το σχολείο μας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Loulou

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Loulou » 03 Σεπ 2005 00:00

Γειά σας. υστερα από αρκετο καιρό ζητώ πάλι τη γνώμη σας. ειναι η ιστοσελίδα του σχολείου που εργάζομαι. Ή καινούργια σχολική χρονιά άρχισε και η σελίδα πρέπει να ανανεωθεί. Πειτε μου τη γνωμη σας. http://12gym-perist.att.sch.gr
θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης το εξής. Διαβάζω τα σχολια σας και βλέπω οτι αρκετες σελίδες έχουν forum, εγγραφή μελών κλπ....πως γινεται ο σχεδιασμός αυτών των σελίδων? Με κάποια γλώσσα προγραμματισμού? Σιγουρα όχι με το front page που χρησιμοποίησα εγώ :D
Ευχαριστώ. Φιλικά loulou

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από xultimatex » 03 Σεπ 2005 00:51

Έχει αρκετά προβληματάκια η σελίδα σας. Καλό θα ήταν να αποφασίσεις μια συγκεκριμένη διάταξη για το πώς θα εμφανίζεις τα δεδομένα. Είναι πολύ χύμα και χωρίς τάξη. Βάλε το ένα κάτω από το άλλο και τα εξτρα δεδομένα στην πλάγια στήλη. Όχι όπου νά'ναι

Τα background είναι άσχετα μεταξύ τους και δεν έχουν κάποιο ιδιέταιρο νόημα. Πάρε 2-3 χρώματα και χρησιμοποίησε τις διαβαθμίσεις των χρωμάτων αυτών.
Γενικά χρειάζεται πολύ δουλειά και φαντασία.

Το frontpage δεν είναι γλώσσα αλλά πρόγραμμα. Τα forum και τα υπόλοιπα γίνονται με τη γλώσσα php σε συνεργασία με μια βάση SQL. Καθόλου εύκολο να το κάνεις μόνος σου (ειδικά αν ξεκινήσεις απο το μηδέν) αλλά μπορείς πολύ ευκολότερα να βάλεις ένα δωρεαν phpbb στη σελίδα σου (όπως αυτό εδώ).
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Stitch19
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Stitch19 » 03 Σεπ 2005 02:16

1. para poli mperdemeni
2. to pano baner den kolai me tin ipoli selida, opos ke ta vivlia
3. pola xekarfota hromata
4. merikes selides ehoun aspro background ali mavri ke ali portokali... tha itan kalitero oles i selides na ehoun to idio background
5. to "Kalimera" den kolai eki pou to evales, amesos kato apo to banner ?
6. fainete oti ise protaris alla tha itan kalitero na ekanes tin selida me allous pio empirous ke isos me atoma pou ehoun gnosis php, TOULAHISTON an den ehis gnosis php i frontpage tote kane etimo opos ine pola site, phpnuke, mambo, xoops k.a.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από xultimatex » 03 Σεπ 2005 02:21

Εμένα μου αρέσει να βλέπω δουλειές φτιαγμένες από το μηδέν (γι'αυτό στη μία και καταστροφική απόπειρα που έκανα στον σχεδιασμό Site δε χρησιμοποίησα τίποτα ξένο). Σκοπός είναι να βελτιωθεί η φίλη μας και όχι να βλέπουν το Site και να τρίβουν τα μάτια τους.
Ίσως το ότι πρόκειται για επίσημη σελίδα σχολείου να απαιτεί κάποια ποιότητα αλλά δε καιγόμαστε καθλως πολλά σχολεία δεν έχουν καν σελίδα.
Καλύτερα να κάτσεις να διαβάσεις κάποιο βιβλίο, αν φυσικά έχεις χρόνο, και να ξαναδείς τη δουλειά σου... :)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Michelle

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Michelle » 03 Σεπ 2005 06:41

Παντως για σαιτ με frontpage δεν ειναι και τόσο άσχημο! Θα σου πρότεινα dreamweaver.
Μου αρέσει το ύφος της σελιδούλας αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι θέλει δουλίτσα ακόμη. Είναι αρκετά μπεδρεμένη. Κατ'αρχας μην χρησιμοποιείς γραμματοσειρα Times New Roman γιατι χτυπάει άσχημα. Προτίμησε Verdana που είναι πιο ξεκούραστη.
Οι εικόνες στη gallery γιατι περικαλώ έχουν border? Βάλε ένα border=0 μέσα στο img tag (εκτος αν το έχεις κανει με css που δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς τώρα τα μαθαίνω).
Πολυ ωραίο αυτό με τις βιβλιοθήκες στο πλαι!! Μην το αλλάξεις!! Πρόσεχετε όμως να μην πεφτουν τα κείμενα πανω τους και το χαλάνε!
Στους καθηγητές καλύτερα οι εικόνες να ειναι του ίδιου στυλ και οχι animation.
Το μενού πρεπει να υπάρχει σε όλες τις σελίδες. Αυτό με το back είναι χαρακτηριστικο λάθος οταν κάποιος φτιάχνει πρώτη φορά σελίδα.
Αυτα προς το παρόν και ΠΕΤΑ ΤΟ FRONTPAGE!!!

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

το σχολείο μας

Δημοσίευση από KGP » 03 Σεπ 2005 07:00

ego pali tha elega oti mou arese para poli i prospathia sas...teething problems echete kai tha echete... prochoriste stin veltiosi tou

once again well done ;-)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

emphasy
Honorary Member

το σχολείο μας

Δημοσίευση από emphasy » 03 Σεπ 2005 13:22

Για αρχή να σας συγχαρώ, για την προσπάθειά σας...! :)

Τώρα, για την ιστοσελίδα έχουμε και λέμε... Πολύ ωραία η βιβλιοθήκη στα αριστερά, απλώς προσπαθήσε να μην την καλύπτουν το μενού και τα κουτάκια αριστερά! Προσπάθησε να έχεις, 2-3 χρώματα, και να ταιριάζουμε μεταξύ τους, απαλά συνήθως, γιατί τα έντονα κουράζουν το μάτι! Τέλος, προσπαθήσε να βάλεις το κυρίως μέρος της ιστοσελίδας στα δεξιά, δίπλα από το φόντο της βιβλιοθήκης...

Φιλικά...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από xultimatex » 03 Σεπ 2005 14:25

Α! Η βιβλιοθήκη στη δεξιά μεριά δε χρειάζεται. Ξύλωμα....

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

το σχολείο μας

Δημοσίευση από xmavidis » 03 Σεπ 2005 17:14

Βασικά ζαλίστηκα! :think: :crash: :roll:
Πολύ μπερδεμένα πράγματα. Νομίζω πρέπει να στηθεί από την αρχή... :roll:
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
Loulou

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Loulou » 03 Σεπ 2005 23:58

Michelle έγραψε:Παντως για σαιτ με frontpage δεν ειναι και τόσο άσχημο! Θα σου πρότεινα dreamweaver.
Μου αρέσει το ύφος της σελιδούλας αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι θέλει δουλίτσα ακόμη. Είναι αρκετά μπεδρεμένη. Κατ'αρχας μην χρησιμοποιείς γραμματοσειρα Times New Roman γιατι χτυπάει άσχημα. Προτίμησε Verdana που είναι πιο ξεκούραστη.
Οι εικόνες στη gallery γιατι περικαλώ έχουν border? Βάλε ένα border=0 μέσα στο img tag (εκτος αν το έχεις κανει με css που δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς τώρα τα μαθαίνω).
Πολυ ωραίο αυτό με τις βιβλιοθήκες στο πλαι!! Μην το αλλάξεις!! Πρόσεχετε όμως να μην πεφτουν τα κείμενα πανω τους και το χαλάνε!
Στους καθηγητές καλύτερα οι εικόνες να ειναι του ίδιου στυλ και οχι animation.
Το μενού πρεπει να υπάρχει σε όλες τις σελίδες. Αυτό με το back είναι χαρακτηριστικο λάθος οταν κάποιος φτιάχνει πρώτη φορά σελίδα.
Αυτα προς το παρόν και ΠΕΤΑ ΤΟ FRONTPAGE!!!
σε ευχαριστώ οπως και τους υπολοιπους που απαντησαν.θα προσπαθησω να εφαρμοσω αυτα που μου υποδείξατε.

Άβαταρ μέλους
Loulou

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Loulou » 04 Σεπ 2005 00:02

xultimatex έγραψε:Α! Η βιβλιοθήκη στη δεξιά μεριά δε χρειάζεται. Ξύλωμα....
Η βιβλιοθηκη δεξια στο background αναπαραγεται μονη της. Μηπως ξερεις πως μπορει να αφαιρεθει? Η καθεαυτο εικονα του background είναι με τη βιβλιοθηκη αριστερα.

Άβαταρ μέλους
Loulou

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Loulou » 04 Σεπ 2005 00:10

Stitch19 έγραψε:1. para poli mperdemeni
2. to pano baner den kolai me tin ipoli selida, opos ke ta vivlia
3. pola xekarfota hromata
4. merikes selides ehoun aspro background ali mavri ke ali portokali... tha itan kalitero oles i selides na ehoun to idio background
5. to "Kalimera" den kolai eki pou to evales, amesos kato apo to banner ?
6. fainete oti ise protaris alla tha itan kalitero na ekanes tin selida me allous pio empirous ke isos me atoma pou ehoun gnosis php, TOULAHISTON an den ehis gnosis php i frontpage tote kane etimo opos ine pola site, phpnuke, mambo, xoops k.a.
οσον αφορα το χρωμα στο background, η ασπρη σελιδα δε ξερω γιατι εμφανιζεται ετσι.Το αρχειο που την εχουμε ανεβασει ειναι με το background βιβλιοθηκη. Οσο για το πορτοκαλι χρωμα που υπαρχει σε μια σελιδα, ειναι απο την προηγουμενη ιστοσελιδα του σχολειου (2001) και η υπευθυνη που την ειχε κατασκευασει αρνηθηκε να την αλλαξουμε (ναι συμβαινουν και αυτα).Οι αλλοι εμπειροι που αναφερεις ...νομιζω οτι εργαζονται σε πιο επικερδεις χωρους απο τα σχολεια...εγω οπως και μερικοι αλλοι κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες μεσα στα πλαισια των γνωσεων που εχουμε και προσπαθουμε να αποκτησουμε.Σε ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις.

Michelle

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Michelle » 04 Σεπ 2005 02:15

Βρε μην την βγάλεις τη βιβλιοθήκη! Τόσοι σου είπαμε οτι είναι ωραία και θα την βγάλεις επειδή δεν άρεσε σε έναν?

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από xultimatex » 04 Σεπ 2005 03:03

Εμένα δε μου άρεσε η δεύτερη. Μια φτάνει. Δικαιούμαι να έχω προσωπική άποψη όπως και η loulou.

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από ZauZ » 04 Σεπ 2005 15:37

1. H arxikh selida poy grafei EISODOS , malon de xriazete!

2. Polla diaforetika background kai para polla diaforetika xromata

3. Diafoetika borders stous pinakes kai genika mia esthish anakatematos.

Prospathise na kratiseis 1-2 (ante to poli 3) xromata kai na simazepseis to iliko oste na min fenete anakatemeno.

+ Stin arxikh selida poy prepei na patiseis EISODOS gia na beis sto site , h eikona den exei kali piotita kai se prodiatheti arnitika.
https://www.pelatologio.gr - Online τιμολόγηση, διαχείριση αποθήκης και υποχρεώσεων

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες