Αλλαγή ΕΠΑΚ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Nkapa » 15 Οκτ 2002 18:55

Παιδια μήπως γνωρίζετε αν μέσα σις αλλαγές που θα γίνουν από τον ΟΤΕ μέσα στο Νοέμβριο θα πάρει η μπάλα και το ΕΠΑΚ?

Άβαταρ μέλους
07

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από 07 » 15 Οκτ 2002 21:58

Oriste to mail pou esteile h otenet:Αγαπητοί συνδρομητές

Όπως είναι ήδη γνωστό, από τις 3 Νοεμβρίου 2002 αλλάζει η αριθμοδότηση, ύστερα από απόφαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

Πιο συγκεκριμένα, ο Ενιαίος Πανελλαδικός Αριθμός Κλήσης για τη σύνδεσή σας στο Internet από 09625 αλλάζει σε 89625 και στη συνέχεια ακολουθεί κανονικά ο
υπόλοιπος αριθμός.

Για παράδειγμα, αν έχετε συνδρομή Easy Gate (PSTN) ο νέος αριθμός είναι 8962555555 και αν έχετε συνδρομή Fast Gate (ISDN) ο νέος αριθμός είναι 8962545555.
Εάν έχετε Office Gate και έχετε πρόσβαση από Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή Πάτρα, ο νέος αριθμός είναι 8962555455 ενώ εάν έχετε πρόσβαση από οποιαδήποτε άλλη
περιοχή της Ελλάδας ο νέος αριθμός είναι 8962545555.

Σημειώνεται ότι σε αυτή την τελική φάση του Εθνικού Σχεδίου Αριθμοδότησης, δεν υπάρχει χρονικό διάστημα κατά το οποίο να λειτουργούν και οι 2 αριθμοί κλήσης
ταυτόχρονα.
Επομένως, από τις 03 Νοέμβριου 2002 και μετά, που θα ισχύει ο νέος τρόπος κλήσης, θα πρέπει να κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την αλλαγή του EΠΑΚ
ώστε να μην αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τη σύνδεσή σας στο Ιnternet με το δίκτυο της OTEnet.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στη διεύθυνση:
http://www.otenet.gr/hd/arithmodothsh_november.htm

Για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση καλέστε το 0801 1135555 (από τις 3/11/2002 το νέο τηλέφωνο θα είναι το 801 1135555).

Σας ευχαριστούμε για την προσοχή σας.

Άβαταρ μέλους
stavroula

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από stavroula » 16 Οκτ 2002 08:55

Αλλαγή σε...
Windows 95/98
http://www.apopsinet.gr/help/Allagi_ari ... /index.htm
Windows ΜΕ
Windows NT
Mac OS X

Για τα άλλα λειτουργικά δεν έχουμε ακόμα....
Και εννοείται πως στον αριθμό κλήσης βάζετε της δικιά σας εταιρείας. Με λίγα λόγια στην αρχή του αριθμού αντί για 0 βάζουμε 8

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Nkapa » 16 Οκτ 2002 17:13

Γνωρίζετε αν η αλλαγές αυτές στα τηλεφωνα μπορουνε να περασουν και σημερα ή κατευθείαν με το που θα μπει 3 Νοεμβρη θα έχουμε τις αλλαγές?

Άβαταρ μέλους
Panamor

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Panamor » 17 Οκτ 2002 09:27

Η αλλαγή θα γίνει 3 Νοεμβρίου. Δεν θα υπάρχει περίοδο προσαρμογής όπως έχουμε τώρα για την σταθερή τηλεφωνία.

Καλό θα ήταν να μας ενημερώσουν και την ώρα που θα γίνει η αλλαγή....

Άβαταρ μέλους
Ethir
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Ethir » 18 Οκτ 2002 04:57

Einai alithia oti tha ginei kati me ta kinita etsi oste otan allazeis eteria i paketo sindesis den tha xreiazete na allakseis noumero???
Den ksero isos na akousa kai lathos alla an akousa sosta please let me know some info giati den ksero ti paizei kai endiaferomai amesa...
Na eisai kala...

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Nkapa » 18 Οκτ 2002 18:30

Δε νομίζω να είναι εφικτό κάτι τέτοιο από πακέτο σε πακέτο σίγουρα μπορείς να το κάνεις αλλά απο εταιρεία σε εταιρεία το βλέπω αδύνατο.

mitsubishi

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από mitsubishi » 18 Οκτ 2002 21:01

Δε νομίζω να είναι εφικτό κάτι τέτοιο από πακέτο σε πακέτο σίγουρα μπορείς να το κάνεις αλλά απο εταιρεία σε εταιρεία το βλέπω αδύνατο.
Είναι απόλυτα εφικτό και σίγουρα θα γίνει στο μέλλον. Έχει αργήσει μάλιστα πολύ, αν σκεφτείς ότι σχεδόν σε όλη την Ευρώπη (π.χ. Αγγλία ξέρω από πρώτο χέρι) υπάρχει εδώ και πολύ καιρό. Μπορείς δηλαδή να αλλάζεις εταιρίες κρατώντας το ίδιο νούμερο.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Nkapa » 21 Οκτ 2002 17:29

Sorry δεν το έχω υπόψη μου. Και καλά ρε παιδιά πως γίνετε αυτό μου λετε?Εστώ ότι π.χ. εγώ έχω συνδεση Vodafone και το νούμερο 0942123456 και θέλω να πάω στη Cosmote και να έχω το 0977123456 το οποίο όμως το έχει ήδη κάποιος άλλος πως θα το πάρω εγώ?

mitsubishi

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από mitsubishi » 22 Οκτ 2002 03:00

Nick έγραψε:Sorry δεν το έχω υπόψη μου. Και καλά ρε παιδιά πως γίνετε αυτό μου λετε?Εστώ ότι π.χ. εγώ έχω συνδεση Vodafone και το νούμερο 0942123456 και θέλω να πάω στη Cosmote και να έχω το 0977123456 το οποίο όμως το έχει ήδη κάποιος άλλος πως θα το πάρω εγώ?
Δεν το κατάλαβες καλά Nick. Όταν μιλάμε για μεταφορά αριθμού, εννοούμε όλο τον αριθμό, μαζί με το πρόθεμα. Αν έχεις Voda 0942123456 και θέλεις για τον Α ή Β λόγο να πας στην Cosmote, θα κρατήσεις το 0942123456. Κατάλαβες; Μπορείς δηλαδή να αλλάζεις εταιρία και να μη χρειαστεί να ειδοποιήσεις κανέναν για την αλλαγή, διότι πολύ απλά θα έχεις ακριβώς το ίδιο νούμερο με πριν. Όλα αυτά βέβαια όταν με το καλό η Ελλάδα αποφασίσει να ακολουθήσει τις εξελίξεις. Το ξαναλέω πάντως, σε άλλες χώρες αυτή η δυνατότητα υπάρχει πάνω από ένα χρόνο τώρα.

Αν θες να μάθεις περισσότερα, βάλε Mobile number portability ή MPL στο Google και θα βρεις χιλιάδες σχετικά links.

Άβαταρ μέλους
Panamor

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από Panamor » 22 Οκτ 2002 10:25

Λέτε σε λίγο καιρό θα έχουμε ένα ενιαίο αριθμό τηλεφώνου ο καθένας όπως έχουμε ένα και μοναδικό ΑΦΜ ή αριθμό ταυτότητας? Ένα είναι σίγουρο πάντως. Όταν το κράτος το εφαρμόσει θα υπάρχουν αντιδράσεις....

Να είστε σίγουροι ότι το φακέλωμα όλων μας θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί μακροπρόθεσμα. Για να δούμε......

mitsubishi

Αλλαγή ΕΠΑΚ

Δημοσίευση από mitsubishi » 23 Οκτ 2002 04:37

Panamor έγραψε:Ένα είναι σίγουρο πάντως. Όταν το κράτος το εφαρμόσει θα υπάρχουν αντιδράσεις....
Να είστε σίγουροι ότι το φακέλωμα όλων μας θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί μακροπρόθεσμα. Για να δούμε......
:-? ??????
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφεις Panamor. Εδώ μιλάμε για μία εξέλιξη χρηστική, προς όφελος όλων μας. Από πού κι ως πού η ευκολία να κρατάω το ίδιο νούμερο όταν αλλάζω εταιρία είναι φακέλωμα και θα υπάρξουν αντιδράσεις;;; Δεν θα πρόκειται για εξαναγκασμό (για όνομα του Θεού!), αλλά για μία επιπλέον δυνατότητα που θα προσφέρεται στους χρήστες κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα. Διότι, το ξαναλέω, στο εξωτερικό αυτή η ευκολία υπάρχει εδώ και πολύ καιρό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης