Περί PC games...

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Περί PC games...

Δημοσίευση από EneMe » 22 Οκτ 2002 18:22

Καλησπέρα σας :)

Θέλω να θίξω ένα θέμα πολύ γενικό, που έχει να κάνει με τα PC games γενικά.

Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας 286 και ήρθε στα χέρια μου με το που πάτησα στο γυμνάσιο. Είχε περασμένο το Norton Commander, ένα "παραθυρικό" υποκατάστατο του DOS. Είχε ως "δώρο" περασμένα γύρω στα 200 demo παιχνίδια, παιχνιδάκια της πλάκας, quiz-puzzle τα περισσότερα. Αυτή ήταν και η πρώτη μου επαφή με PC games καθώς μέχρι τότε είχα αγγίξει μόνο το παλιό ATARI, το Sega Master System II και το Nintendo GameBoy.
O υπολογιστής αυτός βγήκε κυριολεκτικά "βίδες" από τα χέρια μου μέσα σε 1 περίπου χρόνο. Έμεινα για αρκετούς μήνες χωρίς υπολογιστή. Όλο αυτό το διάστημα είχα ανακαλύψει το DOOM που το είχε ένας ξαδερφός μου. Έφαγα πολλές μέρες από την ζωή μου σε αυτό το πρωτοποριακό τότε παιχνίδι (δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνο το τεράστιο -13ΜΒ αν θυμάμαι καλά- αρχείο .exe που στήριζε το παιχνίδι. Κι έμεινα εκεί για αρκετό καιρό! Ασχολήθηκα μεγάλο χρονικό διάστημα, και αφού ξαναπήρα υπολογιστή, με τα Windows 3.1 kai 3.11 που είχαν κυκλοφορήσει τότε. Όταν βγήκαν τα Windows 95 απέκτησα και ένα από τα πρώτα παιχνίδια πρώτου ρόλου με την μορφή video (σε κάθε οθόνη είχα 3-4 επιλογές, και απλά παρακολουθούσα σαν ταινία την εξέλιξη της ιστορίας) το ANGEL DEVOID - FACE OF THE ENEMY. Μέσα σε 2-3 μέρες το είχα τερματίσει.
Αργότερα έπεσε στα χέρια μου το demo του QUAKE (είχε τις μισές πίστες από το ολόκληρο). Και αυτό δεν άντεξε παραπάνω από ένα μήνα.
Πρίν από 2-3 χρόνια αγόρασα ένα παιχνίδι αγώνων, το TEST DRIVE OFF ROAD. Οι αγώνες με τα τζιπάκια κράτησαν περίπου 4 μήνες, μέχρι να "ξεκλειδώσω" όλες τις πίστες και τα οχήματα.

Κι έρχομαι τώρα, εν έτει 2002 και δοκιμάζω το MAX PAYNE!
Τζίφος! Κανένα ενδιαφέρον κι ούτε την πρώτη πίστα δεν μπορώ να βγάλω!
Το QUAKE 3! Μια από τα ίδια!
Και 3-4 ακόμα παιχνίδια του ίδιου βεληνεκούς με τα ίδια αποτελέσματα!

Δεν μπορώ να σταυρώσω ούτε πόντο, ούτε πίστα!
Κι από πραγματικό ενδιαφέρον; ΜΗΔΕΝ!
Όχι ότι τσαντίζομαι/απελπίζομαι που δεν περνάω τις πίστες! Πάντα είχα υπομονή αν κάτι μου άρεσε πραγματικά!

Αλλά γιατί να παίξω; Δεν υπάρχει η μαγεία!
Τίποτα δεν με τραβάει σε αυτούς τους κόσμους πιά!

Κάποιος φίλος, ομοιοπαθής, μου έδωσε το MAME 32 (ναι, αυτό με τα χιλιακαιδενξέρωπόσα "μπιμπλίκια").
Και το πρόβλημα λύθηκε!

Άφησα πίσω μου την τεχνολογία, τα 3D, τα MultiPlayer και όλα αυτά...
Τα έκλεισα σε ένα κουτί και τα έχωσα βαθιά στο υπόγειο! (λέμε τώρα)

Ποτέ δεν έψαξα να βρω γιατί δεν μου αρέσουν, γιατί δεν περνάω τις πίστες, να βρω από διάφορα sites κόλπα που θα με κάνουν "θεό". Και το GamesWay ποτέ δεν το έχω επισκεφτεί (I'm sorry John!) κι ούτε πρόκειται!
Όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν!

Γιατί όμως έφτασα εδώ;
Γιατί δεν είμαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι;
Γιατί υπάρχουμε εμείς που (έστω και μειοψηφία) απορρίπτουμε τα games;

Ευχαριστώ!
Φιλικά EneMe.

Άβαταρ μέλους
hellas

Περί PC games...

Δημοσίευση από hellas » 22 Οκτ 2002 19:53

Ti periergo! Kai ego exo tin idia akrivos aporia. Opos kai esy perasa mesa apo ta palia kala paixnidia (to proto mou pc itan 386 kai eixe windows 3.1) kai stis palies kales paixnidomixanes (Sega master system 2, kai Sega Game gear) me ta 2D paixnidia pou epaiza ores oloklires. Akoma thymamai to Sonic the hedgehog 2 sto master system pou pithanon na imoun enas apo elaxistous xrites stin ellada pou katafere na anakalipsei pou vrisketai to diamadi tis 5is pistas. Mou efage 1 mina na to vro se epoxi eksetaseon! Itan kati pou mou travage tin prosoxi, kai me endiefere na paikso pio poli apo tis eksetaseis. Meta irthe to street fighter sto Sega Mega Drive ena episis 2D paixnidi pou to epaiza oxi mono me tis ores alla kai me tis imeres!! Aftes itan oi palies kales epoxes gia mena kai tora pou yparxoun ola ta kala, anti na trekso na asxolitho, den vrisko kanena endiaferon. Exo tin entyposi oti anti na kathiso na paikso ena efxaristo paixnidi kai na iremiso apo to anxos tis imeras, tha fortotho ena kainourgio kosmo pou exei tin leptomereia tis leptomereias (en sxesi me ta 2D) kai pou ego tha prepei na anakalipso, an den thelo na xaso! Tora ta paixnidia anti na se ksekourasoun se varainoun! Kai me megali mou xara tha ta ksanagoraza (kapoio zoon mou ta petakse OLA... tsampa ta lefta) gia na peraso ena efxaristo apogevma!! Isos na eimai synaisthimatikos typos alla to 2D einai gia mena afto pou leme paixnidi!!

madrugada

Περί PC games...

Δημοσίευση από madrugada » 23 Οκτ 2002 16:17

Egw pali 3ekinhsa ligo pio prin apo sas me evav 8086 8umamai ta pharao's thomb, to green berret, to north & south, to murder in venice, to monkey island, to rick dangerous, to larry, to hugo kai tosa alla pou shmadepsav thv epoxh tov arcade kai adventure games.

Ara katalabenete oti ilikiaka 8a eprepe va sumfwvw me ths apopseis sas,parola auta egw e3akolu8w va mageuomai me merika vea paixvidia...px to age of empires, ta fifa, to championship manager, to commandos, to solder of fortune kai ta gta2-3 akoma kai to max payne to brhka fantastiko kai idiatera to scenario tou spoudaia paradeigmata eivai episis ta resident evil, project igi, tomb raider, return to the castle of wolfenstein, civilization, diablo, kai para polla alla.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Περί PC games...

Δημοσίευση από EneMe » 23 Οκτ 2002 17:30

Μην νομίζεις ότι είμαι κανένας γέροντας! 20 χρονών είμαι!

Έπαιξα πολύ "στα νιάτα μου"!

Αλλά σήμερα...

Άβαταρ μέλους
beowulf
Επικοινωνία:

Περί PC games...

Δημοσίευση από beowulf » 24 Οκτ 2002 11:33

Nomizw oti to thema exei na kanei me to paidi pou kryboume oloi mesa mas. To poso anoixtoi, kai poso afinoume ton eayto mas na mpei sto kosmo tou kathe paixnidiou pou arxizoume. Ayto nomizw oti einai i diafora metaksi sta xalarotika paixnidia arcade, pou leitourgoun kai os iremistiko apo to kathimerino treksimo, kai ta ypoloipa paixnidia pou exoun kapoio story, kai kapoia stratigiki, (adventure, RPG, stragegy klp klp), ta opoia prepei na ta "zeis kai ligo" diaforetika den....

Arketes fores pianw ton eafto mou se stigmes pou xalarono na skeftome ti pista pou kolisa kai ti ekana lathos, kai ftiaxno to sxedia pou tha dokimaso...klp klp..(mipos eimai baria giatre mou :o :o ).
Anyway, elpizo na katalabate .. ti thelw na po...
kai na fanastite oti arxiza na paizw sta 17-18 kai exoyn perase apo tote kamia 10 xronia... :wink:

Άβαταρ μέλους
Panamor

Περί PC games...

Δημοσίευση από Panamor » 24 Οκτ 2002 12:55

Ως teenager των 80's κι εγώ ήμουν κολλημένος με όλα τα arcade games τυπου Pacman, Galaga, Wonder Boy, Bubble Bobble κτλ.
Δυστυχώς την δεκατεία του 90 ασχολήθηκα περισσότερο με σπουδές και δουλειά παρά με παιχνίδια άλλα αυτό που θυμάμαι πιό έντονα ήταν το Doom και το Duke Nukem. Aπο κει και πέρα δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις σε θέματα games.
Με καλύπτει απόλυτα το Mame32 σε ποικιλία και σε διασκέδαση. Τα μόνα παιχνίδια που είδα σε κονσόλα και εντυπωσιάστικα ήταν το Fifa, το Grand Turismo 3 και το GTA3.

Πάντως το μόνο παιχνίδι που πραγματικά γέλασα με όλη τη ψυχή μου ήταν η σειρά του Leisure Suite Larry. Μιλάμε για ΑΤΕΛΙΩΤΟ γέλιο!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης