ΒBcode buttons

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 23 Αύγ 2005 21:03

Πώς μπορώ να βάλω σε μια φόρμα buttons που θα ανοίγουν και θα κλείνουν τη bbcode εντολή; Λογικά θα είναι το ίδιο και για τα smilies έτσι;

Δεν έχω όμως ιδέα από javascript
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 25 Αύγ 2005 00:51

Δε θέλω WYSIWYG editor αλλά μόνο τον javascript κώδικα για να προσθέρω στη φόρμα τα codes. Έχω τον parser.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 26 Αύγ 2005 14:06

Skeftomile?
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από cordis » 26 Αύγ 2005 15:11

πατάς το κομπί "απάντηση" στο freestuff.gr και κάνεις view source...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από skeftomilos » 27 Αύγ 2005 04:50

Δεν απάντησα γιατί νόμισα ότι ότι είναι κάποιο ειδικό θέμα PHP + BB. :) Όμως δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνουν τα κουμπιά.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 27 Αύγ 2005 11:10

Να προσθέτουν τα σύμβολα , κτλ.
Πολύ καλό αυτό που μου έδωσες cordis αλλά δε ξέρω τι να πειράξω για να το βάλω στο news script μου. :roll:
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από fafos » 27 Αύγ 2005 16:03

This tutorial will teach you how to make a simple bbcode system. It will allow bold, italic and underlined text. I will make a more advanced tutorial at a later date which will allow URL's and IMG tags :).

So, how are we going to do this? Well, we will start by putting the bbcodes and their html replacements in an array. We will also make a text string to test out the bbcode. Then we will use the str_replace function to replace the bbcode with the correct html.
Search Engine Optimization Search Engine Optimization Search Engine Optimization domains yahoo domains yahoo domains yahoo domain name yahoo dc hair laser removal washington law lemon wisconsin hair removal washington dc domain registration yahoo yahoo web hosting domains yahoo domains yahoo domains yahoo domain name yahoo dc hair laser removal washington law lemon wisconsin hair removal washington dc domain registration yahoo yahoo web hosting
Ops! This page is test Search Engine Optimization Skill. - Date Creat: 30-05-2005 . - Top 10 Google : XX-05-2005 - Top 10 Yahoo : XX-05-2005 - Top 10 MSN : XX-05-2005 If you are e-business and want to be on top all Search Engine
The Array

The way this array will work is by having a key which will be the bbcode and then a value which will be its replacement.

Here is an example:

$array=array(

"this is the key" => "this is the replacement, or value",

);

?>
You will notice that we first set the $array variable as an array. Then we have a key and then => which means to, for example: "this is a key" goes to "this is the replcement, or value".

We will now make our array with the bbcodes in it. Here is the code:

$text = "[bold]this is bold.[/bold] [ital]This is in italics.[/ital] [uline]This is underlined[/uline]"; // The test string

$array=array(

"[bold]" => "",

"[/bold]" => "",

"[ital]" => "",

"[/ital]" => "",

"[uline]" => "

",

"[/uline]" => "

",

);

?>
For each bbcode we also set a closing bbcode. You may think this is a pointless exercise but it shows you how bbcode works and is also useful for news scripts that strip out html when you post it. You will notice that we set the $text variable which will be the string we test the script on.
Str_replace

We are now going to perform the replacement process. This is a very simple step but it'll show you some things about using arrays to perform string replacements. Here is our code:

php

$text = str_replace(array_keys($array), array_values($array), $text);

?>

We re-set the $text variable in that step and we set it to be the string replacement. What the script will do is replace the array keys, of the $array variable and array, with the array values, we then tell the script to search for these things in the $text string.

Now let's put all the code together:

php

$text = "[bold]this is bold.[/bold] [ital]This is in italics.[/ital] [uline]This is underlined[/uline]"; // The test string

$array=array(

"[bold]" => "",

"[/bold]" => "",

"[ital]" => "",

"[/ital]" => "",

"[uline]" => "

",

"[/uline]" => "

",

);

$text = str_replace(array_keys($array), array_values($array), $text);

echo $text;

?>

I've already gone over most of it but you will notice that I added an echo command at the end. This is just to show the text and make sure the script works.

You can adapt this tutorial to fit with mysql etc by just changing the $text variable to whatever you want the script to work with.

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 27 Αύγ 2005 17:19

Λοιπόν, απ'ότι κατάλαβα μάλλον σας μπέρδεψα...

Μπορώ να βάζω bbcode στη φόρμα, έχω το php script απλώς θέλω όταν πατάω το button Β να μου βάζει το στη φόρμα με javascript υποθέτω.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από skeftomilos » 28 Αύγ 2005 03:12

Η ανάγνωση του επιλεγμένου κειμένου παρουσιάζει ορισμένα προβλήματα γιατί ο τρόπος διαφέρει από browser σε browser. Ο IE έχει το περίπλοκο TextRange ενώ οι Firefox και Opera έχουν τις απλούστερες ιδιότητες selectionStart και selectionEnd. Η σελίδα σύνταξης μηνύματος του FreeStuff έχει ενσωματομένο τον κώδικα που χρειάζεται (δες τη ρουτίνα bbstyle), αλλά και το παρακάτω demo μπορεί να σου κάνει αν κάτι απλούστερο είναι αρκετό. :)

Live Demo

Αν η σελίδα δε γίνεται cached στον client (PHP χωρίς Expires) καλό είναι ο JS κώδικας να βρίσκεται σε ξεχωριστό αρχείο, για να γίνει cached τουλάχιστον αυτός και να μην κατεβαίνει κάθε φορά που βλέπει τη σελίδα ο επισκέπτης.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

freds

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από freds » 31 Αύγ 2005 17:54

Γεια σε όλους. Μία ερώτηση να κάνω και εγώ σε αυτά. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα textarea στο οποίο ο επισκέπτης του site εχει το δικαίωμα να γράψει ό,τι θέλει. Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να αποτρέψω κακόβουλες εισαγωγές από διάφορα tags που θα έχουν άσχημο αποτέλεσμα για το site.

Έστω επίσης ότι χρησιμοποιώ την ρουτίνα bbstyle ή το demo που έγραψε ο skeftomilos. Έστω επίσης ότι το περιεχόμενο του textarea γράφεται σε μία βάση. Η ερώτηση είναι η εξής: πως πρέπει να αποθηκεύεται και πως πρέπει να εμφανίζεται.

Το ρωτάω αυτό γιατί το περιεχόμενο του textarea είναι σαν το παρακάτω

Κώδικας: Επιλογή όλων

The pure and [u]simple truth [/u]is [b]rarely [/b]pure and never simple

το οποίο όταν το εμφανίζω στην σελίδα μου, εμφανίζεται ακριβώς έτσι (και είναι λογικό :) )
Ενώ θα ήταν προτιμότερο να εμφανίζεται έτσι: The pure and simple truth is rarely pure and never simple

Όπως γίνεται και στο freestuff. Διάβασα και το tut του fafos αλλά δεν μου δούλεψε.

Βασικά το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι έχω κάνει όλα τα tags stripped, αλλά αυτό έχει σαν πρόβλημα αν κάποιος θέλει να γράψει πχ. 5<9 και συνεχίσει στην σκέψη του τότε στην σελίδα εμφανίζεται μέχρι το 5 και δεν εμφανίζει τίποτα άλλο μέχρι να βρει το αντίστοιχο > (κλείσιμο του υποτιθέμενου tag που ξεκίνησε από το <9).

Γενικά ίσως τα έχω μπλέξει λίγο.

Καμιά ιδέα.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Σεπ 2005 10:17

Το bbstyle του FreeStuff είναι μία απλή διευκόλυνση στην πληκτρολόγηση, που υποθέτω ότι οι προχωρημένοι χρήστες δεν την χρησιμοποιούν πολύ συχνά. Δεν είναι WYSIWYG editor. Αν θέλεις τέτοιον editor, δηλαδή ένα mini-FrontPage, δεν αρκούν μικρά σκριπτάκια αλλά χρειάζονται full featured editors όπως ο FCKeditor. Το κακό είναι ότι αυτοί οι editors είναι ογκώδεις σε bytes και απαιτητικοί σε system resources. Ο συγκεκριμένος τρέχει καλά στον IE αλλά σέρνεται στον Firefox και νομίζω ότι δεν τρέχει καθόλου στον Opera.

Όσο για την αποτροπή κακόβουλων εισαγωγών είναι server-side υπόθεση. Δεν είναι δουλειά της JavaScript, δες προς PHP μεριά! :)

freds

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από freds » 01 Σεπ 2005 13:53

Να κάνω μία πιο εύκολη και σύντομη ερώτηση.
Αν ο χρήστης μέσα στο κείμενό του γράψει <textarea> τότε στο site όταν εμφανίζω το συγκεκριμένο πεδίο, εμφανίζεται ένα πραγματικό textarea το οποίο περιέχει όλον τον υπόλοιπο κώδικα της σελίδας. Πως μπορώ να το εμφανίσω σαν κείμενο; Δηλαδή να φαίνεται <textarea> μαζί με τα tags (τα <,>).

Επίσης, απλά θέλω ο χρήστης να έχει την δυνατότητα για απλά tags όπως bold italics underline γι'αυτό δεν νομίζω να χρειάζεται ένας mini-FrontPage editor, έτσι δεν είναι; Για τα κακόβουλα θα ρωτήσω και στο php section.
Thanks

Άβαταρ μέλους
softius
Script Master
Επικοινωνία:

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από softius » 01 Σεπ 2005 14:13

xmavidis γιατί δεν χρησιμοποιάς το Quicktags?

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

ΒBcode buttons

Δημοσίευση από xmavidis » 01 Σεπ 2005 15:17

Βασικά δεν θα χω πρόβλημα με τους browsers γιατί είναι για admin panel.
Softius δεν ήξερα το συγγεκριμμένο site. Θα το ψάξω και θα επανέλθω! :D
Albert Einstein

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες