δέχτηκα επίθεση από χάκερς

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
_mentos_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _mentos_ » 26 Αύγ 2005 01:49

Κώδικας: Επιλογή όλων

date=`date`; mysqldump -u username -ppass --opt database > /home/xxxx/public_html/folder/filename_$date.sql
:D :D

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 02:37

To τραγικό είναι οτι μιλούσα στο μσν πριν λίγο με ένα 13χρονο παιδί που με πρόσθεσε και έτυχε να δει αυτό το τοπικ και μου έλεγε οτι θα ήθελε πολύ να κάνει κι αυτός κάτι τέτοιο!!! :o
Μα καλά πως τα μεγαλώνουν οι γονείς τους?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Αύγ 2005 02:40

τα πάντα για backup εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=2253
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-magazino » 26 Αύγ 2005 03:22

μπράβο!! πολλά συγχαρητήρια στους γονείς του 13χρονου!!

αλλά να μου πεις δεν ξέρω αν φταίνε κι αυτοί!! τι να πρωτοκάνουν? να βγουν έξω να δουλέψουν 2 δουλειές ο καθένας για να φέρουν την οικογένεια στα ίσια της οικονομικά.....να προσέξουν τα παιδιά.........να προσέξουν τους εαυτούς τους.........

ε, ρε πώς καταντήσαμε.......!!!!!!!

ο ένας να κοιτάζει να βγάζει τα μάτια του αλλουνού.......ο ένας να κατηγορεί τον άλλον.........ο ένας να κάνει κακό στον άλλον.........

αντε παιδιά...........και σ΄ανώτερα!!!!!!! ωραία που είναι η ζωή!!!!!!!!!!!
κι ακόμα πιο ωραίοι που γίνονται μέρα με τη μέρα οι άνθρωποι!!!!!!

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΜΕ??

την εξυπνάδα που διαθέτουν όλοι αυτοί που κοιτάνε να κάνουν κακό στους άλλους , αν τη διαθέτανε εκεί που έπρεπε , θα ήταν κι αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όχι ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ!!!!!!!!!!!

απ΄ότι έμαθα χτυπήσανε πάρα πολλά sites...και έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιες αρχές..!

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 03:52

e-magazino, το ακόμα πιο τραγικό είναι όταν προσπαθούσ να τον μεταπείσω που του έλεγα οτι έτσι καταστρέφεις τον κόπο του άλλου και μου λέει "ε σιγά". :o
Το μονο που φάνηκε να τον αγγίζει είναι οταν είπα οτι οι πραγματικοί χάκερ δεν ασχολούνται με τέτοιες μλκιες. Τότε ήταν που μου λεει "Και με τι ασχολούνται???"
Άρα απ'οτι κατάλαβα αυτά τα παιδάκια που το κάνουν νομίζουν ότι έτσι φαίνονται σαν χάκερ μεγάλοι και τρανοί!!! Το παιδάκι που λέω την θαυμαζε αυτη την ενέργεια του Τουρκου!!!! :o
To προβλημα μας σαν κοινωνία είναι οτι πολλοι πιστευουν οτι η κακία και η μοχθηρία ειναι χαρακτηριστικα της ευφυίας... Και η καλοσύνη χαρακτηριστικό βλακείας... Απο εκεί απορρέουν όλα αυτά :(

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-magazino » 26 Αύγ 2005 05:11

Michelle συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...!!!! δυστυχώς οι περισσότεροι νομίζουν ότι η κακία και η πονηριά είναι τα προτερήματα και τα εφόδια για να προχωρήσουν στη ζωή τους.... δεν καταλαβαίνουν όμως πως το μόνο που πετυχαίνουν είναι να κάνουν τους άλλους απλά να τους λυπούνται για την κατάντεια τους!!!!!!!

γιατί όλοι αυτοί το μόνο που έχουν είναι ΚΕΝΟ, ΚΕΝΟ, ΚΕΝΟ!!

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ!!!

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 05:15

Κι εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ 100% :)

ΥΓ: Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα στο μέλλον γιατι δεν βάζεις ένα SMF που έχει λιγότερες "τρύπες" και γενικά του επιτίθονται σπανιότερα μιας και δεν είναι ακόμα τόσο γνωστό? (ειναι δωρεάν και αυτό)
Δεν χάνεις μέλη και ποστς, υπάρχει import script ;)

Επίσης αν θες κάτι πληρωμένο αλλά πιο ασφαλές υπάρχει και η λύση του Invision Power και του vBulletin

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-magazino » 26 Αύγ 2005 05:51

έχεις διεύθυνση να μου δώσεις από αυτό το φόρουμ που είναι δωρεάν για να το βάλω?

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 05:54

http://www.simplemachines.org/

Σου προτείνω για να κάνεις το import να διαβάσεις ΠΟΛΥ καλά τις οδηγίες ώστε να μην χαθεί το παραμικρό :)
Επίσης επειδή η default εμφάνιση του δεν είναι και πολύ όμορφη βάλε κάποιο theme μετά (πανεύκολο είναι να βάλεις theme, απλά εγκαθιστάς ένα πακέτο)
Good luck!

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-magazino » 26 Αύγ 2005 06:23

σ΄ευχαριστώ πολύ...θα προσπαθήσω να το κάνω...ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς απώλειες...

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 06:45

Ε αν δεν το καταφέρεις χωρις απώλειες απλά κρατας το phpBB. Αν κρίνω απο το import script του vBulletin απο SMF δεν διαγράφει/τροποποιει κάτι στο αρχικό φόρουμ, ο,τι κάνει το κάνει στο νέο. Οπότε προσπαθείς, αν δεν πετυχει 100% ξαναπροσπαθείς μέχρι να είσαι ικανοποιημένη απο το αποτέλσμα ή να βαρεθεις :P

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 26 Αύγ 2005 11:50

Michelle έγραψε: Το μονο που φάνηκε να τον αγγίζει είναι οταν είπα οτι οι πραγματικοί χάκερ δεν ασχολούνται με τέτοιες μλκιες. Τότε ήταν που μου λεει "Και με τι ασχολούνται???"
Άρα απ'οτι κατάλαβα αυτά τα παιδάκια που το κάνουν νομίζουν ότι έτσι φαίνονται σαν χάκερ μεγάλοι και τρανοί!!! Το παιδάκι που λέω την θαυμαζε αυτη την ενέργεια του Τουρκου!!!! :o
Giafto kai milame gia script-kidies pou brikav to etoimo exploit kai to doulepsav gia va fave eva site pou dev exouv kamia sxesi me hacking kai tis perisoteres fores dev katavoouv kai ti eivai afto pou xrisimopiouv.
Oi script-kidies eivai mastiga ka8os vomizouv oti avebevouv stiv ipolipsi twv ipolipwv me to posa site exouv kavei deface kai poso mazika mporouv va to kavouv.
Stnv ousia opos proipa eva paidaki 10xrovov pou ksekivise me to pc tou patera tou priv 2 mives kai apla epese sta katalila resurces mporei va to kavei.
Eivai ka8ara 8ema evimerosis kai oxi gvosis.

Giafto kai av paratirisete oi moves epi8eseis pou givovte tnv simerov imera eivai se forums kai kavevas dev epiti8ete se sites pou dev exouv forums giati aftoi pou exouv tnv gvosi va to kavouv eivai poli ligoi (kai sigoura av 8a to kavouv , 8a to kavouv giati iparxei logos)
evo aftoi pou evimerovovte gia tnv epikerotita kai gia ta 0day exploits eivai iperbolika poloi kai 'veoi' .
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 26 Αύγ 2005 11:53

Ασχετο: Ενδιαφέρουσα η χρήση v αντι n στα greeklish...!

Άβαταρ μέλους
Eddie_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Eddie_ » 26 Αύγ 2005 16:01

Το είπατε και εσείς και πιστεύω ότι ανακυκλώνεται το θέμα. Ίσως είναι κακό που τους λέμε hackers γιατι πολύ απλά υποτιμάμε τους πολύ λίγους που αξίζουν αυτό το χαρακτηρισμό. Άλλωστε ούτε εγώ αλλά πολλοί λίγοι άνήκουν εκεί. Ένας hacker ξέρει τι να κάνει, και έχει ένα σκοπό να το κάνει. Εξαλλου συμφωνούμε ότι ο hackers δεν το κάνει για κακό.

Είναι σαν μιά αναγκαιότητα της τεχνολογίας. Εάν δεν υπάρχει ο hacker δεν θα προχωρήσει η ασφάλεια. Παράλογο αλλά και λογικό. Άλλωστε το επόμενο βήμα (και πιό σημαντικό στην κρυπτογραφία) είναι η κβαντική κωδικοποίηση που μέχρι στιγμής (πάντα θεωρητικά αφού δεν πραγματοποιείται ακόμα έστω και επίσημα) θεωρείτε ότι εφόσον εφαρμοστεί θα είναι αδύνατον να υποκλέψει κάποιος τα δεδομένα.

Αναμένουμε λοιπόν την τεχνολογία, δεν σεβόμαστε τους ψευτο-hackers και ... διαβάζουμε το Ψηφιακό Οχυρό του Dan Βrown για ιστοριούλες με κρυπτογραφία ή για περισσότερες πληροφορίες το Κώδικες και Μυστικά του Simon Sight. Ειδικά το τελευταίο είναι απο τα καλύτερα στο είδος του.

(Ο βιβλιοπώλης) :) :)

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-magazino » 26 Αύγ 2005 17:01

παιδιά να σας ρωτήσω κάτι γιατί μόλις το ανακάλυψα.....από προχτές που έγινε αυτή η ιστορία μερικές φορές όταν συνδέομαι στο ιντερνετ και μπαίνω στη σελίδα μου δεν εμφανίζεται στον κοντρόλ ότι έκανα σύνδεση με την τάδε σύνδεση που έχω αλλά με έναν αριθμό.........πήρα τον οτε γιατί φοβήθηκα , αλλά μου είπε ότι δεν είναι dialer .

επίσης πριν από λίγο είχα από το φόρουμ μου ένα προσωπικό μήνυμα και μου ήρθε ειδοποίηση στο email ότι για να το δω να ακολουθήσω τον ΄τάδε σύνδεσμο.....ο οποίος σύνδεσμος βρε παιδιά ήταν η διεύθυνση αυτών που κάνανε ότι κάνανε προχτές..........

και κάτι ακόμα......απο κείνη την ημέρα δεν μπορώ να μπω στον πίνακα διαχείρισης του φόρουμ μου........μου βγάζει συνέχεια τη σελίδα χωρίς σύνδεση.........

τι είναι όλα αυτά?????

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες