Dedicated Servers / VPS - Protaseis ?

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 10:15

e kai?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 10:20

Νάτος ο πρώτος τσίμπησε.

Ο καθένας έχεις τις προτεραιότητες του.

Για μένα είναι προτεραιότητα τα 16-18ms

Για σένα μπορεί να είναι να θες να μιλάς με τον κάθε πικραμένο στο support στην άλλη άκρη της Γης.
Όπως την βρίσκει ο καθένας :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 10:49

toulachiston o pikramenos sto allo akro tis gis tha skistei perisotero apo kapion pou perimenei na "tsimpisei" pelates me moni dikaiologia ta "16-18ms " (me vasi auta pou ischirizete o autos....)
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 11:05

Το ότι δεν ξέρεις να ψάξεις να βρεις ποιες εταιρίες είναι εταιρίες και όχι κάποιος πιτσιρικάς στο δωμάτιο του που πουλάει hosting δεν σημαίνει ότι όλες οι Ελληνικές εταιρίες είναι έτσι.

Σου ξαναλέω.
Ο καθένας έχεις τις προτεραιότητες του.

Μπορεί για τα mails και το forum εσένα να σου κάνουν τα 200+ms και οι εκθετικά αυξημένες πιθανότητες να μην φτάνεις στο μηχάνημα.
Εμένα πάλι δεν μου κάνουν.

Θα μπορούσα να σου αναλύσω σε βάθος τεχνικά τα μειονεκτήματα του να βρίσκεται ένα μηχάνημα 15-20hops μακρυά αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το τόπικ.

Ξεκολάτε πάντως με τις προκαταλήψεις για τις Ελληνικές εταιρίες γιατί εσείς δημιουργείτε αυτό το κλίμα στην αγορά.

Μπορεί να μην συμφωνώ με πολλά πράγματα στην πολιτική των Ελληνικών ISPs αλλά από τεχνικής απόψεως δεν δέχομαι ότι είναι καλύτερα να έχω μηχάνημα στην άλλη άκρη της Γης.
Οποιοσδήποτε σοβαρός τεχνικός δικτύων που ξέρει 5 πράγματα για το πως λειτουργεί το internet καταλαβαίνει τι εννοώ.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 12:01

pou ksereis

1) oti den ksero na psachno
2) ego apla rotao an eiparchoun alla pleonektimata ektos apo to ena...ante dio pou sinechia echete kanei pipila

kai 3) i katastasi akoma kai stis apokriseis (etsi den legete sinepithete) echoun alaksei apla echeis kairo na koitakseis ti pezete ekso...

ego den dimiourgo kamia prokatalipsei...

ena michanima tin simeron imera kai stou diaolou ti mana na einai den pezei kai megali diafora eite prokite gia tin amazon (tropos tou legein giati tote pame se allo schediasmo) eite gia ena forum tis plakas...

opiosdipote akoma kai erasitechnis poso malon epagelmatias to kserei auto. den chriazete na einai gnostis tou "internet" ...

kai den milao gia poli eksidikeumenes/anagkes efarmoges pou nai tote mporei na paiksei (an kai ochi anagkea rolo)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 12:20

Εγώ κρίνω από τα λεγόμενα σου όπως και εσύ ;)

Επομένως με αυτά που μου λες μου δείχνεις ότι δεν έχεις ψάχτει για να υποβαθμίζεις έτσι τις Ελληνικές εταιρίες.

Για πες μου εσύ τα πλεονεκτήματα του εξωτερικού (με εξαίρεση το traffic) μιας και το μόνο πλεονέκτημα των Ελληνικών Datacenters όπως λες είναι η πιπίλα του latency.

Επίσης δεν είμαστε συνεπίθετοι. Με μπερδεύεις (μ)άλλον :P

Ξέρω αρκετά καλά τι παίζει με έξω (πρόσεξε τι λέω. ΟΧΙ έξω. ΜΕ έξω).
Η δουλειά μου είναι αν το ξέχασες :kaloe:

Ο μόνος αξιόλογος φορέας με σωστή υποδομή με εξωτερικό είναι το ΕΔΕΤ και με διαφορά η Otenet μετά.

Δυστυχώς το ΕΔΕΤ δεν κάνει colocation ούτε δίνει dedicated servers οπότε...

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, δεν λέω ότι βάζω τα πάντα σε Ελληνικούς servers για να λέω ότι βρίσκονται στην Ελλάδα και καλά.

Κάθε site έχει το target group του.
Επι το πλήστον τα περισσότερα site Ελληνικών εταιριών απευθύνονται σε Ελληνικό κοινό.
Όσα απευθύνονται σε παγκόσμιο target group εννοείται πως θα πάνε και στον ανάλογο server στην ανάλογη χώρα.

Αν εσύ επιμένεις στα Αμερικάνικα Datacenter απλά επειδή ξεκίνησε από εκεί το Internet (και σαφέστατα έχουν καλύτερη υποδομή - η οποία είναι άχρηση έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα), αν πας Αμερική μόνιμα τότε, να χρησιμοποιείς μόνιμα κινητό με roaming από εταιρία Ευρωπαικής χώρας μιας και η κινητη τηλεφωνία ξεκίνησε από Ευρώπη...

Αντιλήψεις ερασιτέχνη μου κάνουν αυτές που δεν βλέπει την πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Μαρ 2007 12:53

Figaro έγραψε:Pesto public na mathoume kai emeis :P
Θα λάβεις PM :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 13:44

Cha0s έγραψε: Αν εσύ επιμένεις στα Αμερικάνικα Datacenter απλά επειδή ξεκίνησε από εκεί το Internet (και σαφέστατα έχουν καλύτερη υποδομή - η οποία είναι άχρηση έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα), αν πας Αμερική μόνιμα τότε, να χρησιμοποιείς μόνιμα κινητό με roaming από εταιρία Ευρωπαικής χώρας μιας και η κινητη τηλεφωνία ξεκίνησε από Ευρώπη...

Αντιλήψεις ερασιτέχνη μου κάνουν αυτές που δεν βλέπει την πραγματικότητα.
pios milise gia amerikanika datacenter?

mou fenete den ti simeron imera kalitera na echeis antilipseis erasitechni.... para paropides epaggelmatia

kai episis akoma den katalava ti tha kerdisei ena site (eteriko, i mi) pou apeuthinete os epi to pleisto se elliniko koino....

Ps to sinepithete pigene ston sinepitheto (enan ton echo....) ... ochi se sena...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 13:50

Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι ε;

(Ο συνεπίθετος δεν έχει γράψει στο τόπικ επομένως δεν κόλαγε αυτό, άρα δεν φταίω εγώ αν νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 13:54

i diafora mas einai perisotero kathara diafora...antilipseis...

(kai apo ekei aporeoun ola ta ipolipa)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 14:03

Η διαφορά της αντίληψης έχει να κάνει ότι εσύ σκέφτεσαι σαν πωλητής ενώ εγώ σαν τεχνικός.

Από εκεί ξεκινάνε όλα τα προβλήματα συνήθως ;)

Ο Πωλητής προσπαθεί να σπρώξει και ο τεχνικός βρίζει γιατί ο πωλητής δεν ξέρει και τάζει λαγούς με πετραχίλια στον πελάτη :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 14:10

eides pou krineis lathos?

katarchin den eime politis...

the rest is history....

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μαρ 2007 14:14

Γιατί είπα πουθενά ότι είσαι; :lol:

lsalp

Δημοσίευση από lsalp » 16 Μαρ 2007 14:34

Παιδια εγω εχω να πω σχετικα με την Αμερικανικη Φιλοξενια ναι μεν φτηνη αλλα δεν παρεχει καθολου Support.
Ολες η εταιρειες λενε 24Χ7 αλλα αν το βρειτε εσεις αυτο σε λειτουργια τοτε πειτε μου που το βρηκατε να παω και εγω.

Ολες η Αμερικανικες εχουνε support 9-5 που σημαινει με την διαφορα ωρες που εχουμε 17-02 Το απογευμα μας ειναι εκει το πρωινο τους.
Εγω ειχα VPS / DEDICATED στην PenguinHost αλλα εφυγα αρον αρον λογο οτι μετα την προσφορα του πρωτου χρονου τους η τιμη τετραπλασιαστηκε και το support τους ηταν χαλια. Εκανα ενα Ticket στις 9 το πρωι και το απαντουσανε στις 6 το απογευμα. Δεν ειχανε ουτε καν auto sensor σε περιπτωση που πεσει καποιο μηχανημα.

Anyway τωρα ειμαι στην hyperhosting.gr και ειμαι happy γιατι εχω και καλο support (μονος του εκανε την μεταφορα απο τον εναν server στον αλλο) αλλα και καποιον να μιλαω σε περιπτωση προβληματος.

Με τους αλλους ειχα συνεχεια καμενες καρτες δυκτιου , δισκους , Μ/Β , switch ποτε ο μητσος δεν μπορει ποτε ο ποπος του πονει που λεει και η παροιμια...

Αυτα...
Εμπειρια απο Εξωτερικο...
Με εκτιμηση yarisclub.gr

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Μαρ 2007 15:06

Cha0s έγραψε:Γιατί είπα πουθενά ότι είσαι; :lol:
epidi mallon den to katalaves...oute eime oute skeftomai... (san politis...)

kati pou omos to kaneis eite me ton ena eite me ton allo tropo esi apo oti fenete -kai kala kaneis vevea-... (vlepeis ego den echo kanena sinferon apo tetiou eidous ipiresies)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες