Πρόβλημα με το euro(€) special character

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
valsamo

Δημοσίευση από valsamo » 05 Σεπ 2005 14:30

Σε javascript δημιουργώ ένα select option :

Κώδικας: Επιλογή όλων

document.forms[1].sel_base.options[0] = new Option("ΕΛΤΑ απλό (3-4 εργάσιμες) / Κόστος: €2,10 (Αντ/λή) + κόστος αποστολής","ΕΛΤΑ απλό (3-4 εργάσιμες) / Κόστος: 2,10 ευρώ (Αντικαταβολή) + κόστος αποστολής");
H κωδικοσελίδα μου είναι iso:8859-7 με αποτέλεσμα όταν το euro specialcharacter εισάγω με Ctrl+Alt+E να μου βγαίνει στη σελίδα ένα τετραγωνάκι, ενώ όταν το εισάγω με "€" μου βγαίνει όλο αυτό το string.
Ti μπορώ να κάνω για να φανεί κανονικά το special character?

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Σεπ 2005 08:30

Όταν δημιουργείται ένα νέο Option με: new Option('€') το κείμενο δεν αντιμετωπίζεται ως HTML αλλά ως κοινό string. Γι αυτό και δε γίνεται η μετατροπή. Για να γίνει αντικατάσταση των HTML entities πρέπει να χρησιμοποιηθεί η innerHTML:

var option = new Option()
option.innerHTML = '€'
Αλλά απλούστερο είναι να γραφεί κατευθείαν ο ειδικός χαρακτήρας στο string με JavaScript encoding:

var option = new Option('\u20ac')
20ac είναι η δεκαεξαδική μορφή του 8364. Για την πληκτρολόγηση εκτός από Ctrl+Alt+E υπάρχει και Alt+0128.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες