Eνώνουν τα «Σύνορα της αγάπης»

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Αύγ 2005 11:50

nai twra pou to les kai to parathrw, auth h Angela prepei na htan polu sofh gynaika, kai thn eixane pare3hghsei... :kaloe: :P

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 18 Αύγ 2005 11:56

Και ο Πανταζής! Συμπέρασμα: Μια ζωή ΤΑΜΠΑΚΗΣ!!!
Εικόνα Εικόνα
:myeye:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Αύγ 2005 12:00

MatrozoC έγραψε:Και ο Πανταζής! Συμπέρασμα: Μια ζωή ΤΑΜΠΑΚΗΣ!!!
Εικόνα Εικόνα
:myeye:
:myeye: :myeye: :myeye: :myeye:

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 18 Αύγ 2005 12:25

:lol:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Αύγ 2005 12:53

Proskunhste to eidwlo :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 18 Αύγ 2005 14:58

evet :P :P

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 19 Αύγ 2005 05:23

Παιδία αν δεν υπήρχε η διαφορά θρησκείας και κάποια πρόσφατα ιστορικά γεγονότα δεν θα είχαμε τίποτα να χωρίσουμε, για την Κύπρο δεν θέλω να ακούω τίποτα, το 74 είχαμε 100% άδικο και σήμερα οι Κύπριοι πετάξανε στο καλάθι των αχρήστων μια μοναδική ευκαιρία με το όχι τους (το οποίο ένα μεγάλο μέρος των Κυπρίων το έκανε γιατί φοβόταν μην χάσουν το μονοπώλιο του τουρισμού). Ιμια, παραβιάσεις και λοιπά γεγονότα είναι θέμα πολιτικής. Όποιος έχει ταξιδέψει στο εξωτερικό έχει να λέει ότι είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με έναν Τούρκο παρά με έναν Άγγλο π.χ.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 19 Αύγ 2005 09:15

Ναι παιδιά, έχει δίκαιο ο άνθρωπος. Εμείς φταίμε που ψηφίσαμε "ΟΧΙ" και δεν τους δώσαμε ό,τι είναι δικό μας με την ομοσπονδία. Που βασικά θ' αποτελούσε διχοτόμιση!
Άκου thdim, όταν κάποιος μπει και σου πιάσει το σπίτι με το έτσι θέλω και περάσουν και κάποια χρόνια, αφού η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και κάνει και παιδιά μέσα στο σπίτι, εσύ να συμβιβαστείς και να του δώσεις το μισό σου σπίτι και η απόφασή του να μετράει 8 φορές σαν τη δική σου.
Τα καλά και τα κακά του "εκτρώματος ΑΝΑΝ" δε θα τ' αναλύσω -τουλάχιστον όχι εδώ-. Έχουν αναλυθεί πάμπολλες φορές από ειδικούς οικονομολόγους και συνταγματολόγους που συμφώνησαν ότι πραγματικά δεν μπορεί να λειτουργήσει! Όταν θα υπάρχει η ίδια κατάσταση στην Αθήνα, εσύ να ψηφίσεις "ΝΑΙ"!
Όσο για τα Ίμια, είτε θέμα πολιτικής είτε όχι, οι φίλοι σου σκοτώσανε τα 3 τα παιδιά! Να σου θυμήσω και τις σφαγές που έκαναν οι φίλοι σου πάλι το '96 στην Πόλη; Ή το '55; Όχι, μάλλον θα σου θυμήσω το 1897. Για να μην προχωρήσω πιο πίσω.
Εν πάση περιπτώση, αν δεν ζήσεις κάποια γεγονότα δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη γι' αυτά. Ειδικά για την κατάσταση που βρισκόμαστε εδώ στην Κύπρο! Όσο για το 1974, ε τι να σου πω; Αν πιστεύεις πως είχαμε 100% άδικο, θα σου πω απλά πως χάρτες με την πράσινη γραμμή υπάρχουν από το 1950!
Αλλά μιλάς με τόση σιγουριά...μάλλον εσύ θα 'χεις δίκαιο! :(

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Αύγ 2005 12:08

thdim έγραψε:οι Κύπριοι πετάξανε στο καλάθι των αχρήστων μια μοναδική ευκαιρία
Αυτό έλεγα κι εγώ εκείνη την εποχή που ακούστηκε το ΟΧΙ από την Κύπρο. Γιατί όλα τα ΜΜΕ και η κυβέρνηση μας είχαν κάνει την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου για να μη πουν οι καλοί Αμερικάνοι τίποτα κακό για εμάς. Και μόλις τώρα, μήνες μετά, και με δεδομένο το ΟΧΙ έχουν αρχίσει δειλά - δειλά να γράφονται άρθρα και να ακούγεται το πόσο καταστροφικό θα ήταν το Ναι.

Τότε, και με τα φιλτραρισμένα πράγματα που ακούγαμε, έλεγα.. καλά τους δόθηκε ευκαιρία για λύση και την πετάνε; Μα δεν τρώγονται.
Τώρα, που τα φίλτρα έχουν γίνει ασθενέστερα, λέω.. πάλι καλά που δεν ακούσανε τους εδώ και κάνανε "του κεφαλιού τους".
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 19 Αύγ 2005 12:41

Δεν κάναμε του κεφαλιού μας! :) Αλλά μη νομίζεις, και εδώ οι περισσότεροι, ό,τι τους πει το κόμμα θα ψηφίσουν! Για περίμενε και την επόμενη φορά και θα δεις! :)

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 19 Αύγ 2005 13:38

MatrozoC έγραψε:Αλλά μη νομίζεις, και εδώ οι περισσότεροι, ό,τι τους πει το κόμμα θα ψηφίσουν! Για περίμενε και την επόμενη φορά και θα δεις! :)
Έχω ξαναπεί ότι διαφωνώ με αυτό αλλά δεν θα το σχολιάσω... (σκέφτου να το σχολίαζα κι όλας... :myeye: )

thdim, με ενδιαφέρει, ιδιαίτερα, να δω απάντηση από εσένα... :think:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 19 Αύγ 2005 13:44

Ε θα το δεις και εσύ...:D

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 19 Αύγ 2005 23:58

af έγραψε:Mάλιστα προχθές παίζοντας ET σε έναν server (τον SNL αν τον γνωρίζετε) ήταν ένας παίχτης όπου ήταν από την Τουρκία, συζητώντας λοιπόν μαζί του, μαθαίνοντας ότι είμαι Ελληνίδα είπε κάτι που πραγματικά με συγκίνησε : " Εμεις μεταξύ μας (Έλληνες- Τούρκοι) είμαστε φίλοι...έτσι δεν έιναι;" και εγώ του απάντησα θετικά
Λυπάμαι που δε θα μπορούσα να του πω το ίδιο.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Αύγ 2005 00:22

Η ιστορία θα επαναληφθεί, όπως πάντα, και θα ξυπνήσουν ξανά οι θύμησες και θα 'ρθουν ξανά καταστροφές και τότε θα δούμε τους φίλους μας!

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 20 Αύγ 2005 07:23

Δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν, ούτε και να ξεκινήσω flame. Παρακαλώ να κρατήσουμε την συζήτηση σε πολιτισμένο επίπεδο, στην τελική μπορείτε να πείτε ότι απλά είναι η άποψη μου.
MatrozoC έγραψε:Εμείς φταίμε που ψηφίσαμε "ΟΧΙ" και δεν τους δώσαμε ό,τι είναι δικό μας με την ομοσπονδία. Που βασικά θ' αποτελούσε διχοτόμιση!
Τι θα πει ότι είναι δικό σας; πως το ορίζεις αυτό; διαφωνείς ότι στο νησί υπάρχει και κάποια Τουρκοκυπριακή ομάδα ανθρώπων.
Η υπόθεση στην Κύπρο είναι χαμένη από χέρι από την στιγμή που δημιουργήθηκε ο όρος Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι, πρέπει κάποτε να κάνετε την ερώτηση στον εαυτό σας, θέλουμε να λεγόμαστε όλοι κύπριοι; η όχι;

μην μου αναφέρεις την διαφορετική γλώσσα γιατί θα σου αναφέρω την περίπτωση του Βελγίου που οι μισοί μιλάνε Ολλανδικά (Φλαμανδικά) και οι άλλοι μισοί Γαλλικά. Αν τώρα μου αναφέρεις την θρησκεία καταλήγεις σε αυτό που έλεγα ότι το μόνο που μας διαφοροποιεί με τους Τούρκους είναι η θρησκεία.
MatrozoC έγραψε:Άκου thdim, όταν κάποιος μπει και σου πιάσει το σπίτι με το έτσι θέλω και περάσουν και κάποια χρόνια, αφού η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και κάνει και παιδιά μέσα στο σπίτι, εσύ να συμβιβαστείς και να του δώσεις το μισό σου σπίτι και η απόφασή του να μετράει 8 φορές σαν τη δική σου.
Δεν νομίζεις ότι είναι από την άλλη παράλογο να ζητήσεις από ανθρώπους που ζούνε εκεί 30 χρόνια να φύγουνε! Επίσης πώς θα προστατέψεις την μειοψηφία από το ενδεχόμενο να έρθει η πλειοψηφία και τα κάνει με το ζόρι ότι θέλει; (π.χ. νομο που θα επιστρέφει όλα τα σπίτι στους αρχικούς κατόχους τους)
MatrozoC έγραψε: Όσο για το 1974, ε τι να σου πω; Αν πιστεύεις πως είχαμε 100% άδικο, θα σου πω απλά πως χάρτες με την πράσινη γραμμή υπάρχουν από το 1950!
Σύμφωνα με της συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου εγγυήτριες δυνάμεις για την ανεξαρτησία της Κύπρου είναι η Ελλάδα, η Τουρκία και η Αγγλία. Όταν το 74 η Ελληνική χούντα κάνει το πραξικόπημα στην Κύπρο ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για την προσάρτηση της Κύπρου από την Ελλάδα όποτε η Τουρκία εκπληρώνει τα καθήκοντα της ώστε να αποτρέψει κάτι τέτοιο. Μέχρι εδώ δεν υπάρχει κάτι το παράλογο. Τώρα αν θέλεις να συζητήσουμε για το ότι έχουν μείνει τα στρατεύματα μέχρι σήμερα αυτό είναι όντως κάτι παράνομο και παράλογο. Εδώ ώμος μπαίνει και ο ρόλος της πολιτικής.

Αν θέλεις να σου πω τι πραγματικά πιστεύω, τότε θα πω το εξής: το ζήτημα της Κύπρου θα λυθεί με την αναγνώριση κάποια στιγμή ενός διαφορετικού κράτους, γιατί πολλή απλά εμπίπτει σε σοβαρές ατέλειες του Ανθρώπινου είδους... όπως το να διαιωνίζει κάτι που έγινε στον παππού του ή στο προπάππου του ή να θεωρεί ότι πρέπει να πεθάνει για ένα κομμάτι γης ή για ένα σπίτι από τούβλα και το χειρότερο να είναι διαθετιμένος να σκοτώσει για τον θεό του.
Το ξέρω ότι είμαι κυνικός, κάποιοι θα πούνε ότι δεν έχω αρχές αλλά εγώ δεν μπορώ να μισήσω κάποιων επειδή ο προπάππους του σκότωσε των προπάππου μου, όπως και δεν θέλω να είμαι υπεύθυνος εγώ για το τι έκανε ο παππούς μου (ούτε καν ο πατέρας μου), επίσης θεωρώ πατρίδα μου την γη ολόκληρη και όχι ένα κομμάτι της και αν δεν μου κάνει ένα κομμάτι γης δεν έχω κανένα πρόβλημα να το αλλάξω και να πάω παρακάτω (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πολεμούσα για την χώρα μου). Τέλος δεν θα σκότωνα ούτε μυρμήγκι για των θεό.
cordis έγραψε: Γιατί όλα τα ΜΜΕ και η κυβέρνηση μας είχαν κάνει την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου για να μη πουν οι καλοί Αμερικάνοι τίποτα κακό για εμάς.
Εγώ πάντως θυμάμαι όλα τα ΜΜΕ να έχουν συνέχεια της γιαγιάδες της Κύπρου να λένε «ΟΧΙ στο σχέδιο γιατί αυτοί μας πήρανε τα σπίτια…», αντιλαμβάνομαι τον πόνο τους γιατί αυτές το ζήσανε από πρώτο χέρι αλλά η ιστορία έχει αποδείξει ότι με ξερό συναισθηματισμό δεν λύνονται τα προβλήματα.

Καταλάβετε επιτέλους ότι Έλληνες και Τούρκοι είμαστε και δύο θύματα και χαμένοι από αυτήν την κόντρα, σκεφτείτε μόνο τη καλά που θα ήταν να μπορούσαμε βουλιάξουμε παρέα τα F16 μας και να στέλναμε σε κανα ξερονήσι όλους τους στρατοκαυλους και από της δύο μεριές (αλλά φυσικά τα Χριστιανικά μας αισθήματα δεν μας επιτρέπουν να ξεχάσουμε το μίσος κατά των αλλόθρησκων).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες