πως να χρησιμοπ το ίδιο κουμπί με διαφορετικές λειτουργίες;;

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
maria kazakou

Δημοσίευση από maria kazakou » 02 Σεπ 2005 10:09

γεια και πάλι σε όλους!
τα προβλήματά μου προκύπτουν ένα ένα απανωτά!
θέλω τη βοήθειά σας ως προς το εξής:
θέλω να χρησιμοποιήσω το ίδιο κουμπί πολλές φορές αλλά κάθε φορά με διαφορετική εντολή στον κώδικα. όταν αλλάζω τον κώδικα στο σύμβολο στη βιβλιοθήκη αλλάζει σε όλα τα όμοιά του (υποδείγματα). έκανα κάτι που διάβασα από το options/ edit το οποίο σου επιτρέπει 'λέει' να χρησιμοποιείς τα υποδείγματα ενός συμβόλου με διαφορετικά χαρακτηριστικά κάθε φορά και χάρηκα προς στιγμή αλλά... όταν το τρέχω τα κουμπιά είναι ανενεργά :(
το να αποθηκεύω το ίδιο κουμπί κάθε φορά με διαφορετικό όνομα δεν είναι και πολύ οικονομικό...καταλαβάινετε...
μήπως έχετε καμιά ιδέα να με σώσετε για μια ακόμα φορά;
ευχαριστώ πολύ και περιμένω με αγωνία.... :wink:

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 02 Σεπ 2005 12:22

Στο κουμπί που θα υπάρχει στην βιβλιοθήκη δεν θα βάλεις κανέναν κώδικα.

Θα πέρνεις (drag n drop)το κουμπι από την library, θα το βάζεις στο stage και εκει θα γράφεις όποιον κώδικα θες. Έτσι αυτος ο κώδικας θα υπάρχει μόνο στο συγκεκριμένο κουμπί.

Αν θες να το ξαναχρησιμοποιήσεις, το τραβας πάλι από την Library και γ΄ραφεις πάλι τον κωδικα που θες
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

maria kazakou

Δημοσίευση από maria kazakou » 05 Σεπ 2005 18:30

Knorcedger έγραψε:Στο κουμπί που θα υπάρχει στην βιβλιοθήκη δεν θα βάλεις κανέναν κώδικα.

Θα πέρνεις (drag n drop)το κουμπι από την library, θα το βάζεις στο stage και εκει θα γράφεις όποιον κώδικα θες. Έτσι αυτος ο κώδικας θα υπάρχει μόνο στο συγκεκριμένο κουμπί.

Αν θες να το ξαναχρησιμοποιήσεις, το τραβας πάλι από την Library και γ΄ραφεις πάλι τον κωδικα που θες
το κακό με εμένα είναι ότι βρίσκω την απάντηση αε αυτό που ρωτάω αφού έχω ζητήσει βοήθεια... τουλάχιστουν σιγουρεύομαι ότι κινούμαι σωστά!όπως και νά έχει σ'ευχαριστώ για μια ακόμα φορά!
το σίγουρο είναι ότι θα ξαναχρειαστώ τη βοήθειά σου...σύντομα μάλλον...ελπίζω να είσαι εκεί καλό μου αγγελάκι :wink:
για μεχρι τότε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης