Dedicated Servers / VPS - Protaseis ?

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 11:40

Monades VPS Server(diladi servers pou filoxenoun VPSs)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 11:45

Αν και δεν συμφωνώ με την ονομασία (Nodes) οκ, κατάλαβα.

btw υπάρχουν VPS σε Ελληνικά Datacenter αλλά είναι για σοβαρές εφαρμογές.
Όχι για μένα τον άκυρο που θέλω να σηκώσω ένα φόρουμ για να κάνω τον χαβαλέ μου...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 12:16

Cha0s έγραψε:Αν και δεν συμφωνώ με την ονομασία (Nodes) οκ, κατάλαβα.

btw υπάρχουν VPS σε Ελληνικά Datacenter αλλά είναι για σοβαρές εφαρμογές.
Όχι για μένα τον άκυρο που θέλω να σηκώσω ένα φόρουμ για να κάνω τον χαβαλέ μου...
Distichos den perimena na akouso tetoia pragmata, loipame auti i apopsi dioxnei kosmo sto exwteriko ....

Diladi an kapoios exei ena forum me 10000 meli pou anoiki se eteria axiopoiisis diadiktiakon perousiakon stoixeion kai exei $x.xxx esoda kathe mina den einai sovaro ....

Loipon an stis eteries hosting endiaferei to epaggelmatiko koino kai oxi mikroi pelates pou tous petas se ena shared account na ependisoun se exoplismo kai na stisoun racks me monades pou na dinoun liseis kai dedicated kai vps kai shared/reseller

I lisi einai na apeuthinese kai sto exwteriko kai na exeis tis liseis pou prosferoun eteries exwterikou. Yparxoun para poli ellines stin ellada kai sto exwteriko pou theloun kathe morfis hosting stin ellada logo twn pings.

Asxeto apo auto, enimerotika to rwtaw : Iparxei timokatalogos apo kapoio paroxo na sou ferei grammi 100mbps se diko sou xwro? Poso tha kostize auto;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 12:27

Οκ να στο θέσω αλλιώς.

Προσωπικά θεωρώ μπακαλιά να πάρεις ένα μηχάνημα θηρίο και να το σπας σε 10 κομμάτια και να το πουλάς.

Αυτό είναι μεγαλύτερο overselling για μένα από το να φορτώσω με 10accounts παραπάνω ένα μηχάνημα.

Αν κάποιος λοιπόν έχει φόρουμ με 10000 μέλη (καλή ώρα όπως το freestuff) θα πάει θα αγοράσει ένα δικό του server. Θα τον στήσει όπως τον εξυπηρετεί σωστότερα για τις ανάγκες του και θα πάει για colocation σε κάποιο Datacenter στην Ελλάδα.
Τότε θα τον θεωρήσω σοβαρό. Όταν θα πάει στις μπακαλίστικες λύσεις VPS για να γλυτώσει μερικά ευρώ όχι για μένα δεν είναι σοβαρός και καλύτερα αυτοί οι πελάτες που ψάχνουν να γλυτώσουν το ευρώ να πάνε εξωτερικό για Hosting.

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι μεγάλος ή μικρός ο πελάτης ή αν είναι Ιδιώτης ή πολυεθνική εταιρία.
Έχει να κάνει με το να είναι σοβαρός και όχι τζαμπατζής και γύφτος (και στην Ελλάδα έχουμε κάμποσους από αυτούς).

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 13:27

Cha0s έγραψε:Οκ να στο θέσω αλλιώς.
Όταν θα πάει στις μπακαλίστικες λύσεις VPS για να γλυτώσει μερικά ευρώ όχι για μένα δεν είναι σοβαρός και καλύτερα αυτοί οι πελάτες που ψάχνουν να γλυτώσουν το ευρώ να πάνε εξωτερικό για Hosting.

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι μεγάλος ή μικρός ο πελάτης ή αν είναι Ιδιώτης ή πολυεθνική εταιρία.
Έχει να κάνει με το να είναι σοβαρός και όχι τζαμπατζής και γύφτος (και στην Ελλάδα έχουμε κάμποσους από αυτούς).
Mpravo re Cha0s gia alli mia fora vazoume gualia stous xenous , giftous, tzampatzides pou theloun na glitosoun lefta (oxi giati isos theloun px na exoun mia diaspora ton sites se 3 diaforetika nodes apo to na exoun ena server ) kai gia alli mia fora apodiknioume poso xalia exoun meletisi oi xenes eteries hosting tin agora (px liquidweb, servint ktl) pou asxolountai me tsigkunides ....

Na sai kala se Cha0s pou mas enimeroses ........

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 13:35

Όπως την βρίσκει ο καθένας.

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου αλλάξει τα μυαλά.

Αλήθεια τι είναι καλύτερο; 3 Site σε ένα μηχάνημα ή 3 site σε 3 virtual μηχανήματα;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 13:37

3 site σε 3 virtual μηχανήματα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 13:38

Μπορείς να το αιτολογήσεις με επιχειρήματα αυτό;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 13:50

Apla an exw ta 3 sites se 3 michanimata (1 sto kathena) me 3a eisodima tha exw :

- diasfalisi 2a eisodimatw ama ena michnima vgei off
- dinatotita remote backup apo ena michanima se 2 alla opou mporw na trexw sichronization se files kai databases kathe vradi, etsi an vgei off ena michanima allazw apla ta nameservers na deixnum backup server
- SEO me 3 diaforetika ips gia cross linking

Den ftanun auta?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 13:58

Οκ με κάλυψες.

Απλά με αυτά που μου λες πιθανολογώ πως δεν έχεις δουλέψει με μεγάλα site.

Αλλιώς θα γνώριζες πως μεγάλα site σε VPS απλά δεν πρόκειται να δουλέψουν ποτέ σωστά.

Αλλά ακόμα και με απλά site σκέψου την κατακρεούργηση των resources σηκώνοντας 3 virtual μηχανήματα πάνω σε ένα κανονικό μηχάνημα...

Πέρα από αυτά όμως, πάνω σε αυτά που είπες:

-Αν βγει το μηχάνημα off μάνι μάνι έχεις 3 'υπο'μηχανήματα down με ότι αυτό συνεπάγεται.
-Τέτοιου είδους backup και πολλά άλλα ακόμα έχουν να κάνουν με την εταιρία που τα παρέχει σαν υπηρεσίες. Ίσως δεν έτυχε να συνεργαστείς με τις σωστές εταιρίες στην Ελλάδα.
-Και σε 1 μηχάνημα μπορείς να βάλεις 33 IPs όχι 3...

Δεν βλέπω πρακτικό πλεονέκτημα, και κυρίως έχεις το μεγάλο μειονέκτημα του μοιρασμού των resources που προυποθέτει άλλα πράγματα μετά τα οποία δεν νομίζω ότι συμφέρουν κατά την προσωπική μου άποψη (δεδομένου ότι το κόστος μάλλον είναι βασικός παράγοντας για σένα απότι βλέπω.)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 14:23

Cha0s έγραψε:Οκ με κάλυψες.

Απλά με αυτά που μου λες πιθανολογώ πως δεν έχεις δουλέψει με μεγάλα site.
Echo megala - mesaia kai mikra sites. Analoga me to ti echeis vlepeis ti chriazesai
Αλλιώς θα γνώριζες πως μεγάλα site σε VPS απλά δεν πρόκειται να δουλέψουν ποτέ σωστά.
Ma den diafono. Milaw gia sites pou exoun simasia logo esodon i echun tetoio megethos pou apo mona tous den einai gia dedicated. Auto einai to target group ton VPS

Αλλά ακόμα και με απλά site σκέψου την κατακρεούργηση των resources σηκώνοντας 3 virtual μηχανήματα πάνω σε ένα κανονικό μηχάνημα...
Cha0s ela twra, kai oi dio xeroume oti den einai 'kanonika' (alla poli isxura) ta VPS nodes.
Πέρα από αυτά όμως, πάνω σε αυτά που είπες:

-Αν βγει το μηχάνημα off μάνι μάνι έχεις 3 'υπο'μηχανήματα down με ότι αυτό συνεπάγεται.
Emena me endiaferei mono to diko mou 'ipomichanima'. Exallou auto isxuei panta se periptosi connectivity failure, i hardware failure. Mporei omos px to VPS1 na einai down epidi kapoios epexe me scriptakia kai to erixe, egw pou mporei na eimai sto VPS3 tha eimai online
-Τέτοιου είδους backup και πολλά άλλα ακόμα έχουν να κάνουν με την εταιρία που τα παρέχει σαν υπηρεσίες. Ίσως δεν έτυχε να συνεργαστείς με τις σωστές εταιρίες στην Ελλάδα.
Esei milas gia ta daily - monthly backups pou kanoun oi eteries. Egw milaw gia ta dika mou backups.
-Και σε 1 μηχάνημα μπορείς να βάλεις 33 IPs όχι 3...
Kai 500 vazeis to thema einai oti exeis sigura 3 ip se diaforetiko c-class. An pareis 2,3,4 ips se ena michanima tote liges einai oi eteries pou sou dinun epipleon ip se allo c-class
Δεν βλέπω πρακτικό πλεονέκτημα, και κυρίως έχεις το μεγάλο μειονέκτημα του μοιρασμού των resources που προυποθέτει άλλα πράγματα μετά τα οποία δεν νομίζω ότι συμφέρουν κατά την προσωπική μου άποψη (δεδομένου ότι το κόστος μάλλον είναι βασικός παράγοντας για σένα απότι βλέπω.)
Den einai moirasmos alla diasfalisi eisodimaton. O logos den einai oikonomikos kathos polles fores 3 VPS einai pio akriva apo 1 dedicated. To kalitero einai 1 dedicated ana site alla gia tin arxi einai spatali xrimaton. Katalaves oti den einai thema tsiguni? Sta VPS pane osi den theloun shared kai thelun diaspora oxi osi tsiguneuontai to dedicated.

Filika to lew, einai kalo epichirimatiko pedio gia hosting eidika stin ellada pou iparxei megali diafora stin timi metaxi shared-reseller kai dedicated :wink:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Μάιος 2007 14:31

Cha0s έγραψε:Όπως την βρίσκει ο καθένας.

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου αλλάξει τα μυαλά.

Και να συμπληρώσω κλείνοντας εδώ το θέμα, ότι από την προσωπική μου εμπειρία με Systems Administration σε θέμα απόδωσης ένα VPS δεν είναι το ίδιο με ένα κανονικό μηχάνημα.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Μάιος 2007 14:35

Auto einai genika autonoito, alla exartatai fantazome kai apo tis prodiagrafes tou dedicated

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Μάιος 2007 17:50

Εάν δεν υπήρχαν άτομα που χρειάζονταν τα VPS δεν θα υπήρχαν. Όπως έχω ξαναπεί το VPS δεν είναι καλύτερο από ένα καλό πακέτο shared hosting. Η διαφορά του είναι κυρίως στο ότι έχεις πρόσβαση root και μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως θέλεις. Επίσης είναι αρκετά καλό για να δοκιμάζεις τα προγράμματά σου πριν τα στήσεις στον κανονικό server (δεν είναι σωστό να τρέχεις μη δοκιμασμένες εφαρμογές σε shared hosting μιας και μπορεί να δημιουργήσεις προβλήματα στα sites σου όσο και σε άλλους χρήστες). Άλλος λόγος είναι η επιπλέον ασφάλεια αφού στους περισσότερους servers με shared πακέτα δεν έχουν το open_base_dir και το safe
_mode_on με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις να σου πειράξει κάποιος τα αρχεία σου.

Γενικά το κάθε πράγμα στον τομέα του. Το θέμα είναι να μπορεί να κρίνει ο καθένας τι του χρειάζεται έτσι ώστε να καλύψει καλύτερα τις ανάγκες του.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 17 Μάιος 2007 09:00

γενικά συμφωνώ με τον chaos, απλά να θέσω την εξής παράμετρο.

το target group των VPS μπορεί να είναι τα "μεγάλα sites" που τα resources που καταναλώνουν δεν αντέχονται από το shared hosting, όμως το περιβάλλον και στα VPS δεν παύει να είναι shared.

Και τι γίνεται, αν ας πούμε κάποιος χρησιμοποιήσει το VPS για το σωστό σκοπό (αν υποθέσουμε ότι αυτός είναι δόκιμος όρος) δηλ. για να κάνει host το "μεγάλο" site του, αλλά ο VPS provider έχει τεμαχίσει τον 8GB server σε 20 VPS, και οι υπόλοιποι 19 έχουν κάνει την ανόητη κίνηση να χρησιμοποιήσουν το VPS τους για να δίνουν reseller accounts και έχουμε μέσα στο ίδιο μηχάνημα 19 cpanel που τρέχουν παράλληλα; Όταν μόνο το control panel καταναλώνει το 60-70% των resources του server, ποια η διαφορά για το δικό μου VPS που τρέχει το "μεγάλο" site μου; θα με σώσουν τα 256ΜΒ ή τα 384ΜΒ guaranteed RAM όταν το burstable θα έχει πάει περίπατο;

Ουσιαστικά καμία διαφορά, για να μην πω ότι καταλήγουμε να κάνουμε host το "μεγάλο" site μας σε ένα περιβάλλον που από άποψη resources είναι χειρότερο και από ένα μη ιδιαίτερα "παραφορτωμένο" περιβάλλον shared hosting.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης