγλία έχουν δημοκρατία -και πάλι δεν μπορείς να την ονομάσεις δημοκρατία-. Τόσες και τόσες περιοχές κατέκτησαν όπου εφάρμοσαν καθαρό φασιστικό καθεστός! -Στην Κύπρο μιλάμε εκ πείρας!-.
Δίνεις σημμασία και επικαλείσαι τα λόγια ενός που άφησε εποχή με το "Σιδηρούν Παραπέτασμα", ενός φασίστα που ήθελε όλη την Ευρώπη δική του.
Το τέλειο πολίτευμα για τους Άγγλους, θα ήταν ένα πολίτευμα που θα είχαν ανακαλύψει οι ίδιοι και θα τους έκανε κοσμοκράτορες!
Για τα λόγια του Λένιν δεν έχω να σχολιάσω τίποτα! Είναι γνωστές οι καταστάσεις! Άκρως αντίθετος της δημοκρατίας, τι περίμενες, να την εξυμνήσει; Να την εκθιάσει;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Αύγ 2005 13:59

@cdhyper: Στην παράθεσή σου διαβάζω την άποψη του Θουκυδίδη περί δημοκρατίας, την οποία δε θεωρώ ότι είμαι υποχρεωμένος να τη δέχομαι χωρίς αμφισβήτηση. ;) Επιπλέον θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου αν θεωρείς τη δημοκρατία ένα συγκεκριμένο πολίτευμα ανάμεσα σε άλλα με διαφορετικά ονόματα, ή ως μία οικογένεια διαφορετικών πολιτευμάτων που τα συνέχει μια κεντρική ιδέα (και ποια είναι αυτή; :think:). Τέλος θυμίζω ότι την εποχή του Αλεξάνδρου του Β' μία χώρα με συγκεκριμένο πολίτευμα πέτυχε με στρατιωτικά μέσα να αυξήσει τη σφαίρα επηρροής της σε ασύλληπτο βαθμό, τέτοιο που μόνο ο Παγκόσμιος Χάνος Τέμουτζιν κατάφερε να ξεπεράσει 15 αιώνες αργότερα. Όμως ούτε ο Τέμουτζιν ούτε ο Αλεξάνδρος Β' ήταν ηγέτες μίας δημοκρατικής χώρας, και τι συμπέρασμα θα έπρεπε να βγάλω απ' αυτό; :-?

Για το ερώτημα θα πω ότι, ΝΑΙ, έχω το δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου επί παντός επιστητού, άλλα το δικαίωμά σας να μη με ακούτε είναι ισχυρότερο από το δικό μου να μιλάω στ' αυτιά σας. Και βέβαια δεν είστε υποχρεωμένοι να παίρνετε τα λόγια μου στα σοβαρά. Αντίθετα θα πρέπει να το περιμένω ότι αργά η γρήγορα η γνώμη μου θα χάσει κάθε βαρύτητα, αν επιμένω να πετάω την κοτσάνα μου όπου βρεθώ και όπου σταθώ. :D :lol:
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Αύγ 2005 14:17

skeftomilos έγραψε:...θα πρέπει να το περιμένω ότι αργά η γρήγορα η γνώμη μου θα χάσει κάθε βαρύτητα, αν επιμένω να πετάω την κοτσάνα μου όπου βρεθώ και όπου σταθώ. :D :lol:
αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

smiley

Δημοσίευση από smiley » 18 Αύγ 2005 15:06

cordis έγραψε: αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :P
... an kai antithetos pali den yparxei sigoyria akoma kai me toys pio oikeioys kai syntrofoys soy... - ta panta rei -

to mono sigoyro einai oti leme sxedon panta ti gnomi mas (einai den einai kai an einai ti einai) oso pisteyoyme oti den tha exei gia mas prosopikes epiptoseis... stin antitheti periptosi omos;

sto thema mas... se mia dimokratia poy den efarmozete o nomos kata gramma kai idea einai sigoyro pos o kathe aneythinos tha mporei na leei ti gnomi toy epi pantos epistitoy dixos na anisixei gia opoiesdipote tyxon kyroseis...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Αύγ 2005 15:43

cordis έγραψε:τώρα βγαίνουν δάσκαλοι οι γενιά που δεν έμαθε τίποτα, η γενιά που της άλλαξαν τα φώτα αλλάζοντας την γραμματική και την δομή του μαθήματος.. η γενιά που δε θα μεταδώσει τίποτα..

και όλα αυτά γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα είναι συνεχώς μεταβαλλόμενο και ασυνεχές, γιατί είναι ποια ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δε θέλει να βγάλει σκεφτόμενους ανθρώπους, αλλά εργαζόμενα ρομποτάκια.
Συμφωνώ απόλυτα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες