το σχολείο μας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lakritidis
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από lakritidis » 05 Σεπ 2005 20:55

Φιλότιμη προσπάθεια για παιδιά Γυμνασίου αλλά υπάρχουν κάποιοι κανόνες κατά το web design.
1. Χρησιμοποιούμε ΜΙΑ γραμματοσειρά και όχι μίξη Times New Roman, Comic Sans MS, Tahoma, Verdana....Επίσης χρησιμοποιούμε το ίδιο χρώμα και το ίδιο μέγεθος.
2. Χρησιμοποιούμε το πολύ τρία βασικά χρώματα, αν δεν έχουμε γνώσεις γραφίστα ή ζωγράφου. Εσύ έχεις πράσινο, μωβ,ροζ, κίτρινο, καφέ, μπλε. Είναι πολύ δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να ταιριάξουν αυτά τα χρώματα.
3. Το μενού μπαίνει μέσα στη βιβλιοθήκη. Θα πρέπει ή να τροποποιήσεις το background με κάποιο πρόγραμμα επεξ. εικόνας, ή να μετακινήσεις το μενού. Προσωπικά προτείνω το πρώτο.
4. Η ενότητα "καθηγητές" είναι τίγκα στο animated GIF. Γιατί? Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα, αντίθετα μάλιστα κουράζουν.
5. Οι διάφορες ενότητες (Αρχική, ΣΕΠ, Πολιτιστικά) έχουν διαφορετικό background. Είναι τελείως ξένα μεταξύ τους και δίνουν την εντύπωση ότι ανήκουν σε διαφορετικό web site. Φρόντισε έτσι ώστε ΟΛΕΣ οι σελίδες σου να έχουν ενιαία σχεδίαση.

Άβαταρ μέλους
exposed_bone
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από exposed_bone » 07 Σεπ 2005 01:48

Μια ιδέα που μου ήρθε!!!
Γιατί δεν βάζεις ένα φόρουμ που να συμμετέχουν και καθηγητές και μαθητές και οι μεν να ρωτάνε και οι δε καθηγητές να απαντάνε?
Απο προτάσεις για εκδρομές κλπ μέχρι απορίες για μαθήματα! Πάντα ήθελα να δω να το κάνει αυτό σχολείο, αν υπήρχε συμμετοχή νομίζω θα ήταν μεγάλη πρωτοπορία! :)

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

το σχολείο μας

Δημοσίευση από MichalisS » 07 Σεπ 2005 11:46

Έχει δημιουργήσει ο TTOPPOUZOS ένα τέτοιο φόρουμ...Το αν θα έχει επιτυχία θα το μάθουμε με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς και θα στο πούμε για να μη φας και 'συ τα μούτρα σου! :P

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

το σχολείο μας

Δημοσίευση από ledraweb » 07 Σεπ 2005 13:02

MatrozoC έγραψε:Το αν θα έχει επιτυχία θα το μάθουμε με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς και θα στο πούμε για να μη φας και 'συ τα μούτρα σου! :P
:evil: :evil: :evil:

Μεν κακομελετάς ρε... :hammer: :hammer:

(άλλωστε δεν έχω και πάρα πολλές ελπίδες...):wink:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από joia » 22 Σεπ 2005 17:52

Loulou θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους αλλά θα τονίσω ότι το πιό άσχημο είναι ότι η βιβλιοθήκη είναι background και το μενού πέφτει το μισό πάνω της με την παρούσα ανάλυση που τη βλέπω. Δεν θα συμφωνήσω ότι το frontpage φταίει για την ακαταστασία και για παράδειγμα δες την ιστοσελίδα του σχολείου μου που έκανα πριν χρόνια με frontpage http://1dim-giann.pel.sch.gr
To desing σε μια ιστοσελίδα παίζει μεγάλο ρόλο και ακόμη και για τα πακέτα mambo, phpnuke ή και τα λογισμικά συγγραφής ιστοσελίδων όπως dreamwever ,frontpage αλλά και με flash ή image ready να σχεδιάσεις μια ιστοσελίδα , το καλό αποτέλεσμα εξαρτάται από την εμπειρία και την καλαισθησία του σχεδιαστή και ένα πλήθος παραγόντων όπως τα γραφικά τα χρώματα , οι γραμματοσειρές , η τάξη κτλ . Αν ενδιαφέρεσαι για tips στην ιστοσελίδα μου www.school-hki.net ξεκίνησα μια προσπάθεια ενημέρωσης και βοήθειας προς εκπαιδευτικούς και όσους ενδιαφέρονται. Keep working -:)

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από joia » 22 Σεπ 2005 18:00

exposed_bone έγραψε:Μια ιδέα που μου ήρθε!!!
Γιατί δεν βάζεις ένα φόρουμ που να συμμετέχουν και καθηγητές και μαθητές και οι μεν να ρωτάνε και οι δε καθηγητές να απαντάνε?
Απο προτάσεις για εκδρομές κλπ μέχρι απορίες για μαθήματα! Πάντα ήθελα να δω να το κάνει αυτό σχολείο, αν υπήρχε συμμετοχή νομίζω θα ήταν μεγάλη πρωτοπορία! :)
Δυστυχώς ακόμη δεν έχουν συμμετοχή αυτά τα φόρα . Το κάναμε στη σελίδα www.ptyxiouxos.net αλλά δεν υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση . Οσο για αυτό που προτείνεις ποιά η λογική του ? Οι μαθητές ενός σχολείου έχουν διαπροσωπική επικοινωνία καθημερινά με τους καθηγητές τους

Michelle

το σχολείο μας

Δημοσίευση από Michelle » 27 Σεπ 2005 18:44

Με αυτόν τον τρόπο που προτείνει ο exposed όμως θα έχουν επικοινωνία και εκτός σχολείου. Πχ προσπαθεί ο μαθητής να λύσει μια άσκηση, δεν του βγαίνει με τίποτα, οπότε μπαίνει στο φόρουμ και ρωτάει και του απαντάει κάποιος καθηγητής ή καποιος μαθητής που ξέρει. ;)

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

το σχολείο μας

Δημοσίευση από iffor » 27 Σεπ 2005 23:38

χι χι :D
μας τρώει που μας τρώει στη μούρη ο καθηγητής όλη μέρα σε κάποια αίθουσα
λές να θέλει να μας τρώει και στο σπίτι του διαδυκτιακά! χιχι :D :kaloe:
Χωρίς παρεξήγηση! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση