Νεκταρία Καραντζή

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Σεπ 2005 17:38

Το να θίγεσαι σε ένα ανώνυμο forum που κανείς δεν ξέρει κανέναν (σχεδόν) δε νομίζω να είναι σοβαρή άποψη. Εκτός και αν το nickname σου το χρησιμοποιείς και στην κανονική σου ζωή.

Ο αφορισμός δεν έχει δύο έννοιες. Έχει την γλωσσολογική, ορθολογιστική του έννοια και την θρησκευτική. Όταν εγώ μιλάω, μιλάω ορθολογιστικά και όχι θρησκευτικά.

Όσο για τη μετριοφροσύνη μάλλον σε πρόλαβα διατυπώνοντας ότι γνωρίζω φιλοσοφία στο μέτρο του ανθρώπου. Όλα τα άλλα που είπα είναι γνωστά ακόμα και στους πρωτοετείς της φιλοσοφίας, οπότε θα ήταν μάταιο να υπερηφανεύομαι για τόσο απλή γνώση.

Τώρα σχετικά με το:
όποιος ακούει βυζαντινή μουσική είναι ενάντια των φιλοσόφων?
νομίζω και πάλι απάντησα ότι η μουσική δεν είναι μόνο τεχνική, αλλά και συμβολισμός. Με τη μουσική έγιναν επαναστάσεις αλλά και εγκλήματα. Η μουσική είναι ένας οδηγός του ανθρώπινου ψυχισμού αλλά και ένας καθρέφτης της κοινωνίας.

Τώρα αν το ύψος του καλαμιού μου είναι ο μοναδικός τρόπος για να διακρίνω τον ορίζοντα λίγο καλύτερα από σένα που είσαι κάτω, προτιμώ να μείνω καβάλα εκεί.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Σεπ 2005 17:39

Spam είναι όταν συμμετάσχεις σε ένα forum μόνο για να διαφημίζεις (προτείνεις όπως εσύ λες). Αν μπαίνεις στο internet θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό.

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 10 Σεπ 2005 21:08

cdhyper έγραψε: Το να θίγεσαι σε ένα ανώνυμο forum που κανείς δεν ξέρει κανέναν (σχεδόν) δε νομίζω να είναι σοβαρή άποψη. Εκτός και αν το nickname σου το χρησιμοποιείς και στην κανονική σου ζωή.
Το θέμα είναι αν εδώ υπογράφουμε με το όνομά μας ή όχι; Δηλαδή το γεγονός ότι χρησιμοποιούμε nicknames, σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάζει και η συμπεριφορά μας προς τους συνομιλητές μας; Προσωπικά, επιλέγω να συνομιλώ και στο forum, όπως ακριβώς θα συνομιλούσα στην καθημερινή ζωντανή επαφή μου με τους ανθρώπους. Γι' αυτό και "θίχτηκα". Αν νομίζεις πως αυτός δεν είναι λόγος για να θιχτώ ή ότι πιθανώς είμαι υπερευαίσθητος, τότε θα σε παρακαλούσα να σεβαστείς απλώς αυτήν την ευαισθησία μου και τίποτε παραπάνω, γιατί δε νομίζω ότι έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.
cdhyper έγραψε: Ο αφορισμός δεν έχει δύο έννοιες. Έχει την γλωσσολογική, ορθολογιστική του έννοια και την θρησκευτική. Όταν εγώ μιλάω, μιλάω ορθολογιστικά και όχι θρησκευτικά.
Από τη διατύπωσή σου και μόνο, εγώ καταλήγω πάλι στις δύο έννοιες. Εσύ πώς καταλήγεις αλλού, αφού το λες και μόνος σου, έστω κατά τη διάκριση που εσύ επιθυμείς να κάνεις: 1. ορθολογιστική και 2. θρησκευτική.
Εγώ προσωπικά δεν κάνω αυτή τη διάκριση, αλλά: 1. την έννοια του αφορισμού ως ζηλωτισμού και 2. την έννοια του αφορισμού, ως καθαρά φιλοσοφική έννοια, που ταυτίζεται δηλαδή με την έννοια: "απόφθεγμα" στη φιλοσοφία και σημαίνει τη διατύπωση μιας θεωρίας με επιγραμματικό συνήθως τρόπο.
cdhyper έγραψε: Όσο για τη μετριοφροσύνη μάλλον σε πρόλαβα διατυπώνοντας ότι γνωρίζω φιλοσοφία στο μέτρο του ανθρώπου. Όλα τα άλλα που είπα είναι γνωστά ακόμα και στους πρωτοετείς της φιλοσοφίας, οπότε θα ήταν μάταιο να υπερηφανεύομαι για τόσο απλή γνώση.
Είθε!
cdhyper έγραψε:
Τώρα σχετικά με το:
όποιος ακούει βυζαντινή μουσική είναι ενάντια των φιλοσόφων?
νομίζω και πάλι απάντησα ότι η μουσική δεν είναι μόνο τεχνική, αλλά και συμβολισμός. Με τη μουσική έγιναν επαναστάσεις αλλά και εγκλήματα. Η μουσική είναι ένας οδηγός του ανθρώπινου ψυχισμού αλλά και ένας καθρέφτης της κοινωνίας.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όσα λες, όμως θα σε διαβεβαιώσω ότι εγώ για παράδειγμα που εξακολουθώ να ακούω βυζαντινή μουσική, μεταξύ άλλων, όταν μου κάνει κέφι, δεν αμφισβητώ διόλου τα αίσχη που έγιναν κατά τη βυζαντινή περίοδο, εις βάρος της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας. Αυτήν την άποψη θεώρησα αφοριστική, όταν προσπαθούσα να σου εξηγήσω προηγουμένως (με την έννοια του αφορισμού, όπως την εξήγηση πριν, ως ζηλωτική θέση, με φανατισμό και προκατάληψη διατυπωμένη - Τουλάχιστον έτσι την εισπράττω εγώ, όταν την ακούω να διατυπώνεται)

cdhyper έγραψε: Τώρα αν το ύψος του καλαμιού μου είναι ο μοναδικός τρόπος για να διακρίνω τον ορίζοντα λίγο καλύτερα από σένα που είσαι κάτω, προτιμώ να μείνω καβάλα εκεί.
[/quote]

Δεν ξέρω τι βλέπεις από εκεί που είσαι, αλλά προσωπικά, αν είχα να διαλέξω μεταξύ του "να βλέπω καλύτερα και μακρύτερα στον ορίζοντα" και "να μη βλέπω τους συνομιλητές μου ως ηλίθια υποκείμενα, τα οποία έχω στο χέρι με τις απόψεις μου και τα οικτίρω για τις δικές τους", θα προτιμούσα το δεύτερο. Είμαι περισσότερου του ουμανιστικού ρεύματος κι ας ακούγεται στις μέρες μας ρομαντικό.[/img]

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 10 Σεπ 2005 21:15

cdhyper έγραψε:Spam είναι όταν συμμετάσχεις σε ένα forum μόνο για να διαφημίζεις (προτείνεις όπως εσύ λες). Αν μπαίνεις στο internet θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό.
Όπως θα παρατήρησες στο προφίλ μου, είμαι μέλος μόλις από τις 17 Αυγούστου. Δεν έχω κλείσει δηλαδή ούτε μήνα στο φόρουμ. Αν ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι έλειψα για ένα αρκετό διάστημα για διακοπές, στο μεσοδιάστημα από την εγγραφή μου, είναι λογικό να καταλάβει κανείς ότι δεν είχα το περιθώριο να γράψω και πολλά πράγματα στο site, αλλά ούτε και την όρεξη να ασχοληθώ με κάτι ιδιαίτερα, παρά μόνο με κάτι ανάλαφρο, όπως η μουσική και θέματα που μπορούσα να συντάξω εύκολα και γρήγορα. Ακόμα καλά κλά δεν έχω διαβάσει ουτε το 1/10 όσων έχουν γραφεί εδώ μέσα.
Ήταν ανάγκη να απολογηθώ για όλα αυτά;

Επίσης για να κάνει κάποιος διαφήμιση πρέπει να έχει και κάποιο όφελος, αλλιώς προς τι η διαφήμιση. Λες να παίρνω ποσοστά;
Όπως σου είπα και σε άλλο ποστ, έχω αγάπη στη μουσική και ειδικά στην παραδοσιακή. Στα πόστ μου, έστω αυτά τα 4 που λες, έχω αναφερθεί στα κυριότερα πρόσωπα της παράδοσης που θαυμάζω, τον Χρόνη Αηδονίδη, τη Δόμνα Σαμίου, την Ξανθίππη Καραθανάση και τη Νεκταρία Καραντζή, αναφέρθηκα επίσης σε μια παραδοσιακή συναυλία που θεωρώ σημαντική, με Λάλεζα, Νέγκα, Παπαζογλου, Αηδονίδη, Θαλασσινό και Καραντζή, είπα τις μουσικές μου προτιμήσεις στο έντεχνο, αναφέροντας ονόματα όπως αυτό του Νταλάρα, της Αλεξίου, του Πασχαλίδη και άλλων. Λες να παίρνω από όλους αυτούς ποσοστά;
Ή μήπως θεωρείς διαφήμιση την αναφορά μου στη Νεκταρία Καραντζή; Να σου πω την αλήθεια, τις επόμενες μέρες είχα σκοπό να αφιερώσω ξεχωριστά ποστς σε διάφορα πρόσωπα και κυρίως νεαρά και σχετικώς άγνωστα που ασχολούνται με την παράδοση, όπως την Κατερίνα Παπαδοπούλου ή τη Σοφία Νεοχωρίτου, αλλά ακόμα και για την περισσότερο γνωστή Σοφία Παπάζογλου.
Για ποιό λόγο άραγε να το κάνω αυτό, παρεκτός από μεράκι και αγάπη για τη μουσικής; Γιατί πάντα θα πρέπει να βλέπουμε καχύποπτα ό,τι οι άλλοι μας λένε; Στο κάτω κάτω, αν είχα μπει εδώ μέσα για να κάνω spam, θα διέθετα τόσο χρόνο, για να ανοίξω διάλογο σε τέτοιο θέμα; Θα έκανα απλώς τη διαφήμισή μου και θα εξαφανιζόμουν. Αυτό δε θα ήταν το λογικό, αφού σου αρέσει να μιλάς ορθολογιστικά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος book την 10 Σεπ 2005 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 10 Σεπ 2005 21:24

book έγραψε:
cdhyper έγραψε:Spam είναι όταν συμμετάσχεις σε ένα forum μόνο για να διαφημίζεις (προτείνεις όπως εσύ λες). Αν μπαίνεις στο internet θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό.
Όπως θα παρατήρησες στο προφίλ μου, είμαι μέλος μόλις από τις 17 Αυγούστου. Δεν έχω κλείσει δηλαδή ούτε μήνα στο φόρουμ. Αν ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι έλειψα για ένα αρκετό διάστημα για διακοπές, στο μεσοδιάστημα από την εγγραφή μου, είναι λογικό να καταλάβει κανείς ότι δεν είχα το περιθώριο να γράψω και πολλά πράγματα στο site, αλλά ούτε και την όρεξη να ασχοληθώ με κάτι ιδιαίτερα, παρά μόνο με κάτι ανάλαφρο, όπως η μουσική και θέματα που μπορούσα να συντάξω εύκολα και γρήγορα. Ακόμα καλά κλά δεν έχω διαβάσει ουτε το 1/10 όσων έχουν γραφεί εδώ μέσα.
Ήταν ανάγκη να απολογηθώ για όλα αυτά;

Επίσης για να κάνει κάποιος διαφήμιση πρέπει να έχει και κάποιο όφελος, αλλιώς προς τι η διαφήμιση. Λες να παίρνω ποσοστά;
Όπως σου είπα και σε άλλο ποστ, έχω αγάπη στη μουσική και ειδικά στην παραδοσιακή. Στα πόστ μου, έστω αυτά τα 4 που λες, έχω αναφερθεί στα κυριότερα πρόσωπα της παράδοσης που θαυμάζω, τον Χρόνη Αηδονίδη, τη Δόμνα Σαμίου, την Ξανθίππη Καραθανάση και τη Νεκταρία Καραντζή, αναφέρθηκα επίσης σε μια παραδοσιακή συναυλία που θεωρώ σημαντική, με Λάλεζα, Νέγκα, Παπαζογλου, Αηδονίδη, Θαλασσινό και Καραντζή, είπα τις μουσικές μου προτιμήσεις στο έντεχνο, αναφέροντας ονόματα όπως αυτό του Νταλάρα, της Αλεξίου, του Πασχαλίδη και άλλων. Λες να παίρνω από όλους αυτούς ποσοστά;
Ή μήπως θεωρείς διαφήμιση την αναφορά μου στη Νεκταρία Καραντζή; Να σου πω την αλήθεια, τις επόμενες μέρες είχα σκοπό να αφιερώσω ξεχωριστά ποστς σε διάφορα πρόσωπα και κυρίως νεαρά και σχετικώς άγνωστα που ασχολούνται με την παράδοση, όπως την Κατερίνα Παπαδοπούλου ή τη Σοφία Νεοχωρίτου, αλλά ακόμα και για την περισσότερο γνωστή Σοφία Παπάζογλου.
Για ποιό λόγο άραγε να το κάνω αυτό, παρεκτός από μεράκι και αγάπη για τη μουσικής; Γιατί πάντα θα πρέπει να βλέπουμε καχύποπτα ό,τι οι άλλοι μας λένε; Στο κάτω κάτω, αν είχα μπει εδώ μέσα για να κάνω spam, θα διέθετα τόσο χρόνο, για να ανοίξω διάλογο σε τέτοιο θέμα; Θα έκανα απλώς τη διαφήμισή μου και θα εξαφανιζόμουν. Αυτό δε θα ήταν το λογικό, αφού σου αρέσει να μιλάς ορθολογιστικά;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Σεπ 2005 21:45

ok

Με τα ύστερα εκτενή post σου ξεφεύγεις από τον τίτλο του spammer πλέον :kaloe:

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από ledraweb » 11 Σεπ 2005 00:51

:think: :think:

Οφείλω να πω ότι είναι άξιο ψυχοσωματικής μελέτης το ότι από την ώρα που αρχίσατε τις..."διαφωνίες" απαντάτε συνεχώς με 2 μηνύματα κάθε φορά, μέχρι το τελευταίο, πιο χαμηλών τόνων, μήνυμα του cdhyper που προσπαθεί να λύσει την παρεξήγηση...

χμ... :think: :think:

:myeye:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Σεπ 2005 01:00

ψυχικής ναι. Σωματικής γιατί; :question:

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από ledraweb » 11 Σεπ 2005 01:32

Γιατί δεν πληκτρολογείς με την ψυχή αλλά με τα δάκτυλα!!! :roll:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 11 Σεπ 2005 13:12

Νομίζω cdhyper πως, μετά απ' όλ' αυτά, μπορούμε να καπνίσουμε ήσυχα την πίπα της ειρήνης :whistle:

Ωραία παρατήρηση TTOPPOUZOS 8)
Εγώ πάντως το ένα μήνυμα που έστειλα διπλό, το έστειλα από λάθος κι ύστερα δεν ήξερα πώς να το σβήσω. Δεν ασχολούμαι και πολύ με το άθλημα και μπερδεύομαι καμιά φορά :crash:

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από af » 11 Σεπ 2005 13:21

TT....έγραψες.... :lol:
Πάντως απο τα λιγα που διάβασα συμφωνώ με τον book προχθές είδα και εγώ το post σου cdhyper και μπορώ να πω ότι "θίχτηκα" επίσης το ίδιο, (αν και δεν ακούω το είδος αυτής της μουσικής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γνωρίζω την σπουδαιότητα της, όπως και για την Φιλοσοφία...δεν γνωρίζω πολλά αλλά δεν σημαίνει ότι είναι κάτι ασήμαντο) πως μπορεις να γνωρίζεις το τι είδος μουσικής ακούει ο καθένας...κάτα κάποιο τρόπο προσεβαλες το είδος μουσικής σαν να ειναι κάτι πολύ κατώτερο και ανάξιο. (ή τουλάχιστον και αν δεν ήθελες να "ακουστει" έτσι...δυστυχώς και η δική μου λογική έτσι το συνέλαβε)

Όπως επίσης δεν μου άρεσε η επιθεσή ως το προς πόσα και τι είδους post έχει κάνει ο book, δηλ. τι κάνουμε εδω πέρα όταν βλέπουμε ένα post που έχει γράψει ένα μέλος ψάχνουμε και τα υπόλοιπα Post που έχει γράψει στο παρελθόν για να δούμε την ενεργητικότητα που έχει σαν μέλος και τις απόψεις του και τον κρίνουμε ή τον χαρακτηρίζουμε...προσωπικά αυτό δεν το βρίσκω σωστό, και δεν νομίζω ότι και για κάποιον που δεν είναι ενεργό μέλος με μεγάλη συχνότητα είναι σωστό να δίνουμε τέτοια εικόνα κάτι που καθόλου δεν απεικονίζει το FS.

Βασικά πιστεύω ότι είναι καλό το να προσέχουμε και λίγο τις εκφράσεις μας και να συμπεριφερόμαστε στους συνομιλητές μας, όπως και αν τον είχαμε μπροστά μας ή τον γνωρίζαμε προσωπικά.
Το ότι είμαστε όλοι πίσω απο ένα pc δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα λόγω ανωνυμίας.

Ειρήνη Υμήν

Φιλικά
Αφροδίτη

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 11 Σεπ 2005 13:39

Αφροδίτη, σ' ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Είναι ανακουφιστικό να ξέρεις ότι κάποιος συμφωνεί μάζι σου, όπως και να 'χει, αν και πλέον, όπως βλέπεις, η παρεξήγηση φαίνεται να έχει λυθεί. Δε θα αδικήσω τον cdhyper, τουλάχιστον ως προς ένα σημείο της λογικής του: ότι δηλαδή είναι στατιστικά διαπιστωμένο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που ασχολουνται (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ Ή ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟΝ) με τον βυζαντινό πολιτισμό ή ό,τι έχει σχέση γενικά με "Βυζάντιο" ενστερνίζονται τις ιδέες ενός χώρου που τον έχουν καταντήσει (κατά την άποψή μου) να στέκεται σε αντίπαλο στρατόπεδο από τη φιλοσοφία, τον ορθολογιστικό στοχασμό αλλά και την επιστήμη. Δηλαδή, συνήθως, δίπλα στη λέξη "Βυζάντιο", συνειρμικά συνηθίζεται να βάζουν τη λέξη "εκκλησία", "πίστη", "άρνηση κάθε τι φιλοσοφικού", "άρνηση επιστήμης", "ονειροβασία και αερολογία" κ.ο.κ. Αυτή η συνειρμική σκέψη δεν είναι ότι δεν έχει βάση. Όλοι ξέρουμε ιστορία, λίγο ως πολύ κι όλοι ξέρουμε τι διαδραματίστηκε την περίοδο του Βυζαντίου, ωστόσο αυτό που θα συνεχίζω να τονίζω πάντα είναι ότι τα πράγματα δεν είναι ΜΟΝΟ έτσι κι ότι η ιστορική αλήθεια δεν μπορεί να εμφανίζεται πλήρης στα μάτια τα δικά μας, που απέχουμε από τους χρόνους πραγμάτωσής της, αιώνες μακριά. Τα πράγματα δεν είναι όλα μαύρα ή άσπρα.

Μπορώ να λοιπόν να κατανοήσω τι μπορεί να σκέφτεται κάποιος που αγαπά να διαβάζει φιλοσοφία και που αγανακτεί διαβάζοντας για τον πόλεμο εναντίον της από ομάδες ζηλωτών εμφορούμενων με εκκλησιαστικά ιδεώδη και πολιτισμό βυζαντινό, αλλά ασφαλώς μέχρι εκεί.
Όπως σωστά είπες κι εσύ, Αφροδίτη, με άλλα λόγια, εγώ που θέλω να πιστεύω για τον εαυτό μου ότι δεν ανήκω σε τέτοιου είδους ζηλωτικές ομάδες, δεν μπορώ να αισθάνομαι ότι απολογούμαι γιατί ακούω βυζαντινή μουσική ή παραδοσιακό τραγούδι ή να "φοβάμαι" να το πω, μήπως και με ταυτίσουν στη σκέψη τους, ορισμένοι αναγνώστες, με τη νοοτροπία ορισμένων θρησκόληπτων ανορθολογιστών που διαλαλούν διάφορα ζηλωτικά και φανατισμένα.
Μακριά από ΄μας όλ' αυτά!

Σ΄ευχαριστώ και πάλι Αφροδίτη και, όπως λες, ειρήνη ημίν :wink:

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από af » 11 Σεπ 2005 13:46

Μην με ευχαριστείς πάντα γράφω αυτα που πραγματικά πιστεύω ;-)

book

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από book » 12 Σεπ 2005 19:37

Και για να ολοκληρώσω την παρουσίαση, επί του θέματος: "Νεκταρία Καραντζή", να παραθέσω και το βιογραφικό της, όπως αναγράφεται στο σχετικό cd. (Το θυμήθηκα τώρα που έγραφα ένα παραπλήσιο post για μια άλλη καλλιτέχνιδα, τη Σοφία Νεοχωρίτου, όπου και παρέθεσα το βιογραφικό της, αλλά σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο και μετά από αυτή μας τη συζήτηση, καθώς θα δείτε ότι αυτή η κοπέλα που είναι ψάλτρια, τουλάχιστον από τις σπουδές της φαίνεται ότι δεν πρέπει να είναι καμιά κολημμένη θρησκόληπτη. Τα φαινόμενα απατουν βέβαια, λέει ο λαός, αλλά εγώ που την έχω παρακολουθήσει και σε συνεντεύξεις, έχω καταλάβει ότι όχι απλώς δεν είναι κολημμένη, αλλά είναι πανέξυπνη και πολύ συγκροτημένη. Κάνει όσα κάνει και ξέρει ΓΙΑΤΙ κι είναι σημαντικό πιστεύω αυτός ο χώρος της παράδοσης και της βυζαντινής μουσικής να διαθέτει τέτοια πρόσωπα, για να τον βγάζουν ασπροπρόσωπο):

"Η Νεκταρία Καραντζή γεννήθηκε στο Χολαργό Αττικής, στις 5 Αυγούστου 1978 και ζει στον Πειραιά. Σπούδασε Νομικά στο Αριστοτέλειο Παν/μιο Θεσ/κης και πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στον τομέα του Ποινικού Δικαίου, στο Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών. Παράλληλα ασχολήθηκε από πολύ μικρή ηλικία με τη μουσική, σπουδάζοντας από τα 9 της χρόνια πιάνο και θεωρητικά μαθήματα ευρωπαϊκής μουσικής καθώς και βυζαντινή μουσική, στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητρόπολης Πειραιώς, κοντά στους άξιους δασκάλους π. Αντώνιο Βάλβη, κ. Διαμαντή Μαυραγάνη και ιδιαιτέρως στον κ. Δημήτρη Βερύκιο, ενώ παρακολούθησε μαθήματα φωνητικής κοντά στο γνωστό τραγουδιστή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, κ. Θάνο Πετράκη.
Σήμερα εργάζεται ως δικηγόρος και νομικός σύμβουλος. Είναι διπλωματούχος βυζαντινής μουσική και ψάλλει στον Ιερό Ναό της Παναγίας "Ρόδον το Αμάραντον", στην Καλλίπολη του Πειραιά, κοντά στον πρωτοψάλτη κ. Ηλία Νικολαϊδη. Συμμετέχει επίσης σε μια σειρά κασετών που έχουν εκδοθεί από το μοναστήρι του Γέροντα Πορφυρίου, το Ιερό Ησυχαστήριο της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, στο Μήλεσι Ωρωπού, συμπληρώνοντας, με βυζαντινούς ύμνους, τις ομιλίες ή τις ψαλμωδίες με τη φωνή του Γέροντα και συγκεκριμένα στις: "Ιησού γλυκύτατε", εκδ. 1993, "Υμνήσωμεν πάντες θεοπρεπώς" εκδ.1996, "Ευλογητός ο Θεός" εκδ.1998, "Προκαθάρωμεν εαυτούς", εκδ. 2001, "Μικρός Παρακλητικός Κανόνας" (υπό έκδοση).

clair

Νεκταρία Καραντζή

Δημοσίευση από clair » 08 Ιουν 2006 15:46

Η κοπελιά δεν παίζεται ! Εξαιρετική φωνή και παρουσία !
Μόνο λίγο θάρρος θέλει ακόμα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες