Μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου επί παντός επιστητού...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου επί παντώς επιστητού...

Ναι
8
47%
Όχι
7
41%
Μόνο αν μου ζητηθεί
2
12%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 17

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 18 Αύγ 2005 20:40

Δημοκρατία για μένα είναι κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί, κάτι σαν τον κομουνισμό. Η τέλεια δημοκρατία θα ήταν η αναρχία αλλά και πάλι θα επικρατούσε ο νόμος της ζούγκλας.

Φαντάσου οτι ο καθένας έχει το δικαίωμα να πεί ότι θέλει αλλά όχι άσχημα λόγια πχ χριστοπαναγίες κτλ΄κτλ...

Άρα υπερισχύει το δικαίωμα αυτού που ακούει απο αυτόν που λέει κάτι.

3 ζήτω στο ρητό των καιρών μας:

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς (συνεχώς τουλάχιστον) :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Αύγ 2005 23:51

ThyClub έγραψε:Δημοκρατία για μένα είναι κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί, κάτι σαν τον κομουνισμό. Η τέλεια δημοκρατία θα ήταν η αναρχία
Και το τελευταίο στάδιο του κομμουνισμού δεν έχει διαφορές από την αναρχία ;)

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 19 Αύγ 2005 00:26

Ο κόσμος μας, δε θέλει ούτε δημοκρατία, ούτε κομμουνισμό, αναρχία, βασιλεία, φασισμό και τα λοιπά εις -σμό και -ία, για να γιατρευτεί.
Ανθρωπιά θέλει.1 λέξη, 1000 νοήματα.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Αύγ 2005 00:36

mrpc έγραψε:
ThyClub έγραψε:Δημοκρατία για μένα είναι κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί, κάτι σαν τον κομουνισμό. Η τέλεια δημοκρατία θα ήταν η αναρχία
Και το τελευταίο στάδιο του κομμουνισμού δεν έχει διαφορές από την αναρχία ;)
Καλά ρε σεις πετάτε ό,τι σας κατεβάζει ο καθένας. Έχετε μπλέξει δημοκρατία, αναρχία, κομμουνισμό. Καλό θα ήταν να διαβάζετε και λίγο κανέναν θεωρητικό εκπρόσωπο του καθενός από αυτά που λέτε (Μαρξ-Ένγκελς για κομμουνισμό, Μπακούνιν για αναρχία) πριν πετάτε κοτσάνες. Έχω ζαλιστεί με αυτά που λέτε. Τι να πρωτοπώ; Ας αρχίσουμε από τα βασικά:

1) Δημοκρατία = άρχει ο δήμος -είτε άμεσα, είτε έμμεσα-
2) Αναρχία = δεν άρχει κανένας ούτε άμεσα, ούτε έμμεσα
3) Κομμουνισμός = άρχει το προλεταριάτο (η εργατιά)

Πώς μπορεί κάποιος να τα μπλέξει τα παραπάνω δε μπορώ να καταλάβω. Τόσο δύσκολο είναι; Άκου εκεί το τελευταίο στάδιο του κομμουνισμού. Τι είναι ο κομμουνισμός για να έχει και στάδια; Καρκίνος; (μερικοί θα πουν ναι αλλά δεν παίζει ρόλο).
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

smiley

Δημοσίευση από smiley » 19 Αύγ 2005 00:38

dimokratia o aplos laos exei mono sto dikaioma na rixnei tin psifo toy stin kalpi... epomenos i poiotita toy laoy apofasizei... ti na leme tora; pantos oloi exoyme topothetithei sosta :P

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 19 Αύγ 2005 01:34

cdhyper έγραψε: 3) Κομμουνισμός = άρχει το προλεταριάτο (η εργατιά)

Πώς μπορεί κάποιος να τα μπλέξει τα παραπάνω δε μπορώ να καταλάβω. Τόσο δύσκολο είναι; Άκου εκεί το τελευταίο στάδιο του κομμουνισμού. Τι είναι ο κομμουνισμός για να έχει και στάδια;
Στον κομμουνισμό δεν άρχει κανείς γιατί δεν υπάρχουν τάξεις, και ο κομμουνισμός έχει στάδια. Το αρχικό στάδιο είναι ο σοσιαλισμός όπου εκει όντως άρχει το προλεταριάτο (δικτατορία του προλεταριάτου/δικτατορία της εργατικής τάξης) και συνεχίζει να υπάρχει η πάλη των τάξεων, αλλά με αλλη μορφή σε σχέση με τον καπιταλισμό. Το επόμενο στάδιο είναι ο ολοκληρωμένος κομμουνισμός όπου εκεί πλέον δεν υπαρχουν ταξεις και από αυτήν την άποψη μπορείς να πεις "σε γενικές γραμμές"(αν και οχι απόλυτα) ότι όντως δεν υπαρχουν διαφορές με την αναρχία.
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 19 Αύγ 2005 18:42

Με κάλυψε η shadow απόλυτα...
Πολύ - πολύ χοντρικά μια μεγάλη διαφωνία των θεωριτικών αναρχικών με τους κομουνιστές είναι η διαδικασία με τα στάδια.
Οι κομουνιστές λένε ότι για να φτάσουμε στον κομουνισμό χρειάζεται να περάσουμε από διάφορα στάδια / βήματα.
Στον κομμουνισμό επίσης υπάρχει ο δημοκρατικός συγκεντρωτισμός.
cdhyper έχω διαβάσει αρκετούς θεωρητικούς ήδη (Μαρξ, εγκελς, Λεννιν), νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια ωραία κουβεντούλα από κοντά ;)
Είμαστε για άλλη μια φορά offtopic :D :D :D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Αύγ 2005 23:51

Χμ, και ποιο θα ήταν το θέμα την κουβέντας; Το ανώτερο πολίτευμα; Το πιο δημοφιλές; Το πιο θεάρεστο; Ρωτάω γιατί ίσως μου άρεσε κι εμένα να έχω συμμετοχή, ως δικηγόρος του διαβόλου ίσως. :D Αν και σήμερα αυτός ο ρόλος έχει καταντήσει πολύ επίζηλος. :P
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 20 Αύγ 2005 22:51

arkei na symetexeis... os dikigoros toy diaoloy esto, an den exeis na kaneis kati kalitero... sto konservokoyti tha se pastosoyme; to erotima omos paramenei idio: "mporo na ekfrazo tin gnomi moy epi pantos epistitoy..." opoy tha prepei na apantiseis analogos tis idiotitas soy... :wink: pantos me toys diaoloys den ta pao kai toso kala... isos epidi gemise o topos opoy kai na koitakseis :D oyst... ekso i diaoloi apo edo :P

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 22 Αύγ 2005 20:34

smiley έγραψε:... και πότε;

Με άλλα λόγια: Πρέπει να είμαι ειδήμονας για να έχω το δικαίωμα να εκφραστώ πάνω σε ένα θέμα που με κίνησε την περιέργεια;
Τα περισσότερα μέλη του forum έχουν απαντήσει στην ερώτησή σου στην πράξη, αφού η πλειοψηφία απο τους συχνούς postάκηδες τοποθετείται σχεδόν σε κάθε θέμα.
Εδώ αποδείχθηκε οτι μερικοί είναι αεροπόροι(κρυφά ταλέντα; ) στο post για το ατύχημα.Τώρα αν εκπαιδεύτηκαν στην Τανάγρα ή στην πολυθρόνα με flight simulator, άλλο θέμα αυτό. :)
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 22 Αύγ 2005 23:03

Jovanni μην το λες αυτό. Μπορεί κάποιος και μόνο από το flight simulator της πολυθρόνας του να εκπαιδευτεί μια χαρά και να μάθει πολλά. Γιατί να υποτιμήσουμε τις γνώσεις και την όρεξη για μάθηση αυτουνού του ανθρώπου που ίσως δεν έχει την οικονομική ευχέρεια να παρακολουθήσει "real" μαθήματα; Αν είναι επαρκώς κατηρτισμένος και με κριτική ικανότητα, η γνώμη του δε χάνει σε βαρύτητα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης