περί διαφημίσεων στο fs

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
billt

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από billt » 27 Αύγ 2005 17:11

cordis έγραψε:Εκτός από το pixmania, που με τίμησε με την επιλογή του, υπάρχουν και άλλες εταιρείες από το εξωτερικό, που έχουν να κάνουν με domains / hosting, οι οποίες με έχουν πλησιάσει για να διαφημιστούν. Και τώρα τελευταία είναι και κάποιες από την Ελλάδα με τις οποίες συζητάω.
Στη tradedoubler πως μπήκες ? Υποστηρίζει και Ελλάδα?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από KGP » 27 Αύγ 2005 17:14

o cordis chrisimopiei to banner kai to tracking tis tradedoubler pou gia logous tracking meso tous analogou sistimatos pou diatheti i eteria/pixmania se sinergasia me tin tradedoubler.

kai gia na se prolavo den mpike stin tradedoubler oute i tradedoubler ipostirizei ellada.

elpizo na egina katanoitos
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από cordis » 27 Αύγ 2005 19:13

όπως ανέφερε και ο φίλτατος KGP το td δεν υποστηρίζει Ελλάδα απλά το pixmania το έχει ως tracking για να δει τα αποτελέσματα.

το bandwith έχει φτάσει γύρο στα 70GB / month
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Αύγ 2005 20:11

avte kai sta 100GB me to kalo :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Αύγ 2005 21:12

Εγώ πάντως ποτέ δεν έχω μπλοκάρει διαφήμιση...

Δεν με ενοχλούν όσο δεν είναι σε ενοχλιτικό σημείο ή Popup. ;)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από KGP » 27 Αύγ 2005 21:13

popunder? i layer?
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Αύγ 2005 21:14

otidipote dev allazei to focus() pou exo epileksei egw :P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από KGP » 27 Αύγ 2005 21:18

diladi?

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από xultimatex » 27 Αύγ 2005 21:24

Προσωπικά, ευχαρίστως να αγοράσω κανένα mousepad και κούπα...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Nikolaoupan

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 27 Αύγ 2005 22:19

Αν θυμάμαι καλά είχες πει παλιότερα ότι έχεις dedicated server στη Forthnet. Έριξε μια ματιά στο site τους και είδα τρελές τιμές στο colocation και ιδαίτερα μικρό ποσό bandwidth συνοδεύει αυτά τα πακέτα. Αν ισχύουν αυτά, νομίζω ότι υπερβαίνεις τα όρια του bandwidth που ορίζουν (το όριο είναι 40 GB νομίζω) οπότε πρέπει να πληρώνεις και από πάνω την υπέρβαση? Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις έναν server από το εξωτερικό με τα μισά χρήματα? :D 200ms διαφορά δεν νομίζω ότι αξίζουν τόσα χρήματα 8)

Αυτή είναι η άποψη μου και την αναφέρω γιατί με στεναχωρεί όταν βλέπω ιδιαίτερα επιτυχημένα sites όπως το freestuff να γίνονται θύματα της ίδιας τους της επιτυχίας, καθώς αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο τα κόστη συντηρησής τους παράλληλα με την αύξηση της επισκεψιμότητάς τους. Για τόσα bandwidthοφάγα sites δεν νομίζω το hosting στην Ελλάδα να προσφέρει τίποτα περισσότερο σε σχέση με το εξωτερικό.

Πρόσφατα διάβαζα στο dpgr.gr ότι ξοδεύει περίπου 200 GB το μήνα (αν σκεφτεί κανείς τις φωτογραφίες, λογικό είναι). Σκεφτείτε αυτό το site στο datacenter της Forthnet τι θα πλήρωνε! 2 με 3 χιλιάρικα σίγουρα...

Απλώς καταθέτω τις σκέψεις μου :D

Θα ήταν τολμηρώ αν ζητούσα να μας πεις σε ποια τάξης μεγέθους κινούνται τα μηνιαία έξοδα του freestuff.gr? :lol:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Αύγ 2005 22:44

Nomizo oti 200ms diafora ... kavouv tnv diafora ...
Idios otav exei megali kivisi to site.

Av skefteis oti to freestuff exei dikotou mixavima kai to 90%(kata ektimisi mou) tis kivisis eivai local stnv ellada tote eivai poli kaliteri lisi apo va ntav eva remote mixavima stnv ameriki.

Ektos aftou parablepeis kapoia alla pragmata tou server stnv ellada.
Afevos exeis 24/24 fisiki probsi sto mixavima.
Mporeis va exeis opoiodipote setup 8elei osov afora to hardware ka8os to ri8mizeis opos akribos 8es.
Episis eivai poli efkolo va trabikseis hardcopy backup apo to mixavima ka8os kai episis va kaveis restore to idio to mixavima poli efkola kai grigora.

Movo kai movo n fisiki prosbasi pavo sto mixavima mporei va se bgalei apo polla problimata pou sav xristis dev ta avtilambavese efkola.

Prosopika pistebw oti 8a eprepe ta megala site va skeftouv defteri fora to av 8a prepei va parouv server sto eksoteriko movo kai movo gia va glitosouv tnv diafora (pou dev eivai iperbolika megali)
Idios otav to site mporei apo movo tou va bgalei ta eksoda dev blepw tov logo va givete kati tetoio.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από cordis » 28 Αύγ 2005 00:53

Δε θα ήθελα αυτή την στιγμή να αναφερθώ στα μηνιαία έξοδα, αλλά στο ότι δεν αλλάζω την επιλογή μου ο σέρβερ να είναι εδώ για τους λόγους που ανέφερε ο rapid + την προσωπική σχέση που έχω με τους software και hardware administrators (Cha0s, Indefix) τους οποίους τους έχω πάρει και στο σπίτι τηλέφωνο και ξέρω ότι αν συμβεί κάτι θα μπουν στο αυτοκινητάκι και σε λίγο θα είναι μπροστά στο μηχάνημα για να κάνουν ότι πρέπει, αν φυσικά δεν γίνετε τίποτα from distance, + του ότι το μηχάνημα είναι δικιάς μου επιλογής, μιας και δεν το νοικιάζω αλλά το έχω αγοράσει.

Ο σέρβερ μπορεί είναι στην forthnet, αλλά είναι υπό την εποπτεία των Cha0s και Indefix και αυτό έχει πολύ μεγάλη διαφορά από το να είναι απλά στην forthnet... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από cordis » 28 Αύγ 2005 00:55

Rapid-eraser έγραψε:avte kai sta 100GB me to kalo :P
δε ξέρεις πόσα spiders και crawlers έχω κόψει για να το κρατήσω κάτω από αυτό.. :P :P
- follow me @twitter

Nikolaoupan

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 28 Αύγ 2005 10:08

Η διαφορά ταχύτητας είναι εμφανής και η επιλογή Ελληνικού hosting από την μεριά σου δεν θα μπορούσε να κατακριθεί από κανέναν. Εσύ δίνεις τα χρήματα, εσύ είσαι το αφεντικό :) .

Επειδή και εγώ θα ήθελα να έχω hosting για τους ίδιους λόγους που ανέφερε και ο Rapid Eraser, θέλω να σας ρωτήσω πώς, πόσο κοστολογείται το bandwifth. Έξω σου λένε 1$/GB ας πούμε. Εδώ πόσο κάνει? Αν περάσει το όριο, όπως ίσως κάνεις εσύ Cordis, σε ξυρίζουν κανονικά? Αν έκανε και εγώ collocation ας πούμε, πραγματικά η ιδέα να έχεις το δικό σου ελεγμένο σύστημα είναι ιδιαίτερα προκλητική, και έκαιγα 100 GB το μήνα τι θα γινόταν, πόσο θα μου κόστιζε? Μπορεί να μιλάμε εδώ λίγο θεωρητικά, αλλά για χάρη της συζήτησης ακολουθήστε το συλλογισμό μου. Να σας πω την αλήθεια τι μη φόβισε? Εκείνο το όριο στο bandwidth των 39GB. Και μετά τι? Κάποιος μπορεί να πει ότι δεν αφορούν αυτά τα μεγέθη προσωπικές σελίδες, αλλά θα ήθελα πραγματικά να μάθω.

Στο datacenter της Forthnet μπορεί να έχει κανείς 24ώρη πρόσβαση αν έχει μηχάνημα εκεί? Δηλαδή μεσάνυχτα Σαββάτου θα έχει μέσα εργαζόμενους και ο Indefix θα μπορεί να τους κάνει επίσκεψη ? :) .

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

περί διαφημίσεων στο fs

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Αύγ 2005 10:17

To datacenter exei standby administrator kai atomo pou kavei bardia ...
parepiptovtos ksereis posa mesavixta sabatou exoume perasei sto DC :P

Gia tis times dev mporw va sou pw kati ipef8iva kalitera va rotiseis tov Indefix gia mia ipef8ivi apavtisi.

Pavtos n prosopiki mou empiria leei oti av iperbeis kata poli to bandwidth pou exeis proagorasei kai dev kaveis hammer sta ipolipa pc tou diktiou tote to penalty dev eivai kai poli afstiro. Ektos aftou to overcharge mporeis va to ma8eis me mia apli erotisi :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης