Eνώνουν τα «Σύνορα της αγάπης»

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 17 Αύγ 2005 18:31

Ιούλιος: η προβολή της τηλεοπτικής σειράς «τα σύνορα της αγάπης»

Όσα δεν έκαναν δεκάδες «επιτροπές φιλίας» και εκατοντάδες εκδηλώσεις «ελληνοτουρκικής φιλίας», τα έκανε αυτό το καλοκαίρι μία τηλεοπτική σειρά.

Η τουρκική σειρά «τα σύνορα της αγάπης» δεν πέτυχε την απίστευτη τηλεθέασή της λόγω της πρωτοτυπίας του θέματός της: τα τελευταία χρόνια έχουν σχεδόν καθιερωθεί στην ελληνική τηλεόραση οι τηλεοπτικές σειρές για «αδύνατους έρωτες» (τσιγγάνων με «μπαλαμό», Αλβανών με Ελληνίδες, μουσουλμάνων με χριστιανούς, ολυμπιακών με παναθηναϊκούς κ.ο.κ)

Αυτό που μαγνήτισε το βλέμμα των νοικοκυρών και των συνταξιούχων, των αγροτών και των κλάμπερς, των πτυχιούχων και των εργατόπαιδων, ήταν πως αυτή η σειρά ήταν τουρκική.

Τούτη τη φορά η οφθαλμολαγνεία λειτούργησε προς την άλλη κατεύθυνση.

Δεν ασχοληθήκαμε με το πώς βλέπουμε εμείς τους διαφορετικούς αλλά με το πώς εκείνοι βλέπουν εμάς.

Το σοκ προήρθε από την οικειότητα: η τουρκική οικογένεια έμοιαζε ανέλπιστα με τη δική μας.

Ο παππούς ήταν δέσμιος των ηρωικών του αναμνήσεων.
Ο πατέρας αμφιταλαντευόταν μεταξύ του εθνικισμού της προηγούμενης γενιάς και του κοσμοπολιτισμού της επόμενης.
Η μάνα δεν έδινε δυάρα για όλα αυτά, αλλά αγωνιζόταν με δόντια και με νύχια να σώσει την οικογένειά της.
Τα μικρά τους δράματα έβγαζαν γέλιο, σαν τα δικά μας.

Τα έπιπλα, τα φαγητά, οι εκφράσεις, οι χειρονομίες έμοιαζαν βγαλμένα από τη Νεάπολη, το Γαλάτσι ή την Κοζάνη...

Ακόμα και τα «εθνικιστικά» επιχειρήματα των Τούρκων έμοιαζαν αφόρητα με τα δικά μας, συχνά διατυπωμένα με την ίδια ορολογία και πάντως με την ίδια μεγαλοστομία και επιπολαιότητα.

Κοντολογίς: η Ναζλί, ο Καντίρ και ο Καχραμάν έγιναν μέλη της μεγάλης τηλεοπτικής μας οικογένειας και τρώνε τώρα τα γεμιστά μας παρέα με τους Έλληνες τηλεπαρουσιαστές, σελέμπριτις, αθλητές και αγαπημένους ηθοποιούς των άλλων οικογενειακών μας σίριαλ.

Αυτή ήταν μία καλοδεχούμενη άφιξη.

Μπράβο στο Mega λοιπόν!

Σε ένα τηλεοπτικό σκηνικό όπου τα έχουμε δε όλα, πέτυχε να δημιουργήσει την έκπληξη και να προκαλέσει αληθινές συζητήσεις στα σπιτικά μας!
Πηγή

Μια καθημέρινή σειρά που πιστεύω ότι μας έχει γοητεύσει όλους και επίσης μας έχει επηρεάσει (προς το θετικό σημείο).
Το Mega πήρε λίγο τα πάνω του :P
Προσωπικά μου αρέσει πολύ και έτσι σκέφθηκα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.
Mάλιστα προχθές παίζοντας ET σε έναν server (τον SNL αν τον γνωρίζετε) ήταν ένας παίχτης όπου ήταν από την Τουρκία, συζητώντας λοιπόν μαζί του, μαθαίνοντας ότι είμαι Ελληνίδα είπε κάτι που πραγματικά με συγκίνησε : " Εμεις μεταξύ μας (Έλληνες- Τούρκοι) είμαστε φίλοι...έτσι δεν έιναι;" και εγώ του απάντησα θετικά....όπως ειπώνεται και στο σίριαλ και εκείνοι είναι άνθρωποι όπως εμείς :wink:

Toυ Titak0s τις βλέπω ήδη με το υπάρχον avatar του :P :P

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 17 Αύγ 2005 19:15

Les, na kanoume kai kanena fun club sto pathfinder :P

Koita, an den yphrxan ta 400 xronia sklavias ktl egw sou lew me tous Tourkous 1 8a eimastan, kai epidei edw sthn Xanthi exoume para pollous (oxi Tourkous akrivws, alla tous pomakous [ellines me allh 8rhskeia as to poume]) exw megalwsei mazi tous, apo to dhmotiko, kai exw kai filous kai files. Kai outws h allws, exw megalwsei me to skeptiko, an8rwpos egw, an8rwpos ki ekeinos, h 8rhskeia allazei meta3u mas, o 8eos einai enas gia olous, eite ton lene Alax, eite Θeo eite Vouda ;-)
af έγραψε: Toυ Titak0s τις βλέπω ήδη με το υπάρχον avatar του :P :P
pws na to kanoume h Nehir Erdogan (parempiptodos, to Erdogan, einai opws to papadopoulos sthn Ellada ? ) einai kouklara :P

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 17 Αύγ 2005 19:52

Έμενα δέν με έπιασε το φάρμακο. :roll:
Λές να το πήρα σε μικρή δόση? Θα βάλω και εγώ avatar με τον τσαντίρ :kaloe:

Μου τα χάλασες όμως af...
af έγραψε:Mάλιστα προχθές παίζοντας ET σε έναν server (τον SNL αν τον γνωρίζετε) ήταν ένας παίχτης όπου ήταν από την Τουρκία, συζητώντας λοιπόν μαζί του, μαθαίνοντας ότι είμαι Ελληνίδα είπε κάτι που πραγματικά με συγκίνησε : " Εμεις μεταξύ μας (Έλληνες- Τούρκοι) είμαστε φίλοι...έτσι δεν έιναι;"
af έγραψε:και εγώ του απάντησα θετικά....όπως ειπώνεται και στο σίριαλ και εκείνοι είναι άνθρωποι όπως εμείς :wink:
κανονικά τώρα εσύ ώς σύγχρονη μπουρλοτιέρισσα θα έπρεπες να τουν την ανάψεις με μία μπαζουκιά. Δέ θα σε κατηγορούσε κανείς... παιχνίδι είναι :lol:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 17 Αύγ 2005 20:33

H γρεκοτουρκική φιλία τώρα και στις μικρές οθόνες σας.

Ε ρε και να ήταν πλωτή η Ελλάδα, να την σέρναμε ως τη Σκανδιναβία, ή να την αράζαμε δίπλα στην Κούβα, ή καλύτερα, στα ανοιχτά του Perth.Να ρίχναμε όλα τα f-16 και τα leopard στο βυθό.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 17 Αύγ 2005 22:01

spookyb52 έγραψε: κανονικά τώρα εσύ ώς σύγχρονη μπουρλοτιέρισσα θα έπρεπες να τουν την ανάψεις με μία μπαζουκιά. Δέ θα σε κατηγορούσε κανείς... παιχνίδι είναι :lol:

hahahahah Aytο htan teleio.....
E...tora k sy giati sou thn xalasa, ti eprepe na tou po? oxi ?...alloste to dilima synesthimaton yparxei k apo tis dyo meries... :-) kai apo mena patriotika perissotero :-)
Den sou eipa oti tha ton kaleso kai spiti mou :lol:
H prospathia metraei... :lol: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Αύγ 2005 22:31

Καλή η Ελληνοτουρκική φιλία αλλά να μήν ξεχνάμε και κάτι άλλα που ζεματάνε... Κύπρος για παράδειγμα

:wink:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Αύγ 2005 23:04

μην σου κανει περιεργο αυτο
μην ξεχνας 400 χρονια συμβιωση επι οθωμανικης αυτοκρατοριας
μην ξεχνας τις ριζες πολλων απο εμας απο μικρα ασια
μην ξεχνας τι μουσικη ακουμε τσιφτετελια και δεν συμαζευεται
οποτε ξαναβρηκαμε τις ριζες μας εν ολιγης

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 17 Αύγ 2005 23:13

Και στην Κύπρο που όλοι λένε πως οι Έλληνες με τους Τούρκους συμβίωναν, δεν σκέφτονται πως απ' όσους μετέπειτα θεωρούνταν "Τουρκοκύπριοι", ένα μεγάλο ποσοστό ήταν Έλληνες λινοβάμβακοι που ουσιαστικά δεν είχαν να χωρίσουν τίποτα από τους Ελληνοκύπριους και απ' τους άλλους, οι περισσότεροι ήταν εργάτες σε χωράφια ή άλλες ιδιοκτησίες των Ελληνοκυπρίων, οπότε δεν τους συνέφερε να μην τα πηγαίνουν καλά με 'μας!
ThyClub έγραψε:Καλή η Ελληνοτουρκική φιλία αλλά να μήν ξεχνάμε και κάτι άλλα που ζεματάνε... Κύπρος για παράδειγμα
Εσύ απ' όλα μόνον την Κύπρο θυμάσαι; :P
Αιγαίο, Ίμια από τα πιο πρόσφατα, για να μην πάμε και αλλού γιατί θα θιχτούν αρκετοί εδώ μέσα!
Titak0s έγραψε:Koita, an den yphrxan ta 400 xronia sklavias ktl egw sou lew me tous Tourkous 1 8a eimastan
Εκτός από τα 400 χρόνια -αν και δεν είναι μόνο αυτά, η ιστορία με τους Σελτζούκους/Αγαρινούς/Ούννους κτλ ξεκινά από πολύ παλιά-, απ' τους Τούρκους σε χωρίζει ένα τεράστιο χάσμα πολιτισμού! :) Οπότε δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις να είσαι 1 μαζί τους!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Αύγ 2005 00:16

Ταμάμ :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Αύγ 2005 00:27

Sous be, ase to pedi na pei kialla :P Koita, oso gi auto to xasma politismou einai analogos tis perioxes... an parathriseis sta paralia suberiferontai alliws, kai alliws sta va8h tis tourkias, (opws leei kai o babas mou sto Irak :P les kai briskese sto Irak niw8eis)! Sta paralia, niw8eis oti kapote ypar3an ellhnes ekei... exei auto to kati, to ellhniko...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 18 Αύγ 2005 00:56

Ο χώρος μπορεί! Οι κάτοικοι όχι! :D
Τι πάει να πει "Ταμάμ"; :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MichalisS την 18 Αύγ 2005 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 18 Αύγ 2005 01:03

Ταμάμ από ότι έχω καταλάβει από την ταινία σημαίνει εντάξει :-)

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 18 Αύγ 2005 04:35

Evet af! :wink:
(evet=ναι αν θυμάμαι καλά :think: )

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2005 05:04

Είναι φίλοι μας οι Τούρκοι. Το λέει η Άντζελα και ο Σάκης και δεν το πιστεύετε. Ορίστε που τα σήριαλ το αποδεικνύουν επιτέλους. Είχαμε υπόνοιες, να που ήρθε και η απόδειξη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Αύγ 2005 11:44

Κι εγώ το υποψιαζόμουν, αλλά τώρα είμαι σίγουρος. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες