Eνώνουν τα «Σύνορα της αγάπης»

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Αύγ 2005 12:02

thdim έγραψε:Τι θα πει ότι είναι δικό σας; πως το ορίζεις αυτό; διαφωνείς ότι στο νησί υπάρχει και κάποια Τουρκοκυπριακή ομάδα ανθρώπων.
Η υπόθεση στην Κύπρο είναι χαμένη από χέρι από την στιγμή που δημιουργήθηκε ο όρος Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι, πρέπει κάποτε να κάνετε την ερώτηση στον εαυτό σας, θέλουμε να λεγόμαστε όλοι κύπριοι; η όχι;
Καταρχήν για ν' αποκτήσεις κάποιες γνώσεις στο θέμα, σου έχω πει ήδη ότι μέρος εκείνων που θεωρούνται Τουρκοκύπριοι, είναι Έλληνες Λινοβάμβακοι -ακόμα πηγαίνουν κρυφά και λειτουργούν Εκκλησίες κάποιοι!-. Οι υπόλοιποι, πώς βρέθηκαν στην Κύπρο; Δεν έχει αναρωτηθεί ποτέ σου πώς ένα νησί με 3.000 και περισσότερα χρόνια Ελληνικής ιστορίας/πολιτισμού έχει μια αρκετά μεγάλη κοινότητα Τούρκων; Αυτοί λοιπόν, ήρθαν παράνομα στην προηγούμενη εισβολή που έκαναν οι Τούρκοι και εγκατέστησαν εδώ στρατιώτς, μ' απώτερο στόχο να φτάσουμε στην κατάσταση που είμαστε σήμερα. Και τις 2 κοινότητες -Ελληνοκύπριους, Τουρκοκύπριους- τις χώρισαν οι Άγγλοι, δηλαδή αυτοί οι όροι χρησιμοποιήθηκαν πρώτα επί Αγγλοκρατίας! Πριν ήταν απλοί Τούρκοι!
thdim έγραψε:Δεν νομίζεις ότι είναι από την άλλη παράλογο να ζητήσεις από ανθρώπους που ζούνε εκεί 30 χρόνια να φύγουνε! Επίσης πώς θα προστατέψεις την μειοψηφία από το ενδεχόμενο να έρθει η πλειοψηφία και τα κάνει με το ζόρι ότι θέλει; (π.χ. νομο που θα επιστρέφει όλα τα σπίτι στους αρχικούς κατόχους τους)
Δεν είναι παράλογο να ζητήσω να φύγουν παιδιά που γεννήθηκαν εκεί, είναι απάνθρωπο! Είναι αναγκαίο όμως! Λιγότερο απάνθρωπο ήταν όταν μας έδειωχναν εμάς απ' εκεί που γεννηθήκαμε με τη βία; Εξάλλου, δεν τους είπαμε εμείς να 'ρθουν να κατοικήσουν παράνομα εδώ! Ας κάνουν καλά, και ας ζητήσουν απ' την κυβέρνησή τους που τους έφερε εδώ, ένα καθ' όλα νόμιμο σπίτι στην Τουρκία! Εκείνοι που τους έφεραν να την πληρώσουν, γιατί εμείς να είμαστε ξανά τα θύματα της υπόθεσης;
thdim έγραψε:Σύμφωνα με της συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου εγγυήτριες δυνάμεις για την ανεξαρτησία της Κύπρου είναι η Ελλάδα, η Τουρκία και η Αγγλία. Όταν το 74 η Ελληνική χούντα κάνει το πραξικόπημα στην Κύπρο ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για την προσάρτηση της Κύπρου από την Ελλάδα όποτε η Τουρκία εκπληρώνει τα καθήκοντα της ώστε να αποτρέψει κάτι τέτοιο. Μέχρι εδώ δεν υπάρχει κάτι το παράλογο. Τώρα αν θέλεις να συζητήσουμε για το ότι έχουν μείνει τα στρατεύματα μέχρι σήμερα αυτό είναι όντως κάτι παράνομο και παράλογο. Εδώ ώμος μπαίνει και ο ρόλος της πολιτικής.
Αν θέλεις να σου πω τι πραγματικά πιστεύω, τότε θα πω το εξής: το ζήτημα της Κύπρου θα λυθεί με την αναγνώριση κάποια στιγμή ενός διαφορετικού κράτους, γιατί πολλή απλά εμπίπτει σε σοβαρές ατέλειες του Ανθρώπινου είδους... όπως το να διαιωνίζει κάτι που έγινε στον παππού του ή στο προπάππου του ή να θεωρεί ότι πρέπει να πεθάνει για ένα κομμάτι γης ή για ένα σπίτι από τούβλα και το χειρότερο να είναι διαθετιμένος να σκοτώσει για τον θεό του.
Το ξέρω ότι είμαι κυνικός, κάποιοι θα πούνε ότι δεν έχω αρχές αλλά εγώ δεν μπορώ να μισήσω κάποιων επειδή ο προπάππους του σκότωσε των προπάππου μου, όπως και δεν θέλω να είμαι υπεύθυνος εγώ για το τι έκανε ο παππούς μου (ούτε καν ο πατέρας μου), επίσης θεωρώ πατρίδα μου την γη ολόκληρη και όχι ένα κομμάτι της και αν δεν μου κάνει ένα κομμάτι γης δεν έχω κανένα πρόβλημα να το αλλάξω και να πάω παρακάτω (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πολεμούσα για την χώρα μου). Τέλος δεν θα σκότωνα ούτε μυρμήγκι για των θεό.
Σύμφωνα με το δωτό σύνταγμα της Ζυρίζης-Λονδίνου, ναι έτσι είναι, αλλά η Τουρκία το εφάρμοσε όπως ήθελε! Εσύ βλέπεις μόνο ότι το εφάρμωσε και λες ότι δε θέλεις να συζητήσει για το ότι το εφάρμωσε παράνομα! Παράλληλα, αγνόησες εκείνο που σου είπα πως χάρτες με τη διχοτομημένη ως έχει σήμερα Κύπρο βρέθηκαν από το '50, οπότε ήταν θέμα χρόνου το πότε θα εισβάλει η Τουρκία!
Εγώ προσωπικά δε μισώ κανένα! -Ίσως λίγο τους Σλάβους αλλά προσπαθώ να το περιορίσω! :P- Δε μισώ γιατί έτσι μ' έμαθαν οι αρετές του Ελληνισμού τις οποίες συμπληρώνει και ο Χριστιανισμός. Γιατί ο Έλληνας δεν έχει ανάγκη να μισίσει!
Η κατάσταση με τους Τούρκους είναι διαφορετική όμως. Δεν είναι μόνο το ότι σκότωσαν τον πρόπαππου μου -αν και πας πολύ πίσω, εδώ τους παππούδες τους πατεράδες και τους θείους μας, για πολλούς και αδερφούς έχουν σκοτώσει-. Επί αιώνες κάνουν τις σφαγές. Αν ξεκινήσεις απ' τους Μογγόλους, τους Σελτζούκους, τους Αγαρινούς, τους Ούννους και καταλήξεις στους σημερινούς Τούρκους του 1453, του 1897, των Βαλκανικών, της Μικράς Ασίας, του '55 -σε Κύπρο και Κωνσταντινούπολη-, του '74, του '96, αν θυμηθείς λίγο τη γενοκτονεία των Ποντίων τότε θα καταλάβεις πως δεν είναι μια απλή βεντέτα! Αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν τους μισώ! Ξέρεις ποιο είναι που δεν αντέχουμε; Ότι ακόμα μας κρατούν τα σπίτια, ότι ακόμα δε μας αφήνμουν να μάθουμε για τους αγνοούμενούς μας και ότι ακόμα για να πάμε στον τόπο μας πρέπει να δείξουμε διαβατήριο!
thdim έγραψε:Εγώ πάντως θυμάμαι όλα τα ΜΜΕ να έχουν συνέχεια της γιαγιάδες της Κύπρου να λένε «ΟΧΙ στο σχέδιο γιατί αυτοί μας πήρανε τα σπίτια…», αντιλαμβάνομαι τον πόνο τους γιατί αυτές το ζήσανε από πρώτο χέρι αλλά η ιστορία έχει αποδείξει ότι με ξερό συναισθηματισμό δεν λύνονται τα προβλήματα.
Ναι θέλεις να πεις τώρα ότι τα ΜΜΕ έμειναν ανεπηρέαστα από το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που ήθελαν "ΝΑΙ" έτσι;
thdim έγραψε: Καταλάβετε επιτέλους ότι Έλληνες και Τούρκοι είμαστε και δύο θύματα και χαμένοι από αυτήν την κόντρα, σκεφτείτε μόνο τη καλά που θα ήταν να μπορούσαμε βουλιάξουμε παρέα τα F16 μας και να στέλναμε σε κανα ξερονήσι όλους τους στρατοκαυλους και από της δύο μεριές (αλλά φυσικά τα Χριστιανικά μας αισθήματα δεν μας επιτρέπουν να ξεχάσουμε το μίσος κατά των αλλόθρησκων).
Ασχολίαστο!

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 20 Αύγ 2005 12:12

thdim έγραψε:Δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν, ούτε και να ξεκινήσω flame. Παρακαλώ να κρατήσουμε την συζήτηση σε πολιτισμένο επίπεδο, στην τελική μπορείτε να πείτε ότι απλά είναι η άποψη μου.
Συμφωνώ απόλυτα. :wink:
thdim έγραψε:
MatrozoC έγραψε:Εμείς φταίμε που ψηφίσαμε "ΟΧΙ" και δεν τους δώσαμε ό,τι είναι δικό μας με την ομοσπονδία. Που βασικά θ' αποτελούσε διχοτόμιση!
Τι θα πει ότι είναι δικό σας; πως το ορίζεις αυτό; διαφωνείς ότι στο νησί υπάρχει και κάποια Τουρκοκυπριακή ομάδα ανθρώπων.
Δικό μας είναι κάθε τι που φτιάξαμε με τον ίδρωτα μας (π.χ.: το σπίτι του παππού μου του Δημητρού που έφτυσε αίμα να το κτίσει αλλά σήμερα είναι βαμμένο πράσινο και κατοικούν μέσα έποικοι (όχι καν Τουρκοκύπριοι)).
thdim έγραψε:Η υπόθεση στην Κύπρο είναι χαμένη από χέρι από την στιγμή που δημιουργήθηκε ο όρος Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι, πρέπει κάποτε να κάνετε την ερώτηση στον εαυτό σας, θέλουμε να λεγόμαστε όλοι κύπριοι; η όχι;
Είναι πιο απλό απ’ ότι νομίζεις. Είμαστε Κύπριοι γιατί γεννηθήκαμε στην Κύπρο, γιατί αγαπήσαμε την Κύπρο και γιατί στην ταυτότητά μας λέει υπηκοότητα: Κυπριακή. Είμαστε Έλληνες γιατί απλά έχουμε εθνικότητα: Ελληνική.
thdim έγραψε:Δεν νομίζεις ότι είναι από την άλλη παράλογο να ζητήσεις από ανθρώπους που ζούνε εκεί 30 χρόνια να φύγουνε! Επίσης πώς θα προστατέψεις την μειοψηφία από το ενδεχόμενο να έρθει η πλειοψηφία και τα κάνει με το ζόρι ότι θέλει; (π.χ. νομο που θα επιστρέφει όλα τα σπίτι στους αρχικούς κατόχους τους)
Θέλω να μου πεις εσύ... είναι παράλογο το να περάσει νόμος που να δίνει τα σπίτια τους ιδιοκτήτες τους;
thdim έγραψε: Σύμφωνα με της συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου εγγυήτριες δυνάμεις για την ανεξαρτησία της Κύπρου είναι η Ελλάδα, η Τουρκία και η Αγγλία…. Εδώ ώμος μπαίνει και ο ρόλος της πολιτικής.
Φταίμε και εμείς (όλοι οι Έλληνες, όχι μόνο οι Ελληνοκύπριοι)... Δεν είναι ότι δεν φταίμε. Φταίμε γιατί τους δώσαμε άλλοθι για να κάνουν πράξη τα σχέδιά τους. Αλλά δεν κάναμε τίποτα περισσότερο.
thdim έγραψε:Αν θέλεις να σου πω τι πραγματικά πιστεύω, τότε θα πω το εξής: το ζήτημα της ........... και αν δεν μου κάνει ένα κομμάτι γης δεν έχω κανένα πρόβλημα να το αλλάξω και να πάω παρακάτω (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πολεμούσα για την χώρα μου).
Λες ότι δεν πρέπει να μένουμε προσκολλημένοι στα παλιά και στα όσα έκαναν οι πρόγονοι στους προγόνους. Συμφωνώ μαζί σου... αλλά αυτό υπό όρους. Εντάξει, πες ότι ξεχνάμε τι έκαναν στους παππούδες μας. Τι γίνεται για τα όσα μας έκαναν εμάς; Πρόσφατα;
thdim έγραψε:Τέλος δεν θα σκότωνα ούτε μυρμήγκι για των θεό.
Και καλά κάνεις... Για την πατρίδα σου;
thdim έγραψε:
cordis έγραψε: Γιατί όλα τα ΜΜΕ και η κυβέρνηση μας είχαν κάνει την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου για να μη πουν οι καλοί Αμερικάνοι τίποτα κακό για εμάς.
Εγώ πάντως θυμάμαι όλα τα ΜΜΕ να έχουν συνέχεια της γιαγιάδες της Κύπρου να λένε «ΟΧΙ στο σχέδιο γιατί αυτοί μας πήρανε τα σπίτια…», αντιλαμβάνομαι τον πόνο τους γιατί αυτές το ζήσανε από πρώτο χέρι αλλά η ιστορία έχει αποδείξει ότι με ξερό συναισθηματισμό δεν λύνονται τα προβλήματα.
Το όχι στο σχέδιο γιατί μας πήραν τα σπίτια μας είναι πλύση εγκεφάλου. Αλήθεια, εσύ έχεις διαβάσει το σχέδιο;
thdim έγραψε:Καταλάβετε επιτέλους ότι Έλληνες και Τούρκοι είμαστε και δύο θύματα και χαμένοι από αυτήν την κόντρα, σκεφτείτε μόνο τη καλά που θα ήταν να μπορούσαμε βουλιάξουμε παρέα τα F16 μας και να στέλναμε σε κανα ξερονήσι όλους τους στρατοκαυλους και από της δύο μεριές
Δεν φαντάζεσαι πόσο θα ήθελα να συμφωνήσω...
thdim έγραψε:(αλλά φυσικά τα Χριστιανικά μας αισθήματα δεν μας επιτρέπουν να ξεχάσουμε το μίσος κατά των αλλόθρησκων).
Λανθάνεσαι... Το μίσος δεν είναι κατά των αλλόθρησκων αλλά και η πηγή του δεν είναι τα Χριστιανικά μας αισθήματα.

***EDIT: Δεν είχα δει την απάντηση του MatrozoC. Αν την έβλεπα δεν θα έλεγα τα ίδια πράγματα 2 φορές***
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Αύγ 2005 16:08

Η συνθήκη Ζυρίχης Λονδίνου που υπέγραψε ο Κων/νος Καραμανλής είναι εκείνη που επέτρεψε στους Τούρκους να κάνουν την εισβολή γιατί απλούστατα το έκαναν σε πλαίσια διεθνούς νομιμότητας. Διαβάστε τη συνθήκη, δεν κάνει κακό. Λίγα αρθράκια είναι. Το άρθρο 3 λέει αυτό που μας ενδιαφέρει:
Εν ώ μέτρω μία κοινή ή συμπεφωνημένη δράσις δεν θα καθίστατο δυνατή, εκάστη των τριών εγγυωμένων Δυνάμεων επιφυλλάσει εις εαυτήν το δικαίωμα όπως ενεργήση προς τον αποκλειστικόν σκοπόν της αποκαταστάσεως της τάξεως των πραγμάτων, της καθιερουμένης δια της παρούσης Συνθήκης.
Έτσι λοιπόν και η Τουρκία, όταν άρχισαν τα έκτροπα εξαιτίας ενεργειών του Μακαρίου που επέδωσε στον Τουρκοκύπριο αντιπρόσωπο με δική του πρωτοβουλία νέο σχέδιο, είχε το νόμιμο δικαίωμα να εισβάλλει για τη διατήρηση της τάξεως. Και όχι απλώς ήταν νόμιμη όταν εισέβαλλε, αλλά πρώτα το είχε ανακοινώσει κιόλας στους συμμάχους. Έκανε δηλ. ό,τι προέβλεπε η συνθήκη και με το παραπάνω.

Ποιος φταίει για την τραγωδία της Κύπρου; Ο κοντόφθαλμος και συμφεροντολόγος Καραμανλής και ο άχετος από πολιτική παπάς Μακάριος. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο απλά δε γνωρίζει ιστορία. Ο Καραμανλής επίσης είχε συμφωνήσει σε αυτή τη συνθήκη να παραχωρήσει διοικητικές θέσεις στους Τουρκοκυπρίους σε μεγαλύτερη αναλογία από ό,τι αντιστοιχούσε στον πραγματικό πληθυσμό της Κύπρου. Η αναλογία αυτή έφτανε μέχρι και το εξωπραγματικό 60-40! Αυτό ήταν η δεύτερη μεγάλη προδοσία. Ποιος τα ξέρει αυτά;

Ο Μακάριος μάλιστα αποδέχτηκε και με το παραπάνω τη συνθήκη αυτή, κι ας μην έλαβε μέρος στις διαπραγματεύσεις:
Ο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος, αντιπροσωπεύων την Εληνικήν Κυπριακήν Κοινότητα, εξετάσας τα έγγραφα τα αναφερόμενα εις την δημιουργίαν της Δημοκρατίας της Κύπρου, άτινα συνετάγησαν και ενεκρίθησαν υπό των Αρχηγών των Κυβερνήσεων της Ελλάδος και της Τουρκίας εν Ζυρίχη την 11ην Φεβρουαρίου 1959, ως και τας δηλώσεις τας γενομένας υπό της Κυβερνήσεως του Ην. Βασλείου και υπό των Υπουργών των εξωτερικών της Ελλάδος και της Τουρκίας την 17ην Φεβρουαρίου 1959, δηλοί ότι αποδέχεται τα κείμενα και τας Δηλώσεις ως την συμπεφωνημένην βάσιν δια την τελικήν ρύθμισιν του Κυπριακού προβλήματος.
Τώρα τα περι ναι και όχι του σχεδίου Ανάν είναι πολύ νωρίς για να αποφανθεί η ιστορία. Ας δούμε πού θα καταλήξει η Κύπρος για να δούμε αν τελικά το σχέδιο αυτό ήτανκαλύτερο ή χειρότερο από τα μελλοντικά. Στις διεθνείς σχέσεις υπάρχει διπλωματία, και όπου υπάρχει διπλωματία, υπάρχει συμβιβασμός. Μην το ξεχνάτε αυτό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Αύγ 2005 16:27

cdhyper, η εισβολή ήταν "νόμιμη", όχι η παραμονή όμως! Εν πάση περιπτώση, υπάρχει και γραπτή έκθεση του Μακαρίου και ομιλία στον ΟΗΕ που ο ίδιος καλεί τα Τουρκικά στρατεύματα να εισβάλουν για να επιβάλουν την τάξη!
Γενικά όλα ήταν προδωμένα! Αυτό όμως δε σημαίνει πως οι μόνοι αθώοι στην υπόθεση ήταν οι φίλοι μας, κατά τα άλλα, οι Τούρκοι!

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 20 Αύγ 2005 16:38

cdhyper, θα συμφωνήσω με τα όσα είπες πλην των όσων αφορούν τον Μακάριο.
cdhyper έγραψε:Ο Μακάριος μάλιστα αποδέχτηκε και με το παραπάνω τη συνθήκη αυτή, κι ας μην έλαβε μέρος στις διαπραγματεύσεις:
Δεν λέω, την αποδέχτηκε την συμφωνία αλλά δεν ανέφερες το ότι δεν ήθελε να την αποδεχτεί και το ότι άντεξε στις πιέσεις των Αμερικάνων, Άγγλων κ.τ.λ. αλλά υπέκυψε (λανθασμένα) όταν οι πιέσεις και οι απειλές ήρθαν από την Ελλάδα...

Κάτι το οποίο, ευτυχώς, δεν έκανε ούτε ο Τάσσος αλλά, κυρίως, οι Κύπριοι ψηφοφόροι. Έτσι... για να μαθαίνουμε από την ιστορία....

Νομίζω ότι το όλο νόημα της υπόθεσης βρίσκεται στα λόγια του MatrozoC:
MatrizoC έγραψε:Γενικά όλα ήταν προδωμένα! Αυτό όμως δε σημαίνει πως οι μόνοι αθώοι στην υπόθεση ήταν οι φίλοι μας, κατά τα άλλα, οι Τούρκοι!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 20 Αύγ 2005 22:25

thdim σε λυπάμαι. Με καλύπτουν απόλυτα οι απαντήσεις του MatrozoC και του TTOPPOUZOU.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 21 Αύγ 2005 13:56

thdim έγραψε: Επίσης πώς θα προστατέψεις την μειοψηφία από το ενδεχόμενο να έρθει η πλειοψηφία και τα κάνει με το ζόρι ότι θέλει; (π.χ. νομο που θα επιστρέφει όλα τα σπίτι στους αρχικούς κατόχους τους)
Συγχώρησε με αν κάνω λάθος αλλά μια από τις βασικές αρχές της δημοκρατίας δεν είναι πως η πλειοψηφία κάνει ότι θέλει σε βάρος της μειοψηφίας?
thdim έγραψε:Το ξέρω ότι είμαι κυνικός, κάποιοι θα πούνε ότι δεν έχω αρχές αλλά εγώ δεν μπορώ να μισήσω κάποιων επειδή ο προπάππους του σκότωσε των προπάππου μου, όπως και δεν θέλω να είμαι υπεύθυνος εγώ για το τι έκανε ο παππούς μου (ούτε καν ο πατέρας μου), επίσης θεωρώ πατρίδα μου την γη ολόκληρη και όχι ένα κομμάτι της και αν δεν μου κάνει ένα κομμάτι γης δεν έχω κανένα πρόβλημα να το αλλάξω και να πάω παρακάτω (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πολεμούσα για την χώρα μου). Τέλος δεν θα σκότωνα ούτε μυρμήγκι για των θεό.
Από το προφίλ σου είδα ότι κατοικείς στην Αθήνα. Ας πάμε λοιπόν σε μια υποθετική κατάσταση. Φαντάσου όλο το πάνοπλο τουρκικό στρατό σταθμευμένο έξω από την Αθήνα, έτοιμο να εισβάλει από στιγμή σε στιγμη, να σκοτώσει, να κάψει, να λεηλατίσει, να βιάσει την Αθήνα, το σπίτι σου, την οικογένειά σου, τις εκκλησίες, τους ναούς, ότι θεωρείς ιερό και αγαπημένο. Λοιπόν τι κάνεις; Περνεις ένα όπλο και καθαρίζεις όσους περισσότερους μπορείς διατηρώντας της αξίες των προγόνων σου ή κάθεσαι και τους φωνάζεις πως είστε φίλοι;
thdim έγραψε:Καταλάβετε επιτέλους ότι Έλληνες και Τούρκοι είμαστε και δύο θύματα και χαμένοι από αυτήν την κόντρα, σκεφτείτε μόνο τη καλά που θα ήταν να μπορούσαμε βουλιάξουμε παρέα τα F16 μας και να στέλναμε σε κανα ξερονήσι όλους τους στρατοκαυλους και από της δύο μεριές (αλλά φυσικά τα Χριστιανικά μας αισθήματα δεν μας επιτρέπουν να ξεχάσουμε το μίσος κατά των αλλόθρησκων).
Μη συγχίζεις το θύτη με το θύμα. Το μίσος που νοιώθουμε (ή έστω νοιώθω) για τους τούρκους είναι δικαιολογημένο από τα γεγονότα που προηγήθηκαν (αν ξέρεις λίγη ιστορία θα καταλάβεις). Μπορείς να μου ζητήσεις να συγχωρήσω (αλλά πρέπει και ο άλλος να επιζητά τη συγχώρεση), αλλά δε μπορείς να μου ζητήσεις να ξεχάσω (τα σημάδια στο Πενταδάκτυλο δε μου το επιτρέπουν)
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 21 Αύγ 2005 23:03

Bρε παιδιά το θέμα το άνοιξα για το σήριαλ όχι για το Κυπριακό....relax ;-)

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 21 Αύγ 2005 23:15

af, δεν είναι θέμα ηρεμίας... αλλά κάποια πράγματα, αλά πρέπει να έχουν τις αντίστοιχες απαντήσεις :wink:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Αύγ 2005 23:44

Δεν μιλάμε μόνο για το "Κυπριακό" Αφροδίτη, γενικά για την Ελληνοτουρκική φιλία (;!) μιλάμε!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Αύγ 2005 00:17

Κι εμείς αγαπάμε τους Τούρκους και αυτοί μας αγαπάνε σε τέτοιο σημείο που συνέχεια γ@μιόμαστε
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 22 Αύγ 2005 00:50

Από την πολύ αγάπη θα' ναι :P

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 22 Αύγ 2005 02:44

:lol:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 22 Αύγ 2005 12:26

cdhyper έγραψε:Κι εμείς αγαπάμε τους Τούρκους και αυτοί μας αγαπάνε σε τέτοιο σημείο που συνέχεια γ@μιόμαστε
Έγραψε!!! :D :evil:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Αύγ 2005 12:30

cdhyper έγραψε:Κι εμείς αγαπάμε τους Τούρκους και αυτοί μας αγαπάνε σε τέτοιο σημείο που συνέχεια γ@μιόμαστε
dild me liga logia pame pali sto sirial....erotas itan/einai (kai tha einai apo oti vlepo) i aitia ....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες