Βοηθείστε με με την άποψη σας

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 23 Οκτ 2002 10:58

Αχ παιδιά σπάστηκα σήμερα πρωί πρωί :(
Εκει που νόμιζα πως τι ωραία τι καλά έχω site σε δωρεάν σελίδα κτλπ μου έρχεται ένα mail από την brinkster ότι ξεπέρασα τα bandwidth που μου αναλογούσαν την μέρα !!!! και έκλεισε το site μου
Και αυτά έγιναν μόνο με 44 άτομα επισκέπτες !!!!!! Δηλαδή κάθε φορά που θα μπαίνουν 44 άτομα μέσα θα πέφτει το site ? και έτσι σε αναγκάζουν να πληρώσεις ?
Ξέρετε αν αυτό σημαίνει αν μπουν ταυτοχρόνως 44 πχ άτομα ? η συνολικά σε μια μέρα ? γιατί αν είναι έτσι τότε τσάμπα κόπος να κάνω το site
Τι μπορώ να κάνω για να ελατώσω τα bandwidth ?
i angelfire δίνει 1 gigabyte συνολικά ! η brinkster δίνει 500 megabyte,
Τι σημαίνει συνολικά ρε παιδιά ? δηλαδή αν φτάσω τα 500 megabytes θα κλείσει δια παντός ? Τέλος θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ελληνικό site που να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες ή και ξένο ακόμα με άνετο bandwitdh
ευχαριστώ :cry:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Οκτ 2002 17:25

Το bandwidth μετριέται με το μήνα πχ 500ΜΒ/μήνα.
Οι μετρήσεις συνήθως γίνονται σε υποπολλαπλάσια, σε διάρκεια μιας μέρας συνήθως. Η Geocities το μετράει συνεχώς, που λέει ο λόγος με το δευτερόλεπτο.

500ΜΒ είναι πραγματικά λίγο (γι'αυτό και δεν μπήκα στον κόπο να γραφτώ στην συγκεκριμένη εταιρία). Το ελάχιστο (κατά την γνώμη μου) που πρέπει να έχει ένα site σε δωρεάνserver είναι 1GB. Αυτό δίνουν και οι περισσότερες εταιρίες! Geocities, Freepage,κλπ.

Για να υπολογίσεις το bandwidth σου κάνεις:
Μέγεθος site x αριθμό επισκεπτών.

πχ ένα site 3MB με 40 επισκέπτες το μήνα χρησιμοποιεί 3x40=120ΜΒ bandwidth.

Στο μέγεθος site βέβαια βάζεις το συνολικό μέγεθος για να βρείς το άνω όριο! Στην πράξη όμως έχεις λιγότερο, γιατί δεν βλέπουν όλοι οι επισκέπτες ολόκληρο το site.
Συνήθως υπολογίζουμε το 60% αυτού που μας προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό. Βέβαια όταν μιλάμε για site με download section τα πράγματα είναι πιο δύσκολα!

Για να ελαφρύνεις το site σου πρέπει να χρησιμοποιείς εικόνες με μέτρο. Αυτές βαραίνουν τις σελίδες! Το μέγεθος του κώδικα είναι πολύ μικρό και συχνά αμελητέο!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 23 Οκτ 2002 19:55

euxaristo gia tin apantisi......
alla tote tin ekana :cry:
an einai dunaton !!!!!! an einai na thelo 50 episkepseis to mina mono giati allios epese to site mou tote ti na to kano ....... :( tsampa o kopos mou na to kano
emena einai idi 4 megabyte ................. :(
i moni lusi pou skeftika einai na exo kathe selida se allo site
diladi mia stin brikster mia stin angelfire mia sto freepage kai outo katheksis oste na moirazetai to bandwith
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa :x diladi emena pou tha ginei guro sta 8 megabyte ? an mpoune 20 atoma ti mera paei ???????????????

EneMe έγραψε:Το bandwidth μετριέται με το μήνα πχ 500ΜΒ/μήνα.
Οι μετρήσεις συνήθως γίνονται σε υποπολλαπλάσια, σε διάρκεια μιας μέρας συνήθως. Η Geocities το μετράει συνεχώς, που λέει ο λόγος με το δευτερόλεπτο.

500ΜΒ είναι πραγματικά λίγο (γι'αυτό και δεν μπήκα στον κόπο να γραφτώ στην συγκεκριμένη εταιρία). Το ελάχιστο (κατά την γνώμη μου) που πρέπει να έχει ένα site σε δωρεάνserver είναι 1GB. Αυτό δίνουν και οι περισσότερες εταιρίες! Geocities, Freepage,κλπ.

Για να υπολογίσεις το bandwidth σου κάνεις:
Μέγεθος site x αριθμό επισκεπτών.

πχ ένα site 3MB με 40 επισκέπτες το μήνα χρησιμοποιεί 3x40=120ΜΒ bandwidth.

Στο μέγεθος site βέβαια βάζεις το συνολικό μέγεθος για να βρείς το άνω όριο! Στην πράξη όμως έχεις λιγότερο, γιατί δεν βλέπουν όλοι οι επισκέπτες ολόκληρο το site.
Συνήθως υπολογίζουμε το 60% αυτού που μας προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό. Βέβαια όταν μιλάμε για site με download section τα πράγματα είναι πιο δύσκολα!

Για να ελαφρύνεις το site σου πρέπει να χρησιμοποιείς εικόνες με μέτρο. Αυτές βαραίνουν τις σελίδες! Το μέγεθος του κώδικα είναι πολύ μικρό και συχνά αμελητέο!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες