Eνώνουν τα «Σύνορα της αγάπης»

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 22 Αύγ 2005 12:32

Ε βέβαια, πέρα απο την "σαρκική επαφή" υπάρχει και feeling ρε KGP!!!
:lol:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 22 Αύγ 2005 20:16

400 χρόνια(και βάλε) παρεΐτσα.Κώλος και βρακί είμαστε πλέον.
Γύρευε ποιός είναι ο κώλος...
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 22 Αύγ 2005 21:58

cdhyper έγραψε:Κι εμείς αγαπάμε τους Τούρκους και αυτοί μας αγαπάνε σε τέτοιο σημείο που συνέχεια γ@μιόμαστε
Ε να μη ρίξουμε και λίγο συναίσθημα... γαμ$#^% που γαμ$#@$# ??? :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 23 Αύγ 2005 19:31

Καλά μωρέ για πιες ελληνοτουρκικές φιλίες και π@π@R|ΕS μιλάμε???? Είναι ποτέ δυνατόν??? 400 χρόνια και μια εισβολή δεν φτάνουν? τι, θέλουμε και άλλα δηλαδή για να ξυπνήσουνε μερικοι μερικοι (το υπονοούμενο δεν ήταν για κάποιον από εδώ). Εχω δει κατα καιρούς στα κανάλια θέμα ελληνοτουρκικής φιλίας, μια με τον Ρουβά μια με την "MilawKalaEllinika" που είχαν κάνει συναυλίες με τουρκους τραγουδιστές, εαν ήμουν στη θέση τους ουτε κάν που θα το σκεφτόμουν. Θελετε και άλλο παράδειγμα? Όποιος θυμάται όταν είχε γίνει ο σεισμός στην τουρκία ή Ελλαδα είχε στείλει βοήθεια και πολυ καλα έκανε. Είχαν βγεί όμως τότε κάποιοι "έλληνες" πάνω απ'όλα δημοσιογράφοι και ξεκίνησαν πάλι το θέμα για ελληνοτουρκική φιλία κτλ... Και αυτό γιατί? γιατί πολύ απλά ήθελαν να πουλήσει ή (_!_)φυλλάδα τους ή να έχουν ακροαματικότητα το κανάλι που δουλεύουν! Αλλά τι να πει κανεις... αυτά υπάρχουν σε όλους το τομεις της δημοσιογραφίας!!!! Για εμένα είναι όλα μια καλοφτιαγμένη προπαγανδα που κινείται από τα επάνω πατώματα.
Ο τουρκος πολίτης είναι ένας άνθρωπος ίδιος με εμάς με απλή καθημερινή ζωή σαν τη δικιά μας και χωρίς κάποια εμπαθεια προς τους έλληνες... ΟΛΑ ξεκινάνε από τα επάνω πατώματα ΠΑΝΤΑ. Καπου εδώ θέλω να σταματίσω γιατί μπορεί να πω πράγματα που δεν αρμόζουν ουτε σε εμένα αλλα ουτε και στο στυλ του forum του FS

Αυτό που θα μπορώ να πω με σιγουριά πάντως είναι οτι εαν βλέπουν κάποιοι από ψιλά θα τους έχει σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και οτι τα κοκκαλάκια τους θα τρίζουν....

Ουφφφ τα'πα και ξαλάφρωσα!!!! :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 30 Αύγ 2005 19:03

Και άλλο τούρκικο στον Alpha. :o

Τι έγινε ρε παιδιά. Της μόδας έγινε; :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 30 Αύγ 2005 19:11

pou pote giati?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 30 Αύγ 2005 19:32

Έκανα ζάπινγκ και έπεσα πάνω του. :o

Μία πολύ χάλια παραγωγή με χάλια εικόνα.

Άλλες λεπτομέρειες δεν έχω γιατί δεν άντεξα το σοκ. :-?

Κάποια επιδημία πρέπει να έχει πέσει. :P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 30 Αύγ 2005 19:34

ahh tha einai i poli palia seira pou mou elege o kolitos mou o cem oti emathe apo tis efimerides oti tha peksei kapio elliniko kanali... p eiche poli megali epitichia ekei pera...apo oti mou eipe

tora den to echo dei... opote ti na sou po
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 30 Αύγ 2005 22:08

lunarmedia έγραψε:Και άλλο τούρκικο στον Alpha. :o

Τι έγινε ρε παιδιά. Της μόδας έγινε; :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Arghses, alla to katalaves :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Αύγ 2005 22:48

Dr_Java έγραψε:Για εμένα είναι όλα μια καλοφτιαγμένη προπαγανδα που κινείται από τα επάνω πατώματα.
Ο τουρκος πολίτης είναι ένας άνθρωπος ίδιος με εμάς με απλή καθημερινή ζωή σαν τη δικιά μας και χωρίς κάποια εμπαθεια προς τους έλληνες... ΟΛΑ ξεκινάνε από τα επάνω πατώματα ΠΑΝΤΑ.
Πολύ επιφανειακή και επιπόλαιη άποψη. Τι είναι αυτά τα πάνω πατώματα; Εσύ δεν ψηφίζεις; Αντιπρόσωποί σου δεν είναι; Το 1922 τα πάνω πατώματα έσφαξαν και έκαψαν τη μισή Ελλάδα; Ο Κεμάλ μόνος του τα έκανε; Superman κι έτσι; Ο απλός Τούρκος πολίτης τι γνώμη έχει για το 1922 ξέρεις; Γιορτάζει την εθνική του ανεξαρτησία από τους Έλληνες! Αυτή η "τουρικική ανεξαρτησία" αφορά εδάφη που ήταν ελληνικά τρεις χιλιάδες χρόνια πριν, εδάφη από όπου ξεκίνησε η ελληνική επιστήμη και φιλοσοφία. Σε λίγο θα μας πουν (αν δεν το έχουν ήδη πει) ότι ο Θαλής και ο Ηράκλειτος ήταν τούρκοι.

Πιο ψαγμένες απόψεις παρακαλώ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 31 Αύγ 2005 03:20

cdhyper έγραψε:
Dr_Java έγραψε:Για εμένα είναι όλα μια καλοφτιαγμένη προπαγανδα που κινείται από τα επάνω πατώματα.
Ο τουρκος πολίτης είναι ένας άνθρωπος ίδιος με εμάς με απλή καθημερινή ζωή σαν τη δικιά μας και χωρίς κάποια εμπαθεια προς τους έλληνες... ΟΛΑ ξεκινάνε από τα επάνω πατώματα ΠΑΝΤΑ.
Πολύ επιφανειακή και επιπόλαιη άποψη. Τι είναι αυτά τα πάνω πατώματα; Εσύ δεν ψηφίζεις; Αντιπρόσωποί σου δεν είναι; Το 1922 τα πάνω πατώματα έσφαξαν και έκαψαν τη μισή Ελλάδα; Ο Κεμάλ μόνος του τα έκανε; Superman κι έτσι; Ο απλός Τούρκος πολίτης τι γνώμη έχει για το 1922 ξέρεις; Γιορτάζει την εθνική του ανεξαρτησία από τους Έλληνες! Αυτή η "τουρικική ανεξαρτησία" αφορά εδάφη που ήταν ελληνικά τρεις χιλιάδες χρόνια πριν, εδάφη από όπου ξεκίνησε η ελληνική επιστήμη και φιλοσοφία. Σε λίγο θα μας πουν (αν δεν το έχουν ήδη πει) ότι ο Θαλής και ο Ηράκλειτος ήταν τούρκοι.

Πιο ψαγμένες απόψεις παρακαλώ.
Το οτι οι Έλληνες το 1922 είχαν φτάσει παρανομα και εξω απο καθε διεθνή νομιμότητα στην Άγκηρα δεν το υπολογίζουμε... Είχαμε καταλάβει πανω απο το 80% της επικράτειας τους και δεν τους αναγνωρίζουμε το δικαίομα της ενοπλής αντίστασης; δλδ μου λές οτι κακός οι Έλληνες πολεμίσαν κατά των Γερμανών... επρεπε να κατσουν να υποταχτούν; Το ξέρω οτι είναι δύσκολο ρε παιδιά, αλλα προσπαθήστε λίγο να μην βλέπετε τα πράγματα τοσο μονόπλευρα.
Δεν λέω οτι οι Τουρκοι είναι καλοί. Λεω οτι υπάρχουν καλοί Τουρκοι, οπος και κακοί Τουρκοι. Επισης υπάρχουν καλοί Έλληνες αλλα και κακοί Έλληνες, οι περισότεροι και στης δύο πλευρές πάντος ειναι οι κολημένοι στο παρελθών.

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 31 Αύγ 2005 03:39

Εικόνα

Ηρεμία κυρίες και κύριοι, ψαγμένοι ή άψαχτοι.
Υπάρχει άπλετο φώς,νερό και γή για όλους.
Μην αφήνετε τη χαβούζα μέσα σας να ξεχειλίζει.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Αύγ 2005 11:37

thdim μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς εσύ αν έβρισκες μια διαλυμένη οθωμανική αυτοκρατορία δεν θα εκμεταλλευόσουν την κατάσταση για χάρη της Ελλάδας; Ποια διεθνή νομιμότητα μου λες; Υπήρχε διεθνής αναρχία και όχι νομιμότητα.

Και οι Τούρκοι δεν μας "νίκησαν" επειδή ήταν ικανοί. Αλλά επειδή εμείς κάναμε μ@λακίες και διώξαμε τον φιλοευρωπαϊστή κεντρώο Βενιζέλο και ανεβάσαμε τους φιλοβασιλικούς δεξιούς. Μετά τις εκλογές κατέρρευσε το μέτωπο του Σαγγαρίου.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

adavalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adavalas » 31 Αύγ 2005 15:41

Να που θα συμφωνήσω σε κάτι με τον cdhyper τελικά :D

Ένας εθνικοαπελευθερωτικός πόλεμος απο πότε θεωρείτε ιμπεριαλιστικός;
Τότε η προσάρτηση του Αιγαίου,Ηπείρου,Μακεδονίας,Θράκης και άλλων τμημάτων του Ελληνισμού αποτελεί και αυτή παραβίαση της διεθνούς νομιμότητας με αυτήν την λογική.(που συγχώρησε με thdim αλλά δεν στέκει)
Επίσης για ένοπλη αντίσταση των Τούρκων λογαριάζεις την μαζική δολοφονία αμάχων και γυναικόπαιδων;
Η Γενοκτονία (υπάρχουν σωρεία εγγράφων απο τις Κυβερνήσεις Ελλάδος,Τουρκίας,Αγγλίας και ΗΠΑ που αποδεικνύουν σκοπό και οργανωμένο σχέδιο κάτι που συνιστά γενοκτονία)Μικρασιατών,Ποντίων,Αρμενίων και άλλων εθνοτήτων αποτελεί ένοπλη αντίσταση;
Το πρόβλημα μου δεν είναι ο Τούρκος (που όπως είχε πει σωστά ο Ιων Δραγούμης αν ξύσεις το κεφάλι ενός Τούρκου απο κάτω θα βρείς ένα Έλληνα) αλλά η "Τουρκιά" η οποία όμως πολύ σωστά επισήμανε ο cdhyper έχει την λαική στήριξη.
Θέτω ένα προβληματισμό παράλληλα. Οι αμερικανοί στήριξαν για δεύτερη τετραετία την Κυβέρνηση Μπους.Αποτελεί ή όχι επιδοκιμασία των επιχειρήσεων στο Ιρακ μεταξύ άλλων;

Μια διαφορετική εκτίμηση μόνο για την ήττα cdhyper.Η πτώση Βενιζέλου απέσυρε την υποστήριξη των συμμάχων και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ήττα των ελληνικών δυνάμεων.Μια νίκη όμως σε ένα τόσο αχανές και εκτεταμένο πεδίο ίσως και να ήταν αδύνατη όπως είχε προβλέψει απο τότε ο Μεταξάς.
Κάτι ανάλογο με την Ρωσσία όπου τόσο ο Ναπολέων όσο και ο Χίτλερ δεν μπόρεσαν να καταλύσουν μια αυτοκρατορία όπου μπορούσε να ανασυντάσσει δυνάμεις στα μετόπισθεν.

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 02 Σεπ 2005 19:15

adavalas έγραψε: Ένας εθνικοαπελευθερωτικός πόλεμος απο πότε θεωρείτε ιμπεριαλιστικός;
Απο την στιγμή που θέλεις να πατήσεις στην Αγκυρα... Μην μου πείτε τωρα οτι και η Αγκυρα ήταν Ελληνική.

Διεθνής νομιμότητα εκεινη την εποχή (που δεν υπήρχε ΟΗΕ) ήταν να συμφωνούνε οι μεγάλες δυνάμεις.

Σφαγή εγινε δεν διαφονώ και φυσικά δεν την υποστηρίζω, αλλα σφαγή εκαναν και οι Γαλλοι και οι Αγγλοι που δεν αφήναν τους Έλληνες να μπούνε στα καράβια τους και τους έκοβαν τα χέρια. Φυσικά αυτο είναι εκτος ιστορίας, κανένα βιβλίο δεν το γράφει και σε κανένα αφιερώμα για την μικρασιατική καταστροφή δεν θα το τονίσουμε, γιατί; γιατι να μην μισούμε και τους Αγγλογάλους οπος μισούμε τους Τουρκους για αυτήν την καταστροφή; Μαλλον γιατι τα λεφτάκια που μας δώσαν τοσα χρόνια με την ΕΕ είναι καλα ε; Βλέπετε πόσο ευκολο είναι να είμαστε πρόβατα!

Αρνουμέ να μισώ τον Τουρκο που ο προπάπους του εκανε κατι κακό στον προπάπου μου, γιατι αυτων δεν των ρωτήσανε αν πρέπει να το κάνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες