OutbreakArt.com - Titakos Personal Site

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Αύγ 2005 16:36

Λοιπόν, μετά από και καιρό είναι έτοιμη και η δικιά μου ιστοσελίδα, πέρνοντας υπόπσιν μου, της συμβουλές σας, σε προηγούμενες ιστοσελίδες μου. Μέσα σε όλον αυτό τον καιρό έμαθα και CSS (όχι, ότι είναι κάτι το δύσκολο)! Αυτό με βοήθησε πάρα πολύ και γι αυτό την έκανα όλη την σελίδα με CSS! Επίσης έδωσα και μεγάλη βάση στο κείμενο, όπως μου είχατε πει!

Τέλος, δημιούργησα και ένα vault, όπου θα συγκεντρώσω, βοηθήματα, brushes, renders!

Επίσης, το digitalfx.gr, το μετέφερα εκεί, και το αναφέρω, γιατι θα το δείτε σίγουρο στο intro ;-)

Να και η σελίδα μου: www.outbreakart.com

ΠιΕς) Άν δείτε κενένα ορθογραφικό πέστε! :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emphasy την 21 Αύγ 2005 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Αύγ 2005 16:50

Exoume kai leme... (ypopsin pote den leo gia ta kala)

1on.. Sthn arxikh selida to image einai ypervolika vary gia ta xromata pou periexei. Epishs den ksero pos kataferes me ena grafiko 500X500 na bgaleis kato kai deksia bara...

2on... Ta grafika stis esoterikes einai poly varia (mou kseftilises thn dsl) kai den milao gia tis eikones alla gia ta genika grafika pou exei epano..

3on... pros ti ta frames? anekshghto, opos epishs einai aneksigito giati dineis ola ta grafika mazi kai oxi me kapoia gallery..

4on.. poia CSS?? gia na valeis ta buttons ton css valid kai xhtml valid tha prepei oi selides sou na ekplhronoun tis proypotheseis gia sosto css kai xhtml.. kati pou den symvainei me tis selides sou..

Genika me apogohteyses dioti eisai toso kairo edo mesa alla den eisai kalos mathitis apoti fenete :D

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Αύγ 2005 17:05

fafos έγραψε:
1on.. Sthn arxikh selida to image einai ypervolika vary gia ta xromata pou periexei. Epishs den ksero pos kataferes me ena grafiko 500X500 na bgaleis kato kai deksia bara...
Αυτό διορθώνεται εύκολα! ;-)
2on... Ta grafika stis esoterikes einai poly varia (mou kseftilises thn dsl) kai den milao gia tis eikones alla gia ta genika grafika pou exei epano..
Μιλάς για το Vault, πως μπορώ να τα ελλατώσω;
3on... pros ti ta frames? anekshghto, opos epishs einai aneksigito giati dineis ola ta grafika mazi kai oxi me kapoia gallery..
Είναι στα αμεσά μου, σχέδια... μάλλον θα τα κάνω με Θέματα, πχ. Spiderman, Angels etc ;-)
4on.. poia CSS?? gia na valeis ta buttons ton css valid kai xhtml valid tha prepei oi selides sou na ekplhronoun tis proypotheseis gia sosto css kai xhtml.. kati pou den symvainei me tis selides sou..
Δεν έχεις και άδικο, γι αυτό και άρχισα να διορθώνω ήδη ;-)
Genika me apogohteyses dioti eisai toso kairo edo mesa alla den eisai kalos mathitis apoti fenete :D
Δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα :P

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Αύγ 2005 17:15

Loipon ston validator, mipws mporei kapios na mou e3hghsei giati vgazei parse error, dhladh ti einai ?

Άβαταρ μέλους
Stitch19
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stitch19 » 20 Αύγ 2005 18:25

1. i ikona stin arhi argi na gini load
2. to site ine ipervolika aplo
3. i ikones sto index argoun na fortosoun

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Αύγ 2005 18:29

Sto tdstyle allakse to font me font-family an kai pali lathos einai.. genika sto font den xreiazete na grafeis font-family, font-size klp aplos dineis kati tetoio:

.tdstyle{font:normal 80% "Lucida Grande","Trebuchet MS",Verdana,Helvetica,sans-serif; color:navy}

Gia ta grafika efoson xrhsimopoieis photoshop otan pas na soseis thn eikona dineis sta options quality: medium kai se katevazei arketa bytes opos sto paradeigma pou sou stelno pou apo 104 kb to rixnei sta 68 peripou xoris na aloiothei shmantika h eikona.. vevea esy orizeis se ti vathmo symieseis tha oriseis to quality..
Συνημμένα
indexpage.jpg

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Αύγ 2005 18:31

Stitch19 έγραψε: 3. i ikones sto index argoun na fortosoun
gia pio index milame, tou vault, h tou aplou tou site ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emphasy την 20 Αύγ 2005 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Αύγ 2005 18:36

fafos έγραψε:Sto tdstyle allakse to font me font-family an kai pali lathos einai.. genika sto font den xreiazete na grafeis font-family, font-size klp aplos dineis kati tetoio:

.tdstyle{font:normal 80% "Lucida Grande","Trebuchet MS",Verdana,Helvetica,sans-serif; color:navy}

Gia ta grafika efoson xrhsimopoieis photoshop otan pas na soseis thn eikona dineis sta options quality: medium kai se katevazei arketa bytes opos sto paradeigma pou sou stelno pou apo 104 kb to rixnei sta 68 peripou xoris na aloiothei shmantika h eikona.. vevea esy orizeis se ti vathmo symieseis tha oriseis to quality..
Ton evgala ton validator: kalutera twra....

Thn img, thn apo8hkeusa se quality Max 10, etsi e3hghtai kai to mege8os...

Gia to Vault Ftiaxnw, twra thn gallery!

karystos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karystos » 21 Αύγ 2005 00:08

Στο κειμενο καλοσωρισματος εχεις δυο ορθογραφικα.
"δημιοργήσει για προσωοπικούς"

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 21 Αύγ 2005 00:19

thank you, αυτό πρέπει να αλλάξε πριν λίγο, όταν παίχτηκε κάτι με τον κώδικα! ;-)

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 21 Αύγ 2005 02:44

Wraia moy kathetai sto mati, poly kalo vasika gia thn plohghsh wrea styles ktlp kai ta loipa!
Twra

grafeis:
και θα αναπτύζεται συνεχώς!

Giati grafeis sta agglika sto About?

kalytera sto mathiths val'to san Apasxolhslh oxi san epaggelma :wink:

Link2Us //.Titakos Designs ::.

Τρόποι για να συνδεθήται μαζί μου είναι:

Προσοχή στα ονόματα των banner-buttons & icon links, ωστέ να βάλετε τα σωστά!

to wste na to valete kalytera einai ypervolh :wink:

to html code kalytera valto se textarea :wink:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Αύγ 2005 09:05

Γιατί όλα τα Ελληνικά τα έχεις γράψει γράμμα-γράμμα με HTML entities? Αν δεν μπορείς να κάνεις σωστό UTF-8 encoding γύρνα το σε ISO και άσε τις ταρζανιές! :)

Κώδικας: Επιλογή όλων

Καλωσήρθατε στην προσωπική μου ιστοσελίδα, στην οποία θα βρείτε: Βοηθήματα για την δημιουργία γραφικών, γραφικά τα οποία έχω δημιουργήσει για προσωπικούς σκοπούς αλλά και για φιλικές ιστοσελίδες, και ιστοσελίδες τις οποίες έχω κατασκευάσει!
Γιατί όλα σου τα <p> μέσα στο <div class="tdstyle2 style4" id="mainbar"> έχουν align="left" class="style8"? Το align='left' θα έπρεπε να το αποφεύγεις τώρα που είσαι με CSS. Το class='style8' βγάλτο και κάνε

div#mainbar p &#123;bla bla&#125;
Γιατί το <meta name="robots" content="ALL"> το άφησες ανοιχτό ενώ το <link rel="shortcut icon" href="favicon.ico" /> το έκλεισες? Αποφάσισε, τι γράφεις? HTML ή XHTML?

Στο portfolio βρήκα αυτό:

<p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
    <p>&nbsp;</p>
Φτιάξε τις ενότητές σου και δώστους margin-top:2em; ή όσο θες για να πετύχεις αυτό που έκανες με HTML.

Μπορείς να παίξεις λίγο και με το .htaccess για να μην βλέπει ποτέ ο χρήστης αυτό.

φιλικά

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 21 Αύγ 2005 13:27

Διόρθωσα τα περισσότερα, από όσα μου είπατε! :) Μόνο με το UTF-8 δεν μπόρεσα!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Αύγ 2005 14:12

Για encoding βάλε το iso-8859-7 και γράψε απλά Ελληνικά μέσα στο HTML σου.

Αν θες να κρατήσεις UTF-8, όλα σου τα Ελληνικά θέλουν μετατροπή σε UTF-8. Ο rapid-eraser είχε δώσει κάποτε ένα link για ένα PHP Class που κάνει εύκολα τέτοιες μετατροπές.

Αν θες να μάθεις κάτι παραπάνω για αυτά τα θέματα με τα οποία "έμπλεξες" διάβασε το γνωστό άρθρο του JoelOnSoftware

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 21 Αύγ 2005 14:52

Προτιμώ, να ξεμπλέξω! ;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης