Τι εστί η E E X I ?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από Serpatinas » 04 Σεπ 2005 02:28

Αναφέρομαι στην Ένωση Ελλήνων Χρηστών Ιντερνετ www.eexi.gr

Έχει ιδέα κανείς για το τι ακριβώς είναι?

Κατά καιρούς βλέπω σε διάφορα ρεπορτάζ να πετάγονται διάφοροι με λεζάντα Πρόεδρος Χρηστών Ιντερνετ... :o

Μια ματιά που έριξα στην σελίδα τους αναφέρεται ως μη κερδοσκοπικό σωματείο. Από διάφορες τιμές σε υπηρεσίες που κοίταξα αποδεικνύουν το αντίθετο.

Μερικά παραδείγματα: 44 ευρώ η καταχώρηση ελληνικού domain ενώ για 2ετή καταχώρηση .com 105 ευρώ!!!
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Σεπ 2005 13:03

serpatinas egw den to exw koitaxi kan kai oute tha mpo sto kopo alla apo oti les malon tha einai kenourgoi apateones :P
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από Serpatinas » 04 Σεπ 2005 13:05

Έτος Ιδρύσεως: 1994
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Σεπ 2005 13:10

telika thn koitaxa den mporw na katalavw omws ti enooune me to mi kerdosopikoi afou ekei mesa ola ta poulane esy ti simperasma bgazeis re serpatina
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Σεπ 2005 13:13

Παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο χρονων εισαστε και απο ποτε ασχολιστε με ιντερνετ και υπολογιστες ?

ρωταω γιατι αν εισαστε αρκετα χρονια στο κυκλωμα αυτο δεν θα κανατε τετοιες ερωτησεις !!

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Σεπ 2005 13:18

fiskilis exeis dikio astoxes erwtiseis! apla gia emena einai proi akoma :(! kai den skeytome prin grapso egw edw kai kamia 10etia eimai sthn othoni

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Σεπ 2005 13:23

δεν ηθελα να προσβαλω κανενα και συγνωμη αν το πηρες ετσι
εγω ειμαι 43 ετων
ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν ενας zx 81 singlair το 1984
η ΕΕΧΙ ειναι απο τα πρωτα ατομα που ασχολιθηκαν με το ιντερνετ στην Ελλαδα και εχουν κανει εναν συλλογο για την καλητερη και σωστοτερη χρηση και αξιοποιηση του

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Σεπ 2005 13:27

fisklilis den trexi mia man ola kala ean einai na ta pernoume gia to tipota den tha mporousame na imaste se ayto to forum nai kati tetoio ixera kai egw fiskilis emena to proto mou mixanima itan ena 386 :) akoma to exw kapou sto spiti mesa xixi kala pou to thimithika na dw kai pou to exw

Άβαταρ μέλους
gipan2

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από gipan2 » 04 Σεπ 2005 13:31

Ξεκίνησε ως σύλλογος με καλές τιμές. Σήμερα προβάλλει...το σύλλογος. 8)

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Σεπ 2005 13:35

simera poli to kanoune ayto gipan!

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από Serpatinas » 04 Σεπ 2005 13:56

Καλό είναι να υπάρχει ένας σύλλογος που να μάχεται για τα συμφέροντα των χρηστών του internet αλλά δεν είδα να έχουν κάποια κίνηση, έστω για φτηνή πρόσβαση στο internet. (πχ διαμαρτυρία για τιμές του DSL)

Πολύ σεμινάριο παίζει! :o

Ένα καλό που είδα:

Cms της EEXI (κοινώς CMSimple Content Management)

Εγκατάσταση και αρχική παραμετροποίηση 130 ευρώ
Σεμινάριο cms 1 ώρας 46 ευρώ
Τεχνική υποστήριξη 14 ευρώ (ανα email!!!!!!)
Προσθήκη περιεχομένου και φωτογραφιών που είναι ήδη σε ηλεκτρονική μορφή 210 ευρώ

Στα παραπάνω δεν περιλαμβάνεται το hosting

Με λίγα λόγια (από ότι καταλαβαίνω) δεν έχει σκοπό να βοηθήσει τα μέλη της αλλά να τους πάρει ότι λεφτά έχουν... :hammer:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από KGP » 04 Σεπ 2005 14:04

serpatina otan anakiptei to thema enoseon stous apantachou chorous ton webmaster -mikromeseon- desginer, hoster kai den simazeuete....provalo panta to thema tou dite pos douleuoun i iab hellas kai to awmn.... eee tora vlepeis pos kataligi to thema ..... ton silogon....

echo akousei gia kales arpachtes se seminaria tou kafe kai tis anorganiosias...kai ton diaforon guru...

off topic
elpizo oti to awmn mono na ksempleksei apo tetious eidous mellon (alla eilikrina den to vlepo)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Cmg__

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από Cmg__ » 04 Σεπ 2005 14:04

PRAGMATIKA AKRIVO!
Kai ystera mh kerdoskopika kai moufes!
Einai san na soy leei tha soy paroyme to spiti, tha vgeis stoys 5 dromoys, tha mpei fylakh h gynaika soy apo ta xreh kai ta paidia soy tha ta analavei idryma alla mh fovasai! EXEIS CMS!!!!

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από fefeli » 04 Σεπ 2005 14:28

λοιπόν, δεν έχω ιδέα για τον εν λόγω σύλλογο, όμως θα ήθελα να διευκρινήσουμε λίγο τον όρο "μη κερδοσκοπικό"

Μη κερδοσκοπικός σύλλογος ή σωματείο κλπ, είναι όχι όταν δεν έχει έσοδα, μπορεί να έχει όσα έσοδα θέλει και με όποιους τρόπους θέλει, αλλά και εδώ είναι το μεγάλο ΑΛΛΑ, θα πρέπει να μπορεί να αποδείξει (με βιβλία εσόδων εξόδων προφανώς) ότι τα χρήματα του, αφού αφάιρεθούν τα λειτουργικά έξοδα, επιστρέφουν κατά κάποιο τρόπο επενδύοντας στους σκοπούς ίδρυσης του εν λόγω σωματείου.
Κοινώς παίρνει 10 πρέπει να μπορεί να αποδείξει για παράδειγμα οτι τα 2 ειναι λειτουργικά έξοδα και τα υπόλοιπα 8 έχουν επενδυθεί για τους σκοπούς για τους οποίους δημιουργήθηκε ο συγκεκριμένος σύλλογος και επιστρέφουν στο κοινό καλό μέσω κάποιων πράξεων και κινήσεων.

Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, και είναι υποχρεωμένοι να μπορούν να παρουσιάσουν τα εσοδα-έξοδα τους, τότε παρανομούν νομικά και οποιοσδήποτε μπορεί να κινηθεί κατά του συλλόγου.

Αυτά απο μένα, δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο σύλλογο, δεν έχω ιδέα περι τίνος πρόκειτε, απλά ήθελα να διευκρινήσω περί "μη κερδοσκοπικού"
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Τι εστί η E E X I ?

Δημοσίευση από cordis » 04 Σεπ 2005 22:04

σωστά fefeli, το μη κερδοσκοπικό δεν σημάνει ότι αυτοί που το στηρίζουν τρώνε λέλες και τα βάζουν όλα από την τσέπη τους.

Οι τιμές είναι τέτοιες για να στηριχτούν οι σκοποί και όχι για να έχει πλήθος πωλήσεων. Αγοράζοντας κάτι από εκεί το κάνεις γιατί γουστάρεις τον σύλλογο και θέλεις να τον στηρίξεις..

και για τους νεότερους ένα από τα ιδρυτικά μέλη και για κάποια έτη πρόεδρος είναι ο Γιώργος Επιτήδειος που η ορθογραφία του από το '98 έχει βοηθήσει πολλούς επαγγελματίες του χώρου.

http://www.eeei.gr/interbiz/articles/index.htm ( Ε Ε Ε Ι ) Ελληνική Ένωση Επαγγελματιών Internet
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες